Generatia predestinata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Eu nu ma consider generatie de sacrificiu, si nici mama mea, aflata la celalalt capat al intervalului de virsta vehiculat nu o face. Mai avem amindoua momente de ratacire in care ne dam ochii peste cap exasperate si ne intrebam ce o sa se aleaga de tinerii din ziua de azi dar ne revenim repede amintindu-ne de teribilismele fiecarei virste, de "podoabele" de colegi pe care le-am avut (si care in general au ajuns mult mai bine macar dpdv financiar decit noi ceilalti, astia cumintii, desi pe verema aia toata lumea ii vedea "la scoala de corectie")...

Dar nu vad aceste generatii producind o noua miscare sociala, nici de tipul "revolutiei" nici de alt tip. Mai degraba as spera ca, copiii din ziua de azi sa fie crescuti ALTFEL, cu mai mult respect si dragoste de tara, sa invete ca toleranta si implicarea sunt valori, sa invete ca "Yes, I can !!!" si ca nu sunt singurii pe lume cu visuri si idealuri...

Dar discutia e interesanta !



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Eu nu ma consider generatie de sacrificiu, si nici mama mea, aflata la celalalt capat al intervalului de virsta vehiculat nu o face.



Uite o treaba care tine de fiecare in parte.
Chiar ma amuza sa constat ca multi oameni cu varste diferite (foarte diferite) se considera din generatii de sacrificiu. De la "decretei" (si la astia nu prea mai coincide anul nasterii) pana la copiii de gradinita din zilele noastre, cica toti sunt sacrificati. Din diverse motive.
O tara de sacrificati

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Eu nu ma consider generatie de sacrificiu, si nici mama mea, aflata la celalalt capat al intervalului de virsta vehiculat nu o face.



Uite o treaba care tine de fiecare in parte.
Chiar ma amuza sa constat ca multi oameni cu varste diferite (foarte diferite) se considera din generatii de sacrificiu. De la "decretei" (si la astia nu prea mai coincide anul nasterii) pana la copiii de gradinita din zilele noastre, cica toti sunt sacrificati. Din diverse motive.
O tara de sacrificati

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Pai cumva legat de sacrificiile astea... observ cu amaraciune ca "zicala" romaneasca "frumoasa tara avem, pacat ca e locuita" a devenit...nici nu stiu cum sa ii spun. Motto? In acest context...eu nu mai mir sa vad cum care mai de care se considera sacrificat si exploatat pe altarul patriei...



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Parintii mei aveau o cultura deosebita in ciuda indobitocirii din scoli; aveau carti, multe mostenite dar si unele care se luau la gramada cu o serie de nimicuri dand spagi grase unor vanzatori de la librarie(imi aduc aminte ca era un personaj notoriu la libraria unde acum este Humanitas!), aveau si muzica, da, educatia din familie si...radioul care dadea muzica buna, chiar f. buna uneori daca o ignorai pe aceea patriotica.
Acum, de noi depinde sa le oferim copiilor nostri un destin in care sa predomine o educatie corespunzatoare si o informare corecta.

Sunt convinsa ca gemenii mei care aleg, (optiunea lor, neimpusa!) sa rasfoiasca in nestire cartile si se bucura cand (la 5 ani!) reusesc sa descifreze literele si cifrele vor alege CUNOASTEREA in viata, predestinarea apartinandu-le in EXCUSIVITATE!
Dar si noi am fost atenti sa nu aleaga calculatorul pt. jocuri, ci sa se bucure de combinatiile nastrusnice si informarea pe care le ofera unele site-uri atent alese de noi, muzica buna pe toate caile si alte idei care sa le trezeasca interesul PENTRU EDUCATIE SI CUNOASTERE!
Cartile au fost pt. ei o provacare pt. ca sa inteleaga literele si implicit sa inteleaga ce se spune in cartile cu ilustratii frumoase si pe care ei le admirau; tastatura a fost o alta provocare pt. ca ii obliga sa cunoasca bine literele ca sa tasteze (chiar si in franceza, eventual!) numele site-ului care ii atragea atat de mult.
Filmele animate( oferite numai ca recompensa pt. ascultare!), oferite netraduse, le-au oferit o alta cale de a se descurca in engleza sau franceza.

