Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina257 spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri,inca nu am reusit sa vb cu doctorita mea despre asta si am vrut sa stiu daca cineva a nascut asa inainte sa vb cu ,va multumesc inca odata si speram sa ajungem si noi la greutatea si saptamanile care ai avut tu anahadasa si noi stam acasa nu in pat dar ne sa ajungem ca tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CAMELIA28

epi sau rahi e acelasi lucru, cea de la nastere naturala e mai mult analgezie si se cheama peridurala.



Am luat informatiile de pe internet, dar se pare ca totusi sunt lucruri diferite:

Anestezia spinala

Anestezia spinala este folosita mai mult cand se impune cezariana de urgenta. Injectarea medicatiei anestezice se realizeaza direct in coloana vertebrala. Mai este cunoscuta si sub numele de rahianestezie. Se realizeaza o punctie, iar acul injectiei este introdus direct in canalul medular.

Datorita injectarii directe si efectul de amortire apare imediat, dar pe o perioada mai scurta de timp decat in cazul epiduralei, de exemplu. Acest lucru se intampla din cauza faptului ca se administreaza o cantitate mai mica de anestezic decat la alte anestezii.



Anestezia epidurala

Epidurala este cea mai folosita anestezie la nastere. Ea este o forma de anestezie locala si are efectul de a suprima durerea in regiunea inferioara a corpului. Medicatia nu este injectata direct in coloana, ca la anestezia spinala. Ea este administrata tot in spate, dar este injectata intre 2 vertebre, blocand impulsurile nervoase de la segmentele de jos ale sirei spinarii si avand ca rezultat amortirea simturilor din acea zona. Efectul apare cam in 15-30 de minute si rezista cateva ore bune.







Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina257 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui CAMELIA28

epi sau rahi e acelasi lucru, cea de la nastere naturala e mai mult analgezie si se cheama peridurala.



Am luat informatiile de pe internet, dar se pare ca totusi sunt lucruri diferite:

Anestezia spinala

Anestezia spinala este folosita mai mult cand se impune cezariana de urgenta. Injectarea medicatiei anestezice se realizeaza direct in coloana vertebrala. Mai este cunoscuta si sub numele de rahianestezie. Se realizeaza o punctie, iar acul injectiei este introdus direct in canalul medular.

Datorita injectarii directe si efectul de amortire apare imediat, dar pe o perioada mai scurta de timp decat in cazul epiduralei, de exemplu. Acest lucru se intampla din cauza faptului ca se administreaza o cantitate mai mica de anestezic decat la alte anestezii.



Anestezia epidurala

Epidurala este cea mai folosita anestezie la nastere. Ea este o forma de anestezie locala si are efectul de a suprima durerea in regiunea inferioara a corpului. Medicatia nu este injectata direct in coloana, ca la anestezia spinala. Ea este administrata tot in spate, dar este injectata intre 2 vertebre, blocand impulsurile nervoase de la segmentele de jos ale sirei spinarii si avand ca rezultat amortirea simturilor din acea zona. Efectul apare cam in 15-30 de minute si rezista cateva ore bune.







Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me




Mersi mult Laura,am vrut sa stiu parerea la mai multe persoane care au facut din amandoua inainte de a lua o decizie
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

anestezia mea s-a numit rahi-peridurala. asa era kitul, doctorul meu mi-a zis ca e cea mai buna varianta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Sugubina, nu stii nimic de Alexa? Am intrat special sa vad daca a nascut, Doamne ajut-o!!!
Alina, sa ajute Dumnezeu! Stiu prin ce treci ca si eu, toata sarcina m-am rugat ca puiutii sa fie bine si sa aiba peste 2.500 kg si a ajutat Dumnezeu! Lasa ca si la voi va fi bine, mai ales daca esti in repaus, ei se dezvolta mai bine. Ce astepti, doua fetite, am inteles bine?

Poze noi la semnatura!

