experiente mistice - (5)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

3x3, iti multumesc de binecuvantari, desi mi se pare irelevant al cui instrument ma consideri tu, si n-am sa-ti intorc favorul, spunandu-ti al cui instrument te consider eu, pentru ca, de bine de rau, pentru mine, omul inca mai are valoare intrinseca.
Marile religii spun fiecare in parte Adevarul, nu cate un pui adevar fiecare in parte, care sa-ti completeze tie adevarul despre care tot informezi tu aici. Arati mare lipsa de respect pentru fiecare din religiile astea cu care "lucrezi" tu, si un Ego nemasurat, de-ti inchipui ca stii tu care parte-i mai adevarata din Adevarul lor, si le pui tu laolalta si faci unul mare si bun, Mistic pe numele sau. Asemanarile dintre Crestinism si Religiile Orientale sunt de forma, diferentele sunt de fond. Cheia uneia e Mantuirea, a alteia e Iluminarea, si acestea doua sunt antagonice, pentru ca Mantuirea (sau Iertarea) conditioneaza salvarea omului de la "moarte vesnica" prin prezenta activa a Divinitatii, din exterior spre interior, nimeni nu se mantuieste fara Isus, pe cand Iluminarea lucreaza invers, din interior spre exterior, omul descoperindu-se pe sine singur, prin el insusi, evoluand pana la devenirea Divinitatii. Nu stiu cum sa ma exprim ca sa intelegi, nu-ti trebuie decat sa asculti in tacere pe fiecare din ele, sa le lasi sa vorbeasca singure, direct catre inima ta, fara interpretari schimonositoare.
Parerea mea e ca te invarti in cerc, prizoniera a senzatiilor pe care incerci sa le talmacesti si rastalmacesti, fara sa transcezi nimic. Daca ar fi altfel, n-ai mai face confuziile pe care le faci, si n-ai mai tese acest paienjenis aiuritor, in care nimic nu are cap sau coada. Nu vrea nimeni sa te puna pe tine la pamant. Dar ia-o mai usor cu australienele, ca batjocoresti valori adevarate, impingandu-te singura tot mai departe de "cunoasterea cea mai deplina" pe care o propovaduiesti.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Simplyana, draga mea, floarea de mai sus se refera la faptul ca discutia mea pe tema 3X3 sau a rugaciunii postate de mine nu duce nicaieri si trebuie oprita. Precum si a faptului ca nu primesc sa raspund cu violenta la violenta, lucru pe care l-am percizat deja. Daca putem vorbi fara sa atacam pe nimeni,fara sa ne dam palme peste ceafa pentru ca gandim diferit, daca avem maturitatea si intelepciunea asta bine, daca nu asta e.

Dar pentru ca discutia noastra e pe un forum, unde oamenii citesc si sunt aici sa vada pareri diverse am sa raspund la ce ai scris mai sus putin.

Oamenii au drumul lor, chiar si in cadrul acelorasi comunitati religioase sau de alta natura. Nu stiu carei biserici apartii, nici nu conteaza, dar daca te uiti in jurul tau ai sa vezi ca fiecare traieste viata spirituala in felul lui. Fiecare simte altceva cand e in rugaciune, sa-i acceptam pe toti asa cum sunt. Sa lasam pe fiecare sa-si vada de ale lui, si sa luam exemplu de la Iisus care n-a luat pe nimeni la rost si nici nu s-a bagat in sufletul cuiva cu de-a sila. Nu a facut pe nimeni descreierat daca nu i-a urmat pentru ca Iisus n-a avut pic de violenta, de rautate. E alegerea fiecaruia pana la urma, daca urmeaza drumul bun sau rau e treaba lui. Noisuntem aici sa ne vedem de ale noastre. Dumnezeu este singurul care decide a cui este mantuirea si cand si cum. Nu suntem noi cei care decidem asta.

Al doilea lucru pe care voiam sa-l precizez este ca, dupa parerea si credinta mea, nu exista nimic de la exterior care sa ne duca la mantuire. Si asta pentru ca sufletul pe care toti incercam sa ni-l salvam este in noi si este faurit de Dumnezeu. Dumnezeu este in noi, ca si creatie a Lui. Sa descoperi pe Dumnezeul din tine nu inseamna ca acolo a fost un gol si tu l-ai umplut cu ceva de la exterior, cu Dumnezeu ca parte exteriora, ci doar ca ai reusit sa vezi cine esti si anume o creatie a lui Dumnezeu. Eu iti respect credinta si parerea si nu consider ca esti pe o directie gresita doar pentru ca ai ales alt drum.

Iti doresc numai bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

As mai avea un lucru de precizat daca tot am inceput. Indiferent de credem noi, ca vine totul din afara sau dinauntru, sau orice altceva, exista un singur adevar incontestabil. Ca Iisus a venit sa propavaduiasca iubirea printre oameni, si orice am alege lucrul asta nu trebuie sa ne scape niciodata. Ce mai conteaza fineturile legate de religie daca eu nu iubesc omul din fata mea, ma manii si uit de iubire si de Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

irisM, te contrazic , Iisus a avut un episod de violenta, dezgust, atunci cand a intrat in templu avand un bici in mana si ia dat afara pe bancheri, afaceristi.
Nu cred ca a intrat Iisus cu zambetul pe buze in templu si a inceput sa imparte binecuvantari si imbratisari bisnitarilor


Referitor la discutia de aici la momentul asta, rog fetele care nu sunt de acord cu ce zice 3x3 sa se mute la sufletul credintei, nu de alta dar sa nu va simtiti ispitite si apoi sa vi se dea canon ca in loc sa binecuvantati voi v-ati pus pe criticat sistemul de credinta al altora care nu coincide cu sistemul vostru.
Fiecare da socoteala cand ii vine clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

