Ajutoarele lui Mos Craciun in actiune -4

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Am mai aflat doua cazuri...
O familie din Nicolesti, cu doi copii, Madalina de 12 ani si Ginel de 14 ani. Mama a plecat de 6 ani in Italia si s-a recasatorit acolo. Nu s-a mai intors la copii. Acum un an tatal a alunecat si a cazut cu o drujba in brate si a murit in chinutri groaznice . Copiii sunt crescuti de bunici. Madalina o intreba mereu pe bunica de ce o pedepseste DD asa pe ea, de i-a luat ambii parinti.

O familie cu 5 copii, crescuti numai de mama in Ramnicu Sarat. CAnd sotul a aflat de ultima sarcina - gemeni, i-a cerut sa intrerupa insa mama a refuzat. Dupa batai groaznice a fugit, gravida, cu copii de acasa. Acum ii creste singura pe toti 5 - Teodora - 13, Cristina - 12, Catalin - 10 si gemenii Maria si Paul - 2 ani. Copiilor le-a dus cineva portocale pe care le-au mancat cu coaja - nu mai vazusera niciodata si nu stiau ca trebuie curatate. Mama zice ca de banii aia cumpara cartofi sa le faca de mancare.

Fetita de care scriam anterior, Denisa, are 12 ani. Parintii ei au fost prinsi furand si consumand droguri in Bucuresti si inchisi. Asistenta sociala care s-a ocupat de cazul ei a gasit fata plina de paduchi acasa (in Ramnicu Sarat), nespalata, nemancata. Acum o creste o bunica in varsta, si ea la limita saraciei.

O veste mai bunicica - baietelul de 6 ani caruia i-a murit mama a fost prezentat la TV local si s-au adunat hainute pentru el. Am discutat in seara asta cu cineva de la postul TV si mi-a zis ca este cat de cat 'asigurat' o perioada cu ceea ce a primit.

Sper din tot sufletul sa gasesc ceva la depozit sa le iau si o sa incerc sa pun banuti sa le cumparam si lor ceva alimente de Craciun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

no bun, revin dupa cum ma vedeti nu pot sta departe prea mult.
am vorbit azi cu dna asistenta de la nasta si mi-a dat o lista cu copii ce vor fi acolo pana la Craciun. sunt mai multi copii pentru ca la Brasov s-a desfintat o sectie si i-au trimis pe toti la ei.

Isabela 3 ani
Andrei 6 ani
George 2 ani
Bogdan 2 ani
Sebastian 3 ani
Claudia 1.5 ani
Darius 4 ani
George 4 luni
Mirel 7 luni
Ioan 2 ani
Maria 1 an
Maria 10 ani
Gabriela 8 ani
Andrei 6 ani
Madalina 5 ani
Sidonia 3 ani
Anca 13 ani
Andreea 13 ani
Danut 12 ani
Marian 13 ani
Gabriel 14 ani
Codrut 17 ani
Alina 17 ani
Florenta 15 ani
Mihnea 16 ani
Alexandra 15 ani

cand imi dicta numele imi spunea si pe cel de familie dar nu l-am notat. sunt unii copii cate 2 sau 3 frati internati . daca mai sunt si din cei din Brasov sigur nu ajunge nimeni la ei de sarbatori...
Papanash revin cu pm dupa ce le culc.
Alina imi pare tare rau de masina. Si ma bucur ca a iesit asa frumos la Domnesti .
Dandusa multa multa sanatate .
Ioana tu esti din Ramnicu Sarat? si george tot de acolo, si mergem odata la cateva luni si poate le mai ducem cate ceva cand ajungem. spune-mi mai multe pe pm, adresa sau pe cineva de contact.

uitasem ceva. multumim pentru urari .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Intrebare, intrebare (pt ca tot imi prind urechile in subeict aici si ma ameteste):
1. se mai string bani prin PayPal?
2. aleg eu pt ce actiune se folosesc sau pun doar la general "ajutoarele lui Mos Craciun"?

Multzumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui aka

no bun, revin .


mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina si Andreea Miruna



eram precisaaaaaaa


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

invitatie pt 16 decembrie!!!!



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Am fost si eu o harnicuta si am cumparat dulciurile pentru Voluntari, le-am dus la depozit, impreuna cu alimentele de baza.
Nu am apucat sa le pozez ca trebuie sa mai pun cate ceva...fruct si laptic cu pai (as prefera)
Am vazut in depozit o cutie cu cateva pungi, le pot folosi?
Aveti idee cam cate sunt?


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

DI
sigur ca le poti folosi
Daca ne vedem iti mai pot da si eu o tura

ce sa va zic, cu masina sunt vai de mine / nu stiu cand voi reusi sa rezolv cu casco / am totusi un noroc (hotz salon ..ce sa zic) ca nu a spart geamul mare, cel cu deschiderea automata, ci pe al mic (in fine la pret nu e mare lucru...dar sa zic ca ma pot misca asa pana rezolv pb / mi l-a bandajat omu' meu in seara asta

copilul meu cel mic de dimi s-a trezit si plangea ca nu vrea sa mai pleeec nu-mi mai venea sa plec la birou /poate era mai bine daca nu ma duceam, na!

musai sa ma ingrijesc si de familie, ca i-am lasat de izbeliste in ultima vrema

cum zice si papanash, nu-mi pare rau nicio secunda, sunt fericita pt tot ce am trait luna asta

apropos inimoashele intre Craciun si Revelion ma gandesc la o intalnire la ceas de seara, undeva la un resto..nu stiu (dupa finalizarea tuturor actiunilor de Mosh..veniti cu propuneri)

sa aveti o seara linistia si spor fetelor la daruit
e practic 'spuma' acestei actiuni, partea cea mai frumoasa

maine ma voi bucura si de serbarea propriului ostrogot
O sa vina Moshul si la noi.

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

invitatie pt 16 decembrie!!!!



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Aka . Esti... vorbim noi si iti zic live .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Seara buna fetele!Abia acum am reusit sa intru sa va citesc pt ca azi am fost la tara o fuga si cande ne am intors Edy s a impiedicat de o jucarie si a cazut cu ochiul intr un colt de la o masuta mica, milimetric a fost sa nu i intre in ochi.Doamne, ce sperietura!va inchipuiti cum are ochiul umflat obrazul zgariat.......


Alinuk felicitari pt ca ai dus la capat actiunea.Si eu ma inscriu pe lista celor care te admira
Dandusa sanatate multa copilului, sper sa nu fie ceva grav
Papanash multumim din suflet pt suma alocata,sunt f fericita ca vom aduce bucurie si speranta in sufletul acelor oameni de Sarbatori

Mada maine sunt programata la curier intre 12-16 am 5 cutii mai mici si una mai mare, sa nu te sperii da s au adunat, hainute pt fiecare,jucarii,pampers .....
Multumim din suflet pt ajutor, tinem legatura, acum ma duc langa puiul meu

NOAPTE BUNA FETELE!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Buna seara fetelor!
Vad ca sunt mai multi copilasi la Nasta, presupun ca ar tb sa trec maine dimineata sa iau si pt ceilalti pijamale, nu? Sa-mi spuneti pt ca nu vreau sa iau de capul meu.
Baieteluldandusei este tot bolnav si nu poate ajunge maine. Fetele care mergeti, pe la ce ora va gasesc acolo?

Ioana eu o sa mai aduc maine hainute de dama, marimea M. Poate gasesti cate ceva pe acolo pt fetitele mai mari.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Mai, mai, intai Radu, acum Edi. Sanatate multa micutilor, sa fie bine!

Mergi la inceput