Cum vrei sa petreci zilele de Crăciun?

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florydogaru spune:

Desi vizez la un craciun ca in povesti undeva in Bucovina, cu bunatati traditionale, cu multa zapada si cu sanii trase de caluti, anul acesta voi petrece Craciunul tot acasa, dar acasa alaturi de familie, parintii mei, sotul si copii. Imi doresc ca in ziua de Craciun sa fim sanatosi, apoi cu siguranta vom avea ceva bunatati traditionale, chiar daca nu am avut porc, vom pune produse cumparate, putina toba, putin sorici, piftie, etc... dar si sarmale si friptura de porc, apoi ceva dulciuri, dar nu uitam de cafea, eu sunt mare consumatoare de cafea si asa i-am corupt pe totii cu aromele mele de bunatati. Ziua de Craciun este pentru mine cea mai fericita deoarece suntem impreuna linistiti si speram sanatosi, alaturi de bradutul nostru care anul aceste este natural si probabil de copii mei fericiti de darurile primite. Va doresc Sarbatori fericite si linistite tuturor, multa sanatate si la Multi ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystina06 spune:

Magia Craciunului atat de indragit de multi dintre noi, aduce intotdeauna cu sine o stare de bine si liniste in sufletul nostru, facandu-ne sa iubim momentele cand, cu drag, ne adunam cu totii in jurul sobei, a caminului, admirand cum arde focul mocnind, si tinand o ceasca de cafea proaspata in mana, ori seara servind un pahar de vin fierbinte aproape, fiert fiind cu scortisoara, intre timp povestind impreuna cu familia, rude sau prieteni dragi clipele frumoase, emotionante, din viata noastra! Plin de farmec mi se pare un asemenea Craciun, iar de fiecare data dorinta de a retrai intens aceleasi momente si sentimente, imi da fiori dulci de emotie, coplesindu-ma nespus in asteptarea cu drag a sarbatorilor de iarna! Bucurii, zambete senine si chipuri fericite!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalyana spune:

Dupa mine Craciunul mi-l inchipui undeva la munte, intr-o cabana modesta cu focul arzand in soba si cu o cescuta de cafea in mana, cu masa plina de bunatati si cu copii jucandu-se printre noi ceilalti care povestim la gura sobei in timp ce afara ninge cu fulgi mari de zapada. Bucuria sufletului meu ar fi sa aud la usa cantand colindatorii, traditie care incetul cu incetul dispare...prea putini copii se mai aud cantand si e pacat...sa cantam colinde in jurul bradului, iar la miezul noptii sa punem sub brad cadourile copiilor, iar ei sa se bucure deschizandu-le cu drag..... Sarbatori fericite va doresc.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JOANA.9 spune:

*** Nu imi permit nici un fel de distractie. Imi doresc sa am liniste, sanatate si sa stau linga copii mei , impreuna toti sa ne bucuram de bradut si admosfera Creciunului . Mi-as dori sa am acest Sistem Nescafe, sa savurez , in fiecare dimineata , o bunatate de cafea cremoasa , asa cum stie Sistemul so faca . :) E atit de simpatic Sistemul , incit mi-ar da o stare de bine , impreuna cu cafeaua cremoasa pe care o face . :) *** La Multi Ani!!! Nescafe ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nellih spune:

Craciunul din acest an va fi unul cu totul special... Special pentru ca il vom face la munte, va fi primul Craciun la munte al batelului nostru, in varsta de 1 an si 10 luni, care nu constientizeaza inca aceasta sarbatoare si nu stie de Mos Craciun..Mos Craciun care insa nu l-a uitat, pentru ca a fost un baietel tare cuminte! Dar si mami a fost cuminte si ar merita si ea un cadou...si cred ca expressorul Nescafe Dolce Gusto Picollo ar fi cadoul ideal pentru ea...Sarbatori fericite tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesuscryx spune:

Craciunul - mi l-as inchipui ca ideal, alaturi de cei dragi care nu mai sunt, de cei care odata au fost si azi nu mai vad unul - doar asa as aprecia cu adevarat nu doar craciunul ci fiecare zi pe care Dumnezeu ne-o da pe pamantul asta - alaturi de cei dragi prezenti si absenti; daca am putea realiza asta atat timp cat inca ne tinem in brate bebelusii, ne imbratisam mama sau tatal uitand de cozonaci, sarmale, cadouri am trai zile ideale, craciunuri de bucurie deplina cum n-am realizat ca se poate simti - dar ramanem cu ce ne putem imagina in fata unui calculator rece pentru o rasnita(sistem)care macar de ne-ar macina ceva ganduri ar avea un rost. Daca am putea sa nu ne mai enervam cand un copil spala cu periuta de dinti wc-ul sau rastoarna tot detergentul in chiuveta plina de vase, daca am putea sa ne iubim sotiile si cand arata ca lovite de tren dimineata, sa tacem cand transpiratia de sconcs mort ne izbeste intersectate de prezenta sotilor sperand ca poate pana seara va folosi macar sapun de casa - asta ar face si revelionul mai bun! Iubiti-va cat inca va aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaid13 spune:

Imi voi petrece Craciunul alaturi de familie si prieteni. Prima parte a zilei o dedic familiei. Vom deschide impreuna cadourile in dimineata de Craciun,iar seara ma voi intalni cu prietenii apropiati in mall pentru o revedere asteptata si planuita de foarte mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabadea28 spune:

Sarbatoarea Craciunului de anul acesta este deosebita pentru ca acum o am langa mine pe fetita mea iubita,pe care mi-am dorit-o tare mult.
Mi-ar placea totodata sa fim la tara,la bunici,sa mergem in noaptea de Ajun la colindat prin sat.Apoi,sa ne adunam toti nepotii si stranepotii la gura sobei si sa numaram covrigeii,portocalele,bomboanele pe care le-am strans la colindat,sa povestim pana in zori cand ne va razbi foamea si vom gusta din bunatatile bunicii.
Asa imi petreceam eu Craciunul altadata si mi-as dori mult ca si fetita mea sa se bucure de asa sarbatoare cand va mai creste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valent_ini spune:

Acesta va fi cel mai frumos Craciun din viata mea, deoarece e primul Craciun impreuna cu fetita mea. Da, sunt o viitoare mamica!
Dupa aproape 6 ani de eforturi pentru a reusi sa devin mamica celei care m-a fermecat cu fiinta ei plapanda chiar din prima clipa, astazi visul meu devine realitate. Desi mai sunt inca o serie de proceduri, Maria este azi in grija mea si imi zice cu toata fiinta ei, mama! Acum are 7 ani neimpliniti, este in clasa a I-a si se bucura de prima ei vacanta ca scolarita, asteptand cu emotie ca sub bradut, Mosul sa-si astearna darurile.
Desigur ca o cafea e mai mult decat binevenita, caci va inconjura cu aroma si savoarea ei o familie cu adevarat fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Vom petrece acasa Craciunul in familie, sotul meu nici nu concepe sa sarbatorim in alta parte, alaturi de minunea noastra. Il vom astepta pe mosu si speram ca pe langa cadouri sa ne aduca si putina "pava" ca se ne dam cu "ana":)
Un craciun Fericit tuturor !!!!

Bianca, mami de Maia Teodora (28.11.2009) Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea

Mergi la inceput