Ajutor pentru intarcare!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Buna!
Sa-ti povestesc cum a fost la noi, la fata cea mica, pentru ca cea mare s-a intarcat singura la 7 luni. Pitica mea are 1 an si 5 luni si am intarcat-o de aproape o luna, din cauza unor probleme medicale ale mele pe care nu le-am putut rezolva cand alaptam.
La un an sugea cam de 4-5 ori ziua si de 1-2 ori noaptea. Adormea numai la tzitzi. La suzeta a renuntat de la 4 luni. La 1 an si 2 luni i-am scos suptul de noapte si, in doua saptamani, am ramas doar cu doua supturi pe zi, dimineata si seara. Noaptea, cand se trezea, ii dadeam apa, o luam in brate, o mangaiam, o puneam in patut, daca incepea sa planga o luam de la capat. Spre surprinderea mea, a acceptat repede faptul ca nu mai primeste tzitzi noaptea, in vreo 3-4 nopti, pe urma a fost ok. S-a mai trezit, dar daca o mangaiam putin adormea la loc. La somnul din timpul zilei am tinut-o in brate si ne-am plimbat prin casa, a plans putin, dar in cateva zile a fost ok.
Am mers cu doua supturi pe zi timp de trei saptamani, apoi am scos si suptul de dimineata, pe care l-am inlocuit cu lapte praf. In prima zi a baut vreo 20 ml, dar pe zi ce-a trecut a prins drag de bibe si a ajuns sa bea cam 150 ml. La un an si 4 luni am intarcat-o. Acum bea dimineata si seara cate 180 ml de lapte praf. Mi-as fi dorit enorm sa o pot alapta mai mult, dar, din pacate, rezolvarea problemelor medicale nu mai putea astepta.

Daca nu ai probleme medicale si motivul pentru care vrei sa-l intarci este doar oboseala ta, nu o face. Scoate-i suptul de noapte, iar ziua da-i de 3-4 ori. Nu va fi usor cateva zile, dar vei reusi cu siguranta, daca vei dori asta. Distrage-i atentia in timpul zilei, iar noaptea ai muuulta rabdare si iubeste-l. Laptele tau e cel mai bun pentru el, alapteaza-l cat mai mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Anka, daca m-as fi luat dupa recomandarea endocrinologului, la 6 luni intarcam. Iar medicul tau de familie ar face bine sa se informeze. Sau sa taca, daca nu are informatie. Felicitari pentru perseverenta. Este cel mai natural lucru pe care il poti face pentru copilul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Bebe Beca sunt suspecta de prolactinom( motiv pentru care nu mi-a revenit CM)

Mami cu Andrei Ionut
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laly2010 spune:

Am incercat sa-i scot suptul de noapte (Am incercat varianta lui Teutz), dar u sunt sanse! Sfarsim tot la tzitzi!

BebeBeca, In ceea ce priveste trezirile dese, incearca si o suplimentare a cantitatii de mancare pe care o primeste in cursul zilei (nu numai seara), este posibil sa se trezeasca pt ca mananca mai putin decat are nevoie).
El nu e un mancacios si am incercat si varianta sugerata de tine, dar nu functioneaza!Daca nu mai vrea sa manance, nu-l pot pacali cu o cantitate mai mare.Refuza categoric si nu-l fortez, evident.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Laly, cand strumful meu ma cauta la tzatza pe timpul zilei imi da de inteles ca-i este foame sau sete.

Mami cu Andrei Ionut
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laly2010

Am incercat sa-i scot suptul de noapte (Am incercat varianta lui Teutz), dar u sunt sanse! Sfarsim tot la tzitzi!

BebeBeca, In ceea ce priveste trezirile dese, incearca si o suplimentare a cantitatii de mancare pe care o primeste in cursul zilei (nu numai seara), este posibil sa se trezeasca pt ca mananca mai putin decat are nevoie).
El nu e un mancacios si am incercat si varianta sugerata de tine, dar nu functioneaza!Daca nu mai vrea sa manance, nu-l pot pacali cu o cantitate mai mare.Refuza categoric si nu-l fortez, evident.


Dupa parerea mea ai putea sa faci exact invers, sa il dezveti de supt intii ziua (ai nevoie de ajutorul tatalui sau bunicii care sa-i distraga atentia in timpul zilei); nu stiu cit de des suge ziua, daca e foarte des, incerci intii in jurul prinzului sau dupa-masa/ seara sa nu-i mai dai sa suga, in functie si de disponibilitatile persoanei care te ajuta. Asta vei incepe o intarcare treptata; noaptea incerci sa-i oferi apa (nu va vrea la inceput, e ok, nu-l fortezi, s-ar putea ca mai tirziu sa accepte). Suptul de noapte se va rari in timp (mai ales dupa ce apar maselele) si vei putea sa-l intarci definitiv.

