Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Sugubina, iaurtul se prinde acuma , ca ieri n-am mai apucat! Am facut din lapte vaca de la vecina parintilor, il stiu din timpul alaptarii ca e mai slab, noi nu avem Auchan de asta nic DM,nici Cora, nici Ikea, nici nik, saracie aici la Moldova!

Monas, si eu il exploatez pe al meu sot, da' ce, i-am facut singura????

Roxxy, felicitari, chiar ma intrebam ce mai faci, sa-ti traiasca minunile!Nu se pune problema de diaree , in prima luna scaunul sugarului nu este legat, e normal sa faca asa, da cu Bepanten la fiecare schimb de scutec(sau ceva cu pantenol) sau aia cu oxid de zinc (la mine nu a mers), cat despre schimbat se recomanda inainte de masa ca sa nu regurgiteze, eu ii schimbam inainte si apoi faceau caca cand ii puneam la san si-ii schimbam din nou, asa ca schimba doar dupa.Renunta la pudre si produse jonson, niste prostii, spala si maseaza la baita cu Mustela sau Bioderma, sau Klorane (de la farmacie)
Lasa Humana si pune fetele la san, mananca si tu mai des proteine (eu tineam pe bebe la san pe o mana si cu cealalta serveam iaurtul (din ala de baut), pune carnita la cuptor cu legume sau orez (ca de gratare nu-i timp), conteaza si ce ai mancat poate de aia se irita asa e tare. Nici eu nu am reusit sa-i alaptez in acelasi timp, nici macar cu ajutorul mamei, pe rand, asta e.
siu ca tot ce-am scris e usor de zis, greu de facut, eu in primele 2 luni am stat non stop cu mama si tot mi s-a parut greu, dar poate ai fetele mai "bunute" si ai sa te descurci.
Succes si te asteptam cu vesti!

Mami de taurasi gemenasi Luca si Marc 11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

Roxxy, felicitari! Subscriu la ce a spus Camelia. Bepanthen pt fundulet, Bioderma, Avene, A-derma imi plac mie pentru baie si masaj.
Dar cel mai important e sa stii ca nu va mai fi mereu asa de greu. Cu cat se fac mai marisori e mai usor si mai frumos, nu vei mai fi nici tu asa epuizata si va veti obisnui unii cu altii, ai sa vezi.
Sa iti traiasca papuselele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilyjeuly spune:

Roxxy, la noi a functionat spalatul la fundulet la fiecare schimbat de scutec si apoi le dau cu crema de galbenele simpla fara adaosuri. schimbati inainte de masa.
eu am reusit sa ii alaptez simultan de vreo cateva ori(cu greu) cu ajutorul sotului. sincer daca nu ai o perna speciala e cam greu, cel putin mie mi s-a parut dificil.
in ceea ce priveste implicarea sotului, la mine este 100%. copii i-am facut impreuna nu doar eu. pe mine ma ajuta si noaptea chiar daca a doua zi merge la serviciu. ma consider o norocoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Roxxy: sa va traiasca dolofanele:). Eu nu am reusit sa alaptez, ma mulgeam si apoi le dadeam cu biberonul. II schimbam inainte de masa insa la un moment dat urlau asa tare si ma stresam eu asa de tare ca le dadeam mai intai s amanince si apoi ii schimbam. Destul de ususrel ii schimbam si nu regurgitau, nici macar Eva cu care am avut probleme de reflux. Apoi am inceput si cu lapte praf. La fundulet le-am dat muult timp (si acum) cu crema de galbenele . Numai cand au avut probleme le-am rezolvat cu bepantene de la farmacie.
Ca scutece am folosit de la Pampers (ocazional si altele primite in dar). Ce sa-ti spun despre primele luni? Ajungeam sa stau numai in pijamale zile la rand...nespalata...nepieptanata...apoi au inceput sa se mai aseze treburile. Pacat ca nu puteam, dormi ziua cand dormeau si ei. Ar fi fost minunat. Bine ca a trecut perioada aceea .
Iti spun toate astea ca daca cumva treci prin acelasi lucru sa stii ca nu esti singura. Pe mine m-a ajutat la vremea respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

revenim cu aventurile fam Simpson, sotul ii zice baiatul ca seamna cu Homer- fiumiu seamna cu tasau lei
avem rosu in gat , - suntem pe oscillococcinum si tantum verde,albastru de metil-daca masa e neagra in ceru guri copii macar albastri- sper sa ne treaca sapt viitoare avem vaccin si dupa ne facem crestini,
Roxy sa-ti traiasca grasunele eu cu puza fetei am incercat multe cel mai bine ii merge cu A derma plus ca la fiecare schimbat ii spal cu jet de apa gen dus si o crema de spalat - acuma ii spal in camera in lighean si cu o pitaitoare gen din aia spalat geamuri-ca la tara dar ca sa-i duc la bai trec pe un hol lung si rece am pereti cu vecini care nu dau caldura- cred ca asa mi-au facut rosu in gat - ai mei isi tin bine capul asa ca ii tin spanzurati de subtiori si ii spal -la botez cred ca o sa traga popa de barba asa s-au obisuit cu pozitia ca nu zic nimic
roxy eu am plecat din spital cu copii cu o afta in gura, ca asa e in romanica pleci din spital cu balari- bine ca nu au plecat cu ce am plecat eu 2 sapt antibiotic la greu am luat- si le-am dat cu glicerina cu nistatin in gura si am vazut ca la puza fetei era in interior un pic mai rozie decat normal si am zis ca daca e bun pt gura e bun de puza si am sters-o cu glicerina cu nistatin si dupa doua zile puza noua
in privinta implicari sotului la mine e cu jumatate de masura nu zic ca nu se implica dar e mai detasat si mai relaxat ca mine , si nici asa atent nu e mie frica sa-l las prea mult singur cu ei cand il lasam cu nepoti cand ma intorceam cu soramea de la haladuit ori ii gaseam zgariati ori loviti 90% din cazuri la cap preponderent zona tamplei ori picturi cu ruj pe pereti - ca idee nu se duce rujul de pe var lavabil si astea se intamplau cand era cu ei in camera si nu ca nu-l interesa ca erau nepoti ii fura atentia ori tv-ut ori net-ul




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

roxxy, relax ca faci foarte bine ce faci. toate trecem prin aceasta disperare la inceput, ca doar suntem la prima sarcina si primii copii, mai sunt si 2!
deci:
1. skimbatul: inainte de masa, apoi le lasi asa pana fac caca sau se umple pampersul de pipi. daca dorm, chiar daca au kk la fund, lasa-le sa doarma, nu le trezi ca sa la skimbi, ce daca sunt imputzite, las ca nu e nicio tragedie.
2. roseatza: spalat cu apa si sapun bioderma/klorane/avene/mustela/sanosan (nu johnson) dupa fiecare caca, lasat 5 minute sa respire pielea, crema cu oxid de zn in strat subtire, cat sa se albeasca zona. cauta o crema cu concentratie mare de oxid de zn, gen florane sau abc de la bioderma. daca nu fctioneaza, spal-o cu acid boric in apa la lighean. daca nu, intreaba drul, unele creme contin kestii care incurajeaza roseatza. eu am tras mult cu ana mea si pana nu am ajuns la dermatolog, nu am scapat. i-am dat si cu travogen (crema puternica) la indicatiile drului si asa a scapat, dar nu ii da fetei tale fara sa intrebi, ca ana avea 1 an cand i-am dat.
3. pampersii: se prea poate sa se irite de la ei. ana mea nu ii suporta pe cei pampers, noi folosim pampersi DM baby love, mult mai ieftini, intre altele, am fol si puffies si happy.
4.alaptare: esential e sa le dai lapte matern, nu lapte simultan. eu le dadeam simultan numai daca erau treji simultan sau daca urlau simultan de foame, ca ma epuiza mai rau decat daca le dadeam succesiv. alaptam simultan asa: puneam in stanga si in dreapta cate 2 perne mari, copiii pe perne cu capul la san si cu piioarele inspre marginea patului in care eu stateam fix la mijloc si da-i bataie, parca imi baga cineva 2 burghie in . beam apa la greu, simteam cum ma deshidratez.
sfat: dormi cat de mult poti odata cu ei si mentine-le program simultan.

nu uita: pe zi ce trece e mai usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Roxy este bine cum procedezi...la urma urmei faci cum simti. Eu schimbam inainte de masa, de alaptat nu i-am alaptat niciodata pe amandoi odata.

In ceea ce priveste roseata de fundulet, te-as sfatui macar o jum de ora pe zi sa o lasi fara pampersi. Pune un scutecel pe pat si las-o acolo fara pampersi.

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-ai mei sunt raciti, acum spre mai bine- luni seara sonia a dat in bronsiolita, haraia, si un pic ragusita, tasu era mai panicat ca mine, ca-i haraie fata de se aude de la 1 metrudupa masa de seara a plecat cu ea la budimex la garda, a venit cu fata plangand, transpirat, a plecat apoi dupa reteta cu aerosoli si antibiotic.a revenit nervos, ca nu a gasit flixotide decat 2 fiole, am facut aerosoli, am dat siropuri, picaturi, prafuri, iar aerosoli, aspirat..la 24.08 mancam amnadoi, cu copii dormind, cam sfornaind, innecandu-se, dar linistea din casa era ca un balsam ptr nervii nostriaa..eu cu migrena, am varsat la 23.30 dupa ce i-am adormit, ca mi-era rau de la pranz, dar nu am avut timp sa ajung la baie sa vars in ultima parte a serii
- ptr nimic in lume nu m-as intoarce la servici inca.sa pierd momentele cu ei?never-am zis
-roxy-toate trecdar va veni o vreme asa frumoasa,asa frumoasa..cu rasete,cu vorbareli pe limba lor, cu gesticulari, batai din palme, din picior, facut cu manuta,incat..o sa te simti cea mai binecuvantata femeiesi o sa uiti tot ce a fost greu
-camelia- tu intrebai-in martie o sa-l operez pe sergiu,si va treb pe perioada spitalizarii sa o las pe sonia acasa,cu laur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Roxxy2 felicitari pentru fetitele grasucine, au luat foarte bine in grutate!

Pt roseata e ok crema aia cu oxid de zinc, eventual dupa ce dai cu aia poti sa pui si nitica pudra. Eu le schimb/shimbam mereu DUPA ce papa (ca sa nu latre saracele mult). Alterneaza cremele: odata cu aia cu oxid, odata cu bepahtnen.
Cu alaptatu la dublu te va ajuta o perna dinaia de alaptat se pune la mijloc te inconjoara asa, si pe fete le tii la subrat (da pe google football hold), adica caputu la titi si picerele la subratu tau.

Monas maama mi-ai adus aminte de primele luni: numa cu camasa aia pe mine de alaptat si ceva pe deasupra, vorba ta nepieptanata, cearcane, mancat pe fuga ca latra/Ah ce bine ca a trecuuut!
Acu e vis cum e, juma de zi nici nu am copii

Adi deabia asteptez destrabalu de vineri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Viss - ce operatie? eu l-am operat pe Tudor de hernie acum pe 3 ianuarie. este a doua operatie, prima am facut-o la o luna.
Si noi am fost raciti si am facut aerosoli cu flixotide si abia am gasit, pana la urma am pus de adulti dar mai putin...a fost un chin cu socoteala. Dupa ce am terminat am mai gasit de copii, daca ai nevoie iti dau!

Sugubina - ce destrabal e vineri????

Dupa ce ne-am revenit din raceala, Radu iaar a facut febra si rosu in gat. Drept pentru care l-am luat la noi pe Radu si pe Yudor l-am lasat la bunici. Vine mama dimineata si sta cu Radu la mine, iaar Tudor sta cu tata, adica bunicul lui si cu bunica, adica strabunica lui :(((( circoteca maxima. Nu puteam risca sa ia iar si Tudor, ca cedam cu nervii capului la ce inceput de an am avut.....

Dar acum mi-am dat seama ca viata cu un singur copil parca nu are haz....vreau sa reunesc gemenia cat mai repede!!!!

Elena mami de Radu si Tudor 26.11.2010

P.S. O sa revin cu poze!

Mergi la inceput