Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Paula M, mai ai febra?

~ Pt a reduce febra, dati la cuptor o ceapa mare timp de 40 minute, apoi zdrobiti-o pt a extrage sucul, care trebuie amestecat cu o cantit. egala de miere. Luati dou lingurite din acel amestec la fiecare 2,3 ore.
Luat din ghidul alimentelor sanatoase de Michael Van Straten.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Buna ziua!!

Multumim Mady de cafea!

Ruxii eu i-am dat pepene galben ca scria pe ambalajul la saculet ..si mango parca vazusem in unul din articole sau postari de-ale Andrei..Puiul meu nu a patit nimic ..adica nu a facut diaree si nu pare sa-i fi facut nici unul rau..Cred ca poti testa..

Roberta ..de multe ori ti-am zis cand citesc ce se intampla la tine parca ma regasesc ...Acum ceva timp lui Vlad i-au aparut doua puncticele albe in zona caninului si m-am speriat apoi cand am fost la doctor mi-a zis ca e normal sa mai apara asa ceva si sa nu-i dau cu nimic..Deci nu ii cresteau dinti ca acum i-au disparut..

Anamaria mi-am adus aminte ca uitasem sa te felicit ca ai facut capitol nou..

Roxy mi-a placut de tine la faza cu mobila..

Krissy bravo..ce baiat voinic ai!!

La fel si Roberta si Mady felicitari pt masuratori!

Minodora bine ai venit!

Cam atat am retinut..


mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Mango e bun, pepene galben la fel, numai ca tu traiesti intr-o zona in care e posibil sa fie sezonul lor, eu n-as da pepene galben de supermarket. Mango n-am gasit copt si bun decat o singura data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Buna dimineata intre 2 episoade de telenovela.
Pupici la toate si poftiti la un ceai englezesc cu lapte.

Noi suntem bine, am fost ieri de am cantarit o. La 5 luni (nu mai punem 2 zile) are 6,080 kg (a pus 140 grame intr o saptamana!!! ). In ultima vreme sunt foarte multumita de cum pune in greutate, intre 130-140 grame/saptamana, ceea ce nu s a intamplat de ceva timp. Ea punea cam 100 grame/saptamana. Dar vomita mult mai putin si iaca ca refluxul incepe sa se trateze si fara gaviscon.
Cred ca datorita faptului ca muschii abdomenului au inceput sa devina mai puternici. Asa ne a zis si doctora, ca atunci cand va incepe sa se ridice incet incet si muschii abdomenului vor deveni mai puternici, atunci o sa dispara incet incet si refluxul.

Wow!! Nici un sarbatorit pe 20??? Poate o sa ni se alature mamici care au bebei pe 20 si atunci vom avea cui sa uram la multe lunite si pe 20!!!

Va pup dulce si va doresc o zi super!! Am o groaza de recuperat. Anaemi numai ce m ai laudat ca raspund la fiecare, dar uite ca mai am si zile in care este mai demanding copilul meu si atunci chiar nu pot. Dar sper sa recuperez.
Lisssa, suntem aici si suntem bine, cred ca i se face somn matzei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Salutare!
V-am citit, ati scris ceva de ieri. Luca cred ca trece si el prin puseul de 4 luni ca asta noapte s-a trezit din ora in ora .
Aseara am reusit si eu sa fac bradul, deci vine si la noi .
In legatura cu lactatele, ce sa zic, eu nu sunt prea mare fan, dar oricum ca sa spui ca un astfel de regim singular te ajuta sa scapi de o boala e subiectiv, parerea mea.
Serbarea a mers bine, copii draguti, emotionatii, pe alocuri plictisiti, chiar daca nu a durat foarte mult. A fost mult mai bine ca anul trecut.
M-a sictirit insa un tatic si am ramas cu un gust amar care nu-mi mai trece. S-a apucat sa injure o fetita care statea langa fiica lui si nu-i prea dadea pace la fiica-sa. Fetita nazdravana e infiata si e un pic mai creola, a folosit chiar numele unei pasari negre la culoare, ca sa o injure, asta ne este civilizatia...si avem atatea pretentii de la bietii copii pe cand noi...
Astazi merg si eu sa definitivez cu cadourile si dupa amiaza la vaccin.
Va si va doresc o zi frumoasa ca a mea este un pic mohorata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Miha, la ce telenovela te uiti?
Eu am innebunit cu serialele, m-am uitat la Downton Abbey, apoi la Mad Men si de ieri m-am apucat de Lie to me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Pfuuuiiii... am vrut sa va scriu aseara dar cu micul meu terorist nu am mai apucat. Deci! Facem baita, facem masajul, il pun la san, adoarme. Stau cu el 20 de minute, il pun in pat, nu se trezeste. Este ora 10. Fug si eu la bucatarie sa mananc ceva. In 5 minute il aud ca plange. Ma duc la el, il linistesc, aprind lampa aia muzicala de la Primii pasi, si stam asa. El linistit, eu linistita. Se face 11, tot nu doarme. Se face 11.30 si incepe sa devina agitat si sa planga. Il iau cu mine in pat, il pun la san. Incepe sa suga, si suge, si suge, si suge... vomita. Iar suge. Iar vomita. Iar suge. Se face 12.30 si tot nu doarme, dar suge. Se face 1 si face un caca rasunator. Il schimb, in pun in pat, si suge. La 1.30 adoarme.
Eh, ziceti si voi ce copil am. Daca nu ar fi problema asta cu adormitul, zau ca nu as zice nici pas. Nu ma deranjeaza nici ca-i miorlait din orice (adica urlam repede), nici ca mananca la fiecare 2 ore mai abitir ca in prima luna, nici nimic.
Gresesc undeva? Ziua doarme cam 3 reprize. Prima doarme intre o ora si doua ore. Celelalte maxim o ora fiecare. In total intre 3-4 ore se domn pe zi, si cam 10 pe noapte. Dimineata se trezeste tarziu, pe la 10-11, eu zic ca din cauza dormitului seara tarziu.
Este adevarat ca zilele astea am tot fost plecati, ba pe la ai mei, ba dupa cadouri, si copilul s-o fi resimtit, ca in manduca nu doarme ca in pat, evident. In fine.... nu ma plang, sanatosi sa fin ca le-om trece pe toate, dar tare as vrea sa inteleg unde gresesc.

