Suflet sfasiat.

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

gabi ca nu te am mai vazut de mult
scuze fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Of, Doamne!
Imi pare tare rau. Ma rog sa fiti bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Draga mea,
Tine-te tare! Fii puternica pentru puii tai. Acum e cel mai greu... Du te rog, baiatul mare la un psiholog, il va ajuta sa inteleaga mai bine. E normal sa fie furios, e normal. Mergi si tu daca ai timp, iti mai descarci sufletul.
Acum citiva ani am vorbit intimplator cu o doamna care mi-a povestit de "bulgarasul ei de aur". Fetita ei facuse din senin febra, apoi convulsii prelungite care au daunat. La spital au identificat un fel de encefalita virala, au tratat si convulsiile nu s-au mai repetat.
Mi-a spus ca primele luni au fost extrem de grele, ii era imposibil sa traiasca asa, incerca sa-si raspunda la intrebari fara raspuns ... Voia efecte pozitive imediate, retransformari miraculoase. Doctorii i-au spus ca trebuie timp, rabdare, credinta.
Mi-a spus ca fata ei e bine si ca viata lor e frumoasa acum. Nu stiu daca nu mai sunt sechele deloc, nici nu mi-am permis sa intreb, dar stiu ca femeia aceea zimbea iar si avea priviri senine.
Te rog mult sa nu te prabusesti. Minuni sunt zilnic in jurul nostru. In plus, medicina avanseaza acum rapid. Tu esti intr-o tara privilegiata. Copilul e in crestere cu putere foarte mare de regenerare. Nu vor fi schimbari imediate, dar ai incredere in Dumnezeu si spune-ti ca Timon se va face bine si va scapa de boala. Eventual mai cere o parere.
Si nu lega orice face el negativ de boala...
Dumnezeu sa va ocroteasca si sa ca lumineze viata.
Te imbratisez,
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citesc si eu din umbra subiectul asta si sunt alaturi de voi ...
Chiar ma intrebam de ce dintr-o data in loc sa evolueze, asa cum a facut pana acum, spui ca da inapoi ... Este posibil sa involueze fara alte crize epileptice, sau este posibil sa faca crize care nu sunt vizibile ? Ca nu retin sa mai fi avut vreocriza dupaaia din spital.

Stiu ca exista medicatie pentru stoparea crizelor, banuiesc ca si el este pe medicatie ... Se poate ca medicatia sa nu functioneze ?

Cred ca focusul trebuie sa fie in a nu se inrautati si mai apoi in a recupera ce a pierdut.

Despre Ralph nu iti face probleme, e mic ... O sa-l iubeasca pe fratelelui, trebuie doar sa se obisnuiasca cu transformarile celui mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Ma gindesc asa de des la voi... Astept mereu vesti bune.
Telefonul meu a trimis din nou mesajul prim, singur, de capul lui, si nici nu stiu cum sa-l sterg. Scuze!

Sper ca sunteti mai bine si Timon-pui mai puternic.

G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

cum mai sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Mi se rupe sufletul...stau si ma gandesc oare ce as putea sa iti scriu.Stiu doar ca as vrea sa am putere dumnezeiasca sa va iau durerea asta prin care treceti. D-zeu sa va intareasca si sa faca un miracol cum doar El stie sa faca. D-ne ajuta!
Nu am citi nici un raspuns...am citit doar mesajul tau de inceput...nu reusesc mai mult....d-zeu sa va ajute! Ingerasii sa va protejeze si toti sfintii posibili sa va fie alaturi!




Alessio Michele (3 + ani) , Mattia Gabriel (2 + anisori!!) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 anisor!!) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Multumesc tuturor din suflet pentru gandurile frumoase si sustinerile emotionale.

Noi am primit vesti de la dr. de boli metabolice...au gasit ceva care indica ca Timon are una dintre cele 600 de boli metabolice.
Pentru ce ce au gasit ei nu pot sa isi de-a seama in ce categorie s-ar incadra, asa ca au decis sa imi faca mie analize sa vada daca ADN-ul meu si al lui Timon este la fel (in bolile ereditare copilul mosteneste mama).
Pe 10 aprilie avem programare sa ma inregistreze si pe mine in spitalul in care este tratat Timon (noi apartinand de o alta provincie), dr vrea sa vada daca putem face un plan pentru viitor.

EEG inca nu au venit rezultatele, au sunat marti ca inca nu erau gata deci mai avem de asteptat pana marti.

Controlul auditiv stim doar ca dupa ce au uitat sa ne treaca iar pe lista de asteptare ne-au facut o preoperatorie programare pe 17 aprilie si apoi sa vedem cand se va hotora sa ii faca analizele complete la urechi.
Acum are decateva zile probleme la urechise ca isi pune manutele la ele si zice ,,au, au, au..."

In general este un baietel foarte fericit si incearca sa faca contact cu multi copii cand mergem sa il aspeptam pe Ralph de la scoala.
Suntem bucurosi ca o sa inceapa sa mearga la o gradinita speciala pentru copilasi cu probleme pentru ca ii lipseste enorm de mult copii de varsta lui sa se joace. Eu pot sa ii fac multe dar nu pot sa ii ofer placerea pe care o are cu alti copilasi de varsta lui. Sunt cadre didactice profesionale si stiu cum sa stimuleze si sa scoata tot ce este mai bun de la copilasi. Problema este din nou o lista de asteptare care pana acum este cel mai probabil prin octombrie inceputul.

Timon a trecut la urmatorul stap... am schimbat patutul (In care nu mai putea sa se intoarca) cu o masina pat si este perfect daca cu Ralph cateva luni a trebuit sa il lasam sa adoarma pe mocheta si apoi il puneam in pat, la timon a fost cea mai mare bucurie pe care am putut sa i-o facem.
Cand se trezeste vorbeste cu jucariile si cand se plictiseste ne striga sau vine la usa si loveste cu manutele.

Legatura dintre frati a inceput sa fie din nou aproape ca inainte, daca vin fetite la noi le fac cate o codita in coc ca sa nu le mai traga Timon de par si s-au cam rezolvat problemele astea.
La scoala la Ralph suntem ocupati cu Sf. Paste (scoala catolica) si Ralph a inceput sa fie din nou scump ca inainte.
Multumesc lui Bunul Dumnezeu.

Nu ne este usor chear deloc dar am ales sa ne uitam la tot ce poate face Timon ci nu la ce nu poate face, vrem sa ii facem pe baieti fericiti si sa le facem cat de mult putem noi bucurii.

Astept rezultatul de la EEG si va scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:

Nu ne este usor chear deloc dar am ales sa ne uitam la tot ce poate face Timon ci nu la ce nu poate face, vrem sa ii facem pe baieti fericiti si sa le facem cat de mult putem noi bucurii.








giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:



Mergi la inceput