FIV cu ovocite donate(7)

FIV cu ovocite donate(7) | Autor: mami_vreau

Link direct la acest mesaj


FIV cu ovocite donate

De multe ori acesta este un subiect tabu datorita implicatiilor sociale, implicatiilor emotionale asupra vietii de cuplu dar si datorita faptului ca in Romania traficul de ovocite este ilegal. Conform legii, organizarea sau efectuarea prelevarii de celule umane pentru transplant, in scopul obtineri unui profit material pentru donator sau organizator constituie infractiune. Ce inseamna de fapt acest lucru? Inseamna ca poti face fertilizare in vitro in Romania dar ca trebuie sa iti gasesti o persoana care sa iti doneze ovocite fara sa accepte nici o compensatie materiala. Pentru cei care doresc sa apeleze la rude sau prieteni, varianta FIV-ului cu ovocite donate in Romania este o solutie viabila. Dar din pacate nu exista nici o posibilitate de a face fertilizare in vitro in tara cu donatoare anonima. Sau cel putin eu, nu am gasit-o. Asa ca singura varianta este cea a FIV-ului in tari in care donarea de ovocite este permisa: Cehia, Slovacia, Spania, Grecia, etc. Din pacate costurile sunt destul de ridicate si perioada de asteptare este de multe ori destul de indelungata. Aceasta sunt de multe ori motivele care ne fac sa ne fie destul de greu sa ne hotaram asupra unei clinici. Va invit sa discutam aici si sa ne impartasim experientele legate de clinicile din afara tarii care fac fiv cu donare de ovocite dar si despre posibilitatile de a face fiv cu ovocite donate (de la donator anonim) in Romania. O sa fac o lista a clinicilor pe care le-am gasit eu in cautarile mele si va astept si pe voi cu completari la aceasta lista. Asteptam si alte informatii utile precum costuri, posibilitati de cazare, transport, etc.


Capitole precedente: Cap 1,Cap 2, Cap.3,Cap.4,Cap.5,Cap.6



Cehia


www.crmzlin.cz/en/page/100.introductory-page/" target="_blank"> Clinic for Reproductive Medicine and Gynaecology

Zlin
Telephone: 00420 725 005 219, Email: diana.chovancova@crmzlin.cz
FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 3.900 EUR, Perioada de asteptare - 3-4 luni

(Nu trebuie neaparat sa mergeti la clinica pentru consultatia preliminara. Aceasta poate fi virtuala ceea ce implica doar completarea unor documente ce se pot descarca de pe site-ul lor si trimiterea acestora prin email.)


www.reprofit.cz/page.php?id=87&rodic=71&lang=en" target="_blank"> Reprofit International

Brno
Telephone: 00420 544 527 156, Email: info@reprofit.cz
FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 4.500 EUR, Perioada de asteptare - 8-11 luni

(Nu trebuie neaparat sa mergeti la clinica pentru consultatia preliminara. Aceasta poate fi virtuala ceea ce implica doar completarea unor documente ce se pot descarca de pe site-ul lor si trimiterea acestora prin email.)


www.sanatoriumhelios.cz/index.php?lang=en&menu=16&page=16" target="_blank"> SANATORIUM HELIOS

Brno
Telephone: 00420 731 416 420, Email: helios@sanatoriumhelios.cz
FIV cu ovocite donate (sincronizare ciclu cu al donatoarei): 4.200 EUR, Perioada de asteptare - 8-12 luni
FIV cu ovocite donate (ciclu nesincronizat): 3.700 EUR, Perioada de asteptare - 4-8 luni




Ucraina


Victoria Clinic

Kiev

Telephone: 0038 044 425-51-66, Email: info@ivf-pgd.com.ua
FIV cu ovocite donate: 3.500 EUR


Isida Clinic

Kiev

Telephone: 0038 044 251-80-80, Email: info@isida.com.ua

FIV cu ovocite donate: 5.000 EUR, rata de succes de 64,5%



Polonia


www.invicta.pl/" target="_blank"> Invicta

Varsovia
Telephone: 0048 022 892 93 60, Email: invicta@invicta.pl

FIV cu ovocite donate: 9.000 PLN (~2.350 EUR), Perioada de asteptare - 4-6 luni



Grecia


www.ivf-embryo.gr/en/" target="_blank"> emBIO Medical Center

Atena
Telephone: 0030 210 6774179
FIV cu ovocite donate: 4.500 EUR


www.fertilitycenter-crete.gr/default.aspx?id=4&lang=en" target="_blank"> Fertility Center Chania

Creta
Telephone: 0030 2821090955, Email: ivfchania@gmail.com or
jacumaki@otenet.gr
FIV cu ovocite donate: 5.000 EUR



Slovacia


www.ferticent.com/" target="_blank"> Ferticent

Bratislava
Telephone: 0042 12 482 116 10, Email: reception@ferticent.com
FIV cu ovocite donate: 6.000 EUR, Perioada de asteptare - 10-12 luni




GRAVIDUTE PRIN FIV CU OVOCITE DONATE


mami_vreau33 ani, AMH = 0.26, FIV 1 nereusit Giulesti - Marinescu (1 embrion transferat), FIV 2 nereusit Budapesta - Kovacs (1 embrion transferat), FIV 3 nereusit Budapesta - Kovacs (6 ovocite recoltate, 3 embrioni transferati), FIV 4 cu ovocite donate la Reprofit Brno, punctia pe 18.08.2011, reusit cu







ASPIRANTE LA TITLUL DE PRIN FIV CU OVOCITE DONATE
cristmAMH <0,05, 1 Ia nereusita la Timisoara; CM de 3, 4 ori pe an


misa_2145 ani, AMH = 0.18, FIV 1 nereusit - Sibiu, FIV 2 intrerupt - Biogenesis, FIV 3 cu ovocite donate la Sofia - reusit cu gemeni dar a pierdut sarcina, urmeaza transferul embrionilor congelati tot la Sofia! Bafta!


adria4242 ani, FSH = 16.8, 3 IA la Bucuresti, FIV 1 nereusit Budapesta- Kovacs, uremaza FIV 2 tot cu ovocite proprii tot la Budapesta - Kovacs. Dr. K i-a recomandat dupa primul FIV, datorita raspunsului slab la stimulare, FIV cu donatoare de ovocite.


luminika33 ani, a trecut prin mai multe interventii chirurgicale in care si-a pierdut ovarele si trompele, deci singura sansa de a deveni mamica este FIV cu donare.


flori7040 ani, se pregateste pentru primul FIV cu ovocite donate in Grecia.


kashaaspiranta la bebe prin FIV cu ovocite donate.


Tabitha34 ani, AMH=0.79, FSH=35,9; posibila aspiranta la bebe prin FIV cu ovocite donate (noi sparam sa nu fie cazul).


violeta7435 ani, AMH=0.79, FSH=18; are o sarcina obtinuta natural dar pe care a pierdut-o la 5 luni din cauza incompetentei medicilor; va incerca tratament cu DHEA si stimulare fara inhibare si daca nu va iesi asa se va indrepra spre FIV cu donatoare.


kittadupa 9 FIV-uri, anul acesta este in procedura de adoptie, dar spune ca nu prea sunt sanse asa ca intre timp incearca sa intre pe listele de asteptare si poate la inceputul anului 2011 incepe cu donatele.


naida8723 ani, diagnosticata cu menopauza precoce din cauze necunoscute; Biopsia ovariana, AMH-ul, FSH-ul (de 110), Inhibina B arata ca nu mai are ovule; urmeaza FIV cu ovocite donate la Zlin, Cehia; pe 31 august are ET.



hopefull34 ani, AMH = 0,11, posesoare de endometrioza din cauza careia a ramas fara trompe si aproape fara ovare; are la activ 2 sarcini obtinute natural pe care le-a pierdut: una acum 11 ani la 3 luni si a doua acum 10 ani... dupa operatia de endometrioza nu a mai ramas insarcinata; a inceput un FIV cu ovocite proprii la ML dar a fost intrerupt din cauza lipsei de foliculi; urmeaza o monitorizare a FSH-ului si daca il va "prinde" mai mic de 15 va mai incerca o stimulare; o alta varianta este cea a fiv-ului cu ovocite donate.



