Cum vrei sa petreci zilele de Crăciun?

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexutzza93 spune:

Ziua buna se cunoaste de dimineata..aaaa....de la 12:).Cum era de asteptat,iar ma prinde "soarele" in pat,da,soare...chiar daca nu imi mai da desteptarea cu razele lui puternice intrate pe fereastra,exista...in tonuri mai discrete.Ca tot veni vorba de discret,se mai simte aroma de vanilie data de lumanarea pe care am aprins-o aseara, imbinata perfect cu un miros apetisant de cafea...e clar ca cineva s-a repezit sa vada ce i-a adus Mosul.In fine,nu-i graba,ma mai tolanesc in pat pentru 10 minute,privirea imi aluneca usor afara,pe fereastra,cred ca ai mei mi-au mutat patul altundeva,in Paradis probabil...vad doar alb,dar stii,nu albul ala sec,mat...albul meu avea ceva magic in sclipiri,inocent in felu' lui de a fi ...ma trezesc cu zambetul pe buze,pun pariu k o voi tzine tot asa o vreme.Imi caut papuceii de casa,niste pufosenii mai mari decat mine,si ma indrept spre bucatarie,ma cheama voia buna si sufletele calde,stiu ca nu ai voie sa fii altfel de Craciun,ma intreb oare daca zambetul meu ar putea fi mai mare de atat,si de cat acum...nu cred.Raspunsul e simplu,am in fatza mea cei mai minunati oameni de pe Pamant,bucuria lor e atat de molipsitoare incat ma atrag ca un magnet in jurul lor,bradul ne asista mai colorat si luminos ca niciodata si pe masa vad o mica "lucrare de arta"...turtele dulci pe care le-am pregatit cu mama,stiu ca m-am distrat,si au iesit chiar foarte bune,poate pentru ca au fost facute cu dragoste...exista vre-o sansa sa-mi fac viatza o poveste,acum ca am gasit ingredientul fericirii?...si totusi,dragostea si totul e mult mai intens de Craciun.Va urma o sedinta de bulgareala,patinuarul ma asteapta exact cum l-am lasat anul trecut...plus o poveste ca-ntre fete la o cana de ceai cald,vreau sa stiu ce-a primit fiecare.AA da, Mosule,era sa uit...anul acesta poti sa iti iei liber...cred k tocmai mi s-au implinit toate dorintele. ( In concluzie,asa arata o zi perfecta de Craciun,si daca dau replay la ziua asta si in urmatoarele...o sa fiu la fel de fericita,cei din jur se vor asigura de asta..pentru ca asa sunt ei,oare cum sa nu-i iubesti:)? )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns whisper08 spune:

Craciunul incepe sa fie ceva mai mult de la an la an, mai ales dupa toata agitatia batranului 2011, care isi scutura acum ultima ramasita de viata. Ce imi doresc de Craciun? Sa ninga! Vreau sa ma vad inconjurata de troiene imense de zapada, sa simt cum lumina curge deasupra mea si cum magia vascului, a mirosului de cetina si de scortisoara invaluie copacii subtiri. Vreau sa fac prajituri impreuna cu mama mea si sa stau impreuna cu cei dragi. Va urez Sarbatori Fericite si pline de lumina calda, dar nu cea superficiala din becuri, ci aceea din suflete. Craciun Fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanabalea spune:

Acest Craciun as vrea sa-l petrec alaturi de sotul si fiica mea alergand prin zapada dupa care sa ne incalzim langa brad deschizand cadourile si gustand din prajiturele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns berbecutz spune:

Mi-as dori sa fiu cu fetita mea si prieteni adevarati intr-o cabana la munte, sa ninga si sa miroasa a cozonac, brad si portocale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyyanna spune:

Craciunul de anul acesta o sa-l petrecem in familie impreuna cu baietelul nostru. O sa stam in jurul bradului si o sa asteptam colindatori si pe matusica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alirin99 spune:

Magia Sarbatorilor de iarna ne inconjoara incet, incet.Totul se coloreaza in aur si argint si totul in jur sclipeste in mii de luminite! Dorinta si urarea mea este sa ne oprim o clipa si sa aprindem o lumanare in inima celor tristi, sa coloram putin viata persoanelor mai innegurate, numai daruind un zambet sincer prietenilor, daruind o imbratisare calda celor pe care ii iubim! Obiceiul in familia mea inca de cand eram mica este ca in Ajun toti ai casei sa participe la impodobirea bradului, fiecare are sarcina lui: noi, copii puneam globuletele, mama beteala si tata punea bradul in suport si il inconjura cu blandete cu miiile de luminite. In ziua de Craciun, cu masa plina de bucate alese, ne asteptam musafirii, finii si prietenii, se sarbatorea pana seara tarziu, venea Mosul plin de daruri pentru fiecare, se spuneau poezii, se cantau colinde! Era o atmosfera de vis! Aceasta traditie se pastreaza acum si in propria-mi familie: avem si noi oaspetii nostri, finii! Petrecem, de simtim bine, desfacem cadourile de sub brad! a doua zi de Craciun mergem a nasi! Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Craciunul acesta as vrea sa fim sanatosi ca sa ne putem bucura de ceea ce am planuit.
Practic, la noi, distractia incepe cu vreo 2-3 zile inainte cand ma apuc impreuna cu copii de facut diverse bunatati. Gatitul devine o distractie cu ei doi langa mine. Ne imbracam in sortulete indentice si ne apucam de treaba. Este adevarat ca unul mai mult fura din ingrediente iar celalalt chiar munceste dar sunt atat de haiosi!:)
Pe 24 seara va veni Mosul si sunt tare curioasa de reactia celui mic (2 ani) dar am incredere ca il va copia pe cel mare si se va duce la Mos sa isi primeasca darurile (cerute de cel mare in numele amandurora printr-o scrisoare). Iar dupa 25 pana pe 27 vom avea musafiri: tata, trei dintre perechile de fini, o verisoara a sotului si niste prieteni. V-ati dat seama de ce aveam nevoie de ajutor la bucatarie, nu?
Dar, cum ziceam, singurul lucru pe care mi-l doresc (pentru ca restul depinde de mine) este sa fim sanatosi
Craciun fericit tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TRAIAN21 spune:

Craciunul il vom petrece in familie , alaturi de prieteni si ne vom delecta doar cu produse naturale , plimbari in aer liber si daca se poate o partida de zapada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Craciunul acesta il voi petrece distrindu-ma cu copilul meu .Ieri ,cind a primit o carte cu texte de dictare ,de la invatatoarea care s-a intilnit cu Mos Craciun ,m-a intrebat daca v-a mai primi si ce si-a dorit el.L-am linistit putin.Rasuflind usurat, a spus :Doamne ajuta!
Craciunul il vom petrece simplu ,citind 250 de intrebari si raspunsuri,stind de vorba ,gindindu-ma la tatal meu care nu si-a cunoscut nepotul,cu speranta ca vom fi sanatosi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Pt mine Craciun inseamna ACASA si FAMILIE. Nimic altceva.
Asa ca asta e Craciunul ideal pt mine, si asa il vom petrece!

(Anul acesta eu chiar i-am scris lui Mos Craciun ca imi doresc un aparat din asta de facut cafea )

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput