Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***382***

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Ilinca, astept un sfat de la tine!





Principalul sfat: caaaalm, caaaalm...Sa nu se piarda cu firea, sa nu se panicheze, sa nu se agite ca toate astea se transmit bebelusului. Nu e prea tarziu pentru alaptare, dar doar daca mama este relaxata si optimista, altfel mai bine o lasa pe lapte praf si gata decat sa intre in depresie.

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

MADA, pai da, stia el ce stia. Acuma nu pot decat sa trag speranta ca e tot fata si le culcam in aceeasi camera, ca eu reconfigurare/improvizatie nu fac. Mai ales ca nu vreau sa desfiintez spatiul larg de petreceri, tot trag sperata ca vom mai avea timp/chef/disponibilitate de asa ceva. Om vedea, bebe sa fie bine

NOVUS, o sa anunt, dar vreau intai sa merg la control, sa vad ca e bine totul.

Mai fetelor, sunt cam cu morcovul intrat, ca m-a pus naiba sa mai citesc la odisei si am vazut ca la majoritatea le-a aratat activitate cardiaca sau macar embrionul de la 5 saptamani, iar eu teoretic am 6. Ma iau gandurile negre, offff

Mami de minune mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

MADA, pai da, stia el ce stia. Acuma nu pot decat sa trag speranta ca e tot fata si le culcam in aceeasi camera, ca eu reconfigurare/improvizatie nu fac. Mai ales ca nu vreau sa desfiintez spatiul larg de petreceri, tot trag sperata ca vom mai avea timp/chef/disponibilitate de asa ceva. Om vedea, bebe sa fie bine

NOVUS, o sa anunt, dar vreau intai sa merg la control, sa vad ca e bine totul.

Mai fetelor, sunt cam cu morcovul intrat, ca m-a pus naiba sa mai citesc la odisei si am vazut ca la majoritatea le-a aratat activitate cardiaca sau macar embrionul de la 5 saptamani, iar eu teoretic am 6. Ma iau gandurile negre, offff

Mami de minune mica





Nu-i chiar asa, eu dimpotriva, din tot ce-am citit pe forumuri embrionul se vede de la 6 saptamani incolo. Si eu la 6 saptamani am fost la primul control, poate de mergeam la 5 aveam si io surprize. Nu-ti mai fa ganduri negre de pe-acum. Ce-o fi o fi, deocamdata ai cele 2 liniute roz si o saptamana de asteptare pana la o confirmare mai puternica
(spatiu de petrecere, heeeeheeee, scuza-ma ca acum imi vine sa rad:))) O sa fie un spatiu bun sa se fugareasca doi copilasi:)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

La calmul sugerat de Ilinca, eu as adauga:
-dupa un somn zdravan, cand e hamesit copilul, se incepe cu pusul la san si abia apoi, daca nu a iesit nimic sau suficient, se trece la biberon. Chiar si o morfoleala in gol de cateva minute stimuleaza si da rezultate formidabile. Si sa inceapa fiecare masa apoi cu sanul. Biberonul sa nu fie cu ditamai gauroaia ca e clar ca o sa-l prefere firavului firicel de la inceputurile alaptarii
-pozitia e extrem de importanta. daca nu tinem copilul corect, nu trage cum trebuie, deci nu curge. In + ne mai face si rani
http://www.famili.fr/,allaitement-les-differentes-positions,773,83266.asp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

ILINCA, sincer, nici eu nu m-am mai gandit la petreceri din alea cu dans, antren si voie buna de adulti, ci la petreceri cu muuulti pici, alergand in voie. Acum imi pare rau ca nu am fauct usa la a doua sufragerie, sa iasa pe hol si sa aiba mai mult spatiu de manevra...

Hai ca ma linistesc, gata, sunt sigura ca va fi totul bine, nu degeaba a pus Doamne Doamne inca un mugurel acolo

Mami de minune mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Taman am primit o invitatie la o petrecere surpriza....
Tanti a Anastasiei face 50 de ani si sotul si fata ei vor sa o sarbatoreasca invitand toti copii, de care s-a ocupat ea. Cica au reusit sa-i gaseasca pe toti, in afara de prima, care are vreo 20 de ani. Chiar sunt curioasa cum vor decurge ostilitatile(si emotionata)....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06
Mai fetelor, sunt cam cu morcovul intrat, ca m-a pus naiba sa mai citesc la odisei si am vazut ca la majoritatea le-a aratat activitate cardiaca sau macar embrionul de la 5 saptamani, iar eu teoretic am 6. Ma iau gandurile negre, offff

La 5 saptamani mi-a dat antibotic ca am nustiu ce la 7 saptamani ii auzeam inimioara si se zarea...bine si eu ma umflam de plans caci respectasem tratamentul...dar huna e ok si totul a trecut

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!
Razbunarea cea mai cruda este cand dusmanul tau e silit a recunoaste ca esti bun si dansu-i rau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

Se confirma inca o data ca o sarcina n-are treaba cu alta. La Ana nu imi amintesc sa fi avut problema cu somnul, acum imi vine sa ma culc cu capul pe birou. Valeeeeu, si mai am trei ore. oare de cand pot intra la 6 ore?


Asta a fost singura kestie pe care am avut-o si eu, e drept ca si redusesem semnificativ cafeaua (de la cateva cani la 1/2 cana). Dormeam pe mine... Si mai era si o perioada in care faceam la garzi ...

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Salutare!

Felicit si eu Pisikii pt samburel! Sarcina usoara si bb sanatos!

Floric, eu zic sa-ti tratezi "batranetele" cu fo doo Claritine, nu matale fusesi cu cortizonul in vena cu soc anafilactic?

Anamariame, politica maternitatii unde am nascut eu (cf2), era sa se administreze suplimentele de lapte (praf sau muls) cu seringa (de 10ml, si fara ac, evident) in primele zile de viata ale bb, pana invata sa suga, sa nu deprinda obiceiuri proaste. Mie mi-a venit laptele instant, tot cu cezariana, dar intrasem in travaliu. Si respectand regula lor cu "nu bibe", am invatat amandoi cum sta treaba cu tzitzile (eu si bb) in doua sapt, singurei si de capul nostru. Multa bafta proaspetei mamici!

Noi suntem bine, inca la hotel, nici pe jos, nici in caruta, momentan.
Va pupam!


http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

simply, bine ca ai intrat cu vesti, chiar ma gindeam ce faceti

Mergi la inceput