Astrologie, numerologie, stiinte divinatorii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Portocalia,

in olandeza se spune 'ingesloten', nu stiu cum se traduce corect.
Deci casa a 2 a incepe in leu si se termina tot in leu. Ceea ce apare mai putin frecvent intr-un horoscop. Si stiu ca are de-a face cu valori, bani dar si in sensul de a 'castiga', de a 'face bani'. Semnul leului presupune o energie de 'in the big way', autoritate. Daca casa ar fi inceput in rac, casa ar fi primit o alta energie, mai 'ascunsa' mai 'emotiva'.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Portocalia,

in olandeza se spune 'ingesloten', nu stiu cum se traduce corect.
Deci casa a 2 a incepe in leu si se termina tot in leu. Ceea ce apare mai putin frecvent intr-un horoscop. Si stiu ca are de-a face cu valori, bani dar si in sensul de a 'castiga', de a 'face bani'. Semnul leului presupune o energie de 'in the big way', autoritate. Daca casa ar fi inceput in rac, casa ar fi primit o alta energie, mai 'ascunsa' mai 'emotiva'.



ah, ok, atunci e altceva. inseamna ca atat casa a 2-a, cat si casa a 3-a incep in leu. nu stiu semnificatia caselor inchise, dar intr-adevar, ar trebui sa insemne ca leul e foarte pregnant in tema, de vreme ce stapaneste 2 case.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:



jupiter retrograd in 5, in ce semn, scorpion? ar putea insemna promiscuitate sentimentala si sexuala, copii nascuti in alte cuiburi dar si o viata boema ostentativa, abordari artistice neconventionale, viata de artist cu productii controversate/dubioase. daca e in balanta, partea controversata/dubioasa/sexuala se atenueaza mult.


da, in scorpion. ma gandeam ca are ceva de a face si cu putere, abuz dar si 'abilitatea de a sapa pana la adevar' legat de tema creativitate, jocuri, copii, flirt/dragoste/sexualitate, arta. Iar jupiter este legat printre altele de religie, filozofie, spiritualitate, invatamant, dezvoltare/mers inainte. As vrea sa formulez o 'tema' a karmei. As spune ca jupiter nu si-a facut 'temele' intr-o viata precedenta din cauza partii negative a scorpionului pe fond de 'viata usuratica' din casa a 5 a. Dar poate ca mai exista o interpretare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Citat:



jupiter retrograd in 5, in ce semn, scorpion? ar putea insemna promiscuitate sentimentala si sexuala, copii nascuti in alte cuiburi dar si o viata boema ostentativa, abordari artistice neconventionale, viata de artist cu productii controversate/dubioase. daca e in balanta, partea controversata/dubioasa/sexuala se atenueaza mult.


da, in scorpion. ma gandeam ca are ceva de a face si cu putere, abuz dar si 'abilitatea de a sapa pana la adevar' legat de tema creativitate, jocuri, copii, flirt/dragoste/sexualitate, arta. Iar jupiter este legat printre altele de religie, filozofie, spiritualitate, invatamant, dezvoltare/mers inainte. As vrea sa formulez o 'tema' a karmei. As spune ca jupiter nu si-a facut 'temele' intr-o viata precedenta din cauza partii negative a scorpionului pe fond de 'viata usuratica' din casa a 5 a. Dar poate ca mai exista o interpretare.



la partea cu karma nu prea te pot ajuta, pentru ca nu ma pasioneaza atat de tare. hai, la un saturn retrograd mai cad uneori in partea de karma si esoterism, dar in general incerc sa ma tin zona verificabila a astrologiei.

din experienta proprie, jupiter retrograd inseamna a te intinde mai mult decat iti e plapuma. inseamna abundenta haotica, expansiune necontrolata si nu intotdeauna fericita. eu de ex, am jupiter retrograd in pesti, in casa a 2-a. si desi e in domiciliu in pesti, faptul ca e retrograd face ca banii sa-mi curga printre degete. niciodata n-am reusit sa fac economii si desi bani mi-au venit, ba uneori mi-au picat din cer (deh, jupiter), intotdeauna am facut cumva de-au disparut in urmatoarea secunda . so, cam asta despre jupiter retro.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Daca nu l-ai fi avut retrograd, milionara ai fii fost Oricum si semnul peste il cam trimite in 'ceata' prin energia lui neptuniana. Dar oricum, ai noroc cu el in casa 2 .






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Daca nu l-ai fi avut retrograd, milionara ai fii fost Oricum si semnul peste il cam trimite in 'ceata' prin energia lui neptuniana. Dar oricum, ai noroc cu el in casa 2 .



haha, da, ar fi fost jack-pot. asa, sa vina ele milioanele, ca am eu gauri negre unde sa le plasez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

inteleg ca ai studiat astrologia in olanda? pot sa intreb unde?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Citat:



jupiter retrograd in 5, in ce semn, scorpion? ar putea insemna promiscuitate sentimentala si sexuala, copii nascuti in alte cuiburi dar si o viata boema ostentativa, abordari artistice neconventionale, viata de artist cu productii controversate/dubioase. daca e in balanta, partea controversata/dubioasa/sexuala se atenueaza mult.


da, in scorpion. ma gandeam ca are ceva de a face si cu putere, abuz dar si 'abilitatea de a sapa pana la adevar' legat de tema creativitate, jocuri, copii, flirt/dragoste/sexualitate, arta. Iar jupiter este legat printre altele de religie, filozofie, spiritualitate, invatamant, dezvoltare/mers inainte. As vrea sa formulez o 'tema' a karmei. As spune ca jupiter nu si-a facut 'temele' intr-o viata precedenta din cauza partii negative a scorpionului pe fond de 'viata usuratica' din casa a 5 a. Dar poate ca mai exista o interpretare.



ah, cum de mi-a scapat: jupiter in 5, in scorpion, inseamna clar sex-appeal. tone de sex appeal. actor de cinema sa-l faci! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

inteleg ca ai studiat astrologia in olanda? pot sa intreb unde?


Da, acum vreo 15 ani in urma. Un astrolog cunoscut in Olanda organiza cursuri. Eu am urmat cursul de baza, cam vreo 6 luni. Dar am parcurs materia destul de profund, de exemplu si midpoints. In rest autodidact, am o multime de carti despre astrologie si numerologie.

Ziceai ceva de saturn retrograd.
Ce zici de asta: saturn retrograd in casa 11, in semnul taur? Casa incepe in berbec si se termina in taur. Din fericire nu are aspecte negative ci doar pozitive, triunghi cu soarele si luna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

"Adevarata evlavie crestina respinge si condamna cu hotarare astrologia.
Astrologii vor sa ne faca sa credem ca omul ar fi o fiinta fara vina si ca acela care poarta vina este creatorul si organizatorul cerului si al stelelor [Dumnezeu]."
Sfantul Augustin, Confesiuni, Cartea a IV-a, cap. III.

Tot Sfantul Augustin iti contrazice afirmatia - eronata - cum ca astrologia si-ar fi dovedit vreodata valabilitatea:
"Aceasta adeverire trebuie pusa pe seama fortei intamplarii, raspandita peste tot in natura."


Eu nu sunt astrolog, dar cred ca e eronat sa spui asa aceva in ziua de azi. N-am vazut asa ceva spus din gura unui astolog. Si aici nu ma refer la "pronosticurile" pe care le fac ei, ci la filosofia lor de viata. Sigur, nu stim ce spuneau astrologii in vremea Sfantului Augustin, dar eu cred ca lumea de azi nu mai e lumea de acum mii de ani, din toate punctele de vedere. Dupa cum nici "dacii" de azi nu mai arunca cu sageti in soare.

Acum cu "forta intamplarii"..asta contrazice chiar spusele Mantuitorului..nu se misca un fir de par fara stirea lui Dumnezeu, in schimb "intamplarea" isi face de cap prin natura? Unde vedem noi intamplare in natura? Nicaieri, exista un echilibru perfect. "Intamplarea" mai suntem noi care distrugem de dragul de adistruge.

Mergi la inceput