Citim impreuna

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ce spuneti, sunteti gata pentru o noua tura de citit impreuna?
Aveti propuneri de carti primavaratice (sau nu neaparat)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Cum se mai procedeaza acum? Se mai propune intai o tema si pe urma cartile?
Anul trecut, sau poate acum doi ani, pentru ca era luna martie s-a propus ca tema autoare femei, sau carti in care personajul principal era femeie sau titlul avea un atribut feminin ca acesta www.zf.ro/ziarul-de-duminica/necredincioasa-i-de-ayaan-hirsi-ali-8787099" target="_blank">Necredincioasa de Ayaan Hirsi Ali sau dupa cum vedeti poat fi toate impreuna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Eleganta ariciului - Muriel Barbery. Desi probabil a mai fost 'citita impreuna' ca de pe forum am aflat de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu propun Eleganta ariciului - Muriel Barbery si Cazul Jane Eyre - Jasper Fforde

N-o am pe niciuna dar am auzit de bine despre ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Citit si placut Eleganta ariciului, o povestesc cu placere si cu voi.

as fi in the mood pentru literatura feminina/feminista, mai ales pe filiera araba... nu prea stiu concret cu ce sa incep, sunt deschisa propunerilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu am mai spus de cateva ori pe aici, dar mai zic odata . Mie mi-a placut mult cartea asta www.libris.ro/literatura-universala/sangele-florilor---anita-amirrezvani-LED973-102-185-0--c7509--p320125.html" target="_blank"> Anita Amirrezvani- Sangele-florilor Povestea e in Persia medievala, scrisa de o femeie, cu personaj principal, o femeie.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

atunci propun si eu www.editura-art.ro/carte/persepolis" target="_blank">Persepolis - Marjane Satrapi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Gen feminin sa fie!

Susan Sontag - In America

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

in america s-a mai citit aici : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=163481&nm=citim-impreuna-In-America

(si se mai poate citi inca, daca mai are cineva chef de discutii, subiectul e deschis)

jnur de martisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Azi e reducere de martisor la Libris.ro si mi-am comandat Sangele florilor, Persepolis si re-comandat Eleganta ariciului pe care mi-am cumparat-o o data cu saga Cantec de gheata si foc, dar pe care am imprumutat-o si pierdut-o .
Imi permiteti sa fac o lista? Nu de alta dat am putin timp liber...

1. www.zf.ro/ziarul-de-duminica/necredincioasa-i-de-ayaan-hirsi-ali-8787099" target="_blank">Necredincioasa de Ayaan Hirsi Ali
2. www.nemira.ro/babel/eleganta-ariciului--1294" target="_blank">Eleganta ariciului de Muriel Barbery
3. www.libris.ro/literatura-universala/persepolis---marjane-satrapi-ART973-124-515-7--c7509--p362876.html" target="_blank">Persepolis de Marjane Satrapi
5. www.libris.ro/literatura-universala/sangele-florilor---anita-amirrezvani-LED973-102-185-0--c7509--p320125.html" target="_blank">sangele florilor de Anita Amirrezvani
6. www.libris.ro/literatura-universala/cazul-jane-eyre---jasper-fforde-HUM973-689-391-9--c7509--p368641.html" target="_blank">Cazul lui Jane Eyre de Jasper Fforde

Si ma uita cum sa vad daca am uitat ceva, cu exceptia lui Sontag care a mai fost propusa si are subiect deja deschis... Exact atunci m-am ratacit eu .


Mergi la inceput