Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Elena, da...imi aduc aminte ca mi-a scris Raluca...dar eu eram probabil deja in pregatiri si nu am mai apucat sa ii scriu.
In seara in care am nascut eu, a fost seara gemenilor....fetele mele, inca o pereche de gemeni putin inaintea mea si tripleti dupa mine. :)

Revenind la colici...culmea, ziua sunt asa cumincioare ca nici nu le simt...dorm ca niste puiuti dragi si se trezesc doar pt masa si schimbat scutecelul...Dar cum vine noaptea parca e ca un facut ca nu mai dorm deloc si tipa ca din gura de sarpe.
Am incercat si cu masaj, si cu scutecel incalzit, si cu salteluta, si cu infacol...nici un rezultat. Adormim toti 4 de epuizare undeva spre ora 5 dimineata.

Ieri a fost parca si mai rau ca au fost si putin constipate. Si se scremeau si tipau. :(
Ma doare sufletul sa le vad asa si sa nu le pot ajuta cu nimic...aaa...si am uitat sa va zic...sunt si teroriste si escroace sentimental. Avem deja vreo 3 nopti de dormit in patul mare cu ele intre noi...dar parca se mai linistesc putin asa.

Va doresc o seara linistita...si intregului cartier...:P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Nu sunt mai escroace si teroriste...doar ca noaptea se amplifica durerile si daca sunt langa voi se simt in singuranta, la caldurca...se relaxeaza! Micutele.....

Ai grija de tine si nu dispera....or sa treaca si astea...

Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Alexa, felicitari pt. fetite! Imi pare rau ca aveti nopti albe din cauza colicilor. La asta nu stiu ce sa te sfatuiesc, din pacate, dar vad ca ai primit deja ajutor.

Si fetita mea a fost constipata la cateva saptamani de la nastere si ori incerci "proba termometrului", ori pui o lingurita de ulei in sticlutza cu lapte praf. Se pare ca laptele praf da astfel de probleme. In plus nu se recomanda sa pui mai mult praf decat e indicat pe cutie atunci cand il prepari.
Ai mei acum, la 7 saptamani nu mai ies asa des, cam 1 data pe zi. Dar copios.
Le dau si eu inlocuitor pt ca nu ajunge numai laptele meu, dar am grija sa primeasca mereu si lapte de la mine cand le dau biberon. Asa ca orarul meu cuprinde atat dat la san cat si pompat lapte pt pastrat la frigider. Sper sa mai rezist cateva luni asa.

In rest ai mei au crescut frumusel, cam 250-300 g/sapt in ultimul timp si baiatul are 4,7 kg, iar fata 3,7 kg. Diferenta de greutate de la nastere se pastreaza, merg in paralel.

Ana, tu cum te descurci cu gemenii tai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Normal ca se simt in siguranta...:) Stim ca se relaxeaza. In pat, cand se crapa de ziua, adormim toti 4.
De mancat ele papa bine si problema constipatiei am rezolvat-o cu o lingurita de ceai de musetel in biberonul cu lapte. Au facut azinoapte de 2 ori, dar azi iar nimic. Si sunt niste cumintele...doar colicii astia nu stiu cum sa le ajut sa suporte micutele.
Am cerut a doua parere endocrinologica azi. Cica pot alapta. De maine seara incep...nu mai inteleg nimic. Am si luat pastile de intrerupere si acum stau cu sticla de ceai la gura si cu galactogylul. Sunt bulversata complet.



Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

Nu sunt mai escroace si teroriste...doar ca noaptea se amplifica durerile si daca sunt langa voi se simt in singuranta, la caldurca...se relaxeaza! Micutele.....

Ai grija de tine si nu dispera....or sa treaca si astea...

Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Multumesc! Am si eu acum propriile mele PUFARINE! Ca pana acum numai voi aveati si tare eram nerabdatoare sa le tin in brate.

Citat:
citat din mesajul lui Salmida

Alexa, felicitari pt. fetite! Imi pare rau ca aveti nopti albe din cauza colicilor. La asta nu stiu ce sa te sfatuiesc, din pacate, dar vad ca ai primit deja ajutor.

Si fetita mea a fost constipata la cateva saptamani de la nastere si ori incerci "proba termometrului", ori pui o lingurita de ulei in sticlutza cu lapte praf. Se pare ca laptele praf da astfel de probleme. In plus nu se recomanda sa pui mai mult praf decat e indicat pe cutie atunci cand il prepari.
Ai mei acum, la 7 saptamani nu mai ies asa des, cam 1 data pe zi. Dar copios.
Le dau si eu inlocuitor pt ca nu ajunge numai laptele meu, dar am grija sa primeasca mereu si lapte de la mine cand le dau biberon. Asa ca orarul meu cuprinde atat dat la san cat si pompat lapte pt pastrat la frigider. Sper sa mai rezist cateva luni asa.

In rest ai mei au crescut frumusel, cam 250-300 g/sapt in ultimul timp si baiatul are 4,7 kg, iar fata 3,7 kg. Diferenta de greutate de la nastere se pastreaza, merg in paralel.

Ana, tu cum te descurci cu gemenii tai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Citat:
citat din mesajul lui amary09

Alexa, ma bucur tare ca ai revenit cu bine....Mai intai, felicitari pentru bebicile grasunele, ma bucur ca sunteti bine si ca ti-ai revenit asa repede. Imi pare rau pentru laptic, dar in zilele noastre nu-i o tragedie, altele n-au contraindicatie si totusi nu vor sa alapteze (se strica podoabele). Daca ai vreme vreodata, astept sa-mi povestesti ce s-a intamplat din cauza tiroidei, ca si eu am un morcovel......
Profita cat poti de timpul in care dorm ele,odihneste-te ca ai nevoie, mai tarziu isi reduc programul de somn, si multi copii se trezesc mult timp noaptea... Baietelul meu nici acum nu doarme toata noaptea.
Amary, cu tiroida a fost asa. Imediat dupa nastere ni s-a recoltat sange la toate trei. La mine a iesit hipertiroidie si la ele hipotiroidie. Se pare datorita tratamentului pe care l-am facut in timpul sarcinii. Speranta e ca e o hipotiroidie tranzitorie, nefiind modificat deloc TSH-ul lor.
Asteptam a doua procesare a analizelor lor de la institutul a. rusescu si o sa mai repetam peste inca 2 saptamani. Prima parere: cica sa nu alaptez ca le hiperactivez tiroida...si ele sa inceapa tratament.
Varianta 2: sa alaptez si sa repetam analiza ca s-ar putea sa fie doar ceva tranzitoriu.

Despre colici, sunt afurisite rau, eu am incercat toate medicamentele si ceaiurile, nu treceau cu nimic, dar in jur de 3-4 luni trec de la sine....
Asteptam pozele

Rayuela, tare dragalasi copilasii...Sa ne spui si noua secretul, cum reusesti sa te mentii asa slabuta??....

Amary 18+ de +

MTHR C677+A1298 - heterozigote, FV Leiden, deficit Proteina S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Amary, cu tiroida a fost asa. Imediat dupa nastere ni s-a recoltat sange la toate trei. La mine a iesit hipertiroidie si la ele hipotiroidie. Se pare datorita tratamentului pe care l-am facut in timpul sarcinii. Speranta e ca e o hipotiroidie tranzitorie, nefiind modificat deloc TSH-ul lor.
Asteptam a doua procesare a analizelor lor de la institutul a. rusescu si o sa mai repetam peste inca 2 saptamani. Prima parere: cica sa nu alaptez ca le hiperactivez tiroida...si ele sa inceapa tratament din prima luna de viata.
Varianta 2: sa alaptez si sa repetam analiza peste 2 saptamani ca s-ar putea sa fie doar ceva tranzitoriu. Pana scapa de hormonii mei si incep sa si-i produca pe cei proprii...

Complicat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna seara!
Alexa, ma bucur ca ai revenit cu vesti, ca esti bine, ca micutele se dezvolta frumos si sper sa scapati repede si de uracioasele dureri de burtica! Poza de la avatar e mortala! Imi place cum sta fetita in brate la tati!
Noi suntem bine, colici inca nu avem, sper sa nu stim ce-s alea, ii alaptez pe amandoi, insa baietelul nu se satura, e mancacios rau si ii dau si completare de LP la masa de seara. A pus 900 gr in 3 sapt, e de groaza! Are niste falcute, zici ca-i de trei luni... Sor'sa a ramas mult in urma.. dar asta e, ea tine la silueta!



Poze noi la semnatura!

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150558884612392.437380.624067391&type=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Ana, si la mine baietelul e mai mancacios cand e vorba de san. Din sticla trag amandoi, ca de, doar nu muncesc prea mult.

Alexa, iti tin pumnii ca sa le poti da ceva LM.

Am reusit si eu abia acum sa le fac un cont pt poze

Enjoy it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

adishor_1975 heeei ce a trecut un an, parca mai ieri povesteai despre ele ce mici sunt! succes cu intorsu la servici sper sa fie totu bine.

Alexa_H fi atenta cu luatu in pat, odata creat obiceiul va ramane. De tine depinde - ori la ele in pat sa se obinuiasca sa adoarma singure ori doar cu tine, si sunt doua nu una..Tu alegi.
Pan la urma sunt multe mamici care practica cosleepingu la greu nu e nimic gresit.

Mie una mi-a fost tare frica sa se obisnuie prost-numa in brate, pe burta la mine sau in pat asa ca stateam le linisteam, ne iubeam ne dragaleam, da dupa la patucin, stins lumina, inchis usa sa fie atmosfera de slipuire.

Cand vedem si noi poze cu feteleee? pusesi una la profil acolo da nu vad din ea mare lucruuuu k e mica

Despre noi toate bune si frumoase, merg amandoua foarte bine, le ducem cu calutu la loc de joaca si de acolo ne distram in fugarire, manca bine, tot caut sa le fac gustaricile cat mai raw, noroc cu fetele de la odiseea mea ca ma invata.

Acu le pusei la patucinizare si am iesit deci din tura! mi se pare asa frumos si muul mult mai usor acuma deca tin primele 3-5 luni. Maruta se urca pe mine sta cu fundu si incepe sa cante fericita digadiga diga incontinuu! Astaseara Ilinca venise la mine s-a cuibarit si suk fingeru
Life is good!


Mergi la inceput