Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (31)

Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (31) | Autor: iul_aug2010

Link direct la acest mesaj









BUN GASIT
INTR-O NOUA ETAPA A VIETII
IMPREUNA CU MICII DELFINASI !!!


A FOST ODATA O MINUNATA ODISEE A GRAVIDUTELOR CU DELFINASI: 1 ... 188
APOI A VENIT O ODISEE A MAMICILOR CU DELFINASI: 1 ... 175


DELFINASI LA PRIMA ANIVERSARE

CLUBUL SCUTECELOR

"Delfinasi si delfinase, a trecut cu bine-un an
Am crescut, vedeti voi bine, suntem tare nazdravani
Invatam si ne jucam, gata cu bebelusia
Suntem omuleti de-acum, incepe copilaria!

BUN VENIT IN CLUBUL SCUTECELOR! SA AVEM 3 ANI PLINI DE BUCURII, REALIZARI SI MULTE AMINTIRI MINUNATE! " (eladea2005)


30,29,28,27,26,25,24,23,22,21,20,19,18,17,16,15,14,13,12,11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1




Delfinasi de IUNIE 2010

09.06 - Andrei Ioan de racusor2010
16.06 - Radu Gabriel de tina_80
19.06 - Hannah Isabela de rodyka + Anca-Maria(26.06.2001)
23.06 - Matei Alexandru de tanti + Andrei (11.02.2006)
24.06 - Maria Antonia de giorgia23
24.06 - Larisa Ioana de ochidut
24.06 - Filip de eladea2005 + Eric (09.12.2007)
24.06 - Theodor Mihai de Roxana_Theo
25.06 - Beatrice-Teodora de crissy77 + Elise-Stefania (3.12.2005)
27.06 - Mihnea Damian de mov_79
29.06 - Sebastian Petru Andrei de lalala13
30.06 - Tudor Andrei de coteasca

Delfinasi de IULIE 2010

03.07 - Rebeca Stefania de adrianaBuc (DPN 10.02.2012)
06.07 - Carla Maria si Matteo Cristian de carla_2008
08.07 - Yanis Stefan de beluistef + Luisa (23.07.2005) si Beatrice (02.06.2003)
08.07 - Matei Marius de ooana
09.07 - Victor de ilinca79
11.07 - Andrei de imaya
12.07 - Daria-Cristina de ramonasin
13.07 - Natalia de Cris2010
13.07 - Bogdan Andrei de sorina_goga
15.07 - Letizia de CarmenAlbu
15.07 - Radu Gabriel de matusa77
16.07 - Mihai de Victo + Stefan (30.10.2007)
16.07 - Tania Maria de rubia
17.07 - Vlad de crispro
18.07 - Sabina Maria de ramo1901
20.07 - Hanna de goldstück (DPN 16.04.2012)
21.07 - Paul-Christian de btz_ovi
22.07 - Matei Alexandru de bambi_bv
22.07 - Nectarie de larissa_79 + Alexia (13.07.2006)
23.07 - Victor Andrei de bumblebee
24.07 - Raul Ionut de paula_m
25.07 - Filip de mya85
28.07 - Riana Maria de ciristina_serban + Razvan (23.11.2004)
28.07 - Vlad de ludmila_p85
30.07 - Denisa Maria de anca_vlad + Vlad-Mihail (05.11.2003)
31.07 - Bogdan Andrei de senty_mary

Delfinasi de AUGUST 2010

01.08 - Raisa de ramonavlas
02.08 - Andra Maria de Mycya
02.08 - Clara Maria de miha13gina + Thomas(21.02.2008)
02.08 - Andre de stefania_97 + Catarina (25.08.2007)
03.08 - Alexandru Radu de nela_didea
04.08 - Sara Maria de maurice
04.08 - Bianca Maria de michelle1981
05.08 - Tudor Constantin de baby78
05.08 - Denis Gabriel de princess
06.08 - Ariana de bubster
07.08 - Robert de enik83
09.08 - Adina Stefania de lauri_ca + Radu (11.09.2002)
10.08 - Sebastian si Felix de Dragaica
10.08 - Cristian Alexandru de Laurika1982
10.08 - Raducu de pufescu
10.08 - Anastasia de Catalina2307
10.08 - Otilia Ioana de bratafel + Bianca Maria (10.06.2008)
12.08 - Radu de puiutz_mic
12.08 - Albert Simon de crissteo + Teo
14.08 - Iulia Alexandra de Otiliav + Ana Maria (18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008)
16.08 - Miguel de aelita + Sofia (02.01.2007) si Andres (22.05.2008)
17.08 - Sasha de ainotna + Bogdan
17.08 - Victor Petru de katalina + Catalin (04.03.1998) si Robert (13.04.2004)
18.08 - Antonito de palomina
18.08 - David de bamboletta + Antonia - Gabriela (01.11.2006)
19.08 - Iulia de mousel
20.08 - Mara Nicolle de Alice_Elena (DPN 03.01.2012)
20.08 - Medeea de saddie
20.08 - Ioana Maria de shoshika + Tudor David (30.12.2006)
21.08 - Eva de Diana_Eva





Sfaturi utile: muci, tuse, raguseala, febra, diaree, varsaturi, viermisori, alergii, bubite, idei meniuri, retete diverse



Link-uri utile:
Remedii homeopate
www.homeopatie-soescu.ro/tuse.html" target="_blank">Remedii homeopate - TUSE
www.nestlebaby.com/ro/nestle_baby_club/curve/curve.htm" target="_blank">Curbele active ale greutatii si inaltimii
Grafice lunare de introducere a alimentelor in functie de varsta
www.who.int/childgrowth/software/en/index.html" target="_blank"> Crestere si dezvoltare bebe
( se da download la WHO Anthro for PC ; odata instalat accesati "Individual assessment" , "New child" , introduceti datele. Sa nu uitati sa dati "Selected child" - "Save changes"
.)



Sarbatoritii lunii DECEMBRIE

Elise-Stefania (crissy77) - 3 dec.
Dragaica - 7 dec.
crissy77 - 8 dec.
Eric (eladea2005) - 9 dec.
Elisa (Otiliav) - 9 dec.
eladea2005 - 12 dec.
miha13gina - 13 dec.
ludmila_p85 - 15 dec.
Alice_Elena - 18 dec.
Ana (Otiliav) - 18 dec.
puiutz_mic - 19 dec.
beluistef - 20 dec.
matusa77 - 24 dec.
paula_m - 26 dec.
Otiliav - 30 dec.

-----MI
poze crispro

poze Denisa

poze Tina

poze Ochidut

poze adrianaBuc

poze paula_m

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ludmila_p85 spune:

Sint prima!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palomina spune:

Laurika, felicitari! Sarcina usoara!

Crissy, un si o de la mine, cu cel mai mare drag ! La multi ani !



la mas feliz mamacita del mundo - Antonito 18.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palomina spune:

Crissteo, si eu faceam pipi in pat si tot din cauza de frate mai mic aparut "peste noapte" si eram si rea si tin minte ca aveam momente cand as fi vrut sa nu am frate dar s-a rezolvat pana la urma.... Am fost f atasati unul de altul. Acuma e barbat in toata firea, deja nu ma mai baga in seama

la mas feliz mamacita del mundo - Antonito 18.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

La multi ani Crissy, mamica draga!
Sa-ti dea Dumnezeu ceea ce iti doresti cel mai mult: sanatate fetelor si familiei tale! Sa fii mereu la fel de puternica si devotata, o mamica exemplu pentru noi toate. Te imbratisez cu mare drag si sper sa te si cunosc intr-o buna zi! Multe si imbratisari pt. tine

Victo, of tu mami, ce rau imi pare ca esti asa necajita? Iti mai sta gandul sa reintri in CIC? Poate asa ai putea pentrece mai mult timp cu baietii, ai mai merge la psiholog, s-ar mai imbunatati situatia cu Stefan. Nici eu nu cred ca el chiar isi da seama de gravitatea cuvintelor pe care le spune. E doar suparat, i-a fost poate tare dor de mama lui, in timpul in care ai fost asa ocupata si stresata.

Nu cred ca v-am zis, dar eu multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi ca nu m-am intors la job in primavara, cand am fost chemata. Colega care a a fost promovata in locul meu lucreaza de dimineata pana seara, e super stresata, are o multime de probleme, cu toate ca e o persoana foarte capabila. Pai eu probabil as fi ajuns sa-mi vad copilul doar in somn. Oricum sunt ingrozita de clipa in care ma reintorc la munca, nu stiu cum imi voi gestiona timpul sa le fac pe toate. Dar Doamne Doamne le va randui cumva pe toate.

Crissteo, bravo pentru timpul petrecut doar cu Teo. Musai sa repetati experienta. Tu esti o mamica extraordinara, si sunt convinsa ca, cu rabdare, tact si ajutorul psihologului se va remedia problema.

Cristina ma doare sufletul cand citesc prin ce ai trecut in copilarie...

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Crissy, la multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Laurika, felicitari pt sarcina!
Crissy, pt oprirea sangerarii il tin neaparat in fund sau in picioare (nu culcat) si ii apas pe nara respectiva. E singurul mod in care mi-au spus medicii sa opresc. Plus, daca ii curge mult mai e un buretel steril la farmacie, care se dizolva singur in nas. Il pui in nara si gata. Oricum e scump. Eu nu am folosit desi am luat, sa fie, ca deja ma dispera de cate ori ii curge.
Victo, sa nu te superi pe mine, dar cred ca Stefan nu e un mic dictator ci dimpotriva un copil foarte sensibil, careia nu i se acorda suficienta atentie. Mai ales din partea tatalui. Tatii ii inflenteaza foarte mult pe baieti, tendinta e sa se spuna, ca mama ii cocoloseste( in general) si de aceea sunt ori alintati, ori obraznici, ori mai stiu eu ce etichete…De fapt (asa stiu eu de la un psiholog in care am fff multa incredere), tatii sunt cei care le modeleaza comportamentul, prin ne/stiinta lor de a le da atentie neconditionat, de a-i iubi neconditionat, de a-i respecta neconditionat…In fine, e mult de vorbit pe tema asta. Nu inseamna nicidecum ca mama nu are un rol decisiv in educarea copilului, dar fara a lua cazurile duse la extrem, mamele sunt de obicei mai atente. Parerea mea e sa incercati cu Stefan “positive parenting”, eu sunt acum in curs de cautare a unor carti bune de specialitate.
Din pacate sunt SI foarte multi psihologi (cum sunt si doctori care gresesc diagnosticul) care nu-i citesc bine pe copii, iar consilierea lor parentala mai rau face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Crissy, la multi ani! Sa fi sanatoasa, fericita si puternica asa cum te stim! Cu ajutorul lui Dumnezeu o sa treceti peste toate problemele, tine-te tare ca fetele tale au nevoie de tine.

Dragaica, la multi ani, multa sanatate si iubire!

Laurika, felicitari si sarcina usoara!

Toti fratiorii mai mari sunt afectati de venirea celui mic in familie, doar reactioneaza diferit, poate si in functie de temperament. Al meu nu parea sa sufere, dar totusi, zilele trecute m-a intrebat pe cine iubesc mai mult, si pt. ca am insistat ca ii iubesc pe amandoi la fel, mi-a spus ca asta inseamna ca o iubesc mai mult pe Stefi. I-am explicat eu ca legatura dintre noi e f. puternica pt. ca el e in viata noastra de mai mult timp, adica are un fel de avans, dar nu stiu daca asta l-a linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

maurice, sanatate, sa treceti repede si usor peste interventie! dar ce are sara?

De Bumblee, eu am inteles ca azi doar isi face formele dar pana la urma se opereaza luni, ca in w/end avea sotul o petrecere. Sau am inteles eu aiurea

Cristteo, si mie imi place tare mult cum vb de baietii tai, ca tot ti-au mai zis fetele. De aia sunt convinsa ca vei stii cum sa abordezi problema, sa comunici cu ei...Mi-a placut cum v-ati plimbat voi si de prostioara cu crenvursti

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Crissy

Citat:
citat din mesajul lui ilinca79
Oricum sunt ingrozita de clipa in care ma reintorc la munca, nu stiu cum imi voi gestiona timpul sa le fac pe toate. Dar Doamne Doamne le va randui cumva pe toate.


ma simt la fel de ingrozita gandindu-ma...cat timp voi mai avea eu pentru Matei?! mai devreme de ora 18 nu ajungeam acasa
1-2 ori pe sapt poate chiar pe la ora 19


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Ihhh, scriisesem ditamai mesajul si s-a sters .
Din ce-nmi mai aduc aminte:

Victo, te imbratisez cu drag, esti o mama buna! Cred ca fetele au dreptate, Stefanut isi simte locul luat dupa ce a aparut Mihaita, dar poate si implicarea mai mare a lui tati l-ar ajuta. Cred ca si o ora daca i-o vei dedica va fi buna, pt ca va fi numai pt el.
Cum spunea Crisu', nu pune la inima, ca el a vrut doar sa te doara, el nu a gandit ce a spus..

Crissteo, sa iesiti din starea asta tensionata! Tu esti o mama echilibrata si sigur vei aduce calmul in casa.

Ochdut, la mine te gandeai cand spuneai Bambo?

Maurice, ce operatie? Sper ca e bine mica Sara si asteptam sa ne spui ca e totul ok! Recuperare rapida si usoara!

Am fost azi dimi la spital, m-a vazut medicul, m-am intors dupa PJ acasa, inapoi la spital, nu era buna hartia care am avut-o pt internare, ca sa vada ca sunt asigurata, am pus barbatul pe drumuri, in cele din urma imi face internarea, am asteptat cam 2 ore ca sa imi ia sange, asta pt ca nu aveau epruvete sau cum s-or numi alea in care tb recoltat sangele.. , nu?
Maine dimineata ma prezint la hacuiala. Anestezie generala, imi pune plasa (de buzau ), n-am nicio apasare in privinta operatiei. Ma seaca faptul ca va tb sa stau internata si voi fi departe de Vichisor, sper sa nu ma ia depresia pe acolo. Daca dupa ATI ma baga la rezerva, probabil imi aduc si laptopul, daca nu vor fi locuri, probabil ma vor tine la ATI si ma voi multumi cu niste cartulii.
In orice caz, maine voi gasi o modalitate de a va anunta ca operatia a fost de un succes rasunator.
Daca va ganditi la mine, va multumesc si daca va rugati, rugati-va ca cicatricea sa fie mica, sa pot sa-mi etalez ombilicul, alte griji sa nu aveti pt ca nu este cazul.



Sa-l ajutam pe Vlad!!
Suc de NONI - Pt. Vlad

Mergi la inceput