Cum vrei sa petreci zilele de Crăciun?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:

cum imi doresc eu sa petrec ziua de Craciun????

in primul rand cu familia, sa fim sanatosi sa ne putem bucura de aceasta zi minunata.
Imi doresc un brat frumos, care sa-si imprastie in casa intreaga mirosul atat de proaspat, colinde care sa rasune in casa, cadouri frumoase sub brad, mancare traditional romaneasca pe masa,miros de portocale si de scortisoara, zapada afara sa putem iesi la aer curat, colindator multi la usa..
Dar cel mai mult imi doresc fericire, poate si pentru ca fericirea pentru mine inseamna tot ce e mai frumos: familie unita si frumoasa, sanatate, intelegere, belsug, frumusete!

Asta va doresc si voua!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Cand ai un copil in casa, sarbatorile sunt altfel, colorate.
Si anul acesta vreau sa ma bucur de ziua de Craciun alaturi de nepotica mea, de aproape 4 anisori.
Pentru noi, Mos Craciun a venit mai devreme, mai exact martea trecuta, cand am fost la un minunat concert de colinde si care a insemnat cel mai frumos dar de Craciun. Atunci am simtit intr-adevar ca sunt zile de sarbatoare si ca e aproape Craciunul.
Pentru zilele ce urmeaza imi doresc armonie. Imi doresc ca in acele zile sa uitam de tot greutatile acestui an si sa ne bucuram ca suntem impreuna, in familie.
Nu vreau sa percep Craciunul numai ca o masa imbelsugata. Nu! Pentru mine reprezinta altceva, e momentul in care toti trebuie sa fim mai buni si alaturi unii de altii.

E perioada in care se colinda si cat sunt de frumoase aceste colinde!
Nu uitati sa colindati, caci acum e vremea lor. Nu uitati sa daruiti, ca sa puteti zambi mai apoi, nu uitati sa traiti aceste zile, caci Craciunul e doar o data in an!

Sarbatori fericite tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Anul acesta nu stiu cum voi petrece zilele de Craciun. Probabil acasa. Ma voi bucura de bucuria fetelor atunci cand isi vor desface cadourile. Apoi voi merge pana la mama sa o felicit si sa-mi salut fratele mai mic.
Nu am nici o dorinta aparte. Am sa va mai scriu daca am sa am ceva anume sa spun in acea seara.
Am observat ca este si un concurs.
Celui sau mai degraba celei care va castiga ii doresc sa savureze prima ceasca de cafea fierbinte in seara de Craciun si savoarea cafelei sa-i aduca aminte de acest an si de aceasta seara mult timp dupa aceea. Pofta mare!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Mai intai va spun cum o sa fie (vreau sa-mi spun off-ul), deoarece in afara de sot si copil, o sa petrecem Craciunul singuri. In alti ani aveam mereu invitati, din pacate anul acesta toti potentialii musafiri au alte planuri.

Dar mi-as dori sa fie asa: sa ninga cu fulgi mari, sa asteptam invitatii cu vin fiert, sa fie masa plina, si noi cu totii sanatosi!
In rest, toate ar veni de la sine! Noi ne simtim bine cu casa plina!
Si mi-as mai dori sa castig acel aparat, deoarece sotul meu il vrea de mult (pana acum nu am avut finante sa-l achzitionam) si mi-ar fi placut sa il pun sub pom pentru el, caci m-am saturat si eu si el de vesnicele camasi sau pulovere de la Mos!

Dar probabil ca nimic din ce-mi doresc nu o sa se intample de Craciunul asta!

Sarbaatori fericite, tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Dupa ce am citit de cateva ori regulamentul, sa nu aberez pe langa subiect (desi sigur o voi face), mi-am facut curaj si ordine in ganduri, si m-am pus pe scris.

Un raspuns scurt la intrebarea " Cum vrei sa petreci zilele de Craciun?" ar fi: "asa cum il voi si petrece".

Dar cum am timp si chef de scris am sa si detaliez.

De cativa ani, (de cand tatal meu nu mai este), Craciunul il petrecem la tara, la mama mea, alaturi de sora si cumnatul meu.

Bradul (neaparat natural) il vom face vineri seara. Fetele se vor ocupa de bomboane si globuri, iar baietii vor fixa bradul in suport si se vor ocupa de instalatie. Cu doua cehstii nu trebuie sa ne batem capul: locul si culoarea. Bradul il facem in acelasi loc ca si acum 30 de ani, si va fi multicolor. Punem pe el toate globurile pe care le avem, unele chiar si de acum vreo 25 de ani.

Mancarea si prajiturile vor fi facute sambata. Mama mea se va ocupa de cuptorul de paine, unde va face paine si cozonac. Sora mea de prajituri (anul acestea avem pe lista cheesecake, snickers, albinuta, un fel cu nuca fara faina, la care imi scapa numele, si haiose), iar mie imi revine sarcina de a pregati mancarea.

Acum doua saptamani am taiat un porc, asa ca avem carne suficienta, iar in ograda suficiente gaini sa facem o supica gustoasa. Carnatii, toba si caltabosii sunt pusi deja la afumat. Snitele , chiftele, friptura si bineinteles sarmalele nu vor lipsi de pe masa.

In seara si noaptea de Craciun vom astepta cu totii colindatorii (vin destul de multi copilasi, care tin neaparat sa o colinde pe mama mea). Asteptam de asemenea sa ne colinde o gramada de prieteni. In ziua de Craciun cred ca cei care vor trece pe la Biserica vor fi mama mea si Andrei (baietelul meu de doi ani). Acum va veni si randul nostru sa mergem sa ne colindam neamurile si prietenii din sat.

Sper sa avem si zapada, sa dam si o tura cu saniuta, pentru ca derdelsul este aproape de noi.

In ziua urmatoare vom pleca cu totii la colindat la bunica mea materna, si vom trece si pe la socrii.

Asa imi doresc eu sa imi petrec zilele de Craciun.

Va urez tuturor Craciun Fericit! si un calduros La multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonabn spune:

Pentru mine Sfanta Sarbatoare a Craciunului e una magica . In fiecare an , in preajmna sarbatorilor de Craciun , ma gandesc cum sa fac sa fie o sarbatoare de vis , magica si de neuitat .Anul acesta i-mi doresc ca Sfanta Sarbatoare de Craciun sa o petrec in sanul familiei , alaturi de sotul meu , micuta noastra printesa , bunica , parintii mei si parintii sotului . Bradutul l-am impodobit deja cu micuta mea fetita si nu va pot descrie ce mari emotii a avut micuta ca-ci are doar doi ani si sapte luni si acum constientizeaza si ea magia acestei sarbatori . In ziua de Craciun , dupa bucuria descoperirii cadourilor , ne ducem la Sfanta Biserica asa cum obisnuim de fel . Apoi ne vom reuni cu toii copii , parinti , bunici , si vom servi masa impreuna . Daca vom avea zapada am vrea sa mergem si la sanius , daca nu o mica plimbare prin oraselui copiilor . Pe seara cu siguranta ne vom duce la nasi ca-ci asa se obisnueste si e frumos . Urmatoarele zile le vom petrece tot in sanul familiei sa ne bucuram cat putem de magia Craciunului .Uram Sarbatori Fericite tuturor si sa fiti sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CARMENA_DIXI spune:

Anul acesta vom petrece cel mai frumos Craciun de pana acum,spun asta cu mana pe inima si multa emotie deoarece nu mai suntem 2(eu si sotul) ci 3!Adica in luna iunie a acestui an a venit un nou membru in familia noastra,fiul nostru Andrei-Bogdan,care are acum 6 luni si e o minunatie!Am facut bradul,l-am taiat pe Ghita(porcul),i-am scris Mosului,mami a invatat poezioara pentru Mos(ca sa aduca cadouri multe la bebe),ar fi feeric daca ar ninge ca sa fie si prima ninsoare pentru bebe ca sa ne putem da cu sania,vom papa cozonac,sarmalute,vom bea vin fiert...in concluzie va fi veselie mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenflo spune:

vom petrece acasa craciunul ,de fapt sotul la serviciu si eu acasa cu copiii ,cu speranta ca va fi mai bine si pentru noi ,ne dorim multa sanatate ,altceva nimic ,avem cat sa ne ajunga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

cum vom petrece noi Craciunul?
Este cel de-al treilea Craciun petrecut alaturi de micutul nostru.
E primul an in care ne punem problema daca va rezista bradul impodobit sau se va juca cu globuletele.
Deja cum vede reclame cu mos Craciun ne spune ca e "mosu" .
Ne pregatim cu bucate traditionale(carnati,piftie,lebar,caltabos,sarmale,prajituri,mere coapte cu scortisoara,cozonac).
Vom petrece in familie la socri,de Craciun,alaturi de nepotica de 3 ani si de baietelul nostru de 2.Vom face daruri si vom privi cat de frumos e sa ai un sufletel langa tine.
Pe 26 serbam o minune de fetita care face 1 anisor .
ce-mi doresc de Craciun?Pentru mine nimic.Material imi cumpar cam tot ce vreau.Spiritual vreau liniste si odihna si zilele frumoase ca sa ma bucur de copil si de sot.
Cred ca de fapt Craciunul nu consta in daruri materiale .Cel putin pentru mine.Nu pot spune ca n-as vrea nu stiu ce aparat care sa ma ajute in gospodarie dar imi dau seama ca acel bun material are o viata care se termina si voi vrea ceva si mai performant.
Cu ce voi ramane dupa?
cu nimic.
Asa ca imi doresc ca de Craciunul asta sa merg cu copilul si cu sotul in parc.Sa il vedem pe GEO cum se bucura de luminile de Craciun,cum i se lumineaza fata si ne pupa spunand "mite".
Atmosfera asta de familie,de poveste,e cadoul cel mai frumos pe care il poate primi cineva.Daca privesti totul prin ochii copilului tau vei descoperi cat de frumos e sa ai vise si sa spui te iubesc si-ti multumesc pentru minunea ca esti aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

noi ajungem acasa in Romania pe 24 si speram ca vom ajunge sa simtim ca vine Craciunul. suntem la 40 de grade si este asa de ciudat sentimentul sa vezi un mos de culoare imbracat in costum cu maneci si pantaloni scurti. Noi am impodobit bradul si casa dar e asa de straniu totul!!!!
Craciun acasa cu famiia si sper ceva zapada!

Mergi la inceput