casnicia:supunere si dragoste

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

biserica in mod sigur nu vrea sa te convinga de asa ceva: iti comunica doar regulie pe care trebuie sa le respecti. asa, inceputul scripturii iti spune clar ca Adam a fost facut primul (rad cu sotul de-asta, ca-i si numele lui), pe de alta parte Maria e cel mai important human din biblie. nimic de dezbatut, asta-i povestea, folks.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Prin supunere, femeia ii devine egala barbatului.


Citat:
citat din mesajul lui Xenia2006

esti un pion, nu regina.


Nu cred. Femeia e o regina, nu un pion. Asa cum Biserica e o Mireasa, nu sluga supusa de la bucatarie sau menajera de la templu. Multi se impiedica in supunerea care i se cere femeii, fara sa vada potentialul extraordinar din ceea ce trebuie sa implineasca sotul ei: sa o iubeasca asa cum a iubit Christos Biserica.
Supunerea nu e o umilire, ci mai degraba o acceptare a faptului ca apartin unui barbat, in aceeasi masura in care acesta e dispus sa se investeasca pe sine in relatia cu mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Ma intorc la ce a zis Michelle in primul mesaj, ca Dumnezeu nu i-a poruncit femeii sa iubeasca pentru ca pentru femeie a iubi e ceva firesc. Inteleg ca supunerea nu este? Daca era fireasca nu trebuia specificata.

Citat:
Supunerea nu e o umilire, ci mai degraba o acceptare a faptului ca apartin unui barbat, in aceeasi masura in care acesta e dispus sa se investeasca pe sine in relatia cu mine.

Eu ii apartin sotului in aceasi masura in care el imi apartine mie si ma investesc pe mine in relatia noastra exact asa cum se investeste si el. Avem o adevarata relatie de egalitate, in care facem totul impreuna, discutam si decidem impreuna, crestem copiii impreuna, etc. Il iubesc atat de mult ca doare. Dar nu pot sa-mi imaginez o relatie la fel de armonioasa in care eu sa ma supun lui. Cum poate el sa ia decizii impotriva vointei mele dar spre binele meu? Ne intoarcem la relatia copil-parinte. Eu nu am nevoie de un sot-tata, nu am probleme nerezolvate din copilarie, eu vreau un sot-partener. La fel sotul meu isi doreste o partenera cu care sa poata sa ia decizii impreuna, sa se consulte, care sa-l aduca la realitate daca o ia razna , nu o sotie-copil de care sa fie responsabil.

Din nou, nu neg faptul ca o relatie ca cea indicata de Biserica nu se potriveste anumitor cupluri. Ma deranjeaza felul cum o astfel de relatie e prezentata ca fiind de egalitate. Eu egalitatea o vad atunci cand si femeia si barbatul au drepturi si indatoriri egale. Aici nu e cazul.

Regulile astea au fost facute pe vremea cand femeia ii apartinea legal barbatului, cand era cumparata de la parinti, cand nu avea nici un drept. Lumea s-a schimbat si acum Biserica incerca sa o intoarca si sa prezinte totul intr-o alta lumina, ca sa atraga credinciosi, care sunt in fiecare an mai putini. Asta mi se pare ipocrizie.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Xenia2006
asa, inceputul scripturii iti spune clar ca Adam a fost facut primul

Always the dullness of the fool is the whetstone of the wits.


Oricat de mare ar fi artistul, face intati o schita, un prototip inainte de opera de arta desavarsita.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Comparatiile intre barbat si femeie mi se par la fel cu cele intre mere si pere. Daca acceptam ca Dumnezeu ne-a facut, acceptam ca ne-a creat diferiti, cu diferite atribute si cu scopuri diferite in viata. Suntem egali -- amandoi am fost creati pentru a ii da slava lui Dumnezeu, toate celelalte (fericirea personala, nasterea de copii, cariera, etc) sunt auxiliare. Ei, la aceste scopuri auxiliare, exista diferente intre barbati si femei. Barbatii au fost creati pentru a fi "capul" femeii si al familiei, femeile au fost create pentru a fi completarea barbatului, impreuna sa formeze un tot perfect, sa fie o echipa. O echipa imparte totul, discuta, se inteleg, se sustin reciproc, insa in cazul in care pur si simplu nu pot cadea de acord, dupa ce se roaga (ca barbatul nu tre sa ia decizii asa, de capul lui, cum zice Bird, ca e mai capabil sa ia decizii decat femeia, ca zice tot la carte ca (,) capul barbatului e Hristos, deci el trebuie sa asculte ce ii zice nevasta si sa se roage ca Dumnezeu sa ii arate calea pe care sa mearga), femeia crestina stie ca Dumenzeu i-a dat acel barbat si ca ce vrea Dumnezeu e ca ea sa il crediteze ca a luat decizia cea buna.

Uneori, decizia nu e cea buna, dar daca reactia femeii nu este sa se lupte cu barbatul, ci sa il sustina, el mai usor va realiza unde a gresit si in viitor isi va pretui si mai mult sotia, va pune mai mult pret pe sfaturile ei, se va ruga mai mult si va fi mai deschis la inima si minte ca sa auda in ce directie il indreapta Dumnezeu.

Deci, din punc de vedere crestin, barbatul si femeia sunt EGALI, pretuiesc la fel, au doar meniri diferite.

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Bird, eu cred ca cineva care este intr-o relatie fara Dumnezeu dreot Cap nu are cum sa inteleaga cum vine asta dragoste si supunere. NU ai cum si basta, pentru ca ai o coordonata lipsa. Asa cum uneori te rogi si ti se arata clar, dar clar, fara urma de indoiala, ce cale trebuie sa apuci, dar tu vrei din toata inima sa mergi pe cealalta cale, tot asa si cand te casatoresti, iti asumi faptul ca Dumnezeu ti-a dat acel barbat si nu altul si ti-a spus sa il urmezi.

Societatea moderna, seculara, refuza ideea de obedienta, ii repugna. NU fac io ce zice Dumnezeu, ca io vreau altceva -- nu fac un copil acum, desi mi l-a dat Dumnezeu, ca nu e timpul, ma supra-stresez, nu imi permit, etc, nu imi ascult barbatul, pentru ca io stiu mai bine. Rabeliunea impotriva a tot ce este autoritate (de la cele mai mici cum ar fi lucratorul din parcare care iti zice in ce loc sa parchezi, pana la cele mai inalte, cum ar fi sefii de la serviciu, legile statului in care statului incare traiesti, etc) este la ordinea zilei, nimeni nu mai vrea sa asculte de nimeni, regulile nu inseamna nimic, fiecare face ce vrea, etc, etc.

Ei, crestinismul este bazat tocmai pe ascultarea lui Dumnezeu. Uneori nu pricepi de ce iti zice sa faci asa si nu asa, cand tu esrai convins ca invers e mai bine. Cand asculti, uneori iti dai seama de ce a fost mai bine asa si nu invers, alteori nu. DUmnezeu ne cere sa il ascultam neconditionat. Si ne promite tot ajutorul de care avem nevoie ca sa il putem asculta, asa ca atunci cand ne este frica, credem ca nu avem puterea sa facem ce ni se cere, etc, El ne zice sa stam linistiti, ca ne va da El tot ce ne trebuie.

Ei, revenind la relatia sot/sotie. Din cum o descrii tu, casatoria crestina semana mai mult cu cea musulmana (si ma refer la musulmanii extremisti). Adica el imi spune ce e mai bine pentru mine, eu sunt ca un copil care nu are nici o parere si il asculta pe el neconditionat.Nu e nici pe departe asa. Cei doi sunt una, comunica in absolut tot, se sfatuiesc, se pretuiesc reciproc si isi iau in considerare parerile. De cele mai multe ori, se pun de acord, chiar si unde nu erau de acord initial, rugandu-se, Dumnezeu ii ghideaza si ajung sa fie de acord. Ei, daca totusi unul dintre ei este mai intarit la inima si nu pricepe ce ii zice Dumnezeu, atunci nu reusesc sa se puna de acord. In astfel de situatii, Dumnezeu ii cere femeii supunere. SI prin ascultarea ei, Dumnezeu lucreaza in inima amandurora. Daca femeia a fost cea cu inima intarita, care nu vedea calea pe care i-o arata Dumnezeu, ajunge sa vada ca a fost bine asa. Asta daca asculta cu tot sufletul, nu cu imbufnare si incercand sa puna betze in roate. Daca barbatul era cel incapatanat, prin ascultarea femeii, prin reactia ei pozitiva, el va intelege ca a gresit si va fi mai inclinat sa o asculte data urmatoare.

E o relatie de simbioza minunata, dar, repet, nu poate fi inteleasa daca dai la o parte elementul divin din relatie.

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Ma deranjeaza cand se afirma ca femeia si barbatul sunt egali in conditiile in care femeii i se cere atat de clar sa ignore parerile si dorintele propri si sa isi lase viata condusa de barbat.




Te deranjeaza un lucru imaginar, un scenariu pe care ti-l faci singura. Nimeni, dar absolut nimeni nu vorbeste de ignorarea parerilor sau dorintelor proprii ale femeii; suna sinistru ceea ce crezi ca ai inteles din conceptul asta, parca vorbesti de sclavagism.
Acum chiar stiu ca nu ai citit, cel putin cu atentie, ce spune michelle.
Dar nu-i bai...am remarcat doar, nu ma deranjeaza asta. Si nici nu te judec.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Imi amintesc ca la cununia religioasa preotul exact cuvintele astea le recita : femeia sa fie supusa barbatului si barbatul sa isi iubeasca si sa isi cinsteasca sotia. Si acum sunt uimita de asemenea invataminte.
In privinta primului post : dupa ce am citit ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului si barbatul tre sa-si iubeasca nevasta, m-am oprit.
Ia sa vedem lucrurile invers : barbatul sa fie supus femeii si femeia sa isi iubeasca si cinsteasca barbatul. Eee, cum suna ? Parca mai echitabil, din punctul meu de vedere.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
Regulile astea au fost facute pe vremea cand femeia ii apartinea legal barbatului, cand era cumparata de la parinti, cand nu avea nici un drept. Lumea s-a schimbat si acum Biserica incerca sa o intoarca si sa prezinte totul intr-o alta lumina, ca sa atraga credinciosi, care sunt in fiecare an mai putini. Asta mi se pare ipocrizie.


Bird, iarta-mi intrebarea, esti casatorita religios?

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui Xenia2006
asa, inceputul scripturii iti spune clar ca Adam a fost facut primul




Oricat de mare ar fi artistul, face intati o schita, un prototip inainte de opera de arta desavarsita.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Lol, sa spui ca forumul asta ca Artistul nu face totul perfect dintotdeauna... ntz ntz ntz

Mergi la inceput