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150558884612392.437380.624067391&type=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Si eu am facut anestezie rahi-peridurala. Nu am cumparat kitul, mi l-au facut din spital, cu toate ca cineva din acelasi salon venise cu el cumparat ...
Laura, am pus niste margele in sticle, fac ceva galagie si pe Luca il deranjeaza, cred ca o sa incerc cu niste boabe de fasole, poate il incanta mai mult. Multumesc de sfat.
Camelia, eu cerealele le fac dupa consistenta dorita de fiecare copil al meu. De ex, Luca prefera sa fie mai moale in lingurita, dar Ianis le papa mai solide . Eu pun in apa incalzita cate putin si amestec bine si mai adaog daca mi se par subtiri. Eu iti spun cum fac eu, nu inseamna ca e si bine. Daca vrei neaparat, o sa masor 20 de grame pe cantar si-ti spun in cate cupe de lp intra. Eu la masa de la ora 17 de multe ori le dau tot lapte, ca si noi tot cu alergia ne luptam....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

mary, nu mai stiu exact la ce varsta, dar vine o vreme cand sunt foarte interesati si ii distreaza tocmai zgomotele. Ai mei dadeau intregi concerte de batut cu lingura in oale, farfurii, dulapuri. La fel, sticlele de plastic cu ceva inauntru ii fascinau ca priveliste, dar si ca sunete ce le puteau scoate. Posibil sa fi fost un pic mai mari totusi cand le placea ce povestesc eu.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Neata!
suntem in a treia zi de internare si fetele vor sa mai stea se pare putin in burtica. Iar dr nu vrea sa le scoata daca ele nu dau semne. Pe mine ma cam enerveaza ca aici nu am evident confortul de acasa, iar eu cu burtoiul si toate umflaturile si neplacerile nu reusesc sa ma odihnesc decat maxim 4 ore pe zi. E vanzoleala aici 24 din 24. Azi m-am trezit in urlete pe la 4. Probabil nastea cineva.
Mi-au facut analize (totul ok), fac monitorizari fetale/contractii de 2 ori pe zi iar fetele aveau luni 3150gr si 2700gr.
Dr. se ambitioneaza sa ajungem in saptamana 37 (sambata). Azi e de garda si sper totusi sa nasc. Daca tot nu se declanseaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

nimic totusi cat mai curand, am deadline luni dimineata pe 16.
Eu sper totuso sa se intample mai repede ca deja am acumulat oboseala aici in spital. Si continui sa ma umflu. Mai nou ma mananca pielea de imi vone sa o rup de pe mime.
Plus ca nu mai pot!!! Abia astept sa le vad pe mica si marea buburuza si sa le iubesc asa cum stiu eu mai bine.
Ieri am cumparat si o fiola de un medicament sa mi-l faca in timpul oleratiei, pentru micsorarea mai rapida a uterului.
Doamne ajuta!!! Mult a fost, putin a ramas! Sper din tot sufletul sa revin cu vesti bune. Cand nasc, trimit sms.
Ma bucur de sustinerea voastra. Multumim!!! Va pup!

p.s. - aici la polizu se face epidurala la nasterea naturala. la cezariana, rahi sau rahie (ca nu stiu cum se zice). In cazul meu, ca sa mai fie un mister si o necunoscuta, cica va decide anestezistul in ziua in care ma opereaza, in functie de cum ma va gasi pe mine de relaxata sau incordata si hipertensiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Alexa, tinem pumnii! Fetele cu copii prematuri cred ca te-ar sfatui sa incerci sa mai rezisti cateva zile pt a face resicurile cat mai mici. Orice zi in plus de stat in uter e importanta.

Eu am fost operata de urgenta pentru ca intrase fata in suferinta fetala. Anestezia rahi a fost decisa pentru ca apucasem sa mananc un covrig (am inteles ca pt anestezie generala e recomandat sa nu mananci nimic) si mai ales pt ca substanta din anestezia generala daca apuca sa ajunga la cei mici ar fi fost un factor de stress suplimentar si nu s-a dorit sa se riste nimic.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput