Suflet sfasiat.

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Mamici de pui greu incercati ma inclin in fata voastra,sunteti niste femei puternice si mama minunate.
Sper ca Bunul Dumnezeu sa va ajute,sa va vedeti copilasii sanatosi,si sa aveti o viata usoara si frumoasa!
Sa nu va pierdeti speranta niciodata,si sa va invatati minunile sa faca la fel!
Va imbratisez virtual,tare tareUn camp de flori pentru voi



Cris,mami de Sebi,copil poznas,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

offf, ingrozitor...am plans citind mesajul tau...nu stiu ce-as putea spune...decat ca o sa ne rugam si noi pentru puiul tau sa dea DD sa se faca bine, sau macar sa-si revina cat mai mult...

tu fii puternica, esti sprijinul lui cel mai important...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Noi nu am avut net ieri.
Dar Timon face enorm progrese, ma uit si nu imi vine sa cred!!!
Dr la fel sunt uimiti, De la Fyizioterapie a primit puncte si a spus ca ea practic nu mai poate sa ne ajute pentru ca Timon merge foarte bine si mai nou de ieri a inceput sa isi puna iar manutele la spate si merge asa leganat ca o ratusca stiind ca atrage atentia cel putin a noastra.
Acum am intrat pe lista de asteptare la un pshiatru in dezvoltarea mentala a copiilor.Cu vorbitul nu a facut progrese ce face si ce spune Timon mai sigur;
-Oma= bunica - omatje= bunicuto Timon ma striga acum Omi, m-am gandit foarte mult cum ajunge la cuvantul asta ca pe noi sigur nu ne-a auzit pana ce am realizat ca eu cand vorbesc cu el ii spun,,vino la mami, dai lui mami, iti da mami sa papi etc" mami=omi.
Alt lucru pe care il face este ca repeta aceeasi miscare de cateva ori
nu tot timpul dar destul de des si daca il vezi iti dai seama imediat ca este un copiilasi cu probleme la capusor.
In rest este foarte fericit si rade tot timpul, peste noapte daca se trezeste sa se intoarca prima data rade apoi se intoarce.
Am intrebat asistenta pentru mai multe informati pentru ca vrem sa stim care este marele plan cum au planuit urmatori pasi?
Asteptam inca raspuns de la ea cand vor putea dr sa stea cu noi la masa ca sa vorbim.
Astazi dupa amiaza putem merge acasa si ne intoarcem duminica seara.
Luni are operatia pentru monstra de muschi si marti are toleranta la glucoza asta este tot ce stim noi si n-i se pare ca stim foarte putine.
Suntem toti foarte emotionati Robert pur si simplu s-a inbonlavit de stres si emoti(Duminica noaptea colegului de birou in varsta de 45 ani nu s-a mai trezit si aseara au prezentat condoleante,este foarte dureros avand si el un baietel de 6 ani).

Nici eu nu am dormit de foarte multe emoti sa nu faca crize acasa dar ma mare speranta ca atmosfera de acasa si camera lui jucariile lui il vor face sa se simta mai bine si increzator.



Chuny cum este cu baietelul tau? cum este cu tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

La fel ca si Chuny si eu intru de multe ori pe subiect si astept sa citesc vesti bune...si iata...ele nu intarzie sa apara...ma bucur nespus ca sunt asa progrese mari...Doamne ajuta!
wow..deci mergeti acasa, ma bucur ca Timon o sa fie din nou printre lucrusoare lui, ca Ralph o sa te aibe pe tine din nou acasa...si sotul tau la fel(Dumnezeu sa-l odihneasca pe colegul lui)
va tin pumnii ca totul sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

De cand am citit postarea ta, m-am tot gandit la Timon si m-am rugat ca puiul mic sa-si revina cat mai repede. Acum am vazut si pozele voastre de pe fb si vreau sa va spun ca sunteti o familie minunata cu doi copii foarte frumosi. In poze Timon pare un copil absolut normal, nu il tradeaza nici macar un gest ca ar avea vreo problema, si ma rog din tot sufletul la Dumenzeu sa vi-l aduca inapoi pe Timon cel din poze.. Are niste falcute si atat de mult imi plac pozele cand e cu Ralph si se pupacesc se vede ca intre ei exista o legatura stransa si multa iubire. Aveti doua comori langa voi si ai sa vezi ca totul va fi bine iar puiul mic va creste mare si sanatos.
E un pas mare ca recuperarea merge ok, si ca a inceput sa se joace, sa zambeasca si cu putina rabdare isi va aminti si cuvintele invatate si, si cantecelul lui preferat. Ai sa vezi ca totul va fi bine, va trebuie doar rabdare si multa credinta.
Sigur acasa se va simti cel mai bine si ai sa vezi ce progrese va face in perioada asta. O sa fie o mare bucurie si ptr Ralph ca sa-si aiba din nou familia acasa.

Va urez un weekend la fel de frumos cum l-ati avut in trecut. Multi




Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ma bucur mult de tot ceea ce scrii ... nu te grabi sa-i vezi ca pe un copil cu "probleme la capusor", tocmai a trecut printr-o incercare grea si are nevoie de timp sa-si revina. Ofera-ti timp destul tie si lui, doctorilor sa gaseasca un raspuns si pastreaza speranta! Va urez sa aveti zile tot mai bune! O sa-ti scriu pe Facebook despre mine si baiatul meu saptamana viitoare :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Multa putere tuturor mamicilor greu incercate, sper din tot sufletul ca toti copiii sa fie sanatosi, sa se bucure de copilarie!
Multa sanatate, Timon si recuperare rapida!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Baly am reusit sa deschid in sfarsit linkul cu MEDRA, in sital nu am reusit.
Ce poveste!!! Foarte, foarte, foarte emotionant.

Multumesc, in miracol speram si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Suntem doar pentru weekend acasa maine seara inainte de ora 20:00 trebui sa fim inapoi.
Pana acum acasa nu a fost chear cum am sperat ca va reactiona Timon.
Cand ai-am deschis usa de la masina a facut aceeasi miscare care o facea si inainte sa se inbonlaveasca(incerca tot timpul sa sara dupa scaunelul lui razand cu gurita pana la urechi ca si cum s-ar fi jucat cu mine) Vineri dupaamiaza l-am dat jos de pe scaunel (chear nu avea putere sa sara numai daca te gandesti ca a stat 12 zile in spital fara sa simta aerul de afara)cand a intrat pe aleea casei pur si simplu nu a mai putut de emoti pur si simplu radea si plangea in aceelasi timp. Bunici il asteptau in camera de zi erau toate usile deschise si el nu mai stia ce sa faca, m-a durut asa de mult sa ii vad reactile parca il durea.
A intrat in panica nu s-a dezlipit de mine si ma strangea de gat de ascundea in parul meu este foarte greu de descris.
Dupa un timp am mers sa isi vada camera(inainte era foarte bucuros cand putea sa ii faca dezordine in camera lui Ralph si apoi fugea si se pitea la el in camera, sau se catara intr-o mare viteza in patul lui Ralph ca si cum te-am luat patul razand tot timpul) acum cu fiecare treapta chipusorul lui parca era cuprins de frica din ce in ce mai mult. A stat foarte mult la mine in brate pana a indraznit sa stea pe piciorusele lui si tot se repezea la gatul meu ca si cum i-ar fi fost frica sa il las acolo. Nu sa recunoscut camera nici jucariile mergea la boxele cu jucari si ar fi luat ceva dar nu a indraznit, nu sa atins de nimic din camera lui Ralph.
De dormit a fost o drama nu vroia sa isi atinga patutul.
Vecini nopstri veneau in fiecare zi sa il intrebe pe Robert ce noutati mai are si bineinteles au venit si vineri ceea ce pt Timon nu a fost deloc placut( este speriat de persoane straine).
A 2 problema este cu Ralph care nu isi mai gaseste locul.
Este foarte mult pentru un capusor de 4 ani ca fratiorul lui nu se mai joaca cu el sau ca daca Ralph vorbeste Timon incepe si plange, seara cand vrem sa ii culcam pana acum nu reusim sa doarma la timp cu Timon trebui sa stam pana adoarme si dureaza 1:30-2:00,Ralph vrea in patul nostrusuntem toti patru dezorientati si cred ca toti suntem speriati si nu stim cum vom reusi sa fie mai usor si pentru baieti si pentru noi.
Nu stiu daca a fost chear o idee buna sa venim in weekend acasa si maine sa ne intoarcem iar in spital. In orce caz Ralph are foarte multe intrebari despre ,,Timon de ce fratiorul meu nu se mai joaca cu mine, de ce dr nu il face bine, etc...m-a intrebat daca poate sa faca un desen pentru doctor ca sa il faca pe Timon bine.


Vineri chear inainte de a veni acasa ne-am intalnit cu doctorul de boli metabolice a lui Timon pe hol si EL a inceput sa vorbeasca cu noi (normal trebui sa ai o programare la el) dar ma tot vazut pe mine pe hol cu Timon si a vazut ca sunt pozitiva, a vrut sa imi atraga atentia ca ceea ce vad face parte din boala lui Timon ca vom avea urcasuri si coborusuri si a fost cu totul ,,negativ" in ceea ce priveste Timon.
Mai devreme de 3-4 luni nu vomr putea nimic spune dar din ceea ce au acum nu este un pozitiv viitor.

Am observat ca daca Timon este odihnit este foarte linistit in orce caz nu mai musca si nu ne mai loveste se mei musca uneori de munute dar din ce in ce mai putin.
Cand este obosit are foarte multe miscari necontrolate care ne duce in panica.

Dupa ce am vorbit cu doctorul de boli metabolice eu m-am demoralizat enorm de mult.
Si totusi cand am terminat de inpachetat a venit Dr de la neurologie a lui Timon( este o persoana luptatoare fiecare copiil pt ea este unic nu are multa atentie pt parinti dar enorm de mult pt copii)
Si consultandul pe Timon si vorbind cu noi ea a avut o reactie pozitiva.

Stiti cum simt ca imi pleaca viata din corp cand aud vesti rele si cum mi se umple sufletul de bucurie cand aud vesti bune.
Si tocmai ce am vazut si filmuletul ala de la MEDRA care iti da speranta si iti arata ca se infaptuiesc minuni.

Sa ne ajute bunul Dumnezeu.

P.S i-am aprins si lumanarea de la botez si ia mers mai bine si sunt sigura ca de la rugaciunile voastre a facut pasi importanti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bAly spune:

Offf, e greu, dar trebuie sa aveti incredere si trebuie sa sperati ....

Nu va pierdeti speranta si daca dr va spun ca nu e ok, aveti speranta, fiecare caz e unic, este atit de complicat creierul omenesc incat de multe ori nici dr nu au raspunsuri de ce si cum se intimpla multe.

Luati legatura si cu cei de la Medra, macar stiti pasii care ar trebui sa-i urmati in cazul in care ati vrea sa apelati la ei. Pe mine m-au impresionat rezultatele lor si poate cu ajutorul lui Dumnezeu ei vor avea o solutie atunci cind ceilalti medici ridica din umeri.

Muuulta putere si sa dea Dumnezeu ca totul sa fie doar de domeniul trecutului intr-o anumita zi si micutul Timon sa redevina cel pe care il stiti.

Ma rog si eu pentru voi si ma gindesc la voi...e greu...este ffff greu.


Alina, mamica de 3 copilasi: Andreea (8 ani), Laura (5 ani) si Adrian Theodor (1 an)

Mergi la inceput