Cum pot trai in SUA?

Cum pot trai in SUA? | Autor: bogdyrusu

Link direct la acest mesaj

Buna!Daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva.....!!!Am terminat liceul cu diploma de bacalaureat si acum urmez facultatea de stomatologie.Nu am o stare financiara destul de buna si de aceea am ales sa o fac aici.Cum pot trai in SUA legal?Cateva sfaturi si ce mi-ar trebui pentru a ajunge acolo?Va multumesc!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

optiunile tale sint: loteria vizelor, casatoria, viza de lucru- contract de lucru, viza de student.
De ce vrei in usa? europa este mai aproape si mai bine decit in usa.
daca vrei neaparat usa eu te-as sfatui sa iti schimbi domeniu( it este cel mai cautat aici), ca medic stomatolog nu prea ai sanse aici doar daca ai muuulta experienta si treci examene atfel ajungi ceva dental asistent, hai in cel mai bun caz hygenist daca faci scoala aici bineinteles...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am cunoscut pe cineva care a facut fac de stoma in Rom si a venit cu sotul aici(el lucra in IT). au venit loteria, daca nu ma insel.

ea a trebuit sa mai aprox3 ani de scoala plus sa-si gaseasca cabinet de practica.....oricum a trecut prin ani grei, examene grele si a costat-o bani multi, dar acum e in sfirsit doctor stomatolog.

e un drum greu si lung si nu cred il vei putea parcurge sngura.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Ca sa nu deschid alt subiect asemanator oarecum intreb si eu aici.
Aveti idee de un internship in State, in California mai precis. Cum faci rost de un job de cateva luni macar ? De aici din Romania se poate ? Eu am gasit niste site-uri, am cautat, n-am gasit nimic eligibil pt meseria mea sau daca am gasit nu sunt ele eligibile pt moment.
In caz ca gasesc in final cam cat de destept trebuie sa fi ca sa te accepte ?? Ca tot vad la cerinte niste lucruri...de iti cam iei campii.
Ma gandeam ca un internship de invatat limba engleza, am inteles ca asta ar fi f bun pt cateva luni.
Deci aveti ceva linkuri unde sa mai caut ? Am rascolit tot internetul, nu stiu unde sa mai caut.

Merc frumos pt orice idee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Crinuz,
inainte sa ma marit am cochetat cu ideea de intrenship de asemenea; este destul de greu de obtinut;
eram in proces de a face documentatia dar nu a ajuns niciodata la ambasada pt ca am decis sa ma marit; internshipul era in florida(cineva mi-a aranjat la un restaurant italian sa fiu intern dar eu aveam studii in domeniu management in turism si comert) iar eu am decis sa ma marit in california, deci am renuntat la internship ( am avut de ales intre una si cealaltamsi am facut alegerea proasta dar asta e alta poveste); stiu ca mi-a trimis ceva formulare de completat si ceva acte dar nu mai tin minte exct ce si cum pt ca a fost demult in 2004; stiu ca persoana care mi-a facut "rost" de internship era prietena cu patronul restaurantului respectiv si asa mi-a oferit internshipul; altfel nu primeam nici un fel de oferta pt ca inainte mai aplicasem la altele si nici macar raspuns inapoi nu am primit;

si acum sa iti spun un caz mairecent cu internship; pt ca nu imi pot gasi un job mai bun, am incercat sa iau un internship, am aplicat la un lant de magazine care au mai multe oferte de internship, adica "vineaza "efectiv candidati; m-au refuzat, motivul: au trecut mai mult de 2 ani de cind am terminat facultatea; iti povestesc astea ca sa iti dai seama ca este destul de greu de obtinut asa ceva mai ales daca nu ai deja rezidenta aici; am incercat sa obtin un internship la magazinul la care sint vinzatoare si nici vorba: ei isi recruteaza interni de pe bancile facultatii cind sint in anul 3 sau 4 de facultate; deci e f f greu; nu vreau sa te descurajez;
Edit: vroiam sa iti sugerez sa apelezi la vreo firma care se ocupa cu adusul studentilor aici, poate iti pot face ceva contract de au-pair, ingrijit copii, baby-sitter sau poate vreun romin care are casa de batrini iti poate face contract de lucru? asta daca zici ca in domeniul tau nu iti gasesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Am vazut ca este greu, de fapt nici nu prea se gasesc pt anul asta, cele mai multe sunt anunturi expirate. Evident ca nu stiu eu unde sa caut desi am rascolit tot internetul. O singura chestie am primit de la unii ca nu au disponibil deocamdata nimic pt pozitia pe care o vreau. Dar eu ma indoiesc ca primesc ei acolo un romanas amarat care desi are o diploma nu a mai lucrat de 6 ani in domeniul respectiv plus ca am vaziut ca cer atat de multeeee, acreditari de pe la ei din tara, teste de limba sau mai stiu eu ce. Si uneori intr-adevar sunt pt studenti cele mai multe programe.

Mai caut...desi pare cam imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

inca o sugestie:aplica la loteria vizelor, nu se stie niciodata...de asemenea stiu persoane care au venit in usa prin canada, deci au aplicat pt emigrare in canada au emigrat acolo dupa care s-au mutat in usa, poate ar fi o solutie pt tine?

Mergi la inceput