experiente mistice - (5)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Indiferent de analizele gramaticale, unii cad pe spate cand posteaza Ea. Si simt nevoia de a-i aduce ode laolalta cu rugamintea de a li se talmaci vreun vis. Si bineinteles sa faca front comun in jurul EixEi atunci cand trecatorii sesizeaza absurdul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Nati, daca ai avea macar un vag simt al proportiei, cred ca ai vedea si tu ca socoteala pe care trebuie sa o dau eu aici pentru cateva vorbe, sa zicem, neinspirate, depaseste cu mult socoteala pe care o da 3x3 pentru capitole intregi de aiureli. Si politica strutului pe care o adopta, lasandu- va pe voi sa latrati la gard (scuzati metafora, probleme de inspiratie, aici suntem de acord), spune muuuulte multe. Eu n-am bagat pumnul in gura ei, am sanctionat-o pentru ceea ce mi se pare mie deplasat la discursul ei, asa cum procedezi si tu (inpreuna cu colegele tale) fata de mine. Este vorba despre aceeasi libertate de exprimare. Dupa toate tratamentele pe care mi le-ati aplicat, sper ca v-ati racorit, si ca nu veti mai lua cuvantul in locul lui 3x3, cel putin in discutiile mele cu ea, daca nu aveti ceva de adaugat strict la discutia respectiva. Daca ea alege sa taca, alege sa taca, nu sa vorbeasca altul in locul ei (in afara de cazul in care mai citeaza vreun fan). Lasati-ma pe mine sa fiu penibila si sa vb singura pe-aici. Ce ma hartuieste pe mine e faptul ca trebuie sa explic la nesfarsit niste vorbe, iar fondul e ignorat. In special cand tocmai despre asta aveam ceva de spus, de la bun inceput.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Legat de sugestiile de a-mi rezolva problemele ce mi le ridica acest subforum, prin simpla ignorare, recomand la randul meu aceeasi metoda celo deranjati de postarile mele. Dati voi "skip", daca va coafeaza.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Symply cu acel citat din wikipedia ai demonstrat ca originea bibliei este aceeasi cu celelalte 'experiente'. Logica ta nu se poate aplica doar la coltul paranormal pt ca efectele sunt aceleasi si la credinte. Adevarul tau (cel biblic, dogmatic) la fel, este bazat pe halucinatii provocate de hashish, cannabis. Orientul mijlociu este originea lor. Demonstreaza ca logica ta se aplica doar celor care consuma ACUM ciuperci. Care prostii sunt mai adevarate, cele din biblie sau cele spuse aici?






Amonar, in general, logica are o logica. Daca majoritatea consumatorilor de ciuperci psihoactive traiesc experiente mistice, nu inseamna si ca majoritatea celor ce traiesc experiente mistice, consuma psihoactive.
Probabil aplici aceeasi logica originala si cand consideri ca Biblia se bazeaza pe niste experiente mistice, dar nu are ce cauta in discutiile de la topicul cu experiente mistice.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3



"Vreau sa te rog sa nu renunti la subiect. sincer, eu nu am citit niciodata Biblia, desi am incercat de mai multe ori , si vad ca cele care te cred impostoare sunt foarte inchistate in cuvintele Ei, cuvinte care eu sunt convinsa ca sunt interpretate gresit ( marea majoritate ). Nu mi-am imaginat niciodata cata rezistenta la o alta interpretare a cuvintelor din Biblie pot arata persoanele asa zise crestin ortodoxe. In ce s-a transformat iubirea de aproapele tau , in ironii si mistouri. Asta da credinta adevarata.




Faptul ca tu, ca sa-i convingi pe cei reticenti la interpretarile pe care le dai tu Bibliei, citezi pe cineva care n-a citit niciodata Biblia, dar isi da cu presupusul despre interpretarea ei, ba mai are si convingeri, pe mine ma convinge definitiv.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Simpluta catre Complexuta:
Pai hai sa-ti simplific, ca sa integi si tu, cum pot eu. Am sanctionat, DESCHISA catre un dialog nesperat, si nerealizat, de altfel . Si acea prima postare a fost singura in care am vorbit neintrebata . Nu am interpretat puzderia de explicatii ce mi s-au cerut, ca lipsa de interes din partea activistelor (adica fetelor active) de la topic. Si nici nu m-am gandit sa le invit la ZZ pe cele ce tin mortis sa afle cum am putut eu ce am putut, si cum mi-am peris ce mi-am permis. Merci de idee.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Symply-ana, da pt mine biblia este bazata pe experiente mistice iar eu nu vad o diferenta de definitie intre misticul biblic si cel paranormal.

Deci daca majoritatea (nu toti) drogatilor poate avea experiente mistice dar nu toate experientele mistice sunt rezultaul drogului, cine stabileste cum e cu biblia? Nu putem spune cu certitudine ca ori e alba ori e neagra, mai ales ca nu avem dovezi.

Pt ca conform acestei logici este posibil ca experientele mistice din biblie sa fie rezultatul drogurilor. La fel cum este posibil ca 3x3 sa nu consume ciuperci.

In ceea ce priveste biblia si coltul paranormal, nu eu/noi sunt/suntem cea/cei care nu acorda aici, spatiu bibliei. Ci cei care se considera adeptii ei si ii apara 'originalitatea' considera acest colt 'ne-demn' de biblie. Adevarul e ca nu biblia ma intereseaza ci anumite concepte, perspective in legatura cu misticul.

Faptul ca 3x3 o citeaza aici, nu ma deranjeaza. Ceea ce deranjeaza este faptul ca se ivesc discutii de genul 'cum iti permiti sa zici asta sau aia despre biblie'.

Cam toti/toate avem sursele noastre diverse de informare (in alte tari, alte limbi) in legatura cu 'interpretarea' bibliei. In mod sigur, nu ne influenteaza 3x3 mai mult decat alta sursa depre cum se poate intelege/invata despre biblie si credinta. Deci, nu-ti fie frica, nu ne indoctrineaza ea mai mult decat ar face-o preotul. Dar eu nu am siguranta ca de sufletul nostru iti pasa ci de non-conformismul user-ului 3x3.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

raspunsul doamnei al carei mesaj l-am postat mai devreme (identitatea ei va ramane confidentiala).

"Cand am spus ca nu am citit Biblia desi am incercat de mai multe ori, ma refeream la faptul ca nu am putut citi toata Biblia, nu ca nu am habar de nimic din continutul Ei.
Dupa cum se stie este scrisa in pilde si eu inca nu am ajuns la nivelul la care sa inteleg cuvintele Ei , nu pot sa trec dincolo de forma cuvantului si refuz sa cred ca Dumnezeu care in crezul meu este doar iubire , poate pedepsi si judeca si a creat iadul pentru neascultatori. Noi singuri facem asta, noi singuri, prin faptele si gandurile noastre ne pedepsim si ne facem viata un rai sau un iad.

Bineinteles ca aceasta este credinta mea, formata in timp iar ceea am regasit in vorbele lui 3*3 m-a facut sa imi intareasca aceasta credinta.


Daca mai poti, poate ar fi bine de trimis, in special pentru Katya care considera ca formezi pareri unor persoane aflate in necunostinta de cauza."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Indiferent de analizele gramaticale, unii cad pe spate cand posteaza Ea. Si simt nevoia de a-i aduce ode laolalta cu rugamintea de a li se talmaci vreun vis. Si bineinteles sa faca front comun in jurul EixEi atunci cand trecatorii sesizeaza absurdul.



Eu cred ça voua va place sa va torturati singuri , in loc sa mergeti sa faceti un bine cuiva, ori sa petreceti timpul pe care il alocati la subiectul asta cu familia, voi alegeti sa veniti la subiectul asta, sa aruncati cu pietre in cei care scriu aici, doar pt ca voi nu sunteti de acord cu ce se scrie la subiect?

Katya, cum asa? te-a deranjat expresia pe care am folosit-o cu Iisus fiind vaccinat, si sa-l aduci aici sa ne lamureasca?
Adica daca esti vaccinat e ceva urat, jignitor, murdar, basfemitor ?
Iar de vorbit cu 3x3 despre religie, Dumnezeu am facut-o, si crede-ma ca sau incins spiritele.
Dar nu ne-am jignit, am tinut fiecare de punctele noastre de vedere, si am inteles amandoua ca fiecare trebui lasat sa mearga pe drumul lui, cu ideile lui.
Dar dupa cate ai vazut, nu am intervenit, nu am stricat admosfera si dialogul dintre membrii care isi impartasesc ideile pe aici, ca nu am nici un drept sa o fac.
E un site privat, si in acelasi timp e public. Adminii trebui sa hotarasca daca prezenta lui 3x3 si restul membrilor care scriu aici, le este permisa sa scrie ori nu.

simplyana, cand ai sa-ti ceri scuze la jignirea pe care ai adus-o unui membru de pe site-ul asta atunci am sa ma adresez tie. In opinia mea, ai fost lipsita de orice bun simt si intelegere fata de alt membru si continui cu mistocareala. Iar de pocit numele nu ti l-am pocit, ca nu mi se pare ok, cel putin pt mine, dar inteleg modul tau simplist de a gandi : cine nu e cu mine, e impotriva mea si automat trebui eliminat.

Poate vreun moderator da split la ce s-a discutat pana acum incepand cu faimoasa replica a lui simplyana cu ce ciuperci consuma 3x3 si sa inchida subiectul, daca 3x3 v-a mai dori sa deschida un altul, e dreptul ei atat timp cat adminii ii cer sa nu o mai faca.

Edit: simplyana, raspunde-mi la intrebarile astea.....Ti le-a bagat cu forta pe gat, ori in cap 3x3 capitolele astea de aiureli? Ori te-a fortat sa citesti capitolele de aiureli impotriva vointei tale?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nati


Edit: simplyana, raspunde-mi la intrebarile astea.....Ti le-a bagat cu forta pe gat, ori in cap 3x3 capitolele astea de aiureli? Ori te-a fortat sa citesti capitolele de aiureli impotriva vointei tale?



Nu!
Sa inteleg ca orice interventie in dezacord (la un loc cu tortura aferenta pentru constatarea dezacordului respectiv) de pe forumul asta se face in urma maltratarilor sau abuzurilor? Atunci ar fi bun un hotline sau un telverde, ca-i multa lume in suferinta.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput