Un creion, un caiet, o carte

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

fetelor, asa cum am spus, am luat legatura azi din nou, cu parintii copiilor din cele doua familii din Dambovita

Asadar, www.flickr.com/photos/23251288@N07/6564265135/in/photostream/" target="_blank">copiii lui Robert, care locuiesc si merg la scoala respectiv gradi in com Tatarani, sat Caprioru din jud Dambovita, sunt:
Bianca 10ani cls a 3-a
Emanuela 9 ani, cls a 3-a
Isaac 6 ani, la gradi
Enisei 5 ani, la gradi
Estera 4 ani intra la gradi la toamna
Iosif 2ani jumatate, sta acasa cu mama

Am vorbit cu tatal care mi-a spus ca fetele mari de la scoala i-au scris pe o hartiutza cele necesare pentru scoala, pe care nu si-au permis luxul de a le cumpara:
caiete de romana si de matematica
caiete de biologie si de muzica
bloc desen
coli colorate, coli lucioase
carioci, creioane, pixuri
ghiozdane

au mai zis daca se mai poate:
carti si caiete de Religie (cls a 3-a)
culegere de matematica
Amintiri din Copilarie de Ion Creanga
(asta cred ca o am eu printr cartile prafuite ale copilariei mele, lasate la bunica si le-o voi cauta eu)

iar copiii de gradi si-ar dori ceva carticele de colorat, acuarele si culori


www.flickr.com/photos/23251288@N07/6564265597/in/photostream/" target="_blank">Copiii lui Cristi care locuiesc si merg la scoala resp gradi in com Tatarani, sat Tatarani din jud Dambovita sunt:
Stefan 12 ani, cls a 6-a
Teodor 13 ani, cls a 7-a
Lucia 14 ani, cls a 8-a
Maria 9 ani, cls a 4-a
Ioana 6 ani, gradi
Cristina 8 ani, gradi (este cea bolnavioara)
Andrei 2 ani si jumatate, cu mama acasa

Ei au nevoie de (pentru cei 4 copii clasele 4-8):
caiete de romana si matematica
pixuri
Culegere de matematica:
Matematica.Competente si Performante de M Mogos, editura paralela 45

desi am insistat sa intreb daca doar atat...(vorbisem ieri si ii rugasem sa isi faca o lista), au zis ca pt anul acesta scolar le este deajuns

Va spun sincer ca ma uimeste modestia si bunul lor simt. Am aflat ca din ce le-am dus de Craciun au dat si altora care nu aveau.

In poze sunt doar cei pe care i-am gasit acasa cand am fost atunci in 23 decembrie. Cristina, fetitza bolnavioara este cea cu capul in jos cu bluzita lila cu fluturas din a doua poza.




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">party in FEERIE de muzica si dans



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

si eu pe aici

ma bucur ca am reintrat in paine,cumva parca m-am reantors la job
bai,da' asa job cu satisfactii tot sa aibe lumea

am mai sortat o tura de jucarii,carti,hainute.abia astept sa le trimit.de maine incep cu cersitul pe la vecini




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

yupiiii

Dandu

ne-ai lipsit!
cam mare totusi vacantza lu' matale

da stim ca esti cu forte proaspete acum si recuperezi :)

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">party in FEERIE de muzica si dans



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Ehei, bine ai revenit Dandusa ! Sunteti bine cu totii, da ?
Alinuk, sunt foarte modesti, le gasim tot ce le trebuie.
Fetelor, eu am stat asa un pic in stand-by, sa vedem cum ne regrupam fortele. De luni incep scolile (si gradinitele) asa ca vom avea de lucru. Fetei din Vaslui care face naveta la liceu, am inteles ca abonamentul nu se face decat lunar, de fapt era logic ca si in Bucuresti tot lunare sunt abonamentele RATB. Diana o sa ne ajute in continuare, cu mers la ei, cu tot ce e nevoie.
Rall, daca poti afla de la nea Fane (deja le stim si numele) in ce clase sunt copiii, ca ne orientam noi ce le trebuie, functie de varsta .
Lor (tuturor copiilor la care vom ajunge) si 2-3 caiete, culori, manuale, le prind foarte bine.
Laura, sa ne dai de veste cand mai ajungi pe la cei de langa Cluj.
Mihaela si Boticelina, ce mai faceti ? Sunteti bine,sper.

In legatura cu contul, am tot cercetat si tot la bcr am gasit cea mai buna varianta, pe mine ma ajuta f mult ca pot opera plati on-line oricand, de oriunde.

............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna dimineata,
bine zicea si Dandusa, venim cu drag la servici, eu abia astept sa vad ce s-a mai discutat, care sunt ultimele informatii.
Sambata vom merge la familia de langa Cluj si voi veni atunci cu informatii despre ceea ce au nevoie copiii pentru scoala.
Pana atunci ma bucur sa citesc despre actiunile voastre si ma uimeste modestia oamenilor; ma uimeste faptul ca un copil se multumeste cu un caiet de mate sau de romana si cu niste culori/carioci si nu cere nimic altceva. Merita tot efortul nostru sa-i sprijinim si sa-i ajutam sa nu abandoneze scoala.
Va ,
Laura

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

fetelor eu ma gandeam ca hainute ,chiar noi ,putem lua de la bazarul umanitar si asa ajutam in doua parti odata .

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Mi se pare foarte buna ideea lui Ancadragoman cu cumpararea hainelor de la bazar; oricum familiile pe care le ajutam noi, cei putin la Cluj nu au nevoie de haine noi si scumpe si asa ajutam, in doua parti. O idee strlucita, zic eu.
va pup,
Laura

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

salutare!
hai sa ma bag si eu in seama ca nu-s singura in echipa. Cateva mamici inimoase din München si din apropierea Münchenului, (toti cei interesati sunt bineveniti, numai ca am spus intai aici pe-aproape), am strans de un pachet bunutz si inca mai vin lucruri.

Eu (noi) am "adoptat" gradinitza din Tanacu, pt care o avem ca pers. de contact pe diannaalex din Vaslui. Avem papuci de iarna, geci (astea toate noi, sa vedem daca mai primesc ceva de la copiii nostri ca-s deja marisori si am dat tot) si niste dulciuri. Le vom trimite la gradi si educatoarea de acolo le distribuie dupa cum crede ea de cuviinta.
Intamplator am primit niste caiete si pixuri, alte rechizite e dificil de luat si trimis de aici, sunt grele si cu siguranta mai scumpe decat in Ro. Dar cred ca am o solutie si pt asta, tb sa ma organizez putin.

Felicitari pt initiativa!

diana ai cumva poze de la serbarea de craciun de la gradi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

uau bravo fetelor
Tinatache
Germania e si ea in echipa noastra desigur!

Noi acestea care frecventam zona umanitarelor... ma gandesc ca daca am da linkul campaniei pe la subiectele unde mai scriem se vor gasi fete care doresc sa participe alaturi de noi...
doar ca poate nu stiu de campanie


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">party in FEERIE de muzica si dans



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

da Anca

si cu bazarul se pot strange banuti!!

o sa mai caut si eu ceva de shopping acolo


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">party in FEERIE de muzica si dans



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput