Citim impreuna

Citim impreuna | Autor: galisia

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Mihaelka,multumesc de incurajare ! Pentru ca lucrurile care ne fac viata frumoasa trebuie impartasite vin cu cateva propuneri de ...lectura in gasca.

1. "The help "- Kathrine Stockett ( aparuta si la "Univers " - "Culoarea sentimentelor "
2. "Un atlas al dorintelor zadarnice " - Arundhati Roy/Humanitas
3. "Alte vieti decat a mea"- Emmanuel Carrere/Editura Trei
4. "Hibiscus purpuriu"- Chimamanda Ngozi Adichie/Ed. Rao

Nu stiu clar cum e regula,sper sa veniti si voi cu propuneri, apoi votam.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

trebuie sa fac o rectificare :

"Un atlas al dorintelor zadarnice " - autor : ANURADHA Roy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Cu multa placere, galisia!

eu propun www.polirom.ro/catalog/carte/thera-3846/" target="_blank">Thera - Zeruya Shalev.

Hai cu/la propuneri, fetelor, doamnelor, duducelor!

Mik, Corap, Laura25, buflea, ocebine, maria_alexia, Adela99, caremaisunteti si caremaipoftiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Imi cer scuze, eu sar tura asta. Am in curs de citire o carte groasa, groasa pe care nu o pot lasa din mana.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Laura, pai propune-o pe groasa :)

io nu propun, da' votez :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Adela, e vorba de a 5-a carte din seria 'Cantec de gheata si foc' a lui George R.R. Martin - Dansul dragonilor. Erau cateva fete care citeau cartile cand m-am apucat si eu. Fara primele, doar asta nu are sens. E fantasy, nu chiar pe gustul tuturor.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

laura,daca zici ca nu poti lasa "Dansul Dragonilor " din mana ,e clar :
o sa o executi rapid,in ciuda dimensiunii;asa ca nu sta deoparte vino si aici cu o propunere si un vot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Laura, pai si ce daca nu-i pe toate gusturile, parca ce propun io e pe toate gusturile:))

Sigur n-are sens daca nu le citesti pe celelalte? Nu de alta, da' ma gandeam sa vad si io cu ce se mananca.

Altminteri, zic si eu ca galisia. Te putem astepta, nu-i bai, ca oricum ne cacaim:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mihaelka, nu prea are sens. Povestea e lunga si toate se leaga. Daca nu ai citit primele carti nu intelegi de ce actioneaza personajele intr-un fel sau altul. Mie imi place foarte, foarte mult toata seria. Martin mi se pare un povestitor fantastic, cu o imaginatie extraordinara si creioneaza niste personaje complexe pe care efectiv te face sa le iubesti sau sa le urasti cu fiecare pagina. Nu mai zic ca e sadic si din senin isi ucide personajele fara nici o remuscare si fara nici un 'preaviz'. Initial incepe ca o poveste din evul mediu: castele, regi, cavaleri, domnite, intrigi, lupta pentru putere, dragoste, rivalitati. Apoi se introduc tot felul de personaje fantastice (zombie, vrajitoare, dragoni, oameni ce pot intra cu spiritul in animale) si povestea se complica mult, desfasurandu-se pe un spatiu foarte mare si cu foarte multa lume implicata.


Eu zic sa nu ma asteptati, ca mai am si 1/3 din 'Pamantul de sub talpile ei' de termint apoi. (am abandonat-o cand am primit de la Nemira coletul cu cartea lui Martin )



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am aparut si eu.
Din nefericire in ultima luna nu am citit nimic.

Azi am 2 carti pe noptiera:

"Trei tigri tristi" de Guillermo Cabrera Infante, "o carte halucinanta, vie, unica in spiritul ei, o poveste ca un montagne russe, fara inceput si fara sfarsit, un cabaret al limbajului, in care spectacolul deconcerteaza, incita, exaspereaza cautatorul de sens".
www.curteaveche.ro/Trei_tigri_tristi-3-1155" target="_blank">http://www.curteaveche.ro/Trei_tigri_tristi-3-1155

si

"Libertate" de Jonathan Franzen;
www.polirom.ro/catalog/carte/libertate-4251/" target="_blank">http://www.polirom.ro/catalog/carte/libertate-4251/


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Eu mi-am comandat cartea "Camino, 800 km pe jos" Urmeaza sa soseasca in cateva zile.
http://veronica-dragoi.blogspot.com/

E un jurnal de calatorie pe care o sa-l citesc cu interes.
http://veronica-dragoi.blogspot.com/p/extras.html

Mergi la inceput