Ce sa facem?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Aka, nu vreau sa insist aiurea, nu ma pricep sa dau sfaturi in cazuri din astea, cand toata lumea este foarte sensibila...iti spun cum a fost la mine:
-primul copil, si in ziua de azi ma simt vinovata ca nu am insistat mai mult, ca pediatra imi spunea ca in 15 minute copilul trebuie sa fie satul si sa doarma 3 ore neintors ( daca sta mai mult la san s einvata prost), ca trebuie ceai, ca trebuie blabla....numai tampenii...tot ce trebuie este sa tiina mama copilul in brate, sa-l puna la san, sa-l puna piele pe piele, cat de des cere!
- al doilea copil, a fost el mai istet ca mine, nu a vrut nimic, decat mami si san, sugea prima luna non stop ( nu glumesc, dormeam cu el in brate), numai acolo se linistea. Nu am mai ascultat nimic, de la nimeni, doar eu cu puiul...atat.

daca la primul copil aveam caiete pe care scriam ce a supt, cat a supt, cat am cantarit la ora de , la data de....la al doilea nu am mai avut nimic, nici un stres, daca copilul plangea, vrea tzatzi e clar. Al doilea are un an si 3 luni, si acum se cuibareste cat e de mare si uneori ma mai foloseste pe poste de suzeta...ca de, ne dau maselele!


E dificil acum, prima luna, dars e poate, inca se poate.

Mama nu trebuie sa faca nimic deocamdata, doar sa doarma si sa-l tina pe bebe, atat. Bine, si sa manance!

Va pup!

mama de fulgulet din noiembrie 2006 si de fratiorul acesteia octombrie 2010!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

laptele praf se digera muult mai greu decat laptele de mama, iar copilul isi consuma toata energia pentru asta.

asta e motivul pt care doarme atat de mult dupa lp, nu si dupa lapte de san.

daca sunge la jumatate de ora e ok [se poate sa fie si vreo bula de aer care il deranjeaza]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

sa incerce dispozitivul SNS de la Medela.E o punguta in care se pune lapte praf,si din ea vine un tubulet subtire,care ajunge in gura lui bebe.In acest timp,bebe se pune la san si tubuletul in coltul gurii.Astfel bebele stimuleaza sanul si in acelasi timp ii vine si laptele.

Poate ca ar fi mai bine ca moderatorii ar trebui sa puna mai mult in evidenta acest dispozitiv,sa se faca un subiect care sa sara in ochi,pentru ca subiectul ce l-am deschis eu ajunge pe pagina 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Sa ia Galafor si Urtica Urens CH7 cate 3 granule de 4 ori pe zi.Pe mine nu m-au ajutat deloc,dar am auzit cazuri in care au dat rezultate f bune.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

eu am nascut a 2-a oara prin cezariana si eram speriata ca nu o sa imi vina laptic;dar cum m-au scos de la terapie a 2-a zi,mi-au adus copilul si l-am pus la san,iar cat am stat in spital ne datea si supliment de LP dar nu am avut nevoie de el deloc,bb sugea de la san si a fost foarte bine ca a desfundat canalele punandu-l foarte des la san;am luat si eu Galafor,mi-a prins bine,desi aveam lapte destul,si inca avem cat sa ma schimb eu de 3 ori pe zi daca mi se umplu sanii prea rau;iar bebe suge noaptea mai des decat ziua,dar il pun si din ora in ora daca el cere;dovada ca aluat foarte bine in greutate in prima luna-1.200kg,deci ii merge foarte bine;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Lucrurile par sa se indrepte si la noi. Bebe bea din ce in ce mai putin supliment dar poate ma insel eu. Sper sa reusim sa trecem la alaptat exclusiv la san.

Lasati-va de fumat, renuntati la alcool, treceti la o dieta sanatoasa, nu mancati seara tarziu si in doua saptamani o sa pierdeti 14 zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

important e sa nu i fie teama sa il puna sa suga chiar si dupa 15 minute daca plange de foame.
ana la 6 luni sunt niste pusee de crestere cand bb vrea Tzitzi incontinuu. laptele nu dis#259;are..dimpotriva, cu cat ii da, cu atata se formeaza mai mult.
Bafta!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput