Viatza in Germania - cap. 73

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisa84

Buna ziua fetelor...Numele meu e Denisa si sunt din Timisoara. sotul meu e la munca in Germania si m-am hotarat sa plec si eu..avem un baietel de 2 ani si 8 luni care va ramane acasa vreo 2 luni, pana vedem cum stau lucrurile acolo. Eu nu stiu deloc germana, sotul meu mi-a gasit de lucru, sa fac inventarul la magazine...am inteles ca nu trebuie sa stii limba pt inceput. O sa pot sa fac ceva cursuri de germana? cam care sunt preturile la apartamente ( pe langa Sttutgart e sotul meu ), cu gradinitele, cresele cum se procedeaza? O sa fie o schimbare cam mare in viata mea si sunt tare debusolata. de aceea am intrat aici, sa pot sa vorbesc cu persoane care au trecut prin asta. Va pup si multumesc anticipat de raspunsuri.

Pe undeva pe langa Stuttgart locuim si noi. E o schimbare mare dar daca sunteti hotarati sa faceti fata veti reusi. Se fac cursuri de Germana si aici ar fi bine sa cunosti un pic limba, nu e mare lucru cand auzi ca e doar vorba de facut inventarul dar bariera limbii poate crea neintelegeri etc. Baietelul poate va fi primul care se va adapta. Ar fi bine ca atunci cand veti avea un domiciliu si mergeti la primarie sa va declarati contractul de inchiriere etc sa intrebati de gradinita si de un curs de germana pentru tine. Poti sa intrebi mai detaliat poate spui chiar mai exact zona unde veniti asa e greu sa dai raspunsuri care sa fie chiar de ajutor.

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)


Blogu` nostru

Blog culinar

Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, pe mine si pe sot ne-a pocnit azi o magen-darm-grippe de toata frumusetea (stim ca e la gradinita, pina acum Florian nu a facut, bat in lemn).

Care aveti experienta,sa mergem pt noi la doctor (pt Florian, as merge bineinteles), sau imi dau aia tot stixuri cu cola? Cam cit tine si cind trebuie sa imi fac griji? Desi in grupa lui Florian sunt deja cazuri, nu il vom duce la cresa, ca inseamna sa se duca unul ditre noi cu el si nu vreau sa imbolnavesc pe cineva pe acolo...

Daca Florian face, e vreun tratament standard sau vreunul minune ? Cum sa il linistesc daca l-o durea burtica (ca asta ma omoara pe mine om matur, darmite pe pui)?

Eu nu imi aduc aminte sa fii avut ca persoana matura asa ceva, iar sotul nici atit, asa ca suntem fara experienta.

Multzam de sfaturi!

Cristina, mai intirzii acum cu banii, cind vrei sa trimiti pachetul? Eventual pot trimie prin Paypal, da aia iau niste taxe din banii trimisi...







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Daniela, in primul rind: multa sanatate!

Nu prea ai ce face, decat sa asteptzi sa treaca cu sticsuri, zeama fiarta de la orez sau/si morcovi si banane. Eu am chemat salvarea acasa acum 7 ani (am luat de la Bianca). Nu au avut ce sa imi faca....la mine a tinut 3 zile, Bianca a doua zi nu mai avea nimic. Ea a dat afara pe ambele parti Nici nu ma puteam tine pe picioare, si masina de spalat isi facea treaba non-stop Sa betzi mult, poate ceai de menta ca stringe la burta....altfel, va deshidratati si e si mai nasol. Florian poate lua de la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Aschiutza,si eu am luat de la Stefan prin octombrie si mi-a fost extrem de rau 2 zile,am stat numai in pat asa ca sotul si-a luat liber ca se speriase,la mine s-a lasat numai cu vomitat,febra,stare continua de lesin...

Copilasii mei au mai avut de-a lungul timpului dar nu episoade prea nasoale si in afara de ceai de menta,cola si uscaturi,nu am folosit altceva.
Li Stefan i-am dat pt greata Vomex dar nu a avut nici un efect ,cred ca la virusii astia,tratamentele nu prea functioneaza

sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

neatza! Pot astepta pana la sf lui ianuarie, apoi il trimit. Paypal e prea complicat si nici n-am cont, mai bine in cont bancar sau prin posta.
Andreia, iti spun de indata de ajung.

Kari, iti trimit PM.

denisa, bine ai venit! Ceska are dreptate, daca spui orasul unde vii poate gasesti pe cineva chiar de acolo. Daca ai posibilitatea si timp ar fi bine daca te-ai uitat inca de acum intr-o carte de germana, sa intelegi cateva cuvinte de baza, altfel e greu chiar si la un inventar. Ma refer la formule de politete, cifre, termeni precum "bucati, lista". In rest ai sa faci aici un curs, sunt peste tot. Daca tot esti singura la inceput poate te inscrie sotzul tau la un curs, sa-l faci imediat cat nu ai copilul cu tine.
In rest, multa rabdare ca se rezolva toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo

Cristina, rezolv astazi. multam fain.

virusul ala magen-darm-grippe cred ca la avut si baiatul meu. nu a avut dureri mari, doar cand si cand cate o criza. medicul a spus ca nu stie despre ce e vorba. normal, cum ar putea sa stie cand nu ia facut analize. azi s-a dus la scoala, sper sa fie bine.

denisa, cand ajungi in Germania primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa te Anmelden la primarie. apoi sa ceri Freizügigkeitbescheinigung. anmeldung iti faci pe adresa sotului, acolo unde el locuieste. abia apoi te gandesti la curs de limba germana. fara sa ai actele de mai sus nu te primeste nici la scoala si nici sa lucrezi nu poti. nu iti recomand sa lucrezi daca nu ai cele de mai sus si mai ales dreptul de munca. te expui unui risc foarte mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata,

L-am avut si eu pe Angelo toata sapt trecuta bolnav cu febra foarte mare si varsaturi.Toata vacanta a fost ok iar sambata, inainte de inceperea gradinitei, am fost la Cocoloco si probabil o fi luat virusul de acolo. Am fost acum doua duminici la spital sa il consulte si a spus medicul ca este un virus puternic in perioada asta si, se manifesta, pe langa ce avea Angelo, si cu diaree.
Alina eu multumesc lui Dumnezeu ca am dat peste dr-ul de la spital, este singurul in atatia ani, care ne-a dat vomex pt varsaturi. Nici nu stiam ca este si pt copii, eu luam in sarcina si ma ajuta cat de cat. La Angelo a avut super efect! Si cand ma gandesc ca el dintotdeauna, cand era bolnav, nu scapa de varsaturi.....
Pt diaree stiu ca este foarte bun furazolidonul sau saprosanul.Se gasesc in Romania nu aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Maraki,trebuia sa intrebi aici ca precis iti ziceam noi de Vomex.Eu stiam demult de el,am avut mereu in casa sticlute pe care le-am aruncat intregi pt ca au expirat si nu am avut nevoie sa le folosesc .Acum i-am dat baiatului de vreo 2 ori in calatorie pt ca de cele mai multe ori are rau de masina dar apoi e somnolent si asta nu-mi place...
Mai sunt si picaturi de Metroclorpramid pt greata,i-am dat fetei anul trecut la un episod din asta de Magen-grippe dar nu au ajutat-o...
Aici gasesti in farmacie pt diaree,fara reteta,Diarrhoesan (e natural,facut din pectina de la mar)sau Lacteol(e f bun si pt refacerea florei).

Sanatate bolnaviorilor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Vomex: supozitoare..se asimileaza usor si normal nu sunt fomitate

Perentol contra diaree..e o drojdie uscata

si Electroliti, mai multa sare sa retina apa.

dar cum ai mei le-au facut pe toate de la Norovirus la Rotavirux etc..am observat ca daca dr spune ca-i in plan, adika nu are pielea zbarcita si nu a scazut in greutate mai mult de 10% e mai bine sa lasi corpul sa eliminie virusul. Asa ca io evit sa contracarez voma diaree si intr-adevar isi revin mai usor. Le dau norofen ca dureri au saracii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Didi ,stau baietii tau cuminti la supozitoare?
Al meu se enerveaza rau,nu reusesc si cu siropul il mai pacalesc cumva....


Mergi la inceput