IrisM (ce draga iti sunt eu tie!), Isus Christos nu a fost un tip cu flori in plete, care propovaduia iubirea printre oameni , el nu a fost un propovaduitor, el a fost Mesia, Salvatorul omenirii. Isus nu poate fi separat de Dogma, si sa aiba in continuare valoare de Christos. Pentru ca Isus Christos este o institutie, creata de Dogma, inseparabili deci. Cand spui "sa luam aminte la Isus" nu este egal cu "sa luam aminte la Gigel", si faci apel la tot ce stiu eu despre Isus, in baza Dogmei, pentru ca in afara ei, e hazard. Cine vrea sa faca referire la Isus ca simbol, o poate face numai si numai datorita Dogmei, care il face pe Isus acelasi pentru toti. Deci Dogma este reperul, nu numele unui om, "Isus". Asa ca hai sa respectam Dogma, daca vrem sa ne intelegem om cu persoana.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Edit: Ca fapt divers, Spaniolia e plina de Jesusi, e un nume foarte popular .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Light, cu ce nu esti de acord?
Hai, spune, cu cuvintele tale.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Nati, intr-adevar exista in Evanghelii momentul de care vorbesti. Eram sigura ca cineva il va aminti. Sa aruncam insa o privire putin mai larga asupra momentului respectiv. Trebuie sa precizez ca eu ma refer la biblia ortodoxa, eu fiind ortodoxa.

Evanghelia dupa Ioan spune ca Iisus a intrat in templu si i-a dat pe toti afara spunand "Nu faceti casa Tatalui Meu casa de negustorie". Dar sa vedem ce spune dupa aceea. Hai sa citam.

#350;i #351;i-au adus aminte ucenicii Lui c#259; este scris: "Rāvna casei Tale m#259; mistuie".
18. Au r#259;spuns deci iudeii #351;i I-au zis: Ce semn ne ar#259;#355;i c#259; faci acestea?
19. Iisus a r#259;spuns #351;i le-a zis: D#259;rāma#355;i templul acesta #351;i īn trei zile īl voi ridica.
20. #350;i au zis deci iudeii: Īn patruzeci #351;i #351;ase de ani s-a zidit templul acesta! #350;i Tu īl vei ridica īn trei zile?
21. Iar El vorbea despre templul trupului S#259;u.

Daca luam in considerare si aceasta parte rezulta ca de fapt Iisus prin gestul sau se referea de fapt, sau mai mult, la casa interioara. Sigur ca gestul poate ca a fost fizic, dar nu cred ca numai la negustoria din templul fizic se referea. Iudeii nu s-au lasat pacaliti, au inteles foarte bine la ce facea Iisus aluzie.

Simlplyana, stiu bine cine a fost Isus. Despre Dogma..Nati are dreptate, despre asta discuti la biserica la care mergi si in comunitatea ta religioasa.

A, aproape ca am uitat..si, da, imi esti draga. E gresit sa judeci pe altii dupa propriile sentimente.

NUmai bine, ca de lumina sa inteleg ca nici nu poate fi vorba.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui irisM

Nati, intr-adevar exista in Evanghelii momentul de care vorbesti. Eram sigura ca cineva il va aminti. Sa aruncam insa o privire putin mai larga asupra momentului respectiv. Trebuie sa precizez ca eu ma refer la biblia ortodoxa, eu fiind ortodoxa.

Evanghelia dupa Ioan spune ca Iisus a intrat in templu si i-a dat pe toti afara spunand "Nu faceti casa Tatalui Meu casa de negustorie". Dar sa vedem ce spune dupa aceea. Hai sa citam.

#350;i #351;i-au adus aminte ucenicii Lui c#259; este scris: "Rāvna casei Tale m#259; mistuie".
18. Au r#259;spuns deci iudeii #351;i I-au zis: Ce semn ne ar#259;#355;i c#259; faci acestea?
19. Iisus a r#259;spuns #351;i le-a zis: D#259;rāma#355;i templul acesta #351;i īn trei zile īl voi ridica.
20. #350;i au zis deci iudeii: Īn patruzeci #351;i #351;ase de ani s-a zidit templul acesta! #350;i Tu īl vei ridica īn trei zile?
21. Iar El vorbea despre templul trupului S#259;u.

Daca luam in considerare si aceasta parte rezulta ca de fapt Iisus prin gestul sau se referea de fapt, sau mai mult, la casa interioara. Sigur ca gestul poate ca a fost fizic, dar nu cred ca numai la negustoria din templul fizic se referea. Iudeii nu s-au lasat pacaliti, au inteles foarte bine la ce facea Iisus aluzie.

Simlplyana, stiu bine cine a fost Isus. Despre Dogma..Nati are dreptate, despre asta discuti la biserica la care mergi si in comunitatea ta religioasa.

A, aproape ca am uitat..si, da, imi esti draga. E gresit sa judeci pe altii dupa propriile sentimente.

NUmai bine, ca de lumina sa inteleg ca nici nu poate fi vorba.







http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Am mai spus-o, n-as fi vrut sa mai repet. Nu sunt de acord cu faptul ca iar se revine aici, la acest topic cu discutii ce tin de dogma, religii, etc etc. Asa cum a spus si Nati, Nu crezi ca sectiunea "sufletul credintei" este mai potrivita pentru tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui light

Am mai spus-o, n-as fi vrut sa mai repet. Nu sunt de acord cu faptul ca iar se revine aici, la acest topic cu discutii ce tin de dogma, religii, etc etc. Asa cum a spus si Nati, Nu crezi ca sectiunea "sufletul credintei" este mai potrivita pentru tine?





Deloc. N-am niciun dubiu cu privire la credinta mea. Sau a altora.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput