experiente mistice - (5)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Nati, si ce pot sa-ti fac eu tie daca tu nu intelegi? Ce, trebuie sa inteleaga toata lumea?
Eu nu m-am simtit ofensata de nimeni pe-aici, daca mi s-a cerut sa plec si n-am plecat, asta s-a inteles? Adica, ipotetic vorbind, daca eu ii cer lui 3x3 sa plece si ea nu pleaca, inseamna ca am ofensat-o? Si daca-mi cer scuze ca am ofensat-o, pleaca?
Nu stiu de ce ma tot trimiteti la "sufletul credintei", dar eu nu de ofensata nu ma duc. Nu ma duc, ca nu vreau sa ma duc.
Eu nu-i cer lui 3x3 nimic "ca autoritate", ii cer ca interlocutor. Ea e libera ca pasarea cerului sa-mi raspunda, sa nu-mi raspunda, sa faca ce vrea! Ca si mine, de altfel! Si daca tot ne facem recomandari pe-aici, pentru cine nu-i dispus sa schimbe pareri, uneori in contradictoriu, eu recomand un blog.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nati

Eu stiam ça pe site-ul asta atat timp cat nu jignesti pe nimeni, ai dreptul la opinie, ori daca adminii cred de cuviinta ca ceea ce 3x3 expune pe site e periculos in eventuala ratacire a sufletelor care citesc, cred ca ii ziceau ca nu e binevenita aici.



Si daca mie imi tot spuneti ca nu-s binevenita, sa inteleg ca eu sunt periculoasa ?

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Si tot nu mi-ai raspuns la intrebare

Concret ce vrei tu de la 3x3?

Poti sa stai la subiect, nu ma deranjezi cu absolut nimic, dar fara aluzii si mistouri ca de pilda faza cu ciupercile.
Un om civilizat nu face asa ceva, chiar daca nu esti de acord cu ce zice ea pe aici, spui frumos nu sunt de acord si gata.
Nimeni nu te forteaza sa crezi sau sa aplici nimic cu ce nu esti de acord.

3x3 stie ca nu sunt de acord cu unele chestii pe care le zice , dar asta nu inseamna ca ma apuc sa-i zic ca mananca ciuperci si halucineaza pe aici, asa cum ai facut tu.
Iar daca ea nu vrea sa-ti raspunda, ei bine, e dreptul ei, nu are nici o obligatie fata de tine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Nati, ca sa intelegi ce-i "cer" eu lui 3x3, citeste mesajele mele catre 3x3. De exemplu, ia-l pe ultimul si citeste-l pana la coada.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Citat:
citat din mesajul lui Nati

Eu stiam ça pe site-ul asta atat timp cat nu jignesti pe nimeni, ai dreptul la opinie, ori daca adminii cred de cuviinta ca ceea ce 3x3 expune pe site e periculos in eventuala ratacire a sufletelor care citesc, cred ca ii ziceau ca nu e binevenita aici.



Si daca mie imi tot spuneti ca nu-s binevenita, sa inteleg ca eu sunt periculoasa ?

http://www.lucamic.blogspot.com/



Periculoasa? Cred ca glumesti !
Nu esti absolut deloc periculoasa !
Imi place catelul din avatarul tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nati

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Citat:
citat din mesajul lui Nati

Eu stiam ça pe site-ul asta atat timp cat nu jignesti pe nimeni, ai dreptul la opinie, ori daca adminii cred de cuviinta ca ceea ce 3x3 expune pe site e periculos in eventuala ratacire a sufletelor care citesc, cred ca ii ziceau ca nu e binevenita aici.



Si daca mie imi tot spuneti ca nu-s binevenita, sa inteleg ca eu sunt periculoasa ?

http://www.lucamic.blogspot.com/



Periculoasa? Cred ca glumesti !
Nu esti absolut deloc periculoasa !
Imi place catelul din avatarul tau!










Pai vezi?