Daca n-ai o persoana sa te ajute, va trebui sa ii distragi tu atentia printr-un program foarte diversificat sau de exemplu prin plimbari foarte lungi pe-afara, cind ii zic ca nu poti sa-i dai sa suga ca-i frig la tzitzi (o sa protesteze putin, dar daca tu esti convinsa ca nu se poate o sa-l convingi si pe el).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimela spune:

sper sa va fie de ajutor experienta mea. eu mi-am intarcat bebelusul la 1 an si 5 luni fara sa fiu nevoita sa plec de langa el, lucru care ne-ar fi zdruncinat emotional pe amandoi. el era dependent de tzitzi si era genul de copil care noaptea dormea la san iar ziua tragea de bluza pe oriunde ma prindea. insa m-a lovit inspiratia cand ma asteptam mai putin si mi-am pus un sutien de silicon pe care il cupmarasem de foarte mult timp, curioasa sa vad cum reactineaza. evident ca era tare suparat ca nu intelegea unde a disparut sfarcul si punea manuta si nemultumit de ce gasea ma acoperea imediat. a plans in prima noapte, a plans si a doua insa am trecut mult mai usor peste pasul asta, pt ca il lasam sa puna manuta si sa simta pielea, insa ii ziceam ca s-a strcat tzitzi si adormea la loc. sper sa va foloseasca experienta mea. sutienul se gaseste oriunde pe net dc dati search.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Buna,

Am zis sa iti povestesc si eu cum a fost la noi ca nu are nici o luna de cand l-am intarcatpe cel mic.

Fata s-a intacat singura la un an, nu a mai vrut. In schimb folosea suzeta si a renuntat la ea doar la 4 ani.

Cel mic nu a avut suzeta ca nu a vrut si era mare fan san. Eu m-am intors la munca cand avea 10 luni asa ca de la 9 luni nu a mai supt noaptea. Dar nici nu a dormit toata noaptea. Primele 2-3 zile m-a ajutat sotul, se trezea si se ducea el cand se trezea, ii dadea apa si gata adormea la loc.

Cand veneam acasa de la munca nici buna seara nimic, calare pe mine sa ma dezbrace si sa ia sanul cat mai repede. Dimineata la fel la trezire sanul era primul lucru pe care il facea si in weekend era mereu calare pe san.

Pana recent cand am zis gata, ajunge. Si de atunci i-am spus ca sanul face nani nani si nu se deranjeaza. A fost usor. L-am distras si a uitat de san. Cand isi aducea aminte plangea 2 secunde si il distrageam de la san ii trecea imediat. Pt ca nu a fost greu deloc cred ca era si el pregatit.

Tocmai pt momentele alea ale noastre am amanat mereu dar la un moment dat nu mai puteam. Nu ma mai simteam bine alaptand, ma enerva. Si decat sa ma simt asa am zis pas. Nu din egoism ci pur si simplu pt ca a fost de ajuns, manca bine, afectiv suntem foarte uniti si acum.

Fiecare face cum crede eu pur si simplu nu mai puteam si decat sa fiu prost dispusa si imbufnata prefer sa fiu vesela cu el si sa ne jucam sau sa facem altceva impreuna.

Lapte mai am si acum. Si voi avea mult timp nu ma deranjeaza sanii. La C. dupa intarcare am mai avut lapte inca 1,5 ani. Nu stiu cat era dar curgea daca strangeam de sfarc.

Sper sa faci ce e mai bine pt voi si sa te simti mai bine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Mamici, ma sperie tare rau intarcatul mai ales cand citesc despre experientele voastre.
Bebele meu are acum 3 lunite jumatate si papa numai laptic, nu apa nu ceai. Cand mi se parea mie ca nu ii ajunge lapticul meu am incercat LP dar l-a refuzat asa ca nu am mai incercat.
Problema mea e ca medicul meu ginecolog mi-a recomandat sa termin alaptarea la 6 luni ca sa incep tratamentul impotriiva HPV si LSIL dar mi-e groaza cand ma gandesc la asta. Nu vreau sa il privez pe micutul meu de cele mai fericite momente ale zilei dar in acelasi timp mi-e teama sa nu ramana fara mamica. (Matusa mea a murit din cauza cancerului de col uterin cand copii aveau 7, respectiv 9 ani).
Stiam ca alaptatul previne cancerul de col uterin dar daca am deja HPV si LSIL...
Eladea2005 tu spuneai ca trebuia sa incepi un tratament. A mers totul bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

ma alatur si eu "fanilor"titi:)
a mea merge pe 1 an si 3 luni si as vrea sa o intarc peste 1,2 luni maxim insa mie groaza si mie sa ma gandesc la asta,fetita e si fan suzeta,noaptea suge si ea de 2,3 ,4 ori..depinde cat e de obosita..
cand o adorm sta numai cu mana la titi si mai rau ca a mea pisca,din cauza asta nu vrea sa stea nici la tati ca s-a obisnuit sa adorma cu mana la san,lapte praf nu accepta nici din biberon nici din canuta.
asta e si principalul motiv ptr care nu vreau momentan sa o intarc,acum eu ma gandesc ca va fi un chin ptr noi(mine si fetita)intarcarea, insa cine stie poate se adapteaza :D



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput