experiente mistice - (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Sarbatori fericite!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandyksch


Va dorim un Craciun fericit! Fie ca magia lui sa vi se strecoare in suflete



Ma alatur si eu colindului tau de fereastra, ca sa cuvant acelasi mesaj, mistic...fie ca lumina divina sa nasca in fiecare templu, de craciun, si sa dea roade in fiecare clipa in tot anul care va sa vina.
Sarbatori luminate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

copii pastreaza o memorie mult mai clara a evenimentelor emotionale care i-au marcat foarte mult din viata anterioara.
orice "achizitie" din vietile anterioare este pastrata in memoria cereasca; accesul la "zestrea" din vietile anterioare se face prin munca mistica.
however, chiar daca omul se conecteaza mental la data din vietile anterioare, asta nu inseamna ca tot ceea ce a achizitionat prin munca mistica i se va revela pur si simplu, asa, para malaiata...mentalul, prin meditatie, trebuie sa ramana curat, nebruiat de nici o informatie din planurile psi sau energetic, pentru a receptiona ceea ce se cere, prin decizie, vointa si angajament clar din partea egoului. omul prin constientizare vizualizeaza ceea ce i se permite, conform deschiderii lui mistice, spirituale.
daca viata omului vibreaza in legea divina, asa cum fac copii, care sunt puri ca ingerii, vor accesa aceste memorii emotionale mult mai usor. Isus a zis, clar, lasati copii sa vina la mine. copii traiesc in iubire pura,pentru ca mentalul lor nue ste "educat" inca, sa vada doar ceea ce viata si materia este. ei intra in "vibratia" "limbajului" cerului si "download"-ul de informatii are loc de la sine, copii receptionan pur si simplu. ei stiu; nu toti copii, ci aceia care traiesc intr-un mediu armonic. cei care traiesc in mediu perturbat emotional, de viata audltilor, sunt mult mai puternic emotional conectati la viata din jurul lor, decat la zestrea din eter.
aceste inforamtii sunt potential, acolo, asteptand omul sa se ridice in lumea cerului, pentru a face ca samanta cereasca a talentului divin, sa creasca rod, si sa creeze (nu dati margaritare la porci).
nu este o zestre pe care o preiei de pomana de la o viata la alta. de exemplu, daca intr-o viata cineva a fost un mare preot, etc,iar in alta viata a fost un taie frunza la caini, asta nu inseamna ca tot ce a asimilat ca potential mistic (prin traire in creatie divina-mistic) ii este ata de pomana in viata asta. poate, de exemplul da prezinte capacitati intuitive excelente, si de aia sa isi si foloseasca armele ca sa pacaleasca sau jefuiasca (dau teoretic exemplu). intuitia neavand nimic de a face cu spiritualitatea, ci cu capacitatile mentale pe care taie frunza la caini le-a excelat intr-o viata anterioara, capacitatea de a "citi informatia" si nicidecum a o crea. creatia ramane un proces care implica decizia egoului. si cum egoul face ce doreste cu viata lui, taie frunza la caini a ales...

un alt avantaj al copiilor in a se conecta natural la propiul lor sistem de informatii, in planul divin , este faptul ca mentalul lor nu lucreaza in stilul materialist dialectic. au o forma de gandire libera de orice lege a materiei, pe care nu o stapanesc, prin cunoastere, ci o traiesc prin descoperire, nou, pur, complet.

gandirea materialist dialectica in planul transcedental este ca materia fizica pentru lumea spiritului. in lumina divina spiritul traieste numai prin constientizarea divina. in rest sunt experiente personale la nivel ..."energetic". ceea ce fac si cei care exceleaza in capacitati psi.lucreaza mental in dommeniul subtil, printr-un training emotional dus la perfectiune . asta nu inseamna ca planul mistic va fi accesat la voia oricui. dar nu exclude abilitatea egoului de a excela in domeniul limitat al capacitatilor lui.

pentru fiecare plan exista un limbaj specific. viata omului este expresia CLARA a limbajului pe care egoul il alege in viata de creatie.

numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

3x3 multumim

Asta seara la povestea dinainte de culcare ma intreaba fiul meu de 5 ani jumate:
- mama, cand a umblat doamne-doamne (adica Dumenzeu) pe planeta asta, pe pamant?
Am ramas stupefiata fiindca nu exista in acel moment nici o legatura intre ce asculta el (povestea) si tema propusa de el.
L-am intrebat:
- cine ti-a spus ca doamne-doamne umbla pe planeta asta?
El: tu!
Nu imi amintesc sa ii fi spus asa ceva. Am incercat sa rationalizez chestia spunandu-i: poate ai auzit asta dintr-o poveste (stiu ca i-am citit o data o poveste care incepea cu 'pe cand dumnezeu si sfantul Petru mai umblau pe pamant'....)
El: nu!
I-am spus ca nu stiu daca doamne-doamne a umblat pe planeta asta dar ca el a creat planeta asta si alte planete si tot universul.
El: locuieste pe alta planeta?
Nu i-am dat un raspuns direct ci i-am spus iar ca doamne-doamne a creat tot ce este in univers, si tot ce se afla pe planeta asta si pe noi.
M-a intrebat: cand s-a nascut doamne-doamne?
Aici m-am blocat si i-am spus ca nu stiu dar i-am spus ca el este 'creatorul'
Atunci el m-a intrebat: si pietrele au viata?
I-am spus: da, in felul lor au. Dar se numeste energie, totul are energie. La care el spune cu o voce foarte convingatoare: 'totul are viata, dar noi nu vedem (sau nu se poate vedea)'
L-am intrebat: cine ti-a spus asta? El raspunde: nimeni. Am insistat si l-am intrebat daca eu i-am spus asta sau taica-su.
Mi-a raspuns: nu. Am mai insistat si l-am intrebat de unde stie asta.
Mi-a raspuns: nu stiu.
Dupa care pentru el s-a incheiat subiectul si si-a vazut de somnul lui



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Chiar ca nu are nici o legatura Isus cu vietile anterioare. Una este sa citezi din ce spune Isus, lasati copiii sa vina la mine, si alta sa pui in aceeasi propozitie sau intr-una apropiata cum copiii se conecteaza la vietile lor anterioare. Come on! ce amestecatura de religii si credinte si vrajitorii aici!
Ori e mistic, ori e ego, ori e Isus?

Ati citit Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie? http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-initiati-india-parintele-paisie/3-radacinile-mele.htm

E o carte extraordinara. Scrisa intr-un mod asa de frumos de catre un baiat grec si despre plimbarile lui prin lume, prin India si prin religii pana cand s-a oprit din cautare pentru ca isi facea rau cu invocarile si incantatiile a ceva ce nu stim si nu ne dorim in viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Claudia, acelasu lucru pot spune despre 'literatura' sugerata de tine. Cea a baiatului grec.....o amestecatura de 'branduri' a la religie, ego, vrajitorie, Iisus samd.
Parerea mea, baiatul acesta trebuia sa mearga direct la psihiatru si nu mai trebuia sa scrie cartea respectiva. Nu ma impresioneaza literatura care raspandeste mesajul 'un suflet hartuit si'a gasit linistea la orotodoxi si biserica'. Pt mine reprezinta un mod pop.u.l.i.s.t. de a influenta oamenii. Si ce surpriza..o asemenea relatare nu o vom gasi pe site-ul musulmanilor. Dar vom gasi materiale scrise in mod convingator care sa ne demónstreze ca ideologia lui Mohamed ne va salva sufletul.

Exista suflete linistite care nu practica nimic sau sunt musulmani sau budisti sau whatever....Baiatul acesta a suferit de 'problema pubertatii'.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

de acord ca literatura prezentata de mine este doar parerea/viata unei singure persoane. insa nu este amalgamul de aici. Este voita trecerea prin mai multe abordari ale religiei, insa acolo se face clar distinctia.

Cum poti fi de acord cu tot? Cum poti fi de acord cu Isus si ce a spus El, precum si cu faptul ca "venim din vieti anterioare" unde eram una si alta? Cum putem sa alegem ceea ce ne convine din fiecare religie si sa facem un amestec "mistic"?

Mie mi se pare aducerea lui Isus in discutie in mod voit, o incercare de a face ceea ce propovaduieste 3x3 palpabil, apropiat de sufletul crestinului fara prea multe cunostinte, si astfel odata deschisa calea si facandu-l pe cel de langa sa creada ca de fapt tu propovaduiesti crestinismul, de fapt ii inoculezi si alte idei departe de a fi sub orice forma crestine.

Macar in plan "mistic" si al calatoriilor in temple in vis si in alte vieti, precum si in trairile extrasenzoriale reale sau nu, sa fie lasata religia afara. Si crestinismul si Isus. pentru ca nu au nici o legatura cu "misticismul" propovaduit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Am uitat care este esenta problemei la paranormale. Isus si crestinismul nu se asociaza cu aceasta notiune. Din punctul meu de vedere acest amalgam intra la dreptul de libera exprimare si dreptul de libera interpretare a ideilor, ideologiilor.

Cred ca stim cu totii ca cei care cred in doctrina lui Isus nu sunt bucurosi cu amestecul altor religii cu crestinismul. Dar sa nu uitam ca ce are omul in inima e mai relevant decat ce spune prin cuvinte. Daca eu nu spun ca il asociez pe Isus cu de ale paranormalului asta nu inseamna ca nu gandesc acest lucru. Si de aici ma duce gandul la o analogie, cea a unei dictaturi comuniste unde toti spun acelasi lucru dar gandesc diferit.

Si faptul ca cineva influenteaza pe altcineva nu este un fapt legat numai de misticism propovaduit. La fel face si biserica si religia si viata in general, in orice moment suntem influentati mai mult sau mai putin de media, de un profesor sau de persoane cu care intram in contact. Si la fel facem si noi, vrand-nevrand, influentam mediul din jurul nostru cu ceea ce sutem noi, cu ce gandim si cu ce facem.

Pt mine personal nu conteaza CINE spune ceva ci CE si CUM. De aici nu conteaza daca Isus este implicat la paranormale sau nu. De multe ori citesc o carte fara sa tin minte numele autorului. Daca rezoneaza cu ceea ce reprezint eu si pot sa memorez esenta mesajului, probabil ii retin si numele de autor si titlul cartii. Daca nu, atunci raman o 'inculta' pt cei care colectioneaza nume de autori in memoria lor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui claucia



Ati citit Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie? http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-initiati-india-parintele-paisie/3-radacinile-mele.htm




Exceptionala carte, mi-a placut mult si multe piese si-au gasit locul in puzzle.
Am realizat ca am fost chiar contemporana cu Parintele Paisie si m-a incercat un regret profund ca nu am stiut mai din timp de el. Tare mult as fi dorit sa il cunosc in viata fiind.
Oricum, au ramas multe scrieri si marturii despre el si ceva carti scrise chiar de el care mi-au imbogatit sufletul.
Asa cum spunea Parintele "m-au odihnit" si am inteles cu uimire sensul de odihna.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput