experiente mistice - (5)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Symply cu acel citat din wikipedia ai demonstrat ca originea bibliei este aceeasi cu celelalte 'experiente'. Logica ta nu se poate aplica doar la coltul paranormal pt ca efectele sunt aceleasi si la credinte. Adevarul tau (cel biblic, dogmatic) la fel, este bazat pe halucinatii provocate de hashish, cannabis. Orientul mijlociu este originea lor. Demonstreaza ca logica ta se aplica doar celor care consuma ACUM ciuperci. Care prostii sunt mai adevarate, cele din biblie sau cele spuse aici?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Vad ca lumea uita ca am avut si replica la "grozavia" mea. Asa ca haideti sa facem un rezumat, sa evaluam pagubele. Cand eu am intrebat "3x3, ce ciuperci folosesti?", ea raspunde:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

symplyana_m,...

Raspunsul la intrebarea ta, ciuperci australiene. Nu stiu daca in Spania te poti aproviziona din natura, aici guvernul controleaza foarte serios, drogurile, mancarea, bautura, chiar si fumatul.



Eu de aici deduc doua interpretari posibile, pe care le ilustrez:
1. X il vede pe Y mergand pe niste carari (publice), si il intreaba "ce-ai baut?". Y raspunde "rachiu". Dupa un moment de cumpana, Y se intoarce consternat catre X: "adica insinuezi ca am consumat alcool? Cum iti permiti?"
2. X da cu o ironie in Y: "ai mancat ciuperci?". Y da inapoi: "da, mey, dar n-or fo asa bune ca ale tale ". Peste un moment de gandire, Y da cu cosuletul in X: "da' de cand avem noi glume de-astea, mey? ma ataci la persoana?"

Si apoi rauri de , ca ce nesimtit e X asta. Aveti alte viziuni?

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Cel putin in Australia statul controleaza foarte serios drogurile, restrictii, nu ca la voi in Spania unde totii locuitorii unui sat vor sa planteze marihuana ca sa aiba bani sa se poate descurca de pe o zi pe alta, sa ofere locuri de munca. Poate ar trebui sa te implici in problema asta in loc sa pierzi vremea aici la subiect .
Asta daca esti cu adevarat ingrijorata ca mai multi oameni vor consuma ciuperci si droguri si apoi halucineaza pe tema religioasa si iti simti amenintata credinta.

Si daca crezi ca vorbesc tampenii citeste in Drudge Report stirea.

Nici in ruptul capului nu ai recunoaste ca ai gresit la cum ai inceput dialogul la acest subiect indiferent ca te simti oripilata sau nu de aberatiile care se scriu aici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

redau un mesaj pe care l-am primit pe email. il pun aici, pentru ca este plin de intelepciune, ca si mesajele celorlalte doamne , care incearca sa restabileasca armonia pe experiente mistice.

"Vreau sa te rog sa nu renunti la subiect. sincer, eu nu am citit niciodata Biblia, desi am incercat de mai multe ori , si vad ca cele care te cred impostoare sunt foarte inchistate in cuvintele Ei, cuvinte care eu sunt convinsa ca sunt interpretate gresit ( marea majoritate ). Nu mi-am imaginat niciodata cata rezistenta la o alta interpretare a cuvintelor din Biblie pot arata persoanele asa zise crestin ortodoxe. In ce s-a transformat iubirea de aproapele tau , in ironii si mistouri. Asta da credinta adevarata.

Am urmarit niste prezentari ale unui fizician nassim haramein, care prezinta geometria universului , cu o noua viziune asupra fizicii si ale doctorului bruce lipton, care vine cu o noua interpretare a functionarii celulei umane si pot sa zic ca inteleg ce expui tu in subiectul tau. Este vremea sa intelegem ca suntem orbi si surzi, marea majoritatea a oamenilor. Iar atunci cand cineva care a inceput sa vada si sa auda isi prezinta credinta este batjocorit si batut cu pietre.

Imi doresc sa te citesc in continuare, nu te gandi nici o clipa sa lasi informatia pe care o detii sa ramana necunoscuta pentru cine are urechi sa auda si ochi sa vada.
Lasa- i pe cei care nu vor sa inteleaga, cu cat vei incerca sa le explici cu atat mai inversunati vor fi si nu vei putea niciodata tu sa ii convingi. Ei singuri trebuie sa vada!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
redau un mesaj pe care l-am primit pe email. il pun aici, pentru ca este plin de intelepciune ...

"Vreau sa te rog sa nu renunti la subiect. sincer, eu nu am citit niciodata Biblia, desi am incercat de mai multe ori , si vad ca cele care te cred impostoare sunt foarte inchistate in cuvintele Ei, cuvinte care eu sunt convinsa ca sunt interpretate gresit ...

Este a nu stiu cata oara cand citezi mesaje private ale adoratoarelor (daca or fi totusi adevarate si nu plasmuiri precum restul viselor, meselor retezate samd).
Deplorabil. Sa postezi adeziuni ca sa arati lumii ce???
Ca sunt unii care au ajuns sa-ti scrie pronumele cu majuscula??? Precum numele Lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:


Cuvantul scris cu majuscula se refera la Biblie. Mai citeste odata textul.
Simpluto, totusi, cum poti tu sa spui ca vrei dialog cand de fapt ai spus ff clar ca vrei sa "sanctionezi"..a fost cuvant folosit de tine..nu ti l-a atribuit nimeni...Eu am inteles, am luat act de "sanctiunea" pe care ai "aplicat-o". Acum, in masura in care nu vrei sa procedezi si la vreo executare silita..as mai citi si alte postari..sau poate ar putea moderatorii sa faca un split si sa mute la ZZ sau unde trebuie partea asta a subiectului unde unii sunt considerati fanatici, altii impostori etc., doar asa, ca sa fim si noi on topic. Ca doar era o regula a forumului pana la urma.


Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
redau un mesaj pe care l-am primit pe email. il pun aici, pentru ca este plin de intelepciune ...

"Vreau sa te rog sa nu renunti la subiect. sincer, eu nu am citit niciodata Biblia, desi am incercat de mai multe ori , si vad ca cele care te cred impostoare sunt foarte inchistate in cuvintele Ei, cuvinte care eu sunt convinsa ca sunt interpretate gresit ...

Este a nu stiu cata oara cand citezi mesaje private ale adoratoarelor (daca or fi totusi adevarate si nu plasmuiri precum restul viselor, meselor retezate samd).
Deplorabil. Sa postezi adeziuni ca sa arati lumii ce???
Ca sunt unii care au ajuns sa-ti scrie pronumele cu majuscula??? Precum numele Lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Citat:
citat din mesajul lui 3x3redau un mesaj pe care l-am primit pe email. il pun aici, pentru ca este plin de intelepciune ... "Vreau sa te rog sa nu renunti la subiect. sincer, eu nu am citit niciodata Biblia, desi am incercat de mai multe ori , si vad ca cele care te cred impostoare sunt foarte inchistate in cuvintele Ei, cuvinte care eu sunt convinsa ca sunt interpretate gresit ...
Este a nu stiu cata oara cand citezi mesaje private ale adoratoarelor (daca or fi totusi adevarate si nu plasmuiri precum restul viselor, meselor retezate samd).Deplorabil. Sa postezi adeziuni ca sa arati lumii ce???Ca sunt unii care au ajuns sa-ti scrie pronumele cu majuscula??? Precum numele Lui?
Capcaun, cred ca analiza pe text ai facut-o in graba. Ei in cazul de fata se refera la Biblie. Persoana care ii scria lui 3x3, ii scria la persoana a II a, corect? Iar cuvintele Ei, erau adicatelea ale Bibliei, in care personajele aducatoare de batjocura, se pare ca sunt inchistate (inchistate in cuvintele Bibliei).Eunice, se pare ca am postat in acelasi timp, aceeasi idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:



Poti sa imi spui si mie, te rog, de la ce nu s-a salvat Nikole? De la flacarile Iadului sau cum? Presupun ca asta dupa regulile tale...parca era insa o porunca "sa nu judeci" sau ceva de genul....
Citesc de multi ani acest forum. In unele sectiuni sunt spuse niste chestiuni...cel putin discutabile..nu am intrat niciodata sa spun despre cineva ca e drogat sau preacurveste sau isi necinsteste parintiii..nu am aruncat cu rosii, indiferent de ce am avut eu in minte. Nu inseamna ca am fost de acord cu tot ce am citit. Insa nici nu am considerat ca sunt vreo autoritate in vreun domeniu al acestei vieti ca sa emit judecati de valoare, sa aplic sanctiuni, sa ii spun unui om ca bate campii..si pe urmasa ma dau mare credincioasa..



Citat:
citat din mesajul lui Katya

Nati si cine-a mai trimis-o pe Simplyana la Sufletul credintei, nu e cazul decit daca la SC s-ar vorbi despre ce se discuta aici (vise, decorporalizari etc), dar cum acolo nu se discuta asa ceva, normal ca voi nu aveti de ce veni acolo, in schimb aici 'la voi se discuta'(de 3 x3 in principal) despre Iisus si Treime si e pur si simplu de nesuportat sa vezi numele Domnului asociat cu tot ce se descrie aici. Macar unele dintre voi spun 'divinitate' sau 'Dumnezeu'(nedefinit), dar la 3x 3 e de groaza abundenta de Treime. Si fireste ca n-are nimeni nimic cu ea, chiar e o persoana pe care o poti indragi realmente, mie nu-mi inspira ura sa zici ca de-aia vin aici, s-o atac , doar imi vine sa ma rog pt ea si sa-i spun sa nu mai vb nedevaruri despre crestinism, sa scape de ratacire (asta daca se considera crestina) si de inselare si, orice ati spune, ii inseala si pe altii fara sa vrea, cu interpretari de vise ,cu comunicarea cu cei de dincolo, un crestin n-ar spune cuiva care si-a pierdut tatal de ex sa stea linistit, ca e bine acolo, ca tocmai acuma pe tastatura ei e spiritul tatalui respectivului user si tatal e bine(cind pt un crestin un asemenea spirit e doar un demon) sau ca rochia alba din visul cuiva e de bine, sa stea linistita persoana. Nu, un crestin i-ar zice omului sa se roage pt sufletul decedatului, nu i-ar spune ca stie ea, 3 ori 3, ca sufletul e bine, i-ar zice sa-L roage pe Iisus (daca tot Il pomeneste)sa-i primeasca sufletul samd si ar lamuri omul ca 40 de zile sufeltul nu merge pe unde-a fost in viata ci dimpotriva, 40 de zile calatoreste in rai si iad, asta ar spune cineva care o tine cu Iisus si Duhul Sfint si care ar avea o minima instruiure in crestinism.
De aceea rataceste si pe altii.

Deci vezi diferenta? Cred ca e limpede ca cei care au contestat-o pe 3x 3 au criticat exact aceste aspecte ce tin de religie, nu experientele si ingerii ei.

Iar Iris-M, sa stii ca iubirea nu presupune sa lasi omul in greseala, ma mir ca tu ca ortodoxa crezi in vise si crezi ca 3ori 3 viseaza ca ai rugat-o tu sa te viseze si tu ajungi la cunoastere de sine (si)prin visul lui 3 ori 3, nu stiu ce tot il citezi pe parintele Argatu, el era clar impotriva ghicitoriilor de orice fel, ba chiar era obsedat as zice de asta, la fel nu stiu ce rost are un site ortodox cu rugaciunea pt vrajmasi, in acest context, total nepotrivit gestul, lasa Ortodoxia la SC si aici vezi doar de partile oculte care te intereseaza/atrag/pasioneaza.

Sigur ca e libera exprimare, dar macar de cind am contestat prima data interventiile lui 3 ori 3 cu privire la Iisus, m-am simtit impacata, sa creada cine ce-o vrea, eu nici n-am mai intrat decit daca am vazut nume noi la subforum, altfel m-am bucurat ca au mai criticat si altii- Claucia, Julia SM,acuma Simplyana, daca periodic cineva trage un' semnal de alarma', tot e bine pt ca eventualii creduli sa nu ia de bune amestecurile de pe-aici, din pacate Nikole nu s-a putut salva, imi pare tare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Mda, vad ca la rubrica 'logica' Simpluta, nu este acasa. Ok, nu-i nimic nici nu ma asteptam la un argument bazat pe logica, doar aceeasi placa stricata.

Capcaun, de mult am inteles inversunarea ta impotriva lui 3x3, cand din curiozitatea m-a atras un subiect la credinte. Pt mine s-a rezolvat puzzel-ul. O persoana care arunca cu pietre in relatari 'imaginare' la paranormal, dar dupa colt la credinte cade in genunchi la aberatii scrise in numele unor personaje a la Legendele Olimpului, in vocabularul meu se numeste cel putin 'invidios'. Si asta o demonstrezi iarasi, cand vine vorba de persoane care s-ar putea sa te depaseasca doar fiind ele insusi dpdv intelectual/spiritual, in ciuda eforturilor tale de a atinge culmile succesului.

Pt mine personal nu exista ADEVARUL ABSOLUT. De mult am invatat ca nimic nu este asa cum credem sau cum ni se spune ca este. 'Adevarul' meu evolueaza sau involueaza in functie de perceptia care se poate transpune in viata de zi cu zi, si stiu ca omul detine forta (divina, universala) de a depasi orice situatie DOAR patrunzand in fiinta lui. Acolo este puterea divina, nu in biblie, nu in stiinta.

Daca cineva spune ca rupe picioarele mesei, pt mine nu inseamna decat ca adevarul acelei persoane este adevarat. Cine sunt eu sa ma indoiesc de adevarul altei persoane? Cum poate cineva sa nu creada asa ceva, dar sa creada ca acum mii de ani, o figura legendara, pe care nu a acunoscut-o personal, a schimbat apa in vin si a inmultit pestii? Ar trebui sa ne intrebam daca folosim aceleasi unitati de masura si suntem obiectivi.
Este la fel de ridicol si halucinant ca si relatarea cu masa (cand folosim aceeasi unitate de masura). Din punctul limitat de vedere al stiintei sunt amandoua la fel de absurde. Si la fel, dpdv al credintei sunt amandoua la fel de adevarate, pt ca se bazeaza pe acelasi lucru ca si credinta. Dar daca una este absurda atunci, sigur, si cealalata este absurda. Nici o alta variabila nu poate schimba acest lucru.


PS. despre faptul ca unele persoane nu 'suporta' sa vada ce se spune aici despre treime si isus si alte legende, le sugerez (nu oblig) sa se intrebe daca nu cumva sunt masochiste. Eu nu intru la credinte pt ca mi se strang degetele de la picioare cand citesc ce se spune acolo. E foarte simplu, da click mai departe.

Asa, si sa nu uitam ca reactia mea e doar o ironie usoara....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Eunice, Nikole stie despre ce vb, noi am fost cindva 'colege' la un forum de credinte ,pe cind fiica ei era 'nepoata' celor de-acolo, amintiri, nu mai zic. Si normal ca din pct meu de vedere, a pleca de la credinte la paranormale inseamna, cum zice Amonar despre adevaruri, a trece de la un adevar la altul, si-a ales un alt adevar, ceea ce nu ma impiedica pe mine sa fiu trista si sa consider ce-am zis.

Si ma leg de ideea cu adevarurile, am tot zis ca nu consider impostura ce se scrie aici, nici ciupercile nu cred ca-s cauza(nici nu stiam de ciuperci), consider doar ca experientele relatate de 3x 3(pe care n-o invidiez nici urasc nici vreau plecata de pe forum) nu pot avea, dupa parerea mea (si a altora care au mai zis pe-aici ca-s contra) acoperirea si girul si sursa si comunicarea cu Dumnezeu-Treimea, pe scurt, accept ca tot ce relateaza 3x3 e viziunea ei personala, perspectiva ei asupra relatiei ei cu Treimea.Numai ca, dupa cum vedeti din mesajul privat primit de ea, expeditoarea afirma clar ca nu prea stia de Biblie si de credinte si ia de bun ce zice 3x3, ba chiar spera ca si ceilalti sa fie luminati. Ei, vedeti? Exact de aceea mi se pare necesar ca din cind in cind sa apara un 'afis' cu 'atentie, aceasta e viziunea autoarei , adevarul ei si nu adevarul cunoscut de toti'.

Voi tot vorbiti de toleranta si de 'judecata', eu zic ca se face abuz de 'a judeca':nu e vorba de a osindi, a arunca cu pietre(decit cel mult pe la subiecte cu amante sau soacre), atunci nici n-am mai avea ce cauta pe un forum, ca ar fi ca si cum ne-am 'judeca', ori nu-i asa, a judeca inseamna pe un forum discuta, abserva, a analiza, a provoca la discutii, ca doar nu intra nimeni din ura, eu zic ca intram sa vedem ce mai facem, ce mai zicem, o facem din placere, eu cred ca ne indragim de fapt. Si toleranta, ca tot ziceai Nati ca nici tu nu esti de acord cu totul cu 3x 3, dar nu te deranjeaza ce afirma: e usor sa fii tolerant cu ceva ce nu te atinge sufleteste sau cu ceva despre care nu stii daca-i adevarat sau nu(ca eu am vazut ca aici se contesta atit din motive sufletesti,de credinta(gen habotnicii) cit si stiintifice, de dragul adevarului(gen Capcaunul).Si, ca veni vorba,Nati, nu sint curioasa cum e Dumnezeul tau, dar si daca mi-ai spune, chiar nu m-ar deranja, atita vreme cit tu nu tii prelegeri pe forum..(dar tin sa-ti spun ca mi-a placut cum ai argumentat la sb cu alimentatia si cu vaccinurile, vezi cum e cind stii ca detii un adevar, parca nu-ti vine sa nu-l spui).

Ati mai intrebat de ce mai citim aici? Pai citim, de ce sa nu citim?Din placere, obisnuinta, curiozitate, interes. Si pt ca de fapt vreti sa fiti citite: cind scrii, vrei sa fii citit, altfel n-ai scrie sau ai scrie in cadru restrins.

Si in ultimul rind, ca mi-a sarit in ochi:nici Simplyana n-o fi fost draguta cu ciupercile, dar nici voi nu sinteti cu ea stilcindu-i numele in fel si chip, chiar as zice ca din cauza asta sinteti chit, ciuperci contra pociri de nume.

Duminica placuta si cele bune!

Mergi la inceput