Un creion, un caiet, o carte

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Campania comunitatii desprecopii.com: “Gestul care schimba un destin”

Proiectul:
“Un creion, o carte, un caiet” – actiunea: “Martisoare umanitare de suflet”

Beneficiari:
copiii cu nevoi speciale si copiii proveniti din familii fara posibilitati existentiale de la sate

Oportunitate: traditia martisorului / 1-8 martie


Planificare actiune / calendar:

20 ianuarie – 01 februarie: identificare surse de obtinut ‘martisoare’
- abordare gradinitele copiilor nostri - acolo unde cunoastem si putem discuta direct; discutii pe marginea pliantului
- intrebari pe la fetele pricepute de pe forum care se pricep si care au disponibilitate daca vor sa se implice, daca pot participa si ele cu ‘mana de lucru’ pt ceva martisoare, bijuuri simple
- cumparaturi materiale din Dragonul Rosu: snururi, etichete pe care le personalizam, pungutze, cutiutze pt bijuterii mai elaborate
- deja cei care se ofera pot incepe actiunea de realizare a acestora


Pt a acoperi o cerere cat mai variata propun:
1. o serie de martisoare simple, clasice: ghiocel, trifoi, floricica: 2 lei / buc / Aka are tema de identificare
2. o serie martisoare multifunctionale: brose, pandantive, bratarici: 5 - 6lei/buc / maini indemanatice DC
3. serie de bijuterii mai elaborate: seturi 20-30lei/set / in functie de disponibilitati
4. felicitari: 3-5lei/buc


01 – 05 februarie centralizare surse si analiza oferte (max la 05 febr ar trebui sa avem colectate fizic martisoarele din tara si Bucuresti eventual) si o prima realizare baza de date pt bazar din imagini (poze transmise pe mail)

05 – 12 februarie
colectare de la gradinite si de la alti voluntari care vor mai participa la actiune;
postare la bazar a martisoarelor;


13 – 20 februarie strangere online comenzi, adrese / centralizare detalii

18 – 19 februarie intr-una din aceste zile facem o sezatoare a martisoarelor in care le personalizam, cosmetizam, punem snurulete si facem pachetelele pt expediere in tara

20 – 24 februarie ...pana in 24 transmitere prin posta a comenzilor cu plata la livrare

analiza pentru:
24 februarie un eveniment sau in we 24-26, mersul cu campania si martisoarele intr-un loc public ft bine frecventat
De preferinta sa avem exclusivitate gen Circul Globus / Un teatru / mall (locuri cu afluenta mare de oameni) / aici putem face o propunere prin care ii rugam sa se alature demersului nostru si sa ne lase, duminica inainte de 01 martie, adica in 25 si/sau 26 februarie sa ne ducem cu martisoare in ‘foaier’, pentru a le valorifica.

PE SCURT, pasii de urmat si RESPONSABILI:

1. cautare disponibilitate de implicare in crearea de martisoare / stabilim PM detalii / deschid eu un subiect la SG cu lansarea ideii de implicare

2. realizare o baza de date cu martisoarele pt bazar: Alinuk, Cricor

3. cumparaturi pt snur, pungutze, etichete, cutiutze: AlexSara

4. colectare martisoare: Gabby (prin Post Restant)

5. colectare comenzi / adrese /centralizare: Aka, IoanaPos

6. pregatirea cu snur, pungutze in we 18-19 februarie, realizare pachetele cu adrese: SEZATOAREA MARTISOARELOR: invitate toate fetele care doresc sa ofere o mana de ajutor

7. transmitere posta din 20 febr: toate fetele (pt Bucuresti in functie de locatiile in care locuim fiecare), Gabby (pt in tara prin posta)


Deadlinuri:


pt realizare martisoare 01 febr

pt colectare 05 februarie

pt comenzi online 18 februarie (pt in tara) si 23 febr (pt Bucuresti)


Pentru membrii comunitatii de oriunde s-ar afla in lume, lansam o actiune speciala (patent Cricor ):

"martisoare pentru cei de acasa"

putem scrie mesajele pe care le doresc pe felicitari, alaturi de un martisor, alese de ei si le putem transmite catre cei dragi lor din tara


