Un creion, un caiet, o carte

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=mari_paun&searchtype=2
am scazut preturile la produsele pt Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Inbox e buna ideea
putem sa o luam in calcul si sa vedem in ce masura am reusi sa o punem in practica
ideea zic e de tinut minte si de aplicat in contexte unde se preteaza



cei mai multi dintre 'copilashii nostri' / cei pt care facem aceasta campanie, locuiesc in zone destul de greu accesibile, nu prea le-a fost usor fetelor sa ajunga la ei...



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">party in FEERIE de muzica si dans



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Si ma gandeam..ce-ar fi sa faca cine are timp un blog ceva...sa postam creatiile copiilor pe el si blogul pe toate facebook-urile noastre si pe la semnaturi...poate iese ceva ceva?

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....


cred ca forumul asta e suficient de mare si incapator pt campania noastra

o sa avem o sectiune dedicata si la
bazarul desprecopii

si apoi aici sunt ochii ce avem nevoie sa ne vada...fara sa ne caute prin alte parti



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">http://www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">party in FEERIE de muzica si dans



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Era doar o idee.....

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui diannaalex

Cristina copii merg la scoala si la gradinita Georgiana este singura din cele 2 familii care este la liceu in Vaslui si face naveta zilnic Vaslui Tanacu. Intr-una din familii mai lucreaza tatal cu ziua mama sta acasa avand si o fetita de 1 an si ceilalti copii merg la gradinita sau la scoala. Ce imi place la ei e ca nu tin copii acasa ca sa aiba grija de cea mica. Aceasta familie nu are nici macar curent electric, pentru a face lumina folosesc o lampa cu gaz de care mai folosea bunica mea acum 30 de ani cand se mai oprea curentul sau lumanari. Cateodata stau fara lumina cand nu au bani de gaz sau de lumanari. La cea de-a doua familie situatia e si mai grava. Tatal e in puscarie pentru crima am inteles ca undeva la un penitenciar din Bucuresti. Mama e singura acasa mai are 2 sau 3 luni de somaj. Aici sunt 6 copii dintre care unul de 20 de ani care sufera de HIV de la cateva luni din cauza unei transfuzii de sange. Mama iar nu paote munci deoarece nu are cu cine lasa copii si are unul mic de 2 ani. Cel mare din cauza bolii nu poate fi lasat cu el mic pentru ca am inteles ca medicatia pe care o ia il agita foarte tare, tipa si mamei ii e frica sa nu ii faca ceva celui mic. Sunt oamneni de bun simt si de modestie cum rar intalnesti. Nici nu prea sunt vizitati de vecini din cauza celui cu HIV se stie foarte bine cum sunt priviti cei cu HIV in tara noastra. Asa ca le-ar prinde bine orice. In case era curat dar lenjeriile se cunoaste ca erau vechi, la fel si perdelele. In rest pot sa spun ca sunt oameni muncitori care vor sa ajute atat cat pot copii sa se realizeze, iar copii stiu ca asta e singura cale sa scape de saracie. Cand i-am intrebat ce vor sa se faca cand vor fi mari au raspuns unul preot, altul cantaret la biserica, una din fetite cantareata, alta doctorita, altul ca vrea invatator, altul politist.


Diana, daca am inteles bine amandoua familiile sunt din Tanacu, da?
Familia fara curent, sa o numim fam. A:
care dintre copii apartin de aceasta fam. - nume, varsta, clasa, te rog
a avut curent si l-au taiat pt ca n-au avut sa plateasca sau nu au tras pana la casa? Daca le-au fost taiat, poti afla ce datorii au? Sau cat ar costa sa aiba curent?
Daca Georgiana e sg. care merge la liceu in Vs, restul unde merg la scoala? Stiu ca au fost discutii cu abonamentul, ai reusit sa rezolvi?

fam. B, cu tatal in puscarie: avand in vedere ca sunt 6 copii banuiesc ca le tb de toate: rechizite, haine de orice marime de la 2 ani in sus, samd., nu?

N-am mai sunat la educ. pt ca am hotarat sa redirectionez o parte din lucruri, mai ales hainutzele pt copii mai mari si caiete + pixuri, catre aceste 2 familii. Anitta_O ne ajuta cu transp. , asta inseamna ca pot folosi acesti bani tot pt cumparaturi pt ei. Am sa iau produse de igiena: periutze & pasta de dinti, sapun, sampoane... e ok? Daca ai alte idei, te rog!
Astept sa-mi spui cum facem cu pachetul, vine la tine si le dai tu mai departe? Am sa impart si etichetez exact ce si unde, tb numai duse incolo, e ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Eumada la cat mai multe idei sa avem de unde alege
nu-i pb, spuneam doar ca mi se pare inutil sa muncim pt ceva...ce avem aici la indemana si cu maaare vizibilitate

Tinamultumim!!

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">party in FEERIE de muzica si dans



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Cristina prima familie din cate am inteles nu a avut niciodata curent si ar costa cam 1200 de lei sa tragem curent acolo. Copii sunt acolo in sat la scoala Georgiana are 16 ani, Alex 12, Stefan 10, Cosmina 8 si paula 1 anisor. Ar avea cu totii nevoie de rechizite dar daca vrei ma mai pot interesa ce ar mai avea nevoie. Pentru Georiana inca nu am reusit sa rezolvam cu abonamentul. A doua familie are copii intre 2 si 20 de ani Cel de 20 de ani e baiatul cu HIV de care am aflat abia cand am ajuns la ei. Aici sunt 5 baieti de 13, 12, 11,10,2 ani si 1 fetita de 9 ani. Ambele familii ar avea nevoie de orice. Multumim din suflet Cristina . Daca se poate sa vina coletul la mine si merg eu la familii asa mai ajun g si eu sa vad ce mai fac si sa vad cum se descurca copii la scoala. Daca vrei eu mai pot suna sa vad ce mai au nevoie.

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
poze Alex http://www.flickr.com/photos/72360957@N03/6573967211/in/photostream
http://www.lesch-nyhan.eu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

diana,
Deci:
fam. A:
- 1200 lei ca sa aiba curent (cam 300€?)
- Georgiana 16 ani -Liceu Vs - care e problema cu abonamentul?
- Alexandru 12 - Sc. Tanacu
- Stefan 10 - Sc. Tanacu
- Cosmina 8 - Sc. Tanacu ?
- paula 1 anisor.

fam. B:
5 baieti de 13, 12, 11,10,2 ani si 1 fetita de 9 ani

20 baiat - acasa?
13 Nicu - Sc. Tanacu
12 baiat - Sc. Tanacu
11 Stefan - Sc. Tanacu
10 baiat - Sc. Tanacu
9 Gabriela - Sc. Tanacu
2 Sebastian - acasa

Este foarte important ce fac la scoala, chiar te rog sa intrebi. Tot ce facem aici este pt ca ei sa mearga in continuare la scoala si sa invete bine si ei tb sa inteleaga ca acum nu este nimic mai important decat scoala.

Nu mi-ai spus ce parere ai despre ce vreau eu sa mai cumpar, e ok? Ai alta idee?

pt toti cei interesati:
Dupa cum se vede din lista, sunt copii de toate varstele care merg la scoala, deci hainutze si incaltari de orice marime si rechizite.
Suma de 1200 lei pt curent mi se pare momentan aproape imposibil de realizat dar cine stie, pe forum s-au mai intamplat minuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Am vb din nou in seara asta cu fata cea mai mare din familia Cristinei,i-am explicat ce si cum are de facut,ii dusesem de Craciun medicamente,nu stiau ce sa faca cu ele....si am pus-o doctorita mea sa vb cu ea...i-a explicat,antibiotic amandoua pentru trei zile au si sirop de tuse si luni mai trimit altele.
Nu am avut timp sa vb foarte mult,pareau necajiti.
Am aflat si adresa..cine poate sa le mai trimita cate ceva...pana de Paste cand sper ca voi ajunge din nou acolo...cred ca nu mai au deloc de nici unele.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

eumada trimite-mi si mie adresa pe PM,te rog;daca reusesc luna asta sa mai fac un colet,sa-l trimit direct la ei;

multumesc

Mergi la inceput