Colectia de toamna-iarna 2005 (32)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, yuhuu, tin pumnii pentru mititica cea miscacioasa, s-o vedeti frumoasa si sanatoasa azi!

Uscatorul de rufe l-as folosi strict la cele greu de intins: zecile de soselete & alte piese micute - stiti voi, si la cele mari si greu de uscat: prosoape, cearceafuri. Am inteles ca tricourile se deformeaza iremediabil. Mai am pe lista si cuptor electric si - daca ziceti voi - masina de vase. Bani sa fie .
(PS. sunt in companie selecta, vad: si noi suntem fara perdele si cu becul atarnat de tavan in camera terminata de zugravit prin octombrie noiembrie! Bine ca n-am facut-o, caci sarbatorile astea ne-a venit ideea sa schimbam destinatia camerei din sufragerie in loc de joaca, deci nu s-ar fi potrivit neam decorul ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cuptor electric a avut soacra-mea si a renuntat la el, si-a luat pe gaz si e foarte fericita cu el. Consuma mult curent, or soacra mea foloseste cuptorul des. O data a venit o prietena de la Bacau la ea in vizita care (desteapta femeie, eu n-o suport da' ma rog, soacra mea e f toleranta) s-a apucat sa faca niste pulpe de pui la cuptor asa ca le-a pus direct pe gratarul de la aragaz. Grasimea din ele s-a scurs si a stricat cuptorul. Au reusit sa-l repare intr-un mare final ca nu gaseau nu stiu ce piesa, a fost complicat, a durat luni de zile. Alta problema - nu cocea bine cozonacii (soacra-mea e mare maestra a cozonacilor).

Poate intre timp au aparut cuptoare electrice mai bune, mai fiabile si care consuma mai putin.

Maria multumim.

Edit: masina de uscat rufe mi se pare o idee f buna pt ca stai la casa si deci spatiu se gaseste si in plus ai baiat care creste si va purta tot mai mult sosete, va mai juca si fotbal, etc. E

Noookiiiii!!!!

Cami ce mai face sora ta, cum mai e cu sarcina? Ce vesti mai are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Hello, hello, sper ca noul an v-a gasit sanatosi si bucurosi.
Noi suntem ok in mare, eu am racit un pic, sper sa imi treaca repede sis a nu dau si la altii :(.Kriszti nu mai merge la camin de dinainte de Craciun, asa ca nu a mai racit, si tuseste foarte rar, (sec, ca si in cazurile de alergii/astm) ceea ce ma bucura, sper ca pe termen lung sa functioneze tratamentul homeopat.Acum “lucram” sa ii refacem imunitatea.

Avem in schimb o problema, pe care stiu ca o aveti si voi Anda cu testicolele necoborate, ale lui sunt flotante, se tot plimba :(, si de aici si alte probleme.Am tot sperat sa se stabilizeze, dar vad ca inca nu si nu stiu ce sa ma fac, daca mai este vreo sansa sau nu, sau daca trebuie sa facem vreun tratament/operatie.Of, nici una din variante nu imi convine, tratamentul inseamna tratament hormonal, operatia implica anestezie generala.Anda, voi ce ati facut pana la urma?


Altfel suntem relative bine, eu mai vin la lucru pana la sfarsitul lui ianuarie, apoi teoretic intru intr-o perioada de 3 luni in care facem traininguri/cursuri etc si suntem si platiti.Asta in cazul in care nu ne relocam in februarie, caci am luat pozitia la care am aplicat in decembrie, dar nu am primit inca oferta, trebuie sa vina in scurt timp.Daca va fi convenabila probabil ca ne asteapta si pe noi distractii de genul luat casa in spate…dar vom vedea, avem timp sa o gandim bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

lavi, tinem pumnii pt. eco :)

in alta ordine de idei, eu am instalatia luminoasa. singura cu bec atarnand e anais, care vrea "candelabru" si nu i-am gasit (cat aveam bani, acu degeaba ii gasesc). in schimb eu mai am inca santier intr-o baie (si un perete neterminat in sufragerie, dar care cred ac ramane asa, pana la urma).

