de ce am nascut prematur

de ce am nascut prematur | Autor: AdelaNegriu

Link direct la acest mesaj

eu am nascut prematur tot di cauza hipertensiuni de sarcina dar din nefericire fetita mea nu este bine .Asi dori sa stiu daca la urmatoarea sarcina ar pute sa apara iarasi hipertensiunea indusa de sarcina .Eu in prezent am tensiune destul de mica 9 cu 5 asa a fost si inainte de a ramine insarcinata cu fetita .M-asi bucura sa primesc raspuns.Multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Adela, bine ai venit!
De ce ai nascut prematur pot sa iti explice doar medicii. Daca va mai fi la fel sau nu la alta sarcine nu poate sa iti spuna nimeni.
La cate saptamani ai nascut? De ce spui ca fetita ta nu e bine?



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Hi, Jo

ce faceti? cum mai sunteti?
ar fi foarte util sa avem si noi aici o (sub)sectiune"prematuri 1-3 ani", apoi 4-6 ani in care sa scriem evolutie, intrebari-raspunsuri.
Poate ne aude...cineva..Ayla???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

corect!
vreau si eu impartirea pe varste,ca sa vedem cum evolueaza super strumfii nostrii.

de ce spui ca fetita ta nu e bine?

strumf, la un an si 4 luni se catara, sta pe vine, merge in genunchi,ca sa atinga nu stiu ce de la dulap, alearga, vb, pune obiectele in formele corespunzatoare, poate fixa doua-trei bucati de lego,una de alta,dar placerea ramane desfacutul, poate fixa obiecte mici in orificiul lor,de ex surubelnita pe capul unui surub,dar........avem 7,650 kg si cca 74 de cm,refuzam strasnic bucatelele de mancare,dar muscam cu sarg din ceapa si usturoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da, la urmatoarea sarcina sunt sanse mai mari sa apara hipertensiunea, dar poti sa o monitorizezi mai atent.

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdelaNegriu spune:

Buna sunt Adela mama fetitei miriam gabriela diagnosticata cu tetrapareza spastica.Eu am nascut la 36 de saptamini isa cu retard sever la fat din a 28 saptamina de sarcina.Cu aproximativ o saptamina inainte (adica saptamina 26-27 )Dr. meu ma anuntat ca a aparut o hipertensiune de sarcina si ca va trebui sa tinem totul sub control asa ca va trebui sa merg mai des la cabinetul medical unde mergeam lunar insa in ultimile 2 luni am fost nevoita sa merg aproape saptaminal iar in ultimile 2 saptamini ma internat.Mi-a spus ca totul o sa fie bine ca fetita va fi putin mai mica in gramaj dar asta se va rezolva dupa ce o sa nasc ,insa va trebui sa o tina intrauterin pentru maturizarea plaminilor.Am urmat cu strictete tot ceea ce el mia spus; adica repaus total,regim alimentar si controale dar rezultatul a fost dureros.Am intrat in travaliu in dimineata de 5 05 2008 (la ora 4,30-5 am avut primele contractii).Dr m-a vizitzt pe la ora 7 si mia spus" o sa nasti miine ,astazi o sa-ti dam niste calmante si o sa te linistesti" .Nu a fost asa Miriam a vrut sa vina pe lume pe data de 5 ,dar din nefericire dupa atita munca si straduinta ma lasat in travaliu pina la ora 11 seara.A fost groaznic am nascut prin operatie cezareana insa Miriam epuizata de puteri nu a mai putut sa respire ,era mica si neajutorata cintarea 1140gr si ei nu-i mai dadeau nici o sansa .A puso intrun cosulet si a iesit cu ea din sala de operatie.In fata usi era sotul meu care abia astepta sasi vada fetita si sa o filmeze .Pe cind asistenta vroia sa-i spuna ca de fapt MIriam nu a plins deloc (eu nu vreau sa pronunt acele cuvinte pe care ar fi putut sa le auda sotul meu)din cosuletul acela sa auzit un plins puternic a fost primul ei plins .MIriam a primit nota 1 ,si o parte din creer ii este atrofiata ca urmare a neoxigenari .Deci Miriam sufera de tetrapareza spastica ,retard psihomotor ,strabism convergent,simdrom extrapiramidal si atrofie cerebrala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Adela, imi pare tare rau.
stiu ca-s de prisos cuvintele.
te putem ajuta cu ceva?
sa stii ca mamicile de esente sunt cele mai inimoase mamici de pe DC si vei gasi aici sprijin oricand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdelaNegriu spune:

Va multumesc pentru intentia voastra de a ma ajuta. Pentru mine conteaza enorm de mult incurajarile voastre si mai ales faptul ca pot sa apelez la voi cand am nevoie de sprijin.
Va multumesc f mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Adela, cred ca e greu sa spunem acum ceva care sa ajunga la sufletul tau.
Trebuie sa crezi totusi ca Miriam e speciala.
Din prima ta postare inteleg ca te gandesti totusi la o alta sarcina. Sfatul meu e sa incerci inca o sarcina dar urmareste-o in alta parte. La Timisoara sau Tg. Mures.
Nu stiu unde ai nascut-o pe Miriam dar poate daca era intr-un centru cu dotari necesare ar fi fost altfel.

Ma alatur si eu spuselor Nicoletei....daca crezi ca te putem ajuta cu ceva cu draga inima oricand.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Bun gasit!
Fetelor, am citit postarile voastre plina de caldura si intentia de a o ajuta pe Miriam, asa ca indraznesc sa va rog sa o sustineti pentru a strange banutii de care are atata nevoie pentru terapii.
Adela a deschis subiect la Ajutor umanitar unde a spus povestea lor:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169285
Va rog mult sa o sustineti sa intre si la Bazar umanitar unde are nevoie de donatoare si cumparatoare ale produselor.

Multa sanatate puiutilor!



RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

www.youtube.com/watch?v=RaEsz-p1E0M" target="_blank">Lasati copiii sa vina la Mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdelaNegriu spune:

Multumesc mult.multumesc pentru sfaturile si incurajarile voastre.DA!intradevar Miriam este o fetita speciala si ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dato.Ea este cel mai frumos dar pe care lam primit de la Dumnezeu si sunt foarte fericita chiar daca uneori imi curg lacrimi pe obraz.Cit despre inca o surioara sau un fratior lucrurile sunt cam complicate dar imi doresc din toata inima sa infrunt orice teama, ,trauma ..etc si sa-i daruiesc lui Miriam si sotului meu inca un copil.Eu am nascut la Hateg in judetul Hunedoara caci este aproape de Deva si acolo era cel mai vestit Dr in.obstretica ginecologie dar dupa 4 zile de la venirea lui Miriam pe lume am fost trimise de urgenta la Timisoara la spitalul de prematuri Louis Turcanu unde am stat 2 luni si intradevar acolo am intilnit Dr. f buni .Multumesc pentru sfat cind vorbesc cu voi ma simt mai puternica pt a face lucrul acesta.

Mergi la inceput