Ca sa fiu on-topic: o generatie NU poate fi infranta de nicio conjuctura politica daca are o baza solida in educatie si in cultivarea ei.
Vezi studentii si personalitatie noastre culturale din inchisorile comuniste!
Daca dam, ca parinti, generatiei actuale libertati cum ar fi: bani de cluburi, de masini tari, fiind antrenati de mici cu camere pline de jucarii, fuste scurte exersate de mici pe papusi Barbie sau permitand fetelor sa se duca LA SCOALA cu machiaje stridente la concurenta cu "centuristele", ce ne mai miram ca universul lor este cam ..restrans si sunt total debusolati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Acum, de noi depinde sa le oferim copiilor nostri un destin in care sa predomine o educatie corespunzatoare si o informare corecta.

Informarea se face in mare parte din media si din mediu. Degeaba ii spui copilului ceva si el vine si iti spune ca "esti depasit(a)", "asta era valabil pe vremea ta, dar vremurile s-au schimbat".
Nu trebuie sa le spunem coopiilor cum e bine, trebuie sa le pregatim si viitorul, altfel intreaba pe bunadreptate, "de ce nu ati facut nimic sa schimbati lucrurile daca ele nu functioneaza democratic?"

Scriam in primul mesaj de la aceasta tema ca "in '89 s-au construit institutile, dar functionarea lor a fost blocata de oamenii puterii, ca sa poata profita de functii. A venit momentul sa introducem in institutiile puterii proceduri, care sa le faca functionale".
Constatam in aceste zile ca asupra institutiilor sau a membrilor lor, se execrcita presiuni din ambele tabere. Fiecare tabera isi "excita" oamenii loiali pusi sa execute ordinele.
Oamenii din subordinea lui Basescu fileaza cine cu cine se intalneste. Asta au facut de 8 ani, dar nu ca sa faca democratia functionala, ci ca sa-si intareasca puterea.
Pe de alta parte USL-ul prin judecatorii din institutii importante incearca sa transeze problemele in favoarea lor.
Cetatenii nu conteaza pentru ca nu au nici o pozitie si nici o cerinta.
Acum ar fi momentul sa se cerem reforme prin care institutiile sa functioneze dupa proceduri si nu dupa decizii luate cu majoritati votate de membrii lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Mai Deceneus bine le mai zici mai tata!

Si nici un partid nimic?
Pai nu vezi si tu ca societatea civila -intelectualii adica ca numai ei scrie pe net si prin ziare etc (aia cu kilu de uleise uita la TV bine merci pe bucile latite pe doua fotolii )e debusolata si fara lider ?

Profita de vidul de putere , baga un manifest si cine stie ?(Fii totusi atent ca armata d-lui Dogaru e vigilenta!)

Acum sa nu te superi dar un mare neadevar ai zis-taranii n-au rezolvat nimic, sunt cei mai saraci ei sunt marea masa de manevra electorala .Ei si disponibilizatii , cei din regiile de stat degeaba .Oamnii care nu inteleg ca degeaba urla sa munceasca mai mulrt si mai cu spor

Chestiile astea pline de miez din democratia greaca sunt usor inadaptate vremurilor de azi-sunt sofisme nu in sine ci la modul in care tu le folosesti .

Si ca sa ma intelegi mai bine
IN ROMANIA sunt 4 .000.000 salariati!!!!
Astia 4 mil sunt calariti de ailalti 15 .000.000 care vor servicii medicale mai bune, invatatamn gratuit, case gratise, ajutoare , pensii de milioane, vacante in strainatate cu avionul, de unde mai deceneus ca nici Isus nu face minuni asa de mari :cat e el de os din tatal ceresc mai mult decat vin si paine , ajutor spiritula nu a avut de unde.
ia du-te mataluta la biserica si intra fara un sfant sa vezi daca nu primesti vre-o doua duopa ceafa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

scuze.. dupa ,,adica "urma o virgula dar luata pe sus de un sincer avant ceatenesc am uitat sa o pun...

Mergi la inceput