experiente mistice - (5)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Katya, parerea mea despre vaccinuri mi-am facut-o auzita (citita), doar cu o mare diferenta, ca nu am impus si nici nu am trecut la ironii sau jigniri adresate fetelor (parintilor) care decid sa faca vaccinuri.
Idem despre alimentatie, totul ,dar totul e decizie personala ,problemele incep cand altcineva te forteaza sa faci ceva impotriva vointei tale.
Legat de Dumnezeu, dupa cum am zis, e o chestie personala, si daca vreau sa vorbesc despre asta vorbesc cu persoane care imi impartasesc aceleasi crezuri.
Dar nici eu si nici tu, ori indiferent de religie nu imi poate demonstra ca Dumnezeu exista.
Cu ceva vreme in urma, nu mai retin exact daca tie ti-am adresat intrebarea, dar am cerut sa-l aduceti pe Dumnezeu ori Iisus acum si aici sa ne spuna exact cum sta treaba si care religie e aia adevarata.
Ei bine, s-a ocolit elegant intrebarea mea. Si s-a ocolit pentru oricat de mare e siguranta voastra a crestinilor care ironizati pe altii care nu va impartasesc doctrina ca al vostru e Dumnezeul adevarat si unic, nu il puteti aduce pentru ca nici voi nu l-ati vazut, atins.
Atat timp cat nu puteti face asta, cred ca e cazul sa nu va legati si criticati pe altii, ori sa fiti tristi ca nu i-ati salvat pe altii de un iad pe care nici nu puteti sa-l dovediti ca exista.
Cum poate sa existe o asa entitate care cere supunere dupa niste reguli, care nu isi face aparitia, dar are pretentia sa fie ridicat in slavi, adorat, sa fie platit. Un Dumnezeu iubitor dar are el un culcus foarte cald si orbil pt amaratii care au savarsitnelegiuiri.
Stau si ma intreb, oare unde e Dumnezeul asta crestin care sta si suporta plansul copiilor care mor de foame in Africa, deci nu vorbesc de adulti, ca la aia se vine cu textul ca au pacatuit. Sau alt motiv pt copii suferind, acestia platesc pacatele parintilor. Ma abtin sa folosesc cuvinte in care imi arat revolta.
Si nu am nevoie ca tu sa-mi explici ce zice Biblia ori preotul de la biserica ta.
Am dreptul sa gandesc si sa hotarasc daca accept acest Dumnezeu al Bibliei.


De asta nu vorbesc despre ce cred eu ca e Dumnezeu, Iisus si alte personaje din diferite religii, e ceva personal, iar daca aleg sa zic ceva fara sa jignesc pe altii ar trebui sa am dreptul sa o fac, asa cum voi aveti dreptul sa practicati, venerati ce entitate doriti.
Nu am intrat niciodata la Sufletul Credintei si sa va scriu ca sunteti cu ciupercile la cap si delirati, nu am deranjat niciodata pe cei de alta religie chiar si atunci cand nu eram de acord cu ceva, nu am dreptul sa zic nimanui ca el/ea gandeste gresit si ii indoctrineaza cu idei false.
O fi toleranta, o fi ignoranta, sau poate e liberul arbitru al fiecarei fiinte umane ?
Oare de ce nu va luati de evrei, ei nu cred in Iisus ca fiind mesia, vai ce blasfemie, de ce nu va luati de ei?
Si oare Iisus ori Dumnezeu, care sunt ceea ce sunt si au tot ceea ce este, oare au ei nevoie de aparatori, oare ii loveste in orgoliul lor daca cineva crede cu totul altceva decat vor ei ca oamenii sa creada despre ei?

Eu asta nu inteleg, va afecteaza fizic, emotional, spiritual, financiar, social faptul ca altii au alte idei, crezuri decat ale voastre, si atunci ei trebui redusi la tacere cu orice pret?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Katya, sa stii ca chiar daca Nikole stie despre ce este vb si noi nu stim..a sunat foarte urat cum ai scris tu despre salvarea ei. Si asta tot o judecare a aproapelui tau este. Pana la urma urmei nimeni, cu exceptia lui Dumnezeu, nu stie cum vom fi noi judecati ..

Legat de dorinta de a fi citit, nu stiu ce parere au celelalte fete, dar eu nu am scris pentru asta niciodata. Am scris pur si simplu, la orice topic de pe DC, pentru a ma informa, pentru a intelege cum gandesc si altii..exista anumite subiecte la care fie efectiv nu ai cu cine vorbi, fie despre care, cateodata, e mai simplu sa vorbesti sub protectia anonimatului..
Este evident ca niciodata nu va exista un consens in ceea ce priveste religiile si credintele noastre, suntem unici, e normal sa fie asa...dar de aici si pana la a ne adresa diverse invective e cale lunga.
Iar Simpluta, diminutiv al nickului ales, poate fi si o forma de "alint". In fond linia de la ironie si alte alte forme de exprimare este extrem de fina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Nati, da, pe mine m-ai intrebat de ce nu-L aduc pe Iisus la tine sa-ti explice El ce si cum, n-am ocolit raspunsul,dar n-am raspuns pt ca mi s-a parut asa blasfemiatoare imaginea, ce pot sa raspund la asta? N-am ce.

Si-mi pare rau ca tot nu s-a inteles ce-am vrut sa spun, n-am nimic cu evreii ca nu-L recunosc pe Iisus, nu despre cine e Dumnezeu e vorba la subiectul vostru, pt ultima oara spun ce e deranjant: sa vezi ca Iisus e asociat cu elemente ale altor religii, cu chakre si altele.Eu imi propun sa nu intervin deloc, dar nu stiu de ex daca, la un mom dat, pe masura ce Iisus va fi asociat cu vreo reincarnare, o sa pot sa trec peste..nu stiu. Stiu ca e dreptul cuiva sa scrie orice, dar tocmai pt persoane care n-au citit Biblia, ca cea din mesajul primit de 3x3, si care din start trec de partea lui 3x3, e important ca din cind in cind sa se atraga atentia ca informatia nu e corecta, ca nu exista reincarnare la crestini.Imi pare rau, dar mai clara de-atita nu pot fi.

Eunice, ai dreptate, n-a fost frumos sa zic de Nikole, acuma nici nu mai pot edita cred, si de obicei nu editez exact acest gen de greseli, nu le ascund, sa se vada ca-s greseli.

Nikole, imi pare rau,sper ca ma ierti.

Ei, sper sa nu ma mai vedeti pe-aici, va tb poate sa nu mai citesc si pb e rezolvata, v-am lasat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Desigur ca "a judeca" are mai multe intelesuri. Exista o deosebire insa intre a judeca o situatie, o idee si a judeca pe cineva. Nu stiu daca noi putem vorbi aici de osanda si a arunca cu pietre. Mi-e greu sa cred ca suntem asa de grosieri, spiritual vorbind.

Noi cand judecam o facem dupa propriile noastre criterii, ceea ce e ok daca judeci o situatie, asta ne individualizeaza, ne face sa discutam cum sunea Katya. Dar daca judeci un om dintr-o data nu mai e acelasi lucru.

As face referire aici, ca si exemplu, la situatia lui Iov din Biblie. Iov era bolnav de 7 ani jumate si vin fostii lui prieteni, stau frumos "in coada" nu stiu cate zile si apoi emit judecata lor asupra lui Iov. Daca ai intrat in necaz este pentru ca ai fost calic si n-ai mai dat la oameni, inseamna ca l-ai desconsiderat pe Dumnezeu care ti-a dat atata avere. Deci ce-au facut prietenii, l-au judecat pe Iov dupa gandirea lor pamanteasca, dupa logica lor, credinta lor si adevarul lor. Dedesuptul acestei situatii se gasea insa ceva cu totul si cu totul diferit, ceva ce prietenii lui Iov nici nu si-ar fi putut inchipui. Era judecata lui Dumnezeu.

Asa ca eu as spune sa avem mare grija cand ne gandim la un alt om. Pentru adevarul nostru de multe ori e asa de limitat incat il intelegem gresit.Sa avem grija si cand ne gandim la adevarul in propria noastra viata. Pentru ca s-ar putea ca noi sa ne simtim la adapost si de fapt sa nu fim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Katya, , eu nu spun nici sa nu citesti si nici ca nu vreau sa te vad pe aici.
Eu citesc la mai multe topicuri pe DC, in limita timpului, si nu pentru ca m-as regasi in multe din ele ci..pentru a vedea cum gandesc si cum traiesc altii. Nu stiu de ce , dar pe mine ma ajuta. Cand sunt ametita dupa atata munca si simt ca imi caut locul in societate (nu vorbesc acum despre spiritualitate si despre credinta) citesc pe DC..sa vad cum isi crec altii copii, ce citesc altii, ce gatesc altii. Si daca vreau sa retin ceva, o fac. Daca simt ca pot sa spun ceva ..o fac. Daca am o nelamurire..intreb. Nu inseamna ca trebuie sa si fac ce fac altii sau ca trebuie sa gandesc la fel. Dar sa stii ca e un exercitiu bun pentru cunoasterea naturii umane, pana la un anumit punct. Restul..cum sunt eu, in ce cred eu..sunt chestii intime, cum a spus si Naati, care sunt sau nu dezvaluite intr-o anumita masura intr-un spatiu public.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Katya , tu vorbesti serios cand zici ca e blasfemitoare imaginea daca ii ceri lui Dumnezeu sau lui Iisus sa se arate sa dovedeasca odata pt totdeauna oamenilor ca ei exista?
Adica se simt jigniti daca le ceri asta? Dar au pretentia sa fie adorati, slujiti, sa aiba oamenii ca supusi, le ofera iadul drept pedeapsa daca au gresit, dar nu se deranjeaza sa dea mana cu ei cu mine?
Apai atunci nici sa nu se simta ofensati daca altii gandesc sau le atribuie alte calitati (precum reincarnare, chakre ) decat ce cer ei in Biblie.

Asta e parerea mea, tu Katya fi si traieste asa cum simti tu, e dreptul tau asa cum e dreptul meu sa cred cu ce ma simt eu confortabil .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Si inca o chestie..pe mine sincer nu ma deranjeaza amestecul de religii. De multe ori ma uit pe Discovery, si pe alte asemenea ca sa vad cum traiesc altii, ce reguli au. Mi se pare fascinant. Si ff interesant cate de diferiti suntem noi, oamenii, in credintele noastre, in modul nostru de manifestare..desi exista un singur Creator, indiferent ce nume i-a atribuit omenirea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:


Un film interesant, nu il vazusem pana acum

The Soul Keeper 2002 part 1/6 - YouTube

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Nati, blasfemiatoare era imaginea aia in care eu as fi facut ce m-ai fi rugat/mi-ai zis tu, adica in care I-as fi zis lui Iisus 'ia fa-Te-ncoa,Iisuse, sa Te vada Nati, ca doar esti major si vaccinat, stii sa Te aperi si Singur' , nu stau sa caut sa te citez exact, dar asa ai zis, de vaccinat si majorat si de chemat in fata ta, la topic, ei, n-am ce raspunde la asa ceva, pt simplul fapt ca nu ne raportam la acelasi referent.N-am a-L chema pe Iisus, pt ca El e deja aici, citeste si a citit deja rindurile astea, nu El tb sa vina la mine/tine, eu/tu tb sa mergem la El. Mai mult nici n-are rost sa spun si nici topicul nu e de asa natura, daca ai intrebari specifice, stii unde sa le pui, la SC. Sau direct la 3ori 3, ma mira ca pe ea n-o intrebati de Iisus si Treime si ii intrebati numai pe 'intrusi'.

Chiar v-am lasat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Eunice, si mie-mi place sa vad/citesc despre religii, e fascinant, dar chiar neimplicat in niciuna sa fii, daca ai vedea ca cineva zice ca Brahma a inviat a 3-a zi dupa scripturi sau ca Iisus s-a reincarnat in nu stiu ce, nu-ti vine sa zici stai asa, ca le-ncurci, nu-i asa, e invers.De dragul adevarului, nu de altceva.

Cam asta, cum ziceam, toate cele bune.

Mergi la inceput