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Pai zici ca nu are nimeni nimic cu ea si trairile ei, dar ai o problema cu interpretarile ei.
Cu ce te afecteaza interpretarile ei?
Zici sa nu mai foloseasca Iisus si sa foloseasca altceva?
De ce ii ceri ei sa faca asta? Cu ce te deranjeaza?
In concluzie, nu esti de acord cu ideile ei si incerci sa o faci sa si le schimbe pentru ca nu coincid cu ale tale?
De ce nu se poate lasa oamenii sa scrie ce vor (chiar daca e public) fara ca cineva sa incerce sa-l opreasca si sa-i schimbe ideile?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Nati, zau ca felul in care se discuta si se apara "cauza 3x3" nu-i face nicio cinste! Interviul tau de mai sus, asa, cu mana in sold, nu-i cu nimic mai civilizat decat ironia sau mistoul, dimpotriva. Daca 3x3 are idei de sustinut, o gasesti incapabila sa o faca? E adevarat, o suspectez de impostura, pentru ca argumentatia ei imi arata mai mult ce nu intelege, decat ce intelege. Insa faptul ca o provoc la un dialog (pe care insist sa-l poarte ea), indicand factorii perturbatori si dandu-i astfel ocazia sa scape de ei, ma arata dispusa sa ma las convinsa ca gresesc. Deci, intind mana si ii acord credit. Intentiile mele nu sunt deloc miselesti, si atitudinea mea e mai putin superioara (cu tot mistoul) decat a celor ce ma trimit la culcare. Pardon, la Sufletul credintei.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Nati si cine-a mai trimis-o pe Simplyana la Sufletul credintei, nu e cazul decit daca la SC s-ar vorbi despre ce se discuta aici (vise, decorporalizari etc), dar cum acolo nu se discuta asa ceva, normal ca voi nu aveti de ce veni acolo, in schimb aici 'la voi se discuta'(de 3 x3 in principal) despre Iisus si Treime si e pur si simplu de nesuportat sa vezi numele Domnului asociat cu tot ce se descrie aici. Macar unele dintre voi spun 'divinitate' sau 'Dumnezeu'(nedefinit), dar la 3x 3 e de groaza abundenta de Treime. Si fireste ca n-are nimeni nimic cu ea, chiar e o persoana pe care o poti indragi realmente, mie nu-mi inspira ura sa zici ca de-aia vin aici, s-o atac , doar imi vine sa ma rog pt ea si sa-i spun sa nu mai vb nedevaruri despre crestinism, sa scape de ratacire (asta daca se considera crestina) si de inselare si, orice ati spune, ii inseala si pe altii fara sa vrea, cu interpretari de vise ,cu comunicarea cu cei de dincolo, un crestin n-ar spune cuiva care si-a pierdut tatal de ex sa stea linistit, ca e bine acolo, ca tocmai acuma pe tastatura ei e spiritul tatalui respectivului user si tatal e bine(cind pt un crestin un asemenea spirit e doar un demon) sau ca rochia alba din visul cuiva e de bine, sa stea linistita persoana. Nu, un crestin i-ar zice omului sa se roage pt sufletul decedatului, nu i-ar spune ca stie ea, 3 ori 3, ca sufletul e bine, i-ar zice sa-L roage pe Iisus (daca tot Il pomeneste)sa-i primeasca sufletul samd si ar lamuri omul ca 40 de zile sufeltul nu merge pe unde-a fost in viata ci dimpotriva, 40 de zile calatoreste in rai si iad, asta ar spune cineva care o tine cu Iisus si Duhul Sfint si care ar avea o minima instruiure in crestinism.
De aceea rataceste si pe altii.

Deci vezi diferenta? Cred ca e limpede ca cei care au contestat-o pe 3x 3 au criticat exact aceste aspecte ce tin de religie, nu experientele si ingerii ei.

Iar Iris-M, sa stii ca iubirea nu presupune sa lasi omul in greseala, ma mir ca tu ca ortodoxa crezi in vise si crezi ca 3ori 3 viseaza ca ai rugat-o tu sa te viseze si tu ajungi la cunoastere de sine (si)prin visul lui 3 ori 3, nu stiu ce tot il citezi pe parintele Argatu, el era clar impotriva ghicitoriilor de orice fel, ba chiar era obsedat as zice de asta, la fel nu stiu ce rost are un site ortodox cu rugaciunea pt vrajmasi, in acest context, total nepotrivit gestul, lasa Ortodoxia la SC si aici vezi doar de partile oculte care te intereseaza/atrag/pasioneaza.

Sigur ca e libera exprimare, dar macar de cind am contestat prima data interventiile lui 3 ori 3 cu privire la Iisus, m-am simtit impacata, sa creada cine ce-o vrea, eu nici n-am mai intrat decit daca am vazut nume noi la subforum, altfel m-am bucurat ca au mai criticat si altii- Claucia, Julia SM,acuma Simplyana, daca periodic cineva trage un' semnal de alarma', tot e bine pt ca eventualii creduli sa nu ia de bune amestecurile de pe-aici, din pacate Nikole nu s-a putut salva, imi pare tare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

draga doamna simplyana, observ ca pertinenta dv nu are limite, si va extindeti autoritatea unei cunoasteri si vis a vis de ce nu stiu.
In acest context raspunsul meu nu mai are nici un rost.judecata ati facut-o inainte de a purta un dialog.

Mergi la inceput