Ajutoarele lui Mos Craciun in actiune -4

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Laura ati facut o treaba extraordinara. De azi dimineata ma tot gandesc, ce solutii viabile pe termen lung ar fi pentru acesti oameni. Acum nu ma pot gandi decat la faptul ca acei copii trebuie neaparat sa mearga la scoala. De acest lucru ar trebui intrabati din cand in cand!



mama de fulgulet din noiembrie 2006 si de fratiorul acesteia octombrie 2010!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Pai ne putem mobiliza intr-o noua actiune de 8 martie ,sa ca un cadou pentru noi

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

fetelor ce facem noi e o picatura intr-un ocean
o picatura importanta insa

pentru unii dintre ei poate fi o zi care ii va marca si poate va schimba in bine un destin

pe termen lung insa...e vorba de mai mult de atat

viata m-a invatat, de fapt de pe la profesorii mei de prin scoli, ca a ajuta un om inseamna a-l duce pe el sa-si asigure ceea ce are nevoie nu a-i da tu direct

nu e usor / asta inseamna perseverenta, determinare si ambitie

orice e posibil sa stiti

iar atunci cand forte multe se unesc.... muntii se muta din loc

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

invitatie pt 16 decembrie!!!!



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Si eu am aceeasi parere ca si Alinuk, cel mai eficient ajutor pe care il poti da unui om este sa il ajuti sa se ajute singur ... si in cazul acestor copilasi asta inseamna sa-i ajutam/sa-i indrumam/sa-i veghem sa mearga la scoala ! ... este un ajutor pe termen lung, dar singura lor cale de a iesi din saracia de acolo ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

de maine ( cu ajutorul Dianei care asigura transportul) copilasii de la gradinita din Tanacu vor avea un calorifer electric, tot de la Mos Craciun . mi-a spus Dianaalex ca dna educatoare s-a dus cu copiii si a pichetat la primarie pt obtinerea de fonduri de reparatii centrala, in zadar, se pare.
Ce ziceti, e o idee buna sa le ducem un calorifer ?

............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


super ideeeee papanash ... mai virezi si eu niste banuti in contul Mosului pentru calorifer !

... dar, din proprie experienta, stiu ca se incarca fff mult factura la curent electric cu un astfel de calorifer ... sau poate exista si unele mai putin consumatoare ... cine se pricepe ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

centrala termica era tot pe curent electric, si un calorifer cu termostat nu consuma atat cat o centrala. Au o singura sala de clasa pt toti, alta incapere este o cancelarie unde nu sta nimeni. Deci rezolvam situatia in clasa. si wc e in curte

............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

fetelor sunteti minunate imi povestea prietena mea ca ii tine 15-20 de minute pe scaun si dupa aia 10 min ii alearga prin clasa sa se incalzeasca. Dupa estimarile mele cred ca sunt cam 15 grade in clasa in conditiile in care e destul de mica si eram copii si parinti acolo, deci sala era plina. Au zis ca de cand a dat frigul au avut 3 zile caldura. Intr-o dimineata la ora 8 a laut copii s-au incolonat si i-a dus la primarie unde era cald si bine, secreatrele stateau in bluze cu maneca scurta. Au intrat in biroul primarului si i-a pus sa se aseze la masa pe scaune. I-a dezbracat pe toti si a inceput sa ii invete poezia. Primarul se uita socat la ea si a intrebat-o ce face. Ea i-a spus ca vrea sa stea la caldura iar daca primarului ii convine sa faca schimb. Pentru asta directoarea i-a taiat 5% din salar pe luna respectiva si i-a zis sa nu mai indrazneasca sa mai faca asa ceva vreodata. Au avut 3 zile caldura dupa aia si atat. Asta era prin noiembrie.

mami de Alex nazdravan www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
Vine Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

hellou,la iniMoasele de pretutindeni.Am reusit sa citesc si eu tot,sa vad pozele,filmuletul.....ce mai po zice ....decat sa ,si de bucurie,pentru bucuria acelor copilasi si a familiilor lor,dar si de neputinta ca nu putem face mai mult.
Joa palaria pentru fetele(si baietii=taticii) care au fost la familiile acelea sarmane .Credeti-ma ca eu nu am taria sufleteasca sa vad asa ceva,mai ales cand e vb si de un pui mic de om .
De multe ori ma gandesc ca noi le luam copiilor nostrii tot ce le pofteste inimioara,daca s-ar putea le-am lua si Luna de pe Cer,si altii nu stiu cum arata un fruct,cum arata o jucarie .Ma bucur enorm ca am putut ajuta si eu la aceasta bucurie facuta ,si pe viitor va asigur ca puteti conta oricand si pe ajutorul meu ;-))
Vroiam sa va mai zic de plasutele cu hainute de nou nascut luate luni de la depozit.Am vb si cu Gaby,si cele de baiat vor merge la mamagiuliei,pentru mamicuta care va naste in ianuarie,si la care mai trimit si eu cateva new born tot baietel.Iar cele de fetita erau programate sa le trimit tot acolo,ca sigur gasea Daria cui sa le dea.Doar ca in tinp ce faceam sacul sa il trimitem,m-a sunat o prietena de familie si zicandu-i ce fac ,mi-a zis de un caz pe care il stie ea,fiind o persoana ff credincioasa(acum umbla sa se calugareasca ),a cunoscut o familie de tineri care a infiat 3 copii,neputand sa aiba copii.Si acum femeia,Simona ,este insarcinata in 7 luni si se pare ca vor avea o fetita .Barbatul ei ,Constantin vinde lumanari si iconite la Biserica Antim,si o duc vai de mama lor,dar sunt o familie tare unita si frumoasa.Asa ca mi-am permis sa o sun pe Gaby si sa cer permisiunea ca cele de fetita sa le dau lor.Din plasa cu cele de fetita am mai ales o salopetica mai grosuta cu niste catei pe ea,niste pantalonasi cu picior albi,niste caciuliote unisex albe,,2 bady-uri...si cred ca atat,si le-am pus in pachetul pt baietelul de la Oradea.Daca credeti ca nu e ok,nici o suparare ,le trimit si pe cele de fetita unde ziceti si voi,doar as vrea sa stiu zilele astea,pana de revelion,sa le si trimit,sa scap de ele,ca e pb cu spatiul la mine,si in magazie nu vreau sa le duc si pe acestea,ca nu se stie ce chit chit poate aparea,chiar daca nu am avut niciodata
va pupic inca o data pe toate,sunteti FOR_MI_DA_BI_LEEE si sa nu imi uit vorba :LA MAI MAREE !!!
Sporuri in toate sa aveti

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Diana, incerc o comanda on-line cu livrare maine dimineata, sunt acum cu Domo in confirmari de stoc.
ar fi mai lejer pt tine, ca maine ai treaba....

............................................................

Ajutoarele lui Mos Craciun
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )




Mergi la inceput