FIV la Giulesti ? Intrebare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari_lolutza spune:

Am ajuns miercuri dimineata la Marinescu, mi-a facut echo si mi-a dat o schema de fiv total diferita de ce-am avut pina acum. Voi incepe din ziua 3 de ciclu cu cite 3 tablete de ova-mit pe zi. M-a rechemat la echo in ziua 8 de ciclu. Cum eu nu mai am nici un pic de incredere in nici un medic de la Giulesti dupa tot ce-am patimit acolo, am fost azi la dr. mea din Constanta sa-mi confirme ca e bine ce zice Marinescu. Mi-a spus ca e o schema destul de putin folosita, dar ca da rezultate bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

mult succes . nu stiu daca ai mai folosit clomid , dar eu am facut stimulare cu 2 / zi si a fost prea agresiv . am avut dureri cumplite de ovare - probabil s-au format prea multi foliculi .

sa stai cu no-spa alaturi si daca doare sa iei . spor la produs outze lipicioase .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Sunt de acord ca la Giulesti sansele de reusita sunt cam ca la Loto, adica
- nu trebuie sa ai hidrosalpinx, ei nu il depisteaza si sansele scad spre 0, nasei mele i-au facut 4 vitro asa. Dupa clipsare de trompe in alta parte are gemene
- sa nu ai sinechii, pe ale mele nu "le-a vazut" dr. Niculescu la histeroscopie
- sa nu ai endometrioza
-sa nu ai trombofilii ca nu stiu ce e aia si cand pierzi sarcini, ca mine, zic ca o sa ai noroc data viitoare.

Eu am avut noroc "data viitoare" si sub clexan am dus sarcina fara probleme.

Asta e la Giulesti, la alte clinici sansa e undeva la 35%.

Pana la urma e vorba de sanatatea, timpul si banii vostrii!
Eu intru sa povestesc pentru ca stiu sigur ca daca ramaneam la Giulesti m-as fi consolat cu idea ca nu toate femeile sunt menite sa fie mame.

Cat despre fata cu trei pastile de clomid, ai mai facut stimulare cu o pastila si nu a mers? Pt ca doza asta e, pt mine si asa era prea mult, luam jumatate de pastila doar.
Pt Marinescu vei fi doar un alt caz de hiperstimulare.
Citeste ce inseamna, iti poti pierde ovarele, chiar se moare din asta, sau poti doar ca mine sa iti fie rau.....sase luni, asta doar daca ai noroc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_lolutza spune:

Am mai facut stimulare cu clomid, inainte de a face fiv. Prima data am luat 2 clomid pe zi din ziua 5 pina in ziua 9. Fara folicul evolutiv. Apoi am luat tot 2 clomid pe zi in z3-7 si cite un menopur in z8-11, iar in z 12 aveam un folicul de 21 si unul de 21,5. La un pas de a ramine natural. Dr. mea mi-a zis sa mai facem si luna urmatoare la fel, numai ca mai faceam o zi in plus un menopur si ar fi ajuns macar un folicul la dimensiunea 23, adica perfect pentru sarcina obtinuta natural. Nu am mai avut rabdare, am hotarit sa iau calea fiv-ului si de aici au inceput necazurile mele. Mare ghinion!
Vreau sa precizez ca nu am alte probleme in afara de cea de folicul, nici eu si nici sotul. Trompele sint permeabile amindoua, ovare normale, uter la fel si toate celelalte analize. Marinescu a avut tupeul sa ma intrebe miercuri daca am facut vreodata fiv pe cilcu natural. De parca n-ar fi stiut! Si-au batut joc de mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulicagar spune:

mari eu zic sa nu te mai superi,sa te concentrezi pe ceea ce ai de facut si anume un puiut mic.incearca sa fii pozitiva si o sa vezi ca de data asta o sa fie bine.spor la produs oute!!!eu am luat cate 4 ova-mit asta in conditiile in care eu aveam trompele infundate,dar asta mi s-a intamplat la iasi la un renumit prof.poate intr-o zi o sa va povestesc prin ce peripetii am trecut si eu.in momentul asta inca astept menstra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_lolutza spune:

De ce-i atita liniste pe-aici? Unde sinteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

am o prietena care dupa doar 3 zile de 3 clomid/zi a avut tulburari de vedere, iar endo pe care il avea mereu perfect nu a mai crescut. nu tot timpul si la toata lumea dozele mai mari sunt mai bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulicagar spune:

eu sunt prin preajma.a venit menstruatia intre timp,iar pe 24 am eco.am inceput si tratamentul cu climen.sper sa fie bine de data asta pt ca sunt cu nervii la pamant uneori.mai am 7 embrioni in doua paiete,6-a si unul de 5 celule-b.
la noi este o infertilitate primara tubara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_lolutza spune:

Ar trebui sa se prinda cei de clasa A. Ai cumva si hidrosalpinx? Ca stiu ca acel lichid e toxic pentru embrioni si ii omoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulicagar spune:

in toate investigatiile pe care le-am facut nu mi s-a spus ca as avea hidrosalpinx.cand am facut fiv am pus 2 embrioni tot de clasa a-unul de 8 celule ,,de fotografie,,si unul de 10 celule.la 3 zile dupa et au inceput durerile crunte de burta care cedau doar cu injectabil(no-spa si scobutil).atunci ar fi trebuit sa am menstra in mod normal.eu am asa un pitic pe creier ca endo era pregatit pentru faza excretorie cand a avut loc et-ul.nu stiu dar cred ca organismul meu care e ceas nu a putut fi pacalit de medicamente.stiu ca suna aiurea,dar ....asa poate mi-e mai usor sa gasesc o explicatie.

Mergi la inceput