Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui joana2672001

Neatza burticutelor

Imi pare rau burticilor racite si cu pneumonie, lasa ca va faceti bine

Cred ca Diana intreba de ecografiew de trim 2. Eu am vb cu dr Iosup si mi a spus ca este indicat intre saptamana 20-21, si mai tarziu este oki, insa asta e perioada optima.

pup

Ioana, viitoare mamica de baietel 19 saptamani +


Mie dr mi-a zis sa ma programez la echografist pt morfo-fetala de trim II intre sapt 22-24, de preferat in sapt 22.
Cred ca depinde si de dr.



Elly 19+ cu Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Va intreb de ecografia de trimestrul II pentru ca eu sunt programata pe 9 ianuarie - trebuia la sfarsitul lui Decembrie, dar cum nu eram aici, m-au programat atunci. Dar atunci o sa am...23 de saptamani fix. Eu am sa fac una si luni la Targu Mures, dar atunci o sa am 20 de saptamani fix. Mi-e ca-s cam "pe langa" cu ambele. As putea (cred) eventual sa o mai aman un pic pe aia de la Mures, sa fiu la 21 de saptamani, dar cum sunt acum sarbatorile, mi-e ca nu e asa simplu.

Aleg sa fac doua pentru ca numai prima eco morfologica a fost detaliata (in rest am mai facut doua dar una sub 1 minut si alta sub 5 minute), asa ca vreau sa ma asigur ca totul e in ordine. Si la prima de primul trimestru mi-a zis doar foarte putine detalii si nimic despre organe - cum va tot aud pe voi pe aici.

Diana 19+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Mie la eco de trim 1 mi-a scris pe plicul cu rezultate ca eco morfologica de trim 2 se va face intre 20 sapt - 23 de sapt si 6 zile.
Si eu voi face 2 eco morfologice, una la Iosup, ca in el am incredere, si una la dr la care m-a trimis dr mea care-mi urmareste sarcina, care de fapt mi s-a parut si el un f bun ecografist (dr Radulescu de la Medlife). La Medlife m-au programat deja pe 13 febr, cand voi avea 23 sapt si 1 zi, asa ca la Iosup o sa ma programez mai in 20-21 sapt.

Iulia, mamica fericita de David Andrei (04.07.2009) si 12+ cu
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Buna ziua si de la noi,

Uite ca reusesc si eu sa mai intru pe aici, oricum nu tin pasul ca sunteti vorbareste rau. eram si eu in prima sarcina ca avea tot felul de intrebari si ingrijorari, acum imi raspund singura la ele ca doar am mai trecut prin asta odata .

Insa ingrijorata tot sunt mai ales ca trec totusi printr-o situatie dubioasa de care nu am avut parte la prima sarcina. Eva mea sta cu mama insa acum vreo 10 zile mamai ia aparut pe gat Zona Zoster, boala declansata de virusul varicelo-zosterian si acum stau ca pe ace ca Eva sa nu se fi contamina de la ea, eu sunt burticoasa si desi am facut in copilarie stau cu frica caci daca Eva se imbolnaveste eu va trebui sa stau cu ea..mama e in carantina 3 sapt, soacra e acum la mine dar mai mult de o sapt nu poate sta.
Am stat 4 zile cu bubu in concediu medical si mai imi iau daca va fi cazul insa sper sa ne ne molipsim si noi..oricum am sunat ginecologul care ma linistit, pediatra la fel..am citit pe net..insa stresata tot stau.

Maine merg cu burtica la control, sa vada ginecologul rezulatutul la DRY TEST care a iesit cu risc minim la toate trisomiile si bolile ce se cauta si sa vada si detaliile eco morfo facuta de Herghelegiu..e posibil sa ma bage pe Aspenter ca am fluxul sanguin marit pe artere. Poate fac o noua eco sa il vad pe bebe si poate aflam ce suntem desi nu asta e prioritar.

Va pupacesc pe toate din gradina cu floricele si fluturasi.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 13s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Iulia am auzit de doctorul Radulescu de la medlife numai de bine in ecografii, crezi ca e cazul sa faci 2?

Eu am programata eco de trim II tot la dl dr Herghelegiu in februarie la 22 saptamani.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 13s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Mi-am actualizat si semnatura, am ajuns si noi la 15 saptamani implinite maine si speram la toate cele 40 cu bine.

Eu ma agit cu cadourile pentru craciun caci am multiiiii copii carora trebuie sa le aduca Mosul ceva...am 5 finuti, 1 nasic, 1 fetita mica prietena Evei..copii prietneilor pe care i-am vazut mai rarut anul asta cred ca ii sar..pe Eva nu o iau in calcul ea e separata si deja Mosul a adus cadourile ei dar stau ascunde in beci la ai mei , la fel pentru sot a venit ieri si e super incantat...eu nu stiu exact ce sa cer...


-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 15s
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

buna fetelor (si ), iar ati fost vorbarete...
noi suntem bine, nu am mai apucat sa intru, dar am vesti bune!
In primul rand, bebe misca tot mai des (si de 4-5 ori pe zi), ceea ce ma linisteste, pt ca asa imi dau seama ca e bine.
Si..vestea cea mare...se va inmulti familia...sora mea este insarcinata si ea! are aprox 4 sapt ( nu se stie sigur deoarece nu a avut un ciclu menstrual regulat).Acum nu a vazut mare lucru la echo, dar a fost prog peste 2 sapt din nou si atunci bebe va fi putin mai mare...
pupici!

Irina 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Mai Ramona,nu mai pune linkuri de astea ca nu ma mai pot controla de ras....
...bine punctate anumite aspecte....dar la faza cu portocala cred ca puteau sa mai pluseze ...macar un pomelo,ca sa nu zic un pepene verde...sa ma prapadesc nu alta...abia astept sa ajung acasa,sa-i dau si sotzului sa citeasca...
va pup pe toate!
TINUTA,gata amnio?cum te simti?sper ca bine!refacere rapida!

Virginia 18+,mami de Ioana(22.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claububu spune:

Buna fetelor!
Se pare ca nu reusesc sa intru mai des pe aici.
Poimaine implinesc 17 saptamani, iar pe 26 ian am programata eco morfologica. Tot atunci voi afla si sexul. Sunt asa de nerabdatoare
Ma simt destul de bine, exceptand faptul ca stranut toata ziua. Inainte de sarcna luam Aerius aproape zilnic pentru alergiile mele. Acum stranut si indur. Asa m-am saturat... Sunt alergica la orice: praf, parfum, creme parfumate, anumite geluri de dus, fum de tigare si mai nou, la cainele meu. Tot ce are un miros mai puternic ma irita pe nas si nu ma mai opresc din stranutat. Sper sa imi revin...
Sufleteste, sunt cam trista.
Iubitul meu are un frate cu 10 ani mai mare, care este casatorit si are un baietel de 3 ani. Stie de sarcina mea de vreo 2 luni, dar nici el, nici sotia lui nu m-au intrebat macar "Cum te simti?". Nici macar nu au deschis subiectul. Se fac ca ploua, ma ignora. Al meu e foarte suparat A vrut sa ii bata obrazul, dar nu il las eu. Nu merita efortul. Si mai nou, cumnata mea e foarte trista din cauza sarcinii mele. Ca ea se astepta sa fac un copil mult mai tarziu, iar fiul ei sa fie cocolosit mult mai multa vreme. Ii e frica sa nu fie bebe al meu bagat mai mult in seama ori sa primeasca mai multe cadouri, ca doar o sa fie mai mic si mai rasfatat. Daca o sa fie fata (asa cum ne dorim noi si restul familiei), cred ca face crize de isterie.
Incerc sa nu pun la suflet toate lucrurile astea si uneori recunosc ca ma amuza, dar nu reusesc mereu...
Daca imi poate trimite si mie cineva parola, voi pune cateva poze cu mine.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Salutare fluturasi si floricele!

Va scriu si eu in sfarsit dupa cateva zile, de citit am tot citit ce s-a mai scris pe aici. Am avut un weekend de relaxare totala, ne lipsea cu adevarat, dar de duminica noaptea a inceput cosmarul - am cazut toti la pamant, ''rapusi'' de o afurisita de gastr-enterocolita luata de la nepotel - pitica, eu, mama si apoi si al meu iubit...A fost groaznic, eu n-am mai avut boala asta niciodata, habar nu aveam ca e contagioasa si cu ce se mananca (in realitate nu se mananca cu NIMIC!) - am zacut in pat , am vomat non-stop pana la sufocare si nu am putut manca nimic, bea nimic, si intre timp a trebuit sa si alaptez din jumate in jumate de ora. Prima felie de paine prajita - plain, asa, fara unt, fara nimic , am reusit s-o mananc la 6 seara! (nu mancasem de la 7 seara din ziua anterioara)..ce mai, a fost horror!Azi am venit la munca, pe jumatate lesinata, totusi mult mai bine ca ieri. Sper ca bebe mic sa fie bine, ca la cat m-am fortat ieri...saracuta nush ce-o fi crezut!
Dar, asa cum zice indianul meu - e bine sa mai fii si bolnav din cand in cand, asa iti amintesti sa apreciezi sanatatea, clipele cand esti ''bine''.
Acum sa vedem ce-mi mai amintesc din ce-am citit...

Deea, imi pare rau pt jobul tau, dar priveste partea buna - ai un bebe sanatos si mult dorit in burtica, nothing beats that!

Virgi si Shoshonik, ce frumos ca v-ati intalnit..Daca totusi se infiripa ceva intre cei doi rasfatati, vreau si eu un puiut!

Elly, bravo pt rezultatele bune!

Diana, ai un adevarat luptator in burtica..barbatel in toata regula, rezistent la intemperii.

Aever, ziceai de faptul ca organele bebelusilor (fetite si baieti) arata exact la fel - asa e. Exact asta ne-a explicat si dr. cand am facut prima eco - la 12 sapt sunt identice, marimea si forma ''mugurasului'' e la fel, doar ca la fete e in pozitie orizontala si la baieti e oblic/vertical. Am intrebat si eu pt ca la eco ceea ce vedeam era clar o ''putza'', nu o prunita, si apoi mi s-a explicat ce si cum.

Mirina, ce frumos ca o ai pe sora ta ca si colega de sarcina..E primul bebe si la ea? Eu am avut-o pe vara-mea drept colega, la 3 luni diferenta, a fost super!


Fug la munca, va pupacesc, aveti grija de burtici!
Aaah..am uitat de semnatura..de ieri am intrat in saptamana a-15-aaa!

Cori, mami de Bubulina - 1 anisor si acum bebe 2, ... 13+

Mergi la inceput