==========================

miniPLANUL pt posibil eveniment (aici nu e nimic stabilit, urmeaza discutii si analiza oportunitatii):

eveniment al comunitatii: “De ziua ta mamica mea”
In cadrul campaniei: “Gestul care schimba un destin”


Obiectiv: intalnire a comunitatii si strangerea de fonduri pentru copiii cu nevoi speciale si copiii proveniti din familii fara posibilitati existentiale de la sate pt proiectul “Un creion, o carte, un caiet"

Locatii posibile:
mall
Opera Comica
CIRC sau Teatre

Actiuni in cadrul evenimentului:

- Spectacol, muzica si dansul ghioceilor de primavara

- Ateliere de creatie: realizare de felicitari si expunere pe loc spre vanzare

- Tombola cu premii

- Targul Martisorului
surprize


==========================


lista de responsabilitati si actiuni e deschisa!







Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">party in FEERIE de muzica si dans



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

da, multumim pentru sinteza Alinuk, idei ne mai vin pe parcurs, faptul ca avem deja conturate planurile actiunii, avem voluntari cu experienta si cu rezultate excelente, toate astea sunt garantia ca totul va iesi si de data asta foarte bine !



............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Cu mult drag vin la sezatoarea de martisoare...sunteti minunate pentru idei si pentru tot ce initiati aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Aka, tu esti cu centralizarile, nu?
As vrea sa adaug pe lista de copilasi inca 3: unul este fratele Floricicai, Alex, are 8 ani si merge la scoala. Alin, verisorul Florinei 11 ani si Mirabela sora lui Alin 13 ani. Sunt din Silistea de Teleorman. La Alex am contribuit eu, are deja rechizite pentru primele saptamani, am sa tin legatura cu Iulia sa o intreb de ce mai are nevoie. Despre Alin si Mirabela nu stiu insa decat ca se descurca foarte greu, fiind crescuti de bunica (mama Iuliei). Maine seara voi discuta cu Iulia mai pe larg despre nevoile lor.

Multumesc tare mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
la ce plan elaborat ati facut, se vede treaba ca ieri a fost o intalnire de lucru, nu de distractie .
Voi vorbi cu educatoarea de la gradi, dar m-am gandit asa: copiii vor face martisoare si felicitari si la serbarea de 8 martie va fi o serbare cu vanzare. Banii stransi se vor vira in contul comun.
Educatoarea le va explica parintilor despre actiunea noastra, voi lista si ceva poze, voi face si o mica scrisoare de prezentare a cazului si o vom inmana fiecarui parinte, poate ne vor ajuta si dupa serbare.
Am vorbit cu Alin - fratele cel mare si mi-a spus foarte fericit ca a vorbit la scoala unde sunt fratii lui (Lavi si Sebi) si vor plati cei de la scoala biletele de tren, adica 40 lei/luna pentru amandoi copiii.
Era foarte fericit si mi-a spus ca putem pune deoparte cei 40 lei/luna, sa adunam ceva bani pana la primavara.
Imi place sinceritatea lor, faptul ca nu profita de pe urma ajutorului nostru.
Va ,
Laura

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Neatza!
Poate cineva sa puna tabelul acela pe prima pagina? Mersic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Super planul!

Prioritatea ar fi un material care sa-l listam ca luni dimineata sa fim cu ele la gradinite.

Daca se accepta scrierea numelui gradinitei intr-o lista,campania asta cred ca ar prinde mai bine, mai ales la cele particulare,eventual, in final scris ceva gen "si dvs aveti un avantaj, parintii ar vedea ce lucruri minunate invata copii la gradinita", si asa probabil straduinta va fi mai mare.

Sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Si inca o prounere si ma duc. Daca nu ne incarcam prea tare!
Sa trimitem o parte din martisoare pana pe5 februarie pentru licitatia on line si sa mai trimitem o parte pana pe 15 eventual pentru actiunea fizica de la Opera sau unde o fi ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

revin cu tabelul completat. nu stiu insa daca ii adaug si pe copii de la gradinita din Tanacu...

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AiZIQK3vCNI2dG5iX1c3R0FjZnI4WTB4THlyVEVybXc&hl=ro#gid=0

Mergi la inceput