Ce este cel mai important in casnicie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Eu am votat prietenia, desi eram intre prietenie si comunicare. Sotul meu mi-e cel mai bun prieten din lumea asta, ce-i spun lui nu i-as spune nimanui altcuiva, deci fiind cei mai buni prieteni comunicam 100% deschis, fara frica de a fi judecati. Asta vine din iubire si respect reciproc.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Am votat comunicarea,pentru mine conteaza foarte mult intr-o casnicie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Nu am votat. Pai unde e dragostea? Dragostea e cea mai importanta. Ba chiar as zice ca atunci cand iubesti poti trece peste lipsa celorlalte aspecte. Nu stiu de ce chiar acum nu vad variantele din primul mesaj, dar cu dragoste poti trece peste lipsa pasiunilor comune, peste problemele de comunicare (cu sotul meu ne spunem uneori "Ai probleme de comunicare."), peste lipsa banilor (probabil cel mai simplu dintre aspectele enumerate); cu dragostea treci si peste lipsa optimismului (in cazul nostru particular pesimismul sotului meu este cu adevarat util, nu am idee in ce "ne-am arunca" daca am avea amandoi optimismul meu!).

Cu dragoste se trece si peste neincredere. Sigur, depinde la ce ne referim cu "neincrederea". Gelozia bolnavicioasa este deja altceva.

Mai erau prietenia si viata sexuala. Prietenia cred ca oricum apare in timp, dupa ce ai trecut printr-o gramada de situatii alaturi de cineva, unele grele, altele amuzante. Cat despre viata sexuala...Nu stiu dar imi place sa cred ca merge si fara daca intr-o zi apar probleme reale (adica unul din cei doi este bolnav). Sper sa nu aflu niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

"Prietenia" - pentru ca numai in cel mai bun prieten pot avea "incredere" si asta imi da sentimentul ca ma pot baza pe cineva.
Si as mai adauga pe lista "toleranta" - dupa mine, doi oameni stau impreuna atata timp cat se pot tolera unul pe altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Asa e, lipseste iubirea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

eu credeam ca iubirea e suma unora de acolo ...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

comunicarea / include respect, prietenie, incredere, etc.

Finn Constantine 15.10.2009 si 20+ Euan Tudor

total de acord cu colega mea de odisee

Miha, mamica fericita de Rares si 23+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am ales prietenia pt ca lipseste iubirea si credintza de pe lista.

dar cred ca personal in viatza noastra a fost credintza pe care amindoi o avem in Dumnezeu.
Principiile biblice aplicate in viatza de zi cu zi ne-au facut sa ne pastram in toti acesti ani: iubirea, increderea, comunicarea si toate celelalte...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Iubirea nu e o suma. E ceva de sine statator. Si poate functiona fara multe aspecte din lista.

Si suma celor de acolo nu este iubire. Cred ca stiu un cuplu in care exista aproape tot ce este acolo dar el mi-a marturisit totusi ca nu o iubeste. Sunt in schimb un cuplu care functioneaza, se inteleg, se simt bine. El, cel putin, are exact viata pe care si-a dorit-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Si am mai multe prietene cu care am o relatie care contine 4 sau 5 din cele 8 elemente. Adica lipsesc banii (pe care nu-i avem in comun), relatiile sexuale, statutul social si unele nu sunt optimiste. Relatiile sunt frumoase si unele din ele sunt mai vechi decat casnicia mea.

Mergi la inceput