dimensiunile capului fatului

dimensiunile capului fatului | Autor: lemontee

Link direct la acest mesaj

Bine v-am gasit

sunt noua pe acest site, o viitoare mamica in 33 de saptamani si ieri am fost la control si la masuratorile facute de ecograf, capul fatului e la minim, femurul e la maxim, in rest este in limite, greutatea de aproximativ 2.200kg, fluxul sanguin este foarte bun, inima ii bate bine, rinichi, vezica urinara sunt la locul lor, manute, picioruse...dar faptul ca are capul la dimesiunile minime m-a panicat, desi pana acum a fost ok...adica in limite, cum e si acum....dar m-am speriat...mai ales ca mi s-a reactivat herpesul genital, prima data la inceputul sarcinii, cand am crezut ca e un cos..si a reiesit din analize, ca aveam IgGul mare, si a doua oara in saptamana 28 de sarcina...dr. a zis ca in linii mari e ok...la eco nu se vad malformatiile ce pot fi vazute cu ecograful...ma rog ca bebele sa fie sanatos si sa nu-l fi afectat cu nimic herpesul, mai ales ca primul bebe l-am pierdut...mola partiala, la acesta am avut sangerari, dar in final am reusit sa pastrez sarcina...

M-ar ajuta sfaturile voastre, daca v-ati mai confruntat cu asa ceva...toata lumea imi zice sa stau linisita, ca nu are de ce sa fie vreo problema...mai ales ca, daca sta sa te gandesti, inainte nu exista ecograf si nu se faceau nici atatea analize si , totusi, sunt atatia copii nascuti sanatosi...

Astept sfaturile voastre, daca v-ati mai confruntat cu asa o problema...
Va multumesc anticipat inca odata

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Medicul ce spune?

2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; urmari: ocluzie intestinala si multe aderente!
-tratament 2 luni cu clostybegit fara rezultat +20 kg acumulate gratis
-2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit
2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
24+ Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lemontee spune:

zice sa nu-mi fac probleme, dar mi s-a parut c-a zis cu juma de gura...mai ales ca, pana acum totul a fost ok...si din cate am mai citit, herpesul genital afecteaza bebele doar daca e vorba de o prima infectie in timpul sarcinii, nu de o infectie recurenta.
tot ce fac acum e sa ma calmez si sa ma rog cat mai mult ca bebele sa fie in regula, asa cum m-am rugat si pana acum...poate ca am avut o perioada un pic mai stresanta, cu noua aparitie a herpesului, un examen, la munca n-au adus pe nimeni sa-mi preia atributiile...dar acum am hotarat sa ma relaxez si sa ma rog sa fie bebele bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucillegrl spune:

eu zic sa stai linistita ... bb meu mereu era cu ceva in urma ... :) femurul era cu 2 sapt mai mic decat capul ... abdomenul era mai mare si asa mai departe... nu te mai stresa ca mai e f putin si o sa iti intalnesti minunea.

sarcina usoara in continuare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lemontee spune:

Multumesc mult pt incurajari...chiar asta fac....ma calmez si ma rog sa fie ok....poate ca a stat cu capul un pic mai aiurea...ca n-a stat cu fata la nici un ecograf, ba din contra, ne-a aratat ce spate are...iar fata nu ne-a aratat-o niciodata, foarte putin din profil acum...si eu zis ca e ok, mai ales ca am mai citit si pe alte site-uri si dimensiunile se calculeaza si in raport cu circumferinta abdomenului cu capul, cu lungimea femurului, mai e inca un raport...si ca greutate ar trebui sa fie mai mic...insa nu e cazul la noi... de la inceput a parut mai grasut decat spun site-urile ca ar trebui sa fie in aceste cazuri.asa ca...eu sunt optimista si stiu ca Dumnezeu ne va ajuta sa fie bine bebele, ca m-am rugat dinainte sa raman insarcinana sa fie bebele bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lemontee spune:

Acum sunt fericita!

Pe 20.01.2012 s-a nascut micuta noastra minune Emma, sanatoasa si grasunica: 3640g si 52 cm.

Am scapat de stresul cu dimensiunile reduse ale craniului si picioare prea lungi....bebelina e OK















Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Ma bucur mult! Felicitari!


2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; 2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit; 2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
29+ Victor Gabriel

AMR 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucillegrl spune:

Felicitari, sa va traiasca si sa fie sanatoasa !

Mergi la inceput