La Multi Ani ! Piersicute iul-aug 2012 ( 5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela_Nor spune:

Fetelor, eu folosesc momentan crema prenatala de la sanosan (nasa mea a folosit la ambele sarcini la recomandarea doctorului ei), dar o sa o intreb pe dna doctor
ce imi recomanda. Abia astept eco de luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Buna, fetele!Ce faceti?Cam liniste pe aici. Eu acum m-am trezit sambata si duminica recuperez totul.Daconst,eu zic sa nu-ti faci griji deocamdata ,decat daca scurgerile devin rosii, cel putin asa mi-a zis doctorul si fuguta la pat. Am o lene fetelor, de nu aveti idee.M-am linistit si cu amniocenteza, acum sa vedem la cine o fac sau pe cine imi recomanda doctorul meu. Copilul nu-l am aici ca e in vacanta, sunt doar eu cu husbandul. In rest, vad ca lumea e bine. Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonadeac spune:

Va salut si eu pt prima data! Sunt si eu o burtica de 9 saptamani si astept cu nerabdare sa impartim experiente legate de piersicutele noatre!
DPM: 15.08.2012, UM: 09.09.2011


Ramo, 9+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Bine ai venit, Ramo! E ceva ciudat la datele scrise de tine: eu am 9 saptamani si 2 zile, UM 4 noiembrie si DPN 10 august.


9 saptamani si 2 zile
_
Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi, Aspenter 1 la 2 zile, Vitamina E 1/zi, Omega3
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_Rts spune:

Buna !
Ramo, bine ai venit, la cat mai multe capitole alaturi de noi.
Fetelor, eu am mancat azi f mult, e prima zi in care mananc fara sa ma opresc, inca de dimineata m-am trezit asa.Am mancat cred ca 10 clementine, covrigi vanilati, migdale, supa de taitei si un ardei gras etc:)).Sunt asa suparata ca maine e luni.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Ramo,bine ai venit!!!

Adarev,daca as putea sta in pat bine ar fi...eu sunt invatata sa tot umblu.Faza e ca maine merg si la servici,sa vad cit rezist.Oricum mai bag medical o saptamana.

De miercuri vin niste prieteni in Austria la ski si m-a mancat si pe mine undeva sa mergem si noi.Eu nu iau schiurile cu mine sa nu ma tenteze...las barbatul si copilul doar.Stam doar 3 zile,dar sper sa nu am surprize sa ajung si acolo pe la urgenta.


www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Buna dimineata, fetele!Eu sunt la serviciu si am o stare de voma, la mine in loc sa dispara simptomele astea acum apar si ma mai doare si burta.Pe voi va mai doare burta din cand in cand?nu ma doare rau, sa ajung sa iau no-spa, dar e asa mai mult ca o jena. Vreau sa stiu si eu daca mai avem fete la noi in odisee care urmeaza sa faca amniocenteza, m-ar interesa la ce doctor merg. Daca nu, probabil o sa ma orientez la mamicile din celelate odisei, sa vad care pe unde au facut.
Ramo, bine ai venit si sa ai parte de o sarcina usoara.Daconst, sper ca nu mai ai sangerari si te simti bine la munte. In rest, cam astea-s noutatile la mine. Sunt la serviciu acum....Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

nu am mai intrat demult pe forum, m-am intors la serviciu si nu mai am timp :( va mai citesc din cand in cand si vad ca deja voi faceti dublu test, va ganditi la amnio - cred ca sunt totusi burtici mai avansate, noi suntem numai in 8 saptamani

laura: si eu am problema cu mancarea; de vreo doua saptamani mananc foarte mult; sunt mofturoasa, mananc numai ce suport (adica pana saptamana trecuta am mancat vreo 8 borcane de muraturi cu cartofi copti si acum nu le mai suport); eu sunt vegetariana si acum mananc numai paine prajita cu branza, lapte cu cereale, fructe si dovleac copt (care face fff bine la constipatie:), altceva nici nu pot sa vad in fata ochilor; dar mananc mult, in continuu, pentru ca daca ma prinde o ora cu stomacul gol, incepe o stare de greata si ameteala de nu mai pot face nimic curios e ca nu m-am ingrasat inca (de cand am ramas insarcinata am slabit un kg)

adarev: pe tine cum te doare burtica? pe mine m-a durut de la inceput asa ca la menstruatie, dar de cateva zile am ca niste crampe/contractii - mai ales pe partea stanga a burticii; sunt destul de puternice, cand incep trebuie neaparat sa ma asez. au inceput vineri dimineata, vineri seara m-am dus la gimnastica si nu am avut voie sa fac exercitii, kinetoterapeutul a zis ca e periculos; l-am sunat pe doctor si a zis sa iau nospa, sa stau in pat si sa fiu atenta la sangerari (doamne ajuta, nu am avut asa ceva, dar durerile au persistat si de vineri am luat nospa in fiecare zi) :( sper sa nu ii faca rau lui bebe, sunt cam speriata acum, mai ales ca am venit la serviciu si nu mai stau in pat cum a zis medicul.

va pup pe toate si sa aveti o zi usoara

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

ada nu stiu de ce naiba nici la mine nu trec inca greturile ba chiar de dimineata am si vomitat.cu toate ca deja de pe la saptamana 13 scrie ca ar trebuii sa fie tot mai slabe greturile,sa se amelioreze.cand am fost gravida cu baietelul meu stiu ca mi au trecut peste noapte.azi mi a fost rau de nu am mai putut si maine nu am mai avut greturi deloc.speram sa se intample asa si acum .dar acum vreo saptamana mi s au ameliorat apoi iar au inceput.si vreau sa se opreasca.

ramo bine ai venit.sarcina usoara sa ai si fara probleme
la fetele ce au dureri si-sau sangerari eu cred ca este indicat sa nu faceti efort si sa nu va obositi.chiar daca nu puteti sa faceti repaus la pat macar sa nu exagerati si sa va odihniti cat de mult posibil.
la mine am sangerat doar o zi si nici nu am avut dureri de burtica dar de fiecare data cand merg la doctor imi spune cat mai multa odihna si mai putin efort.
si cand am fost gravida cu baiatul am avut dureri de burta dar de prin luna a 5 si stiu ca mi s a deschis colul din cauza asta 1cm.si tot asa mi au fost recomandarile repaus la pat.bineinteles ca nu am stat la pat si faceam toate treburile prin casa dar cu simt.cand ma simteam putin obosita faceam pauza vreo ora si ma reapucam.
doamne cat ma pot lungi cu povestilesper sa nu ma injurati(dar tocmai imi fac pauza de odihna dupa ce am facut curat prin casa)

14+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Iuli, pe mine nu stiu cum sa-ti explic cum ma doare, parca ma tine ceva acolo si ar vrea sa se intinda.Ti-am zis nu sunt dureri insuportabile, asa mai mult ca o jena. Despre mancare si eu am numai pofte ciudate, iar apoi nu-mi mai trebuie.Asa ma gandeam si eu Ali, ca scap de toate starile astea, dar, la mine parca acum incep. Nici nu stiu ce sa mai zic.

Mergi la inceput