Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Amary, cum ai putea gandi ca am avea ceva impotriva? Bineinteles ca esti binevenita!
Nu stiu daca greata si varsaturile se leaga de sarcina gemelara, uite si eu si Aever si Shoshonika, ne luptam din greu cu ele si avem un singur bb. Nici eu n-am avut asa stari la sarcina cu baiatul, ce-i drept, eram mai tanara, dar e posibil sa nu depinda nici macar de asta. Succes la eco!
Shosho, si eu o ignor, dar nu ma ignora ea pe mine.


Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna dimineata, mamici!!!!
De cateva zile am o energie dimineata de-mi vine sa dau trei ture de cladire cand ajung la servici. Ca sa nu mai vorbim ca ieri s-a facut bradul la birou si e atmosfera asa frumoasa. Aaaaa, si ascult MagicFM, radioul lui Mos Craciun, numai cu colindeeeeeeee!
Elly, te pupacesc tare tare ! Sunt bine, momentan n-am nicio problema, greturile au plecat in lumea lor, burtica inca mititica, seara se mai umfla, dar cand stau in pat cu fatza-s sus, nik nu se cunoaste. Sambata am eco, sa vedem ce mai face gaza mea ca mi-e dor de ea. Super ciudata perioada asta pana incepi sa-l simti pe bebe, nu stii ce se intampla in burtica ta...
Eu l-am intrebat pe dr cand mi-a zis ca lungimea colului e de 3,7 daca nu cumva e prea scurt, dar cica nu ar fi (tocmai ca am auzit de la voi numai de lungimi de 5 cm...).
Virginia, si eu auzit de chestia cu pregatitul sfarcurilor cu un prosop aspru....pana ce am ajuns la cursurile prenatale, unde tanti aia care era moasa ne-a zis sa nu facem asa ceva, pt ca actiunea asta poate genera contractii, mai ales in ultimele luni sa nu facem lucrul asta sa nu riscam o nastere prematura. A, si tot cu nasterea prematura a spus sa nu ne mangaiem prea mult burticile, mai ales circular, asta fiind o alta actiune care genereaza contractii, este chiar o procedura care se practica in timpul travaliului, pentru a intensifica travaliul si a-l scurta.
Si eu faceam chestia cu prosopul pe sfarcuri pana sa incep cursurile alea. Oricum ar fi, din pacate eu am facut ragade de toata frumusetea, chiar o crevasa, o chesti de parca mi-ar fi taiat cineva sfarcul cu cutitul...de toata frumusetea, ce mai. Si ce e mai frumos e ca ranile astea trec f greu pt ca nu au timp sa se usuce, pentru imediat vine urmatorul supt. Imi ieseau lacrimile ca la crocodil cand punea puiu gurita pe san, dar amortea in cateva secunde.
Dar ce sa va spun, ma bucu ca bebe a fost papacios, au trecut si ranile. Iar de furia laptelui n-am avut parte ca bebe a fost papacios din secunda unu, asa ca n-au avut timp sa se supraincarce canalele cu lapte, le-a golit soricelul imediat.
Dar nush de ce vorbesc despre asta acum, o sa vina si momentul de astfel de discutii peste cateva luni.
Miha, ofoffff, imi pare tare rau ca te-ai imbolnavit. Poti sa incerci si siropul Stodal, e homeopat, e admis in sarcina, dar nu stiu ce branza face, poate totusi sunt mai eficiente siropurile de care-ti ziceau fetele. Multa sanatate!!!!
Amary , si eu am avut la sarcina asta greturi mult mai mari decat la David, la sarcina aia nici n-am stiut ce-i aia greata. Dar las ca am aflat acum...Din fericire in sapt 12 au trecut brusc.
Gata, ma apuc de treaba!

PS: apropo de cursuri prenatale, fete care sunteti la primul bebe, stiti ca daca participa si sotii vostri la cursuri impreuna cu vpo si capata diploma de cursuri de puericultura, au 10 zile libere in plus la nasterea copilul fata de cele 5 legale, da? Din pacate e valabil doar la primul copil, la al doilea se presupune ca stii deja cu ce se mananca...

Iulia, mamica fericita de David Andrei (04.07.2009) si 12+ cu
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Uliiasi, chestia asta cu colul ma streseaza si pe mine. La sarcina trecuta am avut 42 mm, iar in ultimul trimestru 38 mm, si dup-aia s-a scurtat de tot si am nascut cu multe complicatii din cauza trombofiliei la nici 37 de sapatamani. Asa ca nici colul meu nu e prea stralucit, important e sa stea inchis
Asta cu prosopul si sanii, mai tarziu, ca ma dor sfarculetzele acum de nu poate nimeni sa puna mana pe mine. Oricum de-abia am terminat in februarie cu alaptatul, sper sa nu am probleme la capitolul asta....

Miha81, si eu am racit, dar mai mult stranut si ma doare gatul, m-a ocolit tusea. Stiu ca sarcina trecuta tot asa in primul trimestru am racit cu o tuse urata si am luat Stodal (cred ca ca e homeopat). Sper sa nu ma insel cu privire la denumire, a trecut mult timp de atunci....

Amary 11+ de


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Buna dimineata burtici.Si eu vreau sa fac cursuri prenatale,insa nu stiu unde.In Iasi, stiu ca se fac la Arcadia- 360 lei, Elena Doamna-300 lei, insa am auzit ca si la maternitatea Cuza-voda se fac, posibil gratuit. Tu le faci de acum?Stiam ca de la 24 de saptamani se fac, cate 2 ore sedinta, 6 sedinte.
In rest..."normalul" obisnuit: greata( dar imi pegateste iubirea mea ceva bun de papa), dureri de burta jos-jos si...o maaaare nerabdare pana sambata dimineata cand plecam la Roman, la socri.Ei stau la casa(undeva in centru), si e foarte frumos.Cel mai mult vreau sa imi vad cumnatelul de 8 ani,care spune tot mai multe idei comice.Si poate reusim sa il vedem si pe Zen

Mihaela15+ cu Eduard-Flavius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Buna dimineata burtici!

In primul rand va multumesc pentru sfaturi si sustinere. Nici nu mai imi vine sa scriu ceva pentru ca ma simt foarte negativista, stresata si nu vreau sa transmit starea.
Nu am incredere in nici un medic din cei la care merg si stiu ca asa nu ma va ajuta pe viitor. Am avut incredere la inceput in medicul de la Medicover pana mi-a facut echo si a iesit o diferenta de 1 mm fata de masuratoarea celui de la Filantropia.
O sa vad astazi la ora 14.00 ce spune si Dr.Iosup si o sa ma decid probabil pe mana cui voi merge, daca nu ma decid o sa ma vedeti iar plangandu-ma pe aici.

Referitor la sfarcuri, ale mele s-au transformat in "agatatori" cum spune sotul, poti sa agati un prosop de ele. Par umflate, stau bat inainte si sunt sensibile si dureroase, plus ca s-au inchis la culoare. Si eu le frec un pic cu prosopul dupa baie, pentru ca se ia un strat subtire de piele.

Amary bine ai venit la noi in casuta, sarcina fara probleme cu bebei sanatosi!

Elena CRL este 7.62cm si corespunde la 13,5 saptamani. Si eu imi doresc din toata inima sa fie bine puiutul meu, multumesc de incurajari

Tinuta succes la amniocenteza. Eu sunt din ce in ce mai nesigura daca sa o fac sau nu... o sa vad ce zice si Dr. Iosup.

joana ma pufneste rasul cand ma gandesc ca Dr. Iosup vorbeste incet, pentru ca eu stau cam prost cu auzul, deci sigul o sa-l stresez cu repetatul

Nana multumesc, sper sa iasa ok echo de azi si sa ma ajute sa ma hotarasc. Nici eu nu inteleg de ce mi-au recomandat amnio, dar sunt hotarata sa mai vorbesc inca odata cu doctorul sa ma lamaureasca. Cred ca o sa trag o fuga pana la spital intr-o dimineata, ca daca sun poate nu-si poate face timp...

Doamne ajuta!





Sa fim sanatoase, cu bebei sanatosi!
Deea 13+ cu miez dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna dimineata, burticute dragute!

Iulia, te inteleg perfect cu super-energia. Acum m-as ridica sa dau o tura de cladire (si doar ce am ajuns) . Nici mie nu-mi venea sa cred cat elan si energie m-au apucat, cam in acelasi moment in care m-au mai lasat greturile. Dar si exploziile astea de energie sunt trecatore si parca totusi mai rare decat episoadele de epuizare (pe care inainte de sarcina nu le aveam deloc). O fi si legat de Craciunul care se apropie si pe care il Ador - cand ma gandesc ca peste o saptamana trebuie sa fac bagajele pentru mers acasa... iuuui, cu greu ma abtin sa nu topai un pic pe aici.
Dar cand aud ce povestiti voi despre alaptat, parca ma ingrozesc si ma linistesc brusc... Adica, nici prin gand nu-mi trecea ca sunt atatea probleme, rani in carne, canale supra-incarate, si... nici nu-mi mai amintesc ce am citit.

Andreea, felicitari pentru rezultatele perfecte, nici nu ne indoiam ca vii cu vesti bune relativ la puiutul tau!

Virginia, sfatul cu "nu hidratati sfarcurile" e binevenit, pentru ca eu aveam tendinta sa fac asta. Dupa dus erau foarte uscate (fiind mai inchise la culoare se observa cum se exfoliaza), asa incat la ele insistam cel mai mult cu crema. Dar daca zici ca mai bine nu, ma conformez. Cu prosopul am sa insist, pentru ca nu mai sunt nici pe departe la fel de sensibile ca in primele saptamani.

Relativ la matematica lui Ioana... dupa calculele mele, e in clasa a 2-a, a 3-a, nu? Pai, prea complicat nu ar trebui sa fie. Cred ca problema e cum zici, un blocaj psihic - efectiv refuza sa o accepte dintr-un motiv sau altul. Cum zicea si Elly, unii copii au inclinatie spre matematica, altii spre altceva. Dar oricum ar fi, trebuie sa se impace cu ea inca vreo 6 ani pentru ca nu are cum scapa de ea pana la liceu cel putin. Cred ca Elly avea dreptate cu desenele. Faceti probleme practice si la care sa le vada aplicabilitatea, incearca sa o rasplatsti cumva si sa o lauzi cand reuseste singura, pune-i intrebari ca sa ajunga ea la raspuns, nu-i da tu niciodata raspunsul, fa-o sa se bucure cand a ajuns la rezolvare singura, sa se simta mandra. Invat-o sa gandeasca (si) matematic, nu o invata sa rezolve probleme de matematica. Poate gasesti ceva carti cu probleme practice interesante- eventual poti intreba profesoara.

Cred ca e un pas tare important ca acum sa nu se "certe" cu matematica - in orice disciplina logica exista un moment de "click" care se intampla la un moment dat, trebuie sa o ajuti sa il gasesca. Eu de exemplu in clasa a 9-a la info aveam un profesor oribil, care preda oribil. Eram premianta, dar spre sfarsitul primului trimestru riscam sa raman corigenta la info. Ai mei erau socati - corigenta fetita lor cu premiu I?! Si cumva cumva am reusit sa trec de clasa a 9-a, cu niste mici meditatii. Intr-a 10 a venit o nou profa care Stia cum sa explice. Am adorat informatica de atunci, nimic altceva nu mai exista in afara de ea. Am dat apoi la mate-info si acum lucrez in informatica. Asa ca... e vorba doar despre a sti cum sa-i deschizi apetitul si sa-i arati cat de minunat e universul ala si la ce-i poate folosi.

Miha, tare rau imi pare ca raceala ta da din rau in mai rau...aprindere de plamani?! Nici nu stiu cum mai rezisti, sincer, cu toate pe cap. Pentru tuse in afara de ce ti-au recomandat fetele nu stiu nimic, insa incearca sa te odihnesti cat mai mult si sa stai la cald, sa mananci sanatos ca sa prinzi puteri si sa te vindeci mai repede.

Shoshonic, sa stii ca si mie imi faceau plimbarile foarte bine la greata, mult mai bine decat zacutul in pat (doar ca ma desprindem cu greu de pat ca sa ma duc sa ma plimb, din cauza oboselii continue). Cat despre faptul ca la mama nu-ti e greata, poate tine de faptul ca nu te gandesti asa de mult la ea, iti umpli timpul cu altceva, nu o "pandesti".



Diana 18+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Buna fetelor.

Multumesc fetelor pentru raspunsuri. Eu ma dau cu crema extra hidratanta pe tot corpul, si pentru vergeturi si datorita faptului ca imi este mai uscata. Degeaba ma dau ca tot ma mananca, acum sper sa treaca repede. Cu cresterea lor, cred ca sunt obisnuiti, ca numai de cateva luni am incetat cu alaptatul, asa ca pana acum erau cu lapte, deci ar trebuie sa fie obisnuiti. Apropo fetelor, daca doar in august am incetat cu alaptatul, normal nu ar fi sa nu mai am probleme cu desfundatul de canale la bebe2? Nici la Edi nu am avut rani, si sper ca nici acum sa nu fac.
Febra laptelui din pacate am avut-o de 2 ori, deoarece aveam foarte mult lapte. Il hraneam pe Edi si inca mai puteam sa ma mulg 250 ml. La inceput nu m-am muls, dar dupa ce am facut de 2 ori am spus ca trebuie, numai sa nu mai trec prin chinurile acelea inca o data.

Ioana si mie mi sau schimbat sfarcurile si am acelea cosuri de care spui tu, dar cred ca sunt normale.

Aever felicitari pentru rezultatele bune. Sa fie bebe sanatos si mare.

Miha imi pare rau dar nu stiu ce ai putea sa iei pentru tuse acum.

Ellyshor si eu am patit asa sambata. M-am trezit si imi era foarte foame, nu am mancat chiar atunci ca a trebuit sa ii dau lui Edi papa, si pe urma am mancat lapte cu cereale. Nu terminasem de mancat tot si a trebuit sa ma duc la baie si sa dau tot afara. Cel mai rau a fost ca pe urma mi-a fost rau toata ziua.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 19+ Robert Aaron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

A, si am uitat sa va zic ce am citit azi (sper sa nu-mi ridic in cap multimea de burticute cu asta - Don't shoot the messenger!): http://www.jurnalul.ro/sanatatea-familiei/ecografie-3d-4d-risc-598481.htm . Articolul zice ca, Colegiul na­tio­nal al ginecologilor din Fran­ta sustine ca ecografiile sunt daunatoare.

Eu, sincer, e prima oara cand aud asta. Am intrebat vreo 4 medici pana acum despre asta, din care 3 din Franta, toti mi-au zis ca nu au absolut niciun efect negativ. Poate doar un pic de supraincalzire locala. Am incercat sa gasesc sursa articolului astuia scris pe genunchi, insa nu am reusit. Asa ca, deocamdata, pe mine doar ma pune in garda sa fiu mai atenta la alte informatii pe tema asta.

Diana 18+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Si mama, si Cezar au gasit ce imi provoaca greata."Secretul" este ca ne-am mutat in casa noua,proapat renovata si proaspat mobilata. Atatea mirosuri..... Ma plangeam mereu ca e un miros ciudat in casa noastra,mai ales in dormitor iar la mama nu(sa fiu sincera..unde-i mai bine ca la mama? si cum eu sunt singura la parinti...intelegeti) .Cezar,cel care stie tot, a gasit explicatia:mobila!!! In sufragerie am doar o canapea,dar dormitorul...pat+comoda+sifonier. Si ce miros are lemnul asta...oricat aerisim, degeaba.
Si un secret, uneori mi-e rau doar ca sa ma duc pana la mamaCand am deci ca vrem bebe ne-am mutat langa parintii mei, la 2 camere,(pentru ca stateam intr-o garsoniera), in ideea ca ne va fi mai usor cu bebe mic si parintii aproape sa ne ajute.

Mihaela15+ cu Eduard-Flavius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Ia te uita, Shosho se intalneste cu Zen. Ce fain, prima intalnire din casuta noastra. O sa va rog sa faceti poze sa ramana documente, dom'le!
Deea, dar o bataie primesti? Nu inteleg de ce esti atat de ingrijorata, cand riscurile sunt atat de mici. Daca toata lumea ti l-a recomandat pe dr Iosup ca fiind FOARTE bun, ai incredere maxima in ceea ce iti spune si nu te mai framanta asa de mult; n-ai risc 1:3 ca Virgi sau 1:26 ca mine, linisteste-te si incearca sa ai incredere intr-un medic, sa mergi pe o directie. Nu iti face deloc bine starea asta. Hai, ca nu mai e mult.
In legatura cu problemele la mate, am observat ca in clasele 2-3-4 sunt mult mai grele decat ce faceam noi in scoala. Uitati-va dimineata, la ProTv, la meteo. De multe ori Busu le da cate o problema de clasa a doua domnilor de la stiri. Nu sunt tocmai usor si rapid de rezolvat.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 13+

Mergi la inceput