Prietene la bine si la greu - 153

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ziua buna

Dana, Raluci... si la noi a fost crunt cu colicii la Tudor. Spun a fost pentru ca acukm e mult mai bine. Plangea si cate 6 ore fara sa se opreasca pana se facea grena la fata. La Mihnea am folosit infacol ( simeticona) dat inainte de fiecare masa pana la 4 luni. In toata aceasta vreme copilul meu voma mult, cam de 2 ori pe zi. Plangea la mese si eu eram convinsa ca e o forma de reflux pe fond de colici( chiar se poate). Asa ca il tineam pe verticala de ameteam.
Acum, dupa ce am citit de am zapacit pe tema alaptarii m-am convins ca simeticona nu a avut niciun efect.
Cu toate astea i-am dat lui Tudor fix de 2 ori si , surpriza... a regurgitat mult ( pe la 2 saptamani). Am spus stop si rabdare. Acum s-a oprit... plange dupa masa fie pana termina de scos bulele de aer, fie pana reuseste sa faca KK. Am urmarit sa vad de ce si gata.
A, evident, seara fiind obosit reuseste mai greu sa scoata tot aerul si nici nu mananca linistit , deci inghite mai mult.
Va povestesc doar experienta mea... acum, cititnd mai cu atentie prospectele.. ma cam ia cu rau de la ce scrie pe ele.
Despre colief: asta e lactaza care ajuta la procesarea lactozei. Laptele matern e cel mai bogat in lactoza ( indiferent daca papi sau nu lapte de vaca) si intoleranta la lactoza are o serie de simprome specifice: diaree sau constipatie, voma... Deci daca tabloul general arata a intoleranta la lactoza ( sau macar sensibilitate), da, colieful e o solutie. pentru noi am hotarat ca nu e o solutie ca nu era niciun semn din asta

Sa aveti cu toatele un an nou fericit.
Eu ma tem ca voi ramane acasa fiindca Mihnea face febra de asta noapte. Pana acum am banuit maselele... mama insa sustine ca e rosu in gat ( ea a apucat sa se uite in gatul lui)... Vedem cum stam... dar oricum... macar suntem 4 acasa si tot bine va fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Un an nou fericit si imbelsugat.
Lila doar calutul e primit acum.
Masinuta o avea deja.Aia era pe post de suport pentru costumul de mos Craciun.
Melcul e al prietenilor cu fetita.
Cu calutul se joaca dar nu se poate urca singur pe el.
Pupici micutilor bolnaviori
Noi ne petrecem la socri cu catel,cu purcel ,cu totii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

salut fete frumoase...multumesc din suflet pt urari
Lili poti sa tii presimtirea aia pana anul celalalt?

La multi ani !!!
Va doresc un an nou mai bun, mai bogat, mai prosper, mai fericit... un an in care cele mai fierbinti dorinte sa vi se implineasca cu multa usurinta, iar cei dragi sa va fie mereu alaturi si sa va insenineze zilele


Va imbratisez cu drag pe toate si va doresc petrecere frumoasa in noaptea dintre ani.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Petrecere frumoasa, mamici, tatici si pitici, sa aveti un an plin de noroc, sanantate, bucurii si fericire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Tina felicitari pt mosul intarziat si neasteptat dar foarte placut.

Dozz noi si acum suntem in greva. In special cand intru eu in vacanta si nu mai vine bona. Banuiesc ca este si ceva activitate seismica prin gurita, pt ca baloseste si se cacaliceste cam mult. In plus, nu mananca. M-am adus intr-o stare de nervi de imi dadeau lacrimile si m-a apucase termuratul. Am si plesnit-o. Sunt o bestie, dar ma innebuneste copilul asta uneori. Toata ziua am fost afectata de ce i-am facut. Am chemat-o pe mama si eu am plecat sa ma linistesc si aveam in fata numai fatuca aia plansa.
Astazi am reusit sa-i dau niste crema de legume pasata. M-am gandit ca poate din cauza dintilor nu mananca. A mancat, dar doar pt ca tati ii daduse pe mana Iphone-ul si se "juca" angry birds si un joc cu pietre. Din pacate, suruburile nu-si mai fac efectul. Cred ca le voi ascunde, o perioada.
Cu somnul stam bine. Regres la mancare a fost din totdeauna.
Ieri am cantarit-o si are 9kg. E prea slaba! Nu stiu ce sa-i mai fac!

Lumi si a mea e hamster. Nu am crezut ca cineva poate sta atat de mult timp cu mancarea in gura cat sta Pinky. Se raceste mancarea pana mananca ea cateva inghitituri.
Da-ne si noua reteta de placinta de curcan cu ciuperci, te rog.

Monis multumesc de info despre Penes curcanul. Asa citisem si eu pe undeva, ca ar fi cel mai safe. Dar, poti sa intrebi pe ruda-auditor, ce fel de pui e mai bun, din cate stie? Am citit de Coco Rico ca ar fi crescuti fara porcarii. oare o fi asa? Ca mi-e fica sa mai cred ce spun astia. Si eu stiam de folia de aluminiu ca nu e buna. Eu nu o folsesc decat f putin si atunci pt acoperit vreun preparat si nu pt gatit.

Laura eu nu gatesc ca sunt puturoasa. Face mama, cat pt o armata. STiu ca o sa avem si curcan si peste si porc. Asa ca pap ce mi se da.

Dana cel mai bun medicament pt colici, care la Pinky a mers cel mai bine a fost ... perna electrica. O infasuram cu patura peste care puneam perna electrica pe nivel mediu. Pinky se incalzea si adormea si uita, astfel de burtica. Cred ca a fost cea mai buna idee pe care am avut-o vreodata referitoare la Pinky.

..............................................................................



Va rog urmati linkul si dati-ne un LIKE!
Multumim frumos!

http://www.facebook.com/#!/photo.php?fbid=10150477411114512&set=o.198644688798&type=1&theater

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

La multi ani, 2012!


..........................................................................
Va rog urmati linkul si dati-ne un LIKE!
Multumim frumos!

http://www.facebook.com/#!/photo.php?fbid=10150477411114512&set=o.198644688798&type=1&theater

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

VA DORIM SI NOI LA MULTI ANI! Anul care vine sa fie un an mai bun si cu multe bucurii si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Anul Nou sa va aduca spor si belsug in case ,sanatate ,un gram de noroc ,bucurii si fericire !Va imbratisam cu mare drag


PS Iustin a inceput sa vomite si e tare molesit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Dragele, multumesc pt raspunsuri, m-am mai linistit sa vad ca nu sunt singura cu regres la somn si la mancare. Sa speram ca nu va dura prea mult pt nimeni. Lili, ai dreptate, si ana a tot fost bolnava in ultimele 2 luni jumate si sigur si de aici si-a stricat obiceiurile de adormit, pana sa nu scrii tu aici, eu nu am facut legatura.

Uau, Ionela, m-a luat cu ameteala citind ce ai scris tu. Daca eu m-am luptat cu regurgitatul si refluxul Anei si am plimbat-o cu noptile, timp de 5 luni, cate 45 de minute la verticala dupa fiecare alaptat si daca totul a fost de la Infacolul pe care i-l dadeam cu religiozitate, atunci chiar ca mi-e ciuda. Ce inseamna sa nu citesti! Sper sa am bb2 si eu candva si la care sa fiu mai cunoscatoare! Sau macar mai dispusa sa fac incercari, asa ca tine. Eu pe vremea aia eram asa debusolata si terminata de la plimbatul noaptea cu copilul ca nu aveam rabdare sa incerc nimic altceva.

Dankutza, m-am amuzat de Pinky care mananca la Angry Birds. Tati de Ana mananca la fel

Shtephy, of, of, sanatate lui Iustinutz!

La multi ani cu multa fericire si sanatate, sa aveti un an nou bun, frumos, numai cu zile senine!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

LA MULTI ANI 2012

LA MULTI ANI Sf. Vasile

Trezireaaaaaa

Mergi la inceput