Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (106)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IONY_82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

eu sunt suparata ca mama pleaca maine
fetele inca imi sunt mucioaseeeeeeeeee
aseara antonia mi-a vomat toti mucii
offfffffff
dar macar apoi a dormit toata noaptea linistitaaaaaa

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)



hai nu mai fi trista ,sunt sigura ca te vei descurca cu fetele ptr ca esti o mamica puternica
multi la fetite ,sper sa le treaca repede,Doamne ajuta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IONY_82 spune:

Dinora,ma bucur ca nu e nici o problema cu sanii
gandurile rele nu trebuie sa aiba loc in mintea ta
uitat-te la comoara care o ai si o sa-ti treaca orice
te si moralul sus


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Dinora, ma bucur ca e totul ok!

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 10+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IONY_82 spune:

Alexina am vazut poze superbesunteti o familie f frumoasa
Tea este scumpa foc,iar pozele cu ochelarii de soare m-au dat pe spate
Viss,motata ta si cavalerul tau sunt absolut superbi,nu ma satur de vazut poze cu ei
Ally,am vazut micutul Duracell e minunat,adorabil cum merge ca un pinguin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Alina, Madutza, sa nu credeti ca fata mea e vreo mancacioasa NUUU
Am mari batai de cap cand vine ora mesei. Tocmai de aceea i-am dat orezul nepasat si alte mancaruri sa le manance singura, ca altfel nu vrea mai deloc. De fapt o zi mananca (in ziua cand gatesc) si in cealalta refuza. Mai mereu fac cate 2 feluri de mancare pt ea si nu imi accepta niciunul. Cand nu are chef nu mananca nici mancare care cu alta ocazie o manca foarte bine.
Azi imi venea sa plang de nervi.

Si nu are niciun dinte, dar mananca singura taietei, carnita taiata cubulete f mici, mamaliga, bucatele de paine, legume fierte si taiate pe lung, dar foarte subtiri, rondele de orez de la Organix, cate un biscuit. De fapt mai mult e pe jos, dar e bine si asa decat deloc.
Printre degetelele ei imi fac si eu loc cu lingurita.

Nu mananca cereale, iaurt. Masa de seara e mai mult inexiztenta, de aceea probabil sunt atat de dese mesele de noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Irinuca, si eu cred ca asta poate fi una din cauzele trezirii noaptea. Cel putin, la Luca, asa a fost. Exceptand durerile de dintisori. Daca n-aveti dinti, si asta poate fi. Eu sunt sigura ca il dureau si gingiile. Pt ca, de cum i-a pleznit primul dinte, cum a inceput sa doarma mai bine!

Va pup!
Noapte buna!

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 10+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Delia,nu ne internam in acelasi timp dar mergem la acelasi medic,baieteii au aceeasi problema si sunt nascuti la diferenta mica.
Amandoua suntem chemate dupa 1 an,acum depinde de noi cum ne sincronizam...

Viss...as prefera sa ne zica ca nu este cazul de operatie,dar asta este un vis si vis va ramane!!!!
Eu nu cred in miracole ci doar in Dumnezeu si stiu ca daca asta este voia Lui,tot El ne va ajuta sa infruntam tot ce presupune...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Ramasesem datoare sa postez raspunsul primit de la Ministerul Muncii referitor la intoarcerea la serviciu.
Nu stiu daca mai intereseaza pe altcineva in afara de Miki dar poet ca este util:

Referitor la întrebarea dumneavoastra; adresata; Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale, prin care ne solicitati informatii cu privire la criteriile de acordare a stimulentului de insertie potrivit prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, va; comunicam urmatoarele:

1. Noua formula; de acordare a indemnizatiei pentru copiii nascuti începând cu 1 ianuarie 2011 prevede reglementarea de masuri optionale la dispozitia parintilor, pentru cresterea copilului în vârsta de pâna la 2 ani sau 3 ani în cazul copilului cu handicap. Variantele pentru care pot opta parintii sunt urmatoarele:

Varianta I: concediul pentru cresterea copilului pâna la data la care copilul împlineste vârsta de 1 an. În acest caz, persoana este îndreptatita la urmatoarele prestatii:
• indemnizatie lunara; în cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni, care nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei;
• stimulent de insertie pe piata muncii în cuantum lunar de 500 de lei, daca; parintele se întoarce la activitatea profesionala; pâna; la împlinirea de catre copil a vârstei de 1 an. În acest caz, stimulentul se acorda; pâna; la împlinirea de catre copil a vârstei de 2 ani;
• concediu fara plata pentru îngrijirea copilului cu vârsta între 1 an si 2 ani, acordat în situatia în care parintele nu revine pe piata muncii.
Varianta II: concediul pentru cresterea copilului pâna la data la care copilul împlineste vârsta de 2 ani. În acest caz, persoana este îndreptatita la urmatoarele prestatii:
• indemnizatie lunara în cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni, care nu poate fi mai mica; de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei;
• pentru aceasta optiune stimulentul de insertie nu se acorda;.


2. Pentru ambele variante prezentate mai sus, conditia esentiala pentru a beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului, respectiv venituri din salarii, din activitati independente sau din activitati agricole, potrivit prevederilor art. 2 si 3 din OUG nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.

3. Daca ati optat pentru varianta 1, aveti dreptul sa beneficiati de stimulent de insertie pâna la împlinirea de catre copil a vârstei de 2 ani, daca reîncepeti activitatea profesionala cel mai târziu cu o zi înainte de împlinirea de catre copil a vârstei de 1 an. Stimulentul de insertie se acorda pe baza de cerere însotita de dovada eliberata de angajator din care sa reiasa ca v-ati reluat activitatea profesionala.

4. Pentru mai multe informatii legate de aplicarea prevederilor OUG nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, va; stam la dispozitie la numarul de telefon 021/ 315.71.43.



Cu stima;,
DIRECTOR GENERAL


Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IONY_82 spune:

mergem sa facem baita si apoi vedem cand adormim
noapte buna
tin pumnii ptr maine Alina ,sa vii cu vesti bune


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Ce fac fetele?

Si eu prin zona..uffffffff rau mai este fara nepotele. Aveam companie, ajutor, ....era bine, ce mai....

Ioana a inceput sa aiba un singur somnic, si la 20.30-21.00 este deja la nani pana a doua zi dimineata la 8.00. Sunt tare multumita. Cand avea doi somnici eu roboteam, dar se culca la 22.30 si eu eram epuizata, plus ca mai aveam de robotit dupa...ma prindea 00.00 in bucatarie si nu numai.

Am citit ce ati mai scris, nu imi dau cu parerea ca nu am experienta...insa nu ma simt obosita daca ma trezeste de 2-3 ori noaptea. Faptul ca papa titi mai mult sau mai putin si adoarme instant la loc chiar nu e o problema ptr mine cel putin, ar fi rau daca ar plinge...sau mai stiu eu ce.

MAi nou, nu mai vrea iaurt deloc...hmmm maine incerc sa il servesc in locul mesei d fructe, ...pe simonacip o citisem pe la inceputul diversificarii....Incerc...daca nu vrea, peste 2 min papa fructe cu ochii inchisi

Aveti grija de voi, va citesc, si sunt cu ochii pe voi.

Va pup pe toate de la mic la mare si multa sanatate puilor inca bolnaviori

Mergi la inceput