help?

help? | Autor: Mar_inna

Link direct la acest mesaj

As vrea sa stiu daca mai este cineva care sa imi raspunda pe aceasta help line. Povestea este una lunga - fetita are 2 luni si problemele cu alaptatul au inceput de la nastere. Acesta este pe departe cel mai bun forum pe acest subiect si m-as bucura foarte tare sa stiu ca este cineva cu care sa discut.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

bine ai venit pe
spune-ne ce probleme ai.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mar_inna spune:

Am o fetita de 2 luni si in ultima luna am hranit-o numai cu lm. Nu a fost usor, eu nu am fost una dinte mamicile carora le curge laptele siroaie si m-am luptat pt fiecare 10 ml in plus. Acum, la un muls cu pompa electrica (dupa trei ore si de la alaptare) am scos doar 110 ml. Bebica mea papa de 5 ori pe zi(mai nou si-a scos masa de noapte) cam din 3-4 ore. Am impresia ca nu se satura cu ce produc eu. La cel putin doua mese, dupa ce termina ambii sani incepe sa maraie, sa traga de sfarc, sa-l apuce iarasi, mai suzeteaza putin, mai trage putin...si tot asa o jumatate de ora. Daca o iau,plange. Ca supt activ sta la sanul stang(cate nu ii place - dupa ce a terminat maraie si se agita) cam 3 - 5 min, iar la cel drept 4-6min. Imi e teama ca nu ii ajung cele 5 mese, din cate am citit are nevoie cam de 800 ml. M-am gandit sa mai scot cu pompa o masa noaptea sa ii dau ca supliment ziua urmatoare. In nici un caz nu ii vreau sa-i dau lp, pana acum i-am dat de trei ori- a vomitat de fiecare data, a patra oara nu a mai vrut sa ia biberonul. Cum sa fac sa-mi cresc productia de lapte? Deja am facut o obsesie din asta si-mi vine sa plang de fiecare data cand vad ca nu e multumita dupa masa. De vreo doua zile are si scaune
verzulii - stiu ca unii pediatrii spun ca e un semn de infometare :’(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

La mine a mers foarte bine (incredibil de bine, ajunsese sa curga laptele din sani ca la inceput) cu Galafor, sunt niste capsule indiene. La fel si cu ceaiul pt. stimularea lactatiei de la Fares, e vreo 4 RON cutia. Sau (daca ai de unde sa faci rost) ceai din amestec de chimen, fenicul si anason.

Mai exista Galactogyl in farmacii (frantuzesc, f. scump si nu am vazut cine stie ce efecte spectaculoase), precum si ceaiurile instant de la Humana si Hipp (dar sunt mai scumpe).

Aia cu scaunul verzuliu semn de infometare e o chestie inexacta - depinde ce substante trec in laptele tau. Nu e cazul sa te ingrijorezi.

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Mar_inna,

-faptul ca nu iti curg sanii siroaie nu inseamna ca nu ai lapte destul pentru bebe, cand se regleaza lactatia nu mai e ca in prima saptamana dupa nastere, cand abia se instaleaza si e furia laptelui,sanii sunt mereu tari si curg. Eu i-am alaptat pe copii fara probleme si am fost la fel, nu mi s-au patat bluzele de lapte, asa cum auzeam pe la alte mamici ca patesc.

-bebelusul va reusi sa manance intotdeauna mai mult decat poate cea mai buna pompa din lume sa extraga laptele matern din sani, deci comparatia cu laptele mult nu e relevanta pentru cantitatea de lapte pe care o suge bebele singur

-la 2-3 luni e primul puseu de crestere, cand bebele vrea sa suga mai mult si lasa impresia ca nu se mai satura cu laptele mamei. Trebuie lasat doar sa suga mai mult, pentru ca prin supt se mareste cererea de lapte si organismul mamei va reactiona potrivit, producand laptele necesar

-tot asa devreme e posibil sa o necajeasca mugurii dintilor( nu e musai sa erupa,sa se vada ceva pe gingie, insa gingia lucreaza), au mai fost bebelusi carora le-au iesit primii dinti pe la 4 luni

-faptul ca plange cand e indepartata de la san e semn bun :) , suptul (chiar in gol) nu inseamna doar hrana, ci si confort, si caldura langa mami.Daca doar molfaie sanul nu inseamna nici ca nu are putere sa suga, nici ca nu ai mai avea tu lapte cumva, ci ca ii place...deocamdata sa dispuna de sanii mamei asa cum doreste e unul din drepturile majore ale bebelusului.