smaickFIV1 zadori fara implantare, FIV2 zadori fara raspuns la tratament, urmeaza FIV3 Brno cu ovocite donate in 23.04.2012



apalina Infertilitate primara de 14 ani, AMH 1.9, FIV 1 Cluj, nereusit, fara nici un ovocit, urmeaza FIV cu donate in Ianuarie Cehia Brno


alina_alba candidata la fiv cu embrioni donati, Cehia, Brno






Lista este deschisa celor care incearca sa obtina o sarcina prin FIV cu ovocite donate

In focuri:

Aspiranta | Data punctiei | Data ET | Clinica | Procedura |

apalina | 16/01/2012 | 21/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
alina_alba | - | 18/02/2012 | Reprofit Brno| ET cu embrioni donati |
roadetot | 27/02/2012 | 03/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
Looana | 29/02/2012 | 05/03/2012 | Reprofit Brno | FIV cu ovocite donate |
cocolino2010| 19/03/2012| 24/03/2012| Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
irilac31| 28/03/2012| 02/04/2012| Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
smaick | 23/04/2012 | 28/04/2012 | Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |
claand | 21/05/2012 | 26/05/2012 | Reprofit Brno| FIV cu ovocite donate |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

fetelor capitol nou!
sa fie intr-un ceas bun
multumim Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

looana eu nu m-am interesat de pgd la reprofit insa daca alina zice ca nu se face, atunci asa e; insa stiu ca la brno se face la repromeda dar nu stiu costurile; si tot in cehia a facut si bombi pgd asa ca as ruga-o pe ea sa ne dea detalii despre clinica si pret, daca citeste.
reteta pt medicamente mi-a dat-o medicul din tara, eu i-am aratat lista trimisa de dr din cehia.
eu nu cred ca cei de la reprofit impart ovocitele unei donatoare la 2 recipienti; daca cei de la pfc garanteaza 6-8 embrioni, e super ok; cei de la reprofit nu merg pe doza maxime de stimulare a donatoarelor (ceea ce este in asentimentul meu) si merg pe 6-8 ovocite recoltate; restul tine si de natura; asa cum am mai spus, donatoarea mea a avut 8 ovocie recoltate, 6 mature, 6 fertilizate si 6 blasto din care 2 nu erau calitativi; 2 am transferat, 2 sunt la frigider;
nici eu nu am stat la brno din aceleasi motive, de teama ca ma plictisesc, asa ca te inteleg! da' nu vad nici un inconvenient sa stai la praga si sa mergi la clinica atunci cand e necesar!
eu iau clexane de 0,2 si ma costa in romania aproximativ 70 ron cutia cu 10 injectii.
iti garanteaza cel putin 2 embrioni de calitate transferati; uite ca eu poate ma ajuta sa fac si bebe 2 in banii unui fiv ca mai am 2 congelati
nu stiu ce sa iti zic de miom si de scoaterea lui; stiam ca polipii se scot cu histeroscopie insa de mioame nu stiu! probabil dr iti spune ca se uita dupa sinechii si daca exista le si rezolva cu histeroscopia. este foarte important pt ca daca sunt sinechii nu se poate nida embrionul. deci eu zic ca e importanta si histeroscopia.

ella stim sexul lui bebe; este baietel .

irilac, alina va pup si mercic de grija pentru gandacelul meu; dap, da o gramada din picioare, e activ foc!

tina imi pare rau; stiu cat de greu este!

apalina bafta maine la eco! sa fie endo super, iti urez!
si eu zic sa stai linistita cu chisturile pt ca in general se resorb de la diphereline.
e ok ca ai gasit cazare asa ieftina; eu nu gasisem; sau cele pe care le gasisem nu aveau parcare si noi suntem patiti de la budapesta cu un hotel fara parcare si am platit parcarea o gramada la automate ca altfel iti ridicau masina.

cocolino eu as face rezervare ca si cum as merge la blasto pt ca astea sunt cele mai frecvente cazuri; eu am stat la praga pana in ziua transferului de ziua 5, dimineata am plecat de la praga spre clinica si dupa transfer am plecat mai departe; in schimb nu am mers pana acasa in acea zi ci am poposit la budapesta unde ne-am plimbat si am facut o croaziera pe dunare iar a doua zi am plecat spre casa. si s-a prins bebe nici eu nu am facut cu bcp pentru ca nu aveam voie din alte motive medicale, asa ca nu stiu sa iti raspund!
eu am fost la dr stephan machac insa in ziua transferului m-a preluat dr marcel pt ca al meu dr era in concediu; e super ok dr marcel, toti sunt de treaba si profi; da' data viitoare fac transferul cu dr machac pt ca dr marcel a zis ca el pune baieti si dr machac pune fete

alina eu am platit in euro la clinica insa pentru restul cheltuielilor am luat coroane din tara, de la banca, pt ca am citit ca iesi mai bine asa.
eu merg la dr. elvira bratila; e la regina maria si avantajul e ca se pricepe/face fiv-uri deci e in tema si nu a avut probleme cu faptul ca nu fac la ea in a-mi recomanda analize sau sa-mi dea retete cu medicamentele necesare.

smaick cu multa placere!

Laura



21+

Cand erai tu foarte mic, Galbenus pulsand sub coaja, Cand intreaga ta faptura Era jumatate vraja,
Cand beai aerul cu mine, Cand visai in visul meu, Cand vedeai lumina lumii Pe care-o vedeam doar eu...
Ei, dar e-o poveste lunga Despre Dor si Duiosie, E o stranie poveste Despre Aripi-care-cresc,
Pe care cand vei mare, Poate–odata si odata Tot am sa ti-o povestesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

ehhh... am vrut sa raspund la cat mai multe intrebari dar nu prea am fost coerenta in mesajul anterior dar sper sa intelegeti voi...
motivul e ca sunt consemnata la pat! am fost saptamana trecuta la morfofetala de trim 2 si bebe e ok, in grafic dar mie mi s-a scurtat colul si trebuie sa stau la pat; asa ca am intrat in cm de risc maternal; vedem la sfarsitul saptamanii daca trebuie sa facem cerclaj;
in rest toate bune!

Laura



21+

Cand erai tu foarte mic, Galbenus pulsand sub coaja, Cand intreaga ta faptura Era jumatate vraja,
Cand beai aerul cu mine, Cand visai in visul meu, Cand vedeai lumina lumii Pe care-o vedeam doar eu...
Ei, dar e-o poveste lunga Despre Dor si Duiosie, E o stranie poveste Despre Aripi-care-cresc,
Pe care cand vei mare, Poate–odata si odata Tot am sa ti-o povestesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Buna dimineata!matinala (eu) ca de obicei nu am somn ,va astept la ceai sau cafeluta
Mami_vreau multumim de noul capitol,sa fie cu noroc.....sa dea DD sa ne aliniem una dupa alta de la lista cu focuri in urma ta. Sa stai listita in pat la caldurica cu bebe,poate ai noroc sa scapi de cerclaj.Finuta mea si ea a fost in situati asemanatoare acum citeva luni la aceasi perioada ca a tine,si a stat in pat si scapat de serclaj si acuma are un bebe voinic de 4 kg ma gindesc la tine si doamne ajuta....mai scriene ce faci ,ai grija mare de voi doi
Alina mult noroc azi la dr.sa vii cu un endometru bun pregatit sa-l ia be bebe(i) in ngrijirea lui......mai sunt citeva zile ,am si eu emotii un pic dar va fi bine
Fetelor care pe unde sunte-ti ,mai scrieti ce face-ti,cum sunteti.....nu va numesc in parte ca lista sa lungit voi toate
Fetelor eu vad ca fac multe greseli de scris,asta vad abia dupa ce postez dar scriu de pe un Ipad ,ma intelegeti ...incerc sa am grija

Multumesc fetele care au avut timp sa-mi raspunda
O zi buna si norocoasa

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Neata si de la mine, si eu sunt pe pozitii.

Alina, iti tinem pumnii si te asteptam cu vesti de la eco

Mami ma bucur ca sunteti sanatosi si bebe e activ. Stai in patut nu fa efort si totul o sa fie bine.

Fetelor credeam ca procedura asta cu donate e mai usoara ca nu mai trebuie sa ne intepam, ca suntem mai detasate putin, dar din punct de vedere emotional e la fel...si pe mine ma mai apuca cateodata emotiile si frica. Dar trebuie sa fie bine, e totusi un pas inainte pe care il facem toate. Cred ca luna asta voi face si eu o histero...asa de control, in caz ca sunt ceva sinechii sa le rezolve dr.
O zi buna va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Irilac chiar trebuie sa ne intzepam si noi,nu stiam asta.....credeam ca la noi e numai cu tablete pt ET. Eu merg acuma iar la dr. Gineo. ca sa-i confirm daca facem miercurea viitoare histeroscopia, deci o fac pina la urma si daca miomu meu sta cuminte e ok ....important e pe bebe sa-l lase sa stea si el 9 luni
Coco pe unde esti? Fata din Tunesia ca nick nu l-am retinut ,ce faci? Fetele ???? intrati si voi la o cafea sa ne mai auzim....
Cred ca ar fi bine pe facebook sa ne facem un grup cu acest subiect sa mai chat-uim???? Ce zice-ti, mami ? Ar fi frumos cred asa simt


Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Buna fetelor...

mami_vreau multumim pentru noul capitol...eu sunt alaturi de voi de la capitolul 4 daca nu ma insel...sa de-a Dumnezeu un bebe sanatos la toate fetele...mami, ai grija de tine si de baietel...sa stati cuminti in pat si sigur o sa fie bine!

apalina, iti tin pumnii mai ai putin...sa de-a dumnezeu sa fii urmatoarea dupa mami_vreau..si sa cunosti si tu acele sentimente unice, zic eu...

eu sunt bine, in limitele normalului, sa zicem...la munca mai toata ziua, abia daca apuc sa intru putin pe net...v-am citit din urma...si va urmaresc in fiecare zi postarile...eu nu pot sa imi dau cu parerea, pentru ca nu am trecut prin ce treceti multe dintre voi acum, insa sunt alaturi cu gandul si cu sufletul de voi!...eu ar trebui sa ma duc lun asta cand imi vine menstruatia cu ac, sa-mi refac analizele fsh, lh, si celelalte, dar cred ca stau si luna viitoare sa fie 3 luni cu anti...mi-e si groaza sa o i-au de la capat...mie groaza cand ma gandesc de ce eu...de ce nu puteam a am si eu un bebe pe cale naturala...dar sunt constienta ca am sanse la fiv cu ovocite donate!...si nu vreau sa ratez nici o sansa!

va pup pe toate fetele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Looana...nuuuu ai inteles gresit. Tocmai asta ziceam ca NU mai trebuie sa ne intepam si mi se parea mai usor, ca nici nu mai bagam atatia hormoni in noi, dar din punct de vedere emotional e la fel de intensa trairea. Adica eu una cand ma gandesc la momentul plecarii catre Cehia, ma iau fluturasii in stomac de pe acum.

Apalina....ai fost la eco, de ce nu dai nici un semn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocolino2010 spune:

Buna fetele!
looana invitatia la cafea nu am onorat-o, dimineata lucrez, nu pot lua pauza de cafea. Vin acum si va pupacesc pe toate
mami_laura esti o scumpa ca ai grija de noi, dar bebelu e pe primul loc. poate nu i-a placut zbenguiala de sarbatori?
Stai acasa la caldura si odihna.
Ma gindesc ca si eu voi sta acasa maxim cit pot CO si CM. Daca reusesc nu vrea sa risc din cauza stresului de la serviciu.
Inca nu am facut rezervari la hoteluri dar voi avea urmatoarea schema: 2 zile Brno, 3 zile Praga, 3 zile Brno.
La Brno am gasit la o agentie hotel Voronez2 ***,49 euro/zi/dubla, cu mic dejun,la 5min pe jos fata de clinica.
La Praga hotel Europa ***, 25 euro/zi/dubla (pret val doar cu plata online), cu mic dejun, la intrarea in Praga venind dinspre Brno.
De astea se ocupa sotul, ma bazez pe el. Daca gaseste altceva s-ar putea sa schimb la Praga.
Eu am in program sa merg la gineco. miine, la eco sa vedem ce e pe acolo, sa-mi programez teste si analize. Am scrisoare de la dr. Reprofit pentru dr. meu, pentru prescriere reteta.
alina_alba eu voi merge la dr. Zguri Arben la Medsana, este a doua vizita dupa ce l-am cunoscut, nu stiu ce medic sa-ti recomand, eu sper sa ma inteleg bine cu dumnealui.
apalina bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocolino2010 spune:

mami_laura te asteptam cu numaratoarea saptaminilor, cred ca ati mai crescut inca o saptamina si nu ai schimbat semnatura.
suntem aici sa va urmarim 40 de saptamini, sanatosi si voiosi.

Mergi la inceput