kindle/ e-readers

kindle/ e-readers | Autor: speed

Link direct la acest mesaj

imi place mirosul cartilor noi, imi place sa rasfoiesc cartile, sa uit la ce pagina am ramas si sa citesc aceiasi pagina de nu stiu cite ori :)), sa ma uit la biblioteca si sa-mi aleg o carte smulgind-o usurel din rindurile inghesuite....dar nu mai am loc :( si tot cochetez de o vreme cu ideea de a-mi lua un kindle (de la amazon).
voi ce experiente aveti cu e-readers? cum va impacati citind de pe un telefon mai mare? :)) pro si cons?
si nu in ultimul rind, sunt site-uri de carti electronice romanesti? m-am uitat doar la polirom si nu am vazut varianta electronica, poate nu m-am uitat bine...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Am un iPad de mai bine de un an si jumatate si citesc destul de el mai ales presa.
Cartile le pot descarca (foarte multe clasice gratuite si din cele noi (in engleza sau franceza) cu plata) si mai ales pot citi fisiere .pdf transferate de pe calculator.

E util cind sunt undeva departe si nu am cartea fizic in mina sau cind vreu sa citesti stind in pat si nu am de gind sa imprim 100 de pagini cu "opere" de ale studentilor.

Pentru mine a fost mai mult un capriciu si apoi o mare deceptie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Ma intereseaza de ce a fost o deceptie ! :)
Am descarcat si eu multe clasice pe iphone si nu am reusit sa termin nici una si nu a fost vina cartilor...:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

eu am un nook (cred ca primul model) si e super ok. adevarat, nu dai paginile si nu simti mirosul hartiei, dar avantajul urias de a lua cu tine sute de carti in concediu, tren, autobuz, whatever, compenseaza dezavantajele. e fain ca ecranul nu e luminat din interior, ca un monitor obisnuit, deci nu-ti oboseste ochii.

aici ai detalii: http://www.barnesandnoble.com/p/nook-simple-touch-barnes-noble/1102344735

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Eu am Kindle si il ador
Am citit mult mai mult si mult mai ieftin de cand il am. E foarte comod si in calatorii, o carte sau 10.000... tot 241 grame au

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Am fost deceptionata caci unica aplicatie (iBook) care citea fisiere .pdf importate n-a vrut sa mearga cu nici un chip, a stat blocata vereme de 6 luni pina s-a schimpat versiune de OS.

Asta tine de decepta principala (de informatician) ca sistemul e complet proprietar de tot ce misca pe aparatul propriu.

In rest, copilasii sunt incitati de iPad caci au jocuri multe si simpatice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am un kindle de un an. E super Ok. Intradevar pot sa stochez un numar urias de informatii (carti, documente), este foarte comod la purtat fiind usor atat de manipulat cat si de plasat, acumulatorul tine mult timp, eu am model cu acces internet 3G ceea ce mi-a fost de folos cand am mers in alte zone ale lumii pentru email dar si pt navigare. Am achizitionat o husa de protectie si o lampa (asta pt cazurile fortuite ale lui Ioana - fiica-mea cea mare ca o apuca cititul te miri pe unde si la ce ore).
Pe scurt consider rentabila achizitia si utilizarea unui ekindle.
Cat despre carti - trebuie sa mentionez ca se pot face conversii din diferite forme de fisiere (doc, pdf xls) in formate compatibile ekindle deci nu trebuie sa vezi ca ai dependenta de carti direct formatate pt ekindle.
In egala masura insa trebuie sa spun ca se gasesc carti bune la preturi Ok.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Gand la gand cu bucurie!
De dimineata tot caut date despre Kindle.
Nu de alta, dar este timpul ca Celcesforaie sa primeasca asa un cadou mai deosebit.

Am gasit Kindle pe la emag.

Rall, Marius, de unde ati cumparat? De care? Ce imi recomandati?
De unde se procura cartile?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Acum au aparut si mai destepte
http://www.amazon.com/Kindle-eReader-eBook-Reader-e-Reader-Special-Offers/dp/B0051QYGXA
Info:

http://www.kindleromania.ro/


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Carti de pe amazon le platesc on line, sau mai fac rost in formate diverse, doc. pdf. le fac conversie de format pt kindle apoi upload si gata.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Si eu mi-am achizitionat kindle de vreo luna si imi place de mor de el. La fel ca tine speed si eu sunt fana cartilor, imi place sa le pipai, sa intorc paginile, sa admir copertile. Insa kindle are si el avantajele lui: incap sute de carti si nu isi schimba greutatea...poti incepe 7 carti deodata fara sa trebuiasca sa le cari dupa tine, poti downloada gratis o multime de carti, in plus le poti converti pe cele in pdf. etc in formatul care merge pe kindle. Poti cumpara de pe amazon carti in 10 secunde si se descarca direct pe kindle: din cate am observat unele carti in format electronic sunt mai ieftine decat cele clasice (ma refer la amazon) si chiar si decat cele din librariile de la noi.
In plus ai acces la ultimele noutati, nu mai stai o vesnicie pana se traduce cartea la noi sau pana iti vine comanda prin posta de la amazon (daca iti vine, ca mereu sunt surprize).

In romana nu este o oferta prea bogata, insa eu citesc in general in engleza si germana.

INSa la noi sunt scumpe, eu mi-am cumparat kindle-ul din state si l-am luat la jumatate de pret fata de emag...asa ca ti-as sugera varianta asta, in caz ca ai pe cineva care pleaca in State curand.

Mergi la inceput