eu sunt super mega incantata de cuptorul electric (nu stiu cat consuma, probabil f. mult), mai ales ca pot face chestii pe 2 niveluri . si atinge o temp. mult mai mare - prin urmare pizza se face in 10 minute si iese mult mai misto decat la cuptorul pe gaz. (si are si functie de dospire a aluatului - eu nu fac si nu mananc cozonaci, dar facea maica-mea intr-o vreme cozonaci &paine si era f incantata de cum cresc si cum se coc)

eu n-am terminat inca afacerea "cutia". si m-am si oftiact cand am vazut ca g. are de 3 ori mai multe haine decat mine.

edit: mandy, bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mandy Bravo pentru ca ai luat interviurile!!!!
Bafta multa, sa luati o decizie buna cu postul!
Sanatate tie si lui Kriszti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Mandy, bafta! Oare postul asta era in tara vecina si vestica? (scuze daca m-am ramolit de tot)
Cu pb lui Kriszti, ma risc la o parere: as spune sa respectati protocolul standard, din cate stiu se incearca initial tratament hormonal, progresiv, si doar daca nu merge se trece la op. Nu cred ca ai de ales sau ca poti sari etapele. Oricum, la Cj gasiti pediatri super-competenti - sa rezolvati cu bine!

Corapina, eu as zice ca are poate 3x volumul tau de haine, dar nu te bate si la numar si diversitate .

Despre cuptorul electric si eu am auzit numai de bine, coace uniform si la temperatura fixa. Despre consum domnii ingineri si-au dat cu parerea ca n-ar trebui sa fie mare: se incalzeste initial apoi temp trebuie doar mentinuta, chestiune care nu consuma mult. Pe cand la cel cu gaz toot arzi gazul. In schimb plita electrica consuma mult, asta e clar. Eu vreau plita cu gaz si cuptor electric, mi se pare combinatia ideala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

plita cu gaz si cuptor electric mi s-a ales si mie (dupa cum spuneam, eu n-am cercetat, am luat ce mi s-a dat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

plita cu gaz si cuptor electric mi s-a ales si mie (dupa cum spuneam, eu n-am cercetat, am luat ce mi s-a dat)


Si eu le-am "primit" (plita si cuptor electric Hansa)... dar sunt multumita deocamdata.

Mandy bafta muulta!

Lavi, multumim de intrebare , sorella e bine , bebelina la fel , miscoceste si ea de zor!

Ca tot vorbeati de electrocasnice - tre' sa-mi iau masina de spalat si oscilez intre modelele noi de la LG (DIRECT DRIVE - am auzit lucruri bune despre ele http://nasul.net/lg-f1292qd/) sau un Electrolux....



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Da-da, este vorba de tara "vecina si prietena" , compania e aceeasi ca si acum :). Vom decide dupa ce vedem oferta, indiferent de ce decizie vom lua ma bucur ca "am luat" pozitia respectiva.
Multumesc de urari si ganduri bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Mandy, felicitari! Si bafta cu problemele lui Kriszti, sigur Anda iti poate da ceva sfaturi ca stiu ca asta-vara cand am fost eu la ea cu problemele astea isi batea capul.

Si eu am combinatia asta ideala de plita pe gaz si cuptor electric. Pacat ca nu prea-mi place mie prin bucatarie...

Masina de uscat rufe lucreaza foarte bine, nu deterioreaza hainele de nici un fel (cel putin a mea nu o face), le scot de-acolo numai bune de impaturat si pus in dulap! Eu am un program care, dupa ce le usuca, le si "intinde" (adica scoate sifonatul din ele), si cum ziceam, cand le scot le impatur si direct in dulap. Eu fooooarte rar calc! Toata chestia e sa fie scoase imediat la finele programului.


Mergi la inceput