Eu zic sa te relaxezi si sa nu te mai ingrijorezi asa, sa nu faci obsesie din alaptat, ci sa alaptezi la cerere, pur si simplu.Daca bebe mananca si doarme intre mese, daca ia in greutate constant si elimina scaune, daca face pipi... eu nu mi-as mai bate capul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Marina, foarte bine ti-a spus Julia. La 2-3 luni este un puseu de crestere si bebe vrea mai mult lapte decat pana acum. Asta se rezolva doar daca bebe suge cand si cat vrea si daca tu te relaxezi. Important e sa creasca in greutate constant si daca e vesel, face pipi si doarme bine inseamna ca e un copil sanatos si satul. Ai scos foarte mult lapte, eu nu scoteam mai mult de 80 de ml si pt aia ma chinuiam cate o ora. Cu toate astea fata mea se satura si am alaptat-o pana la 2 ani si 10 luni. Deci nu e relevant deloc cat scoti cu pompa. Bebe suge mult mai mult.

Nu stiu cum sa iti zic sa te relaxezi...Gandeste pozitiv, tu poti alapta, copilul suge bine, restul nu mai conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ce a scris JuliaSM e foarte bine;

poti sa incerci cu ceai de chimen fenicul si anason (se iau separat de la plafar, se amesteca cele 3 plante si itifaci ceai - eu beam la inceput si 2 l de ceai din asta pe zi)
- mai poti incerca galactogil, scump dar la noi a avut super efect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mar_inna spune:

Acum beau ceai de lactatie de bebicina(ma baloneaza ceva de speriat), pana acum am baut de la fares. Concomitent, cam de o luna iau si galactogil(o lingurita cu varf x 3/zi). O sa incerc si galafor.
Julia iti raspund punctual:
- eu nu am facut furia laptelui(am nascut prin cezariana si laptele mi-a venit cam dupa o saptamana). Nu stiu cum este sa am sanii tari tot timpul. Mi se mai intaresc noaptea si dimineata, din cate stiu eu atunci se secreta prolactina in cant mai mari. Si de curs imi curge unul singur tot atunci. Ce am vazut ca de vreo sapt sunt din ce in ce mai moi.
- am observat ca la un moment dat, cand ma fac cu pompa capat o sensibilitate a sfarcurilor si de atunci nu se mai face ejectia. Pe mine ma ingrijoreaza cat de putin suge activ pana termina lapticul din sani.
- stiu de puseele de crestere, ar fi bine sa fie un puseu, cu toate ca ea vrea sa suga mai mult odata, nu mai des. A mai avut pusee, dar atunci voia sa manance cam la o ora jumatate. Ca mie cam de la astacmi se trage, a avut un icter prelungit si avea episoade de somn prelungit - chiar si cate 5 ore, euxnu o trezeam ca dupa aia nu mai adormea cu orele, asa ca lactatia mea era adaptata la programul ei. Mie mi se parea incredibil ca alte mamici spuneau ca alapteaza si la o ora.
- nu stiam de dintisori...te pomenesti vreun mostenitor al tarului Ivan cel Groaznic(cica s-ar fi nascut cu dinti)
- stiu ca ii place la san, pana in acest moment ea m-a ajutat cel mai mult sa alaptez exclusiv refuzand laptele praf si biberonul(il accepta cu laptele meu doar inainte de san, dupa niciodata - parca are maracini . Are momente, in a doua parte a zilei cand nu-i ajunge, atunci trage, nu iese nimic si incepe sa planga. Astea sunt mom prin care nu as vrea sa mai trecem
Si da, ai dreptate, trebuie sa ma relaxez, ca ai mei deja calca in jurul meu de zici ca-s pe oua. Mama imi spunea ca de asta nu am lapte cat trebuie de fiecare data - ca ma stresez. Culmea e ca ma stresez tocmai ca nu am lapte. Asta da cerc vicios. Azi mi-am propus sa nu ma mai uit la ceas, sa nu imi mai pun mana pe sani sa vad cat de plini sunt...pur si simplu sa ii dau papa cand da semne ca ar vrea. De cele mai multe ori mi-a iesit, bebe vad ca e mult mai linistit si,culmea, mi-a cerut mai des si a adormit la piept de fiecare data Sper sa ne tina asa si in continuare.
Vreau sa va multumesc pt sfaturi si incurajari. Imi pare atat de bine ca am dat peste voi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Fetita mea are aproape 2 luni;
- la fel ca si a ta suge activ maxim 5-10 minute la un san
- cu pompa electrica scot maxim 100-120 de ml de lapte dimineata si dupa amiaza maxim 50
- sinii sunt f f moi
- eu iau pastile de fenugreek pentru lactatie, ceaiul ii dadea crampe fetitei si am renuntat

Fata mea arata bine, nu am mai cantarit-o de la o luna dar mie mi se pare ca s-a rotunjit si de aia nu mi-am facut probleme.

Ce m-a ajutat pe mine: dormitul noaptea cu copilul in pat, practic o las sa suga cand vrea noaptea si de obicei suge intre 5 si 7 dimineata, atunci sanii sunt mai plini si chiar curg. Alaptatul in timpul zilei il fac la cerere, chiar si la jumatate de ora, daca incepe sa planga eu ii bag sanul in gura:))

Poti sa incerci sa ii dai mai des pentru cateva zile si in felul asta sa stimulezi lactatia mai mult daca iti faci griji ca nu are destul lapte.



Baby gator

Mergi la inceput