ce de intimpla cu laptele dupa intarcare?????

ce de intimpla cu laptele dupa intarcare????? | Autor: nata18

Link direct la acest mesaj

De mai bine de 48 de ore bebele meu nu mai maninca sin. As fi vrut sa-i mai dau, are abia 11 luni, dar nu prea mai aveam , iar el a ajuns sa manince doar la 6 dimineata, dar vroia mai mult decit aveam, si ma durea cit tragea de ei. Ma mai si musca Asa ca am zis ca a venit timpul
El e destul de ok, seara adoarme fara probleme iar la 6 dimineata maninca vreo 150 ml lapte praf
In prima zi sinii au fost super moi, astazi s-a cam adunat ceva in unul Intrebarea mea e, ce tre sa fac, sa-i las asa si singur dispare laptele sau tre sa-i scurg Nu ma derangeaza, dar simt ca au ceva lapte in ei Ce se intimpla cu acest lapte?
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Nata18, sa stii ca in cazul meu nu a trebuit sa fac nimic, s-a retras laptelel dupa cateva zile... M-a sfatuit dr, caz de nevoie, sa-mi pun comprese reci si cam atat...

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

sa nu scoti laptele pentru ca astfel stimulezi lactatia si in loc sa se opreasca vei produce (scuze de termen )mai mult lapte.Laptele sporeste cu cat pui copilul mai des la supt, sau cand scoti la intervale scurte laptele din ei.Asa ca daca nu mai vrei sa ii dai copilului pui doar comprese reci daca cumva se intaresc sau te dor.In caz de probleme dureroase merci la doctor, da sper sa nu fie cazul.La mine a disparut asa cum a aparut, fara sa fac eu ceva .Pur si simplu nu i-am mai bagat in seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Si eu am pus comprese reci si chiar gheata pe portiunile umflate si dureroase, am luat cand ma durea tare antiinflamatoare la sfatul medicului (Nurofen), am folosit si leacuri babesti (adica foi de varza strivite), am baut si ceai de salvie si a fost ok. Eu personal in 9 zile eram ca... noua :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nata18 spune:

multumesc pt sfaturi
nu stiam ce sa fac aseara, si pe unul l-am stors, nu era tare, dar simteam un mic deranj si mi-era teama sa nu fac ceva rau Doar unul, am stors cam 25 ml , dupa s-a facut moale ca si celelalt
Nu am sa-i mai storc, doar ca nu stiam daca tre sa-i las si am zis ca decit sa fac rau mai bine il storc ca si cum ar minca Acum nu s-a mai adunat , si nici nu mai simt vreun disconfort
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

daca se umfla prea tare e pericol de mastita, deci cel mai bine e sa storci o cantitate mica, cat sa se dezumfle putin sanul. ideea e sa storci din ce in ce mai putin, astfel in cateva zile dispare de tot.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nata18 spune:

Asa am facut Am stors un pic din unul si la 4 zile de la ultima alaptare, zic ca am depasit si aceasta etapa
Multumesc pt sfaturi

Mergi la inceput