Nastere la POLIZU

Nastere la POLIZU | Autor: cristidiana

Link direct la acest mesaj

buna ziua tuturor ,

Sunt un viitor tatic (aprox 1 luna) si sotia mea urmeaza sa nasca la Polizu.

Am rugamintea la voi ,cei care ati mers acolo ,sa ma ajutati cu niste informatii ,pareri despre maternitate ,cati bani se dau ,cat costa rezerva ,si ce informatii utile credeti ca mai sunt necesare.

Multumesc din suflet!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

Felicitari!Eu am nascut la Polizu acum 2 ani si in afara faptului ca dr mea nu avea o mare influenta si am intrat ultima(dupa aprox 15 nasteri desi mi se rupsese apa de vreo 10 ore!!)) in operatie, am fost multumita pe total pt ca, multumesc Lui Dumnezeu, totul a iesit bine. Mi-a placut rezerva, m-a costat atunci 69 euro/zi o rezerva cu 2 paturi(am stat cu mama). Singura chestie negativa de care imi amintesc este legata de asistentele care se ocupau de toaletare, erau f repezite si nervoase si parca nu stiau ca noi abia nascusem si ne miscam...mai greutz. In rest, nu am avut pb. Asistentele de la coplasi erau ok, sfaturi bune insa ele nu mi-au tinut puiul decat o sg noapte(cat am fost la reanimare dupa operatie). A doua zi dimi mi l-a adus in rezerva si nu am vrut sa-l mai iaNastere usoara sotiei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristidiana spune:

multumim din suflet Cory!!

imi poti spune si cum ai procedat cu nasterea ?s-a aranjat totul pe loc ,cu rezerva ,etc. ? sau ai vorbit cu doctorul dinainte si a aranjat el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

Pai cu rezerva a aranjat dr mea care lucra la Polizu(acum nu mai este la acest spital). A platit sotul meu cand m-au externat. Stiu ca trebuie vorbit/aranjat(de catre medic) si rezervat cu cateva zile inainte de nastere(daca e cezariana e cu atat mai usor pt ca stiti in jurul carei date se va intampla frumosul eveniment)pt ca nu sunt f multe rezerve. Cu placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Eu am nascut la Polizu acum 1 an si 8 luni. Rezerva am aranjat-o acolo, vorbisem de principiu cu medicul meu ce vreau. Am luat o rezerva cu pat de insotitor, am putut sa o am si pe mama langa mine sa ma ajute in zilele cat am stat acolo. Atunci rezerva a costat 80 EUR / noapte (Tv, cuptor cu microunde, pozitie excelenta - vis-a-vis de camera nou-nascutilor). Am nascut cu medicul meu, inca un medic, 2 asistente si anestezist. Cam asta e personalul la operatie deci, estimati si voi. Nu pot discuta aici preturi neoficiale ca nu se face :).

Operatia a fost super ok, s-au purtat cu mine extraordinar toti in timpul operatiei.

Partea mai neplacuta este ca la Polizu au obsesia cu "rooming in" ceea ce inseamna ca imediat ce am iesit din reanimare (dupa 8 ore de la operatie), mi-au adus copilul in rezerva si nu au mai vrut cu nici un chip sa mi-l ia sa ma pot odihni ca eram distrusa :). In fine, noroc cu mama ca nu puteam nici sa ma misc, dar sa mai inteleg si ce vroia bietul copil in primele lui 24 de ore .... Nu puteam sa il ridic ca eram operata, in fine, a fost cam nasol asta. Am incercat sa rog asistenta sa mi-l ia 2 ore noaptea sa pot un pic dormi in prima noapte dupa reanimare si mi s-a raspuns sec: "acasa cine ti-l ia ? Descurca-te". Raspunsul asta l-am cosiderat cel putin cretin in conditiile in care 1 noapte era prima nopate dupa operatie :).

In rest, totul struna ... :_)


Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristidiana spune:

Multumesc mamicilor!!!

Sunt sfaturi foarte utile pentru mine !!sper sa fie totul ok ,incerc sa ma documentez ca sa nu ma pun in fata faptului implinit :P

Multumesc mult de ajutor si va doresc multa sanatate si SARBATORI FERICITE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Aaa si inca un lucru din cauza caruia am avut mult de tras dupa. Eram la prima nastere si nici o asistenta nu s-a deranjat sa ma invete si pe mine 2 minute cum sa ii dau copilului sa suga. Pare un lucru firesc, natural, instinctual care vine o data cu nasterea, insa nu e tocmai asa. Am rugat o asistenta sa vina sa ii dau sa suga copilului pentru ca asa cum am spus si inainte, mi l-au pus in brate pur si simplu dupa 8 ore de la operatie. Copilului ii era foame, nu au vrut sa ii prepare lapte, m-au fortat sa alaptez. Pana aici totul ok ca si eu mi-am dorit asta insa nimeni nu m-a ajutat sa imi explice cum sa il pun corect la san. A urlat si ne-am chinuit impreuna cateva ore. Nu il puteam tine in brate normal la san ca eram cu ditamai operatia abia iesita din anestezie. Pana la urma s-a deranjat una sa vina la noi si a gasit de cuviinta sa urle la mine ca "cum de nu stii cum sa il tii ?!!". In fine, isi putea rupe 2 minute din activitatea ei pretioasa sa ma consilieze si pe mine in timp ce copilul urla de mama focului ... Am ramas cu un gust amar fata de asistente cu toti banii pe care i-am indesat la ele .... Dar probabuil asa e peste tot ...


Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristidiana spune:

Sincer cred ca ai dreptate , tinand cont ca este o maternitate de stat...sper totusi sa fie bine si sa nu dureze mult ...si la noi e tot primul copilas si emotiile sunt mari ,toate informatiile le avem de prin carti ....incercam totusi sa aflam si informatii real :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

Apropos de ce zice Baby, nici pe mine nu m-au incantat asistentele insa eu am avut atunci noroc de o moasa, o chema Dumitra, daca mai e acolo ar fi bine, mi-a fost de mare ajutor. Mi-a aratat din primul monent cum sa-l alaptez corect, mi-a aratat/demonstrat ca am laptic si ca puiul meu nu are nevoie de lapte praf. Nici eu nu-l puteam tine in brate la alaptat pt ca eram operata insa mi-a sugerat sa-l alaptez intinsa in pat, cu el langa mine Asa era comod pt amandoi si el adormea frumos si satul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Mare lucru este sa ai o moasa / asistenta cu suflet langa tine in primele zile. Normal ca 2-3 zile sunt suficiente unei mame sa isi intre in "rol", dar imediat dupa operatie e foarte greu fara un suport calificat .. In fine, am trecut cu bine de inceput, am alaptat exclusiv pana la 6 luni, acum avem aproape 2 anisori si ii multumesc si acum medicului meu de aproape 13 ani ca mi-a facut o operatie care nici nu se mai vede acum si s-a cicatrizat in 10 zile complet si frumos.




Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Un sfat pentru cristidiana: e normal sa fiti asa, sa aveti emotii, dar daca totul a decurs ok pana acum, aveti un medic de incredere, ramane ca tu ca si tata sa o ajuti pe mamica si sa ii fii alaturi. E foarte greu inceputul pentru o mama la primul copil din multe puncte de vedere. Dincolo de impartit bani in stanga si in dreapta, sa ai grija de mamica si de bebe acolo :).


Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput