Gravidute cu trombofilie - capitolul 7

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Multumim Danezza!

Fetele, de cand se masoara artera cerebrala? Pentru ea exista valori?



22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magnerot, Folowise*

Dara, mie la morfo de 22 de saptamani nu imi apare, apare la cea de trim III, la 28 de saptamani si ceva si este 0.88 (pt ca scrie RI 0.88 si in dreptul ei, la method, scrie avg). La fel, medicul ecografist, a tras concluzia ca e ok, dar sa stiu cat ar tb sa fie, sau in ce interval sa se incadreze, nu stiu...
P.S. mi-ai fost de mare ajutor cu nr de tel al dr Avram .
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

si eu tot seara il fac, din aceleasi considerente spuse de dr Avram.
ma gandeam sa imparti doza in 2 ture pt ca timpul de eliminare in caz de celansare a nasterii sa fie mai mic dar doza ta e micutza oricum. Poti incerca sa faci jumate dim, jumate seara, din aceeasi seringa. Bula ramane acolo si o injectezi la turaa 2 a, seara.

in 31+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Salutare fetelor,
Mihaela mai ai putin si iti vei tine bebelina in brate! La 3 kg cat are bebe, nu stiu de ce ti s-a mai dat sa faci dexametazona, dar stie dr mai bine. Sa dea Domnul sa nasti cu bine si sa fiti bine amandoua!
Si eu as opta pt cezariana, dar daca la monitorizare ti se va spune ca bebe e ok si va fi ok si pe timpul travaliului, cu atat mai bine, nasterea naturala e mai sanatoasa si pt tine si pt bebe. Cezariana e mai traumatizanta pt bebe pt ca e scos brusc in mediul exterior, nasterea naturala poate fi traumatizanta pt el doar daca exista complicatii, daca decurge totul normal, e perfect, doar de aia a lasat mama natura nasterea pe cale naturala, pt ca e cea mai sanatoasa si pt mama si pt bebe.
Cu toate astea, si eu voi opta pt cezariana, pt ca mi-e teama de eventuale complicatii in timpul travaliului si nu vreau sa risc nimic.

Bebele meu avea la 24 sapt 663g, dar e mai micut cu cateva zile la gramaj, asa a fost mereu.
Valoarea pe cerebrala medie de acum 2 sapt era la mine de 0.72 si mi s-a zis ca e ok, am avut-o si 0.8 acum vreo 4-5 sapt.

Mie mi-a iesit acum la analize creatinina serica putin sub limita minima, nu stiu ce inseamna, joi ajung la hematoloaga si la ginecoloaga, sper ca nu e de rau, pe net n-am gasit ceva de rau...

pe burtici si sa avem doar vesti bune!
29sapt.

"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"


MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.
Tratament sarcina actuala: Clexane 0.6, 1 aspenter, 2 acid folic 5 mg, 2 magne B6, 2 no-spa, 1 ovul arefam 200 mg, 1 elevit, 1 cetebe 500mg, 1 capsula ulei de peste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

fetelor, dar ce bebei mari aveati la 21-23 sapt... eu am facut o eco la 20 sapt si cateva zile si bebe avea 285g, dupa care am refacut la 22 sapt si cateva zile la un alt ecograf si avea 500g
mihaela - sa stii ca atunci cand dr a deschis subiectul nastere au m-am pierdut... sincer, din cate am inteles, ea spunea sa intrerup clexane-ul cu cateva zile inainte de DPN... in orice caz eu eram zapacita si am propus sa vb despre nastere la urmatorul eco, in ianuarie. Oricum, ideea danei mi se pare cea mai buna: injumatatita doza de antic. aici eu as avea o nelamurire: injectam din aceeasi seringa? nu e probl ca anul nu mai este steril in cond in care a mai fost utilizat o data?
bula de aer stiu sigur ca trebuie sa stea in sus si va fi injectata la sfarsit pentru a crea o izolatie intre epiderm si antic injectat. la fundeni mi s-a spus sa-mi fac injectiile in intervalul 20-22 seara, deoarece atunci nu fac miscare si sangele trebuie ajutat sa circule mai usor. daca injumatatesti doza nu mai este nevoie sa treci treptat la injectia de seara. eu fac clexane de 0.4 (injectia nu este gradata) si mi se pare destul antic pentru a face in 2 ture. eu as injumatati doza dupa ochi deoarece doza zilnica ramane acceasi.
mihaela te cred ca esti speriata si orice am spune nu-ti vom alunga nelinistea din suflet. tu stai linistita si pentru a ajunge luni la eco. Iar daca bebe doreste sa te intalneasca mai repede veti petrece sarbatorile impreuna. stiu ca exista un test de stres.... asta pentru ce se face?
edit: am cautat pe net despre testul de stres la nastere si cred ca ti s-ar potrivi. Scopul testului este acela de a determina daca bebelusul primeste indeajuns oxigen prin placenta si daca poate suporta stresul contractiilor uterine din timpul nasterii vaginale. daca rezultatele testului nu sunt bune se indica cezariana. http://www.babyonline.ro/Sarcina/Teste-in-sarcina/Testul-de-stres-al-contractiilor-sau-testul-non-stres-NTS.html?a=3530/117499

31+

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, elevit, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Multumesc fetelor pentru suport! Raluca, Dana
Asa voi face: dimineata o parte si seara cealalta parte, dupa ochi. Nu cred sa fie pb cu acul, tot noi il refolosim; dam cu ceva alcool si acoperim cu capacul, iar seara dam iar cu alcool si injectam cealalta parte. Asa am sa fac!
Multumesc pt link Ralu, voi citi si eu. Am uitat sa va zic, dar le-am zis si eu dr mele de profilul biofizic(tot ceva de genul e pt ca te tinre monitorizata jumatate de ora, masoara inimioara la contractii, etc toate astea in cadrul unei eco). Si dr mi-au spus sa merg luni la morfo ca e acelasi lucru. asta imi va face...si sa merg cu morfologia la ele.
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_let

Multumesc fetelor pentru suport! Raluca, Dana
Asa voi face: dimineata o parte si seara cealalta parte, dupa ochi. Nu cred sa fie pb cu acul, tot noi il refolosim; dam cu ceva alcool si acoperim cu capacul, iar seara dam iar cu alcool si injectam cealalta parte. Asa am sa fac!
Multumesc pt link Ralu, voi citi si eu. Am uitat sa va zic, dar le-am zis si eu dr mele de profilul biofizic(tot ceva de genul e pt ca te tinre monitorizata jumatate de ora, masoara inimioara la contractii, etc toate astea in cadrul unei eco). Si dr mi-au spus sa merg luni la morfo ca e acelasi lucru. asta imi va face...si sa merg cu morfologia la ele.
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012



pt linistea ta, ii poti cere dr cu care vei naste, sa vb la spital sa ti se faca monitorizari o zi da una nu.
La monitorizare, ti se pune o curea pe burtica (nu e ecografie) care tine un aparat mititel. Cu ala, se monitorizeaza activitatea cardiaca la bebe si contractiile tale. La sfarsit iese o hartiutza ca aia de la EKG unde se vede ce si cum. Monitorizari se fac la toate maternitatile (de obicei inainte de nastere dar nu numai..)

in 31+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mihaela, tin pumnii, nici eu nu cred ca bebe e in stress, ca nu e ca si cum abia acum a ajuns la pulsul asta. Nu-mi plac doctorii care se intreaba asa cu voce tare pe langa tine, cam aiurea, recunosc. Cum ai facut dexametazona, te-ai dus la o policlinica? Tre' sa faci in total 4 doze a cate o fiola?
Ma gandesc ca poti trimite pe cineva la o farmacie cu tehnico-medicale sa-ti ia un stetoscop obisnuit s-asculti pe bebe sa te linistesti? Eu numar pulsul cu ceasul, ma uit in 15 secunde cate batai sunt si inmultesc cu 4. Asta pt. cat stai acasa, ca sa stai linistita. Altfel la spital sigur au ei grija intr-un fel sau altul, vorbeste gura fara ei :)



22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magnerot, Folowise*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Mihaela, tin pumnii, nici eu nu cred ca bebe e in stress, ca nu e ca si cum abia acum a ajuns la pulsul asta. Nu-mi plac doctorii care se intreaba asa cu voce tare pe langa tine, cam aiurea, recunosc. Cum ai facut dexametazona, te-ai dus la o policlinica? Tre' sa faci in total 4 doze a cate o fiola?
Ma gandesc ca poti trimite pe cineva la o farmacie cu tehnico-medicale sa-ti ia un stetoscop obisnuit s-asculti pe bebe sa te linistesti? Eu numar pulsul cu ceasul, ma uit in 15 secunde cate batai sunt si inmultesc cu 4. Asta pt. cat stai acasa, ca sa stai linistita. Altfel la spital sigur au ei grija intr-un fel sau altul, vorbeste gura fara ei :)



22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magnerot, Folowise*

Dara, dexametazona mi-a facut-o o prietena buna ce a terminat medicina, in 2 transe, asa cum mi-a precizat dr, fiecare transa a cate 2 fiole de 2ml(sper sa fi retinut corect). Costa 5 lei si ceva la farmacie 5 doze, dar eu am aruncat una, nu mai am ce face cu ea.
Ma gandeam sa imi iau un stetoscvop, dar la cat mai am eu pana nasc...plus ca bataile inimii bebelusei mele au fost mereu la fel, nu stiu ce as putea sa observ acum cand de 2 luni incoace cel putin au fost numai la aceste valori 113-112-116 max 120, deci e clar ca asa sunt ele. Offf, dar dr astia incearca sa se acopere ei, sa fie la adapost, de aceea imi zic sa opresc si Fraxiparine, ca sa fie ei protejati la o eventuala sangerare. Eu asa am dedus...dupa care, cand au auzit ridscurile la care ma expun, mi-au sugerat sa le las si sa am grija, sa ma duc saptamanal la ele.
Si bebelusa mea are o forta! Refuz sa cred ca e ceva in neregula. A luat in greutate atat de bine - intr-o luna de la 1760 grame la 3000 de grame, iar cei de la Filantropia zicveau ceva de 3300! Mai imi zicea si prietena care a terminat medicina sa stau fara grija; daca expertul in morfo a zis ca e ok, inseamna ca asa e!
Acum, Doamne ajuta!
Va mai zic ceva ilar: de sapt trecuta alerg sa imi refac si cartea de identitate care expira la 21.12.2012, ziua mea de nastere si am avut mare noroc ca azi mi-au eliberat-o! Am insistat cu mari rugaminti ca sunt gravi si tre sa nasc si a reusit sa o ridice azi soacra mea. Nu va mai zic, zici ca s-au adunat toate!!!
Poate vine bebelusa de ziua mea, ar fi minunat!!!
Va doresc tuturor numai bine si va tin la curent!
35+cuEva Ioana


3 sarcini oprite in evolutie: 8s, 8s, 7s, nu am facut anal genetice de trombofilie; acum: sarcina obtinuta natural, tratament: Fraxi 0.3ml/zi; Femibion, vit C, Mg+B6, acid folic 5 mg; DPN 9-10 Ian 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

e bine fata, stai linistita
lasa si stetoscopul ca mai ai un pic si o vezi face to face. sa nu cumva sa nu ne anunti

in 31+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Pai eu nu zic ca e rau pulsul, ziceam de stetoscop ca sa stai linistita :)

Fetele, in Bucuresti aveti idee pe unde se gaseste Inohep? Ca pe net vad cam pauza la Sensiblu si Dona. Dna dr. Avram mi-a zis ca au crescut cam brusc d-dimer de la 212 la 610 intr-o luna si ca e cam devreme la 22 de saptamani si ca poate ar trebui sa incep heparina sau sa mai asteptam 2 saptamani, s-o intreb pe dna dr. ginecolog (i-am dat sms ca nu poate vorbi acum). Si mi-a zis Inohep 0.45 seara ca are acoperire mai buna pe 24 ore sau Clexane 0.6, la greutatea mea. Si nu as vrea sa ma bag la Inohep daca nu se gaseste.



22+

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G/5G; heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magnerot, Folowise*

Mergi la inceput