Adra, citindu-te aseara, voiam sa-ti spun ca suntem si noi la fel. Mai, ei cred ca tzitzi este a lor si numai a lor. Agatata de gatul lor, la dispozitia lor oricand au ei chef sa molfaie ceva.

Crisppy, facem schimb? Ti-l dau eu pe Stefan care mananca la 2 ore!

Minodora, bine ai venit!

Navicula, multumesc de pontul cu Kaufland. Cred ca mai astept putin pana cumpar sistemul.

Alexia, draguta de Ruxi.... imi pare rau ca o doare atat de tare. Tie iti doresc putere sa treci peste noptile astea. Nu ai ce face, doar sa incerci sa o alini pe ea atat cat poti.

Gliana, cred ca esti tare nerabdatoarea sa-ti vezi fata acasa.

As mai fi avut multe de spus, dar v-am citit aseara tarziu (in pat, de pe telefon), si cred ca nu am raspuns chiar tot ce voiam. Mai revin, mai raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Seara buna mamici si pitici!
Mai ce premiera pt mine sa scriu prima intr-un capitol Meci Oana - sau daca nu celei care l-a creat


Am intrat repejor ca sa va impartasesc si voua un link pe care l-am primit si care ma pune sa fac cercetari. Mai intai m-am gandit la voi, mai ales cele cu experienta, poate ma lamuriti si pe mine ce e adevar si ce e fictiune in articol. Linkul AICI
Mie mi se apre SF in primul rand afirmatia ca asiaticii nu mananca lapte. Apoi, de ce ne-a lasat Doame-Doamne lactatia daca nu sa ne hranim copiii? Ca pana acum mie omul mi se pare o masinarie la care fiecare organ are un rol bine stabilit, deci sanii clar trebuie folositi si altfel decat podoabe.
Voi ce parere aveti? Sa credem ce scriu domnii acolo?





din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"





DA este fff adevarat.
Lactatele nu sunt bune de nimic, mai ales cele de la animale mari, precum vaca.
In esenta doar copilul mic trebuie sa manance lapte. Nici animalele NU mananca lapte in stare de adulti. NIMENI in afara de rasa umana, nu consuma lapte in stare adulta.

Laptele este o formula de crestere accelerata si contine tot felul de factori de crestere, de fapt e si firesc pt ca el este alimentul consumat de sugar care creste cate un kil pe luna,nu?
la adulti factorii de crestere din lapte devin factori de crestere tumorala. adica determina multiplicarea in exces a unor celule, care nu mai au rolul de a fi in crestere si iata ca se formeaza tumori.

Doar ca mentalitatea- gresit- de a consuma lactate este atat de adanc inradacinata, de asemenea, industria chimica si alimentara ar pierde enorm dc omenirea n ar mai consuma lacatate, incat o mentin in mod artificial.
pana si multi doctori au obsesia ca trebuie pacientul sa si ia calciu, calciu domle....pe dracu. calciu se gas si in plante si chiar NU ai nevoie de atata calciu, decat dc vrei pietre la rinichi, ciocuri pe coloana si pietre la vezica biliara.

sunt f multe de vorbit despre alimentatie.



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Miha, la ce telenovela te uiti?
Eu am innebunit cu serialele, m-am uitat la Downton Abbey, apoi la Mad Men si de ieri m-am apucat de Lie to me

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Adra, este telenovela 'Impreuna pentru totdeauna' care se transmite pe Acasa la orele 9.45 si 11.15 (2 seriale unul dupa altul cu 30 minute pauza intre ele). Eu nu suportam telenovelele, am urmarit doar doua din sute cate s au transmis. Dar dupa ce familia mea a plecat, intrasem intr o depresie pentru ca Imi se trezeste cam in jur de 6.30-7 si nu mai adoarme pana la 8.30, uneori 9.30. Si in timpul asta mie imi era somn si ea era activa. Din disperare, am intrat pe Acasa sa vad daca gasesc o telenovela de dimineata sa ma scape de dorinta de a dormi dimineata. Si uite asa am descoperit aceasta telenovela care ma tine cu sufletul la gura de la o zi la alta. Si cum 9.45 din romania este 7.45 aici, imi prieste de minune, caci in loc sa dorm, ma uit la TV.
Te pupic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

nu stiu cum sa l fac pe iustin sa se joace mai mult cu jucariile si mai putin cu mine, ca nu e interesat mai deloc de jucarii, vreau doar cu mine sa se joace si uneori n am chef si vreau sa fac si altceva...:((( ca acum de ex. am de facut urgent o chestie si m a innebunit, sta si chitaie, arunca jucariile din mana si vrea sa l iau in brate.

e normal ca la 5 luni sa NU fie interesat de jucarii?

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput