Azoospermie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

dr albu a spus sa incercam fiv cu isci , dar parerea mea este ca la numai 17 spermatozoizi vii din care toti cu defecte , nu cred ca merita . adica ar trebui acea identificare morfologica - adica identificarea spermatozoidului intreg-bun pentru proces , dar costa foarte mult . fiv cu isci si nu stiu cum morfo vreo 15.000 euro . de aceea am spus ca mai asteptam . poate lucrurile se vor modifica in avantajul nostru . sotul meu nu are nici o problema bacteriologica , endocrinologica - sper ca nici biologica . pentru asta trebuie niste teste facute . luna aceasta o sa ne reapucam de toate necesare .

cel mai probabil o sa alegem alt medic . care ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

dr albu a spus sa incercam fiv cu isci , dar parerea mea este ca la numai 17 spermatozoizi vii din care toti cu defecte , nu cred ca merita . adica ar trebui acea identificare morfologica - adica identificarea spermatozoidului intreg-bun pentru proces , dar costa foarte mult . fiv cu isci si nu stiu cum morfo vreo 15.000 euro . de aceea am spus ca mai asteptam . poate lucrurile se vor modifica in avantajul nostru . sotul meu nu are nici o problema bacteriologica , endocrinologica - sper ca nici biologica . pentru asta trebuie niste teste facute . luna aceasta o sa ne reapucam de toate necesare .

cel mai probabil o sa alegem alt medic . care ?

"niciodata nu e prea tarziu"


Din pacate, niciun alt medic nu cred ca va poate recomanda in situatia asta altceva decat FIV+ICSI sau.. inseminare/FIV cu donator de sperma.
Nu te amagi cu gandul ca timpul va modifica ceva in avantajul vostru: dimpotriva, fara tratamente de sustinere bazate pe investigatii aptofundate, e posibil ca si cei 17 spermatozoizi pe care i-a avut sa dispara definitiv.
Imi pare rau ca sunt dura, dar vobesc din experienta. Si sotul meu a fost aproape de azoo: 1.200 spz/ml cu 98% forme anormale si mobilitate A=0. Dupa 10 luni de tratament continuu (tot in speranta ca lucrurile vor fi mai bune) + tone de investigatii, cea mai buna spermograma obtinuta a fost de 2,4 milioane spz/ml, tot cu 98% forme anormale (acum cateva luni, caci de curand a scazut din nou numarul in ciuda tratamnentului). Asadar tot FIV+ISCI e singura solutie.
Nu mi-o lua in nume de rau, dar sfatul meu e sa va grabiti cat de mult puteti sa faceti investigatii si sa va pregatiti de FIV+ICSI daca vreti vreo sansa de a avea copilul vostru biologic (al amandurora).
Multa bafta!

LE: Inca ceva (nu e de glumit cu asa ceva): faceti neaparat analizele genetice (cariotip + microdeletii cromozom y), pt ca daca geneticele nu sunt in regula, nu ramane decat... donatorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANITA75

am cautat dar nu-l gasesc,stiam ca la fiecare capitol deschis,scria si nr d-lui dr.dar acum nu mai e,daca cineva il stie o rog sa mi-l dea si mie, imi trebuie urgent

bunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica


Anita nu am nr lui de telefon, pot doar sa-ti spun ca ultima data am fost la dumnealui la sfarsitul lui mai si are acelasi program pe care il stima de anul trecut: dimineata de la 8.00 la 8:30 la Fundeni la camera de garda de la Urologie. (Te duci acolo pe la 7.00 cu trimitere de la medicul de familie + adeverinta de asigurat, iei de la Receptie bilet de ordine si apoi il astepti pe dr la camera de garda). Sper sa-ti fie de folos informatiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

intr-adevar anul asta ne grabim . ori ...ori . ne-am hotarat sa mergem pana la capat . sa spunem ca macar am incercat . ceva sperante avem . sa vedem la ce medic , insa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

elberet multumesc ,nr l-am gasit in sfarsit .acum trebuie decat sa merg la dansul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Gabriela, dar de ce nu esti de acord cu laparoscopia? Exista si aici pe forum un subcapitol destinat gravidutelor dupa laparoscopie? Inteleg ca spermograma nu e buna deloc acum, dar macar tu sa fii ok. Eu am facut laparoscopie acum aprox 2 saptamani si sunt foarte ok. Mi-au fost indepartate aderentele capatate dupa operatia de apendictomie, mi-au fost desfundate trompele si mi-a fost facut drilling ovarian bilateral. M-am internat luni, cu o zi inainte de operatie. Marti dimineata m-au operat. Toata interventia a durat o ora. Am stat 3 ore la reanimare si apoi m-au dus in salon. Dupa inca o ora m-am ridicat din pat singura, fara ajutor si a doua zi, adica miercuri dimineata, am plecat acasa. Am stat in concediu medical joi si vineri, in week-end am fost intr-o mini vacanta (am condus 500 km in total, 250 vineri seara si 250 duminica seara) si totul a fost ok. Am 3 incizii mici (de cate 1-2 cm fiecare). Acum din punctul meu de vedere nu mai e nici o problema, sunt perfect ok. Sotul meu avea teratozoospermie si cu tratament (Vitamax, Magneziu+Zinc+Seleniu, L-Carnitina, Coenzima Q10, L-Arginina, Cetebe Immunity Plus, Napraznic, Macca) a ajuns la Normospermie in 2 luni.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

nu am fost de acord deoarece am ciclu fara ovulatie , asadar nu pot ramane insarcinata decat cu stimulare si fiv , asta daca raspund bine la stimulare . la ultima stimulare am avut endometru triplustrat si foliculi de max 8 mm . stimularea a fost una simpla cu closty si duphaston .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

si eu am ciclu fara ovulatie si am facut stimulare dar foliculii cresteau si nu se spargeau sa elibereze ovulul, trebuia sa alerg mereu dupa injectii cu pregnyl brevactid ovitrelle. Drillingul ajuta foliculii sa se sparga si ovulul sa fie eliberat din ovar mai usor si deschide portita spre ovulatie naturala fara stimulare daca hipofiza e ok. Unde mai pui ca eu cu toata stimularea am ovulat numai pe dreapta unde trompa era infundata deci fara laparo ma puteam indopa de pastile pana la loc comanda fara rost.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

si eu am ovarul bun pe dreapta si trompa dr infundata , iar ovarul st dublu fata de cel drept . trompa buna , dar tot laparoscopic se vede bine . insa sotul are azospermie , asa ca nu ma ajuta daca sunt trompele bune sau nu . cumva m-am gandit ca merita , dar cand am pus in balanat nu merita sa fac laparo . parerea mea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Tu stii mai bine. Sa stii ca fostul meu prieten avea azoospermie si a facut cariotipul si avea microdeletii ale cromozomului Y si isi pierduse orice speranta de a avea copii. O fosta de-a lui ii zisese ca fiica ei e si a lui dar asta fusese inainte de a se opera el de varicocel, era foarte tanar, fata seamana bine cu el si a crezut ca e fiica lui chiar daca microdeletiile spuneau altceva. Am ramas in relatii ok dupa despartire si acum cateva saptamani mi-a zis ca desi era perfect steril la spermograma pe care si-o facuse acum vreo 2 ani si-a repetat-o la Gynera luna trecuta si au aparut gigei in peisaj. S-a mirat si medicul care i-a vazut analizele si a zis ca daca se pastreaza trendul acesta cu FIV va avea sanse bune de a face copil. I-a dat vitamine si i-a zis sa rareasca tigarile si sa faca sport.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput