Aspirante optimiste (741) Felicitari MeAlex !!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Neatza fetele!
Deny multumim de cafeluta!
Moni Dumnezeu sa fe cu voi!
Deny ca zile de abstinenta sunt ok si 3 zile sau 4, de exemplu data trecuta la inseminare sotul avea 3 zile de abstinenta si i-a zis ca este minim ca era mai bine sa fi avut 4 sau 5 zile (dar asta a fost pentru inseminare) iar dr mi-a zis mereu sa prestez din 2 in 2 zile cand sunt la ovulatie, mi-a mai zis ultima oara ca spermatozoizi traiesc 72 de ore, ca sunt putini dintre ei care traiesc mai mult.

Ma pun de citit din urma, astazi am zi de smotru.

In curand
Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici!
anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Multumesc mult pt raspuns Miky.
Si eu stiu ca la inseminare sau FIV se cere abstinenta de 4-5zile.
Am citit si in alta parte (sau info de la MeAlex o stiu) ca 5 zile ar fi prea mult, ideal e 3zile.
Si medicii ne dau tema de acasa mereu "ecuatia": 2zile pauza, 1zi prestat, apoi iar 2zile.
Uite asa se tot invarte cercul asta in jurul acestor cifre, ca nu inteleg cum e mai bine 2 zile, 3zile, 4zile, 5zile.
Cum eu am asa mari emotii pt luna asta, nu vreau sa ratez nimic

edit: ahh, mi-a rasunat in secunda asta ecou in cap asta al meu cuvintele lui Ylari: "fetelor, mai lasati-va si pe instinnctul sotului".
Recunosc ca are mare dreptate, ca in luna care eu am ramas gravida sotul a "condus" toata actiunea de la cand sa prestam si cat si cum si dupa ce treb sa fac. Eu nu am facut nimic decat sa-l ascult pe tati.
Pt luna asta, sotul imi zice ca de azi facem pauza pana la ovulatie. So, ce altceva sa fac decat sa ma las pe mana lui, ca stie el mai bine, ofcourse impreuna si cu info mele legat de ovulatie si DPO
Sa ne ajute DD pt luna asta!


Cu ajutorul lui DUMNEZEU in curand pana la termen cu un sanatos si vioi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankcta spune:

Felicitari Alex sa ai o sarcina super frumoasa si negretoasa!

Ancuta ,cu voia Universului, in cel mai scurt timp dau viata unei minuni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Citat:
citat din mesajul lui DenyAnd

Tin pumnii si eu pt tine Monique

Fetele, in legatura cu abstinenta sotului inainte de ovulatie, de fapt pana la ovulatie cate zile e bine de abstinenta?
3-4 zile e mult?

Vrem sa ne abtinem cateva zile pana la ovulatie ca sa adunam mai multi gigei si sa se refaca. Ca facem love chiar si de 3ori pe zi si mii frica ca daca o continuam asa, nu vor mai fi suficienti si gigei proaspeti in ziua ovulatiei

Ceea ce am observat eu de la gravidutzele noastre care sunt deja gravi, in luna care au ramas, au facut mai putin(rar) sex, ci nu in fiecare zi. Ceea ce ma face sa cred ca asta i-a ajutat sa prinda pe bebe pt ca au facut pauza si gigeii cateva zile,ca sa se refaca si sa se adune suficient
Poate gresesc

Tin minte la Ylari, la Tzuky
MeAlex, voi v-ati abtinut de la sex cateva zile pana la ovulatie?
Cate zile e bine de abstinenta pana la ovulatie?
2zile?
3zile?
4zile?




Cu ajutorul lui DUMNEZEU in curand pana la termen cu un sanatos si vioi




Buna dimineata fetelor!!

Deny...nush cum sa zic la mine nu a fost o abstinenta programata, in saptamina cu ov. respectiva am lucrat ture duble (12 ore) si eram cam prea rupta ca sa mai am chef de , chiar imi era ciuda ca eram convinsa ca ma sa ratez ov. - dar despre mnealui nu pot sa garantez ca fost abstinent stii cum sunt unii barbati, o mai comit si fara noi

Dar cred ca daca sotul are gigeii vioi, e suficient si o abstinenta de 2-3 zile...eu nu l-am "stresat" pe al meu cu abstinenta, pentru ca m-am gindit ca nu as vrea sa se intilneasca outul meu cu un gigel batrin si obosit (noi suntem si cam batrini (eu 36 si el 44)...Dar na, prietenul meu are deja 4 copii (cu fostele) si mi se plingea ca el numai daca se uita lung la o femeie, ramine gravida! (bine, ca asta era in perioada in care eu nu ramineam si ma enerva la culme - eram in stres de acomodare cu alta tara, uinde nu dtiam limba, nu-l aveam decit pe el si ma chinuiam sa gasesc un job - in primul an nu am ramas ioc!).

Ce vreau sa zic: poate de mai multe ori pe zi nu e bune, ca minimizeaza sansele, dar nici o abstinenta prea lunga. Si, daca e sa se prinda, se prinde, indiferent de cum ne gindim sa programam noi.
Oricum o sa faci, iti urez ca luna asta sa fie cea magica si sa ai parte de cel mai frumos cadou de Craciu!
La fel urez si celorlalte fete!


18+ Doamne ajuta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Tzuky scumpa ai mare dreptate in tot ce ai scris multumesc mult pt raspunsul tau, atat de frumos ai scris si din suflet ca mi-au dat lacrimile
Sa te auda DD ca luna asta sa fie magica si pt noi si chiar asa o sa fie! Pt noi toate!

Tu cum te mai simti? Ce mai face fotbalistul din burtica?
Iti doresc sanatate si sarcina usoara pana la termen!


Cu ajutorul lui DUMNEZEU in curand pana la termen cu un sanatos si vioi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Fetelor v#259; scriu direct de pe massa, la spital. Stau 25 min. #350;i apoi gata.spermogram#259; sotului cic#259; a fost bun#259;. N,au zis cāti tigri dar a avut so cantitate
Dr petcu mi,a zis acum c#259; dac#259; u raman, ar trebui s#259; īmi investighez pu#355;in trompele c#259; Au traiect sinuos...sper snu mai fie nevoie
Vb cānd ajung acasa

Tratament pregatitor sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Moni tin pumnii ca peste 2 saptamani sa ne dai vestea mare cu II!



Cu ajutorul lui DUMNEZEU in curand pana la termen cu un sanatos si vioi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monique77

Fetelor v#259; scriu direct de pe massa, la spital. Stau 25 min. #350;i apoi gata.spermogram#259; sotului cic#259; a fost bun#259;. N,au zis cāti tigri dar a avut so cantitate
Dr petcu mi,a zis acum c#259; dac#259; u raman, ar trebui s#259; īmi investighez pu#355;in trompele c#259; Au traiect sinuos...sper snu mai fie nevoie
Vb cānd ajung acasa

Tratament pregatitor sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi


Moni Doamne ajuta!

In curand
Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici!
anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Am facut quote postarea lui Miha cu lista pt testare. Trebuie reactualizata
Cine se mai testeaza?
Eu poate pe 25dec ca si Miky, dar inca nu e sigur. Mai asteptam

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Testare:

-corina pe 2 decembrie
-Draguta, mirunita, gabyv,anne_marie79 pe 6 decembrie
-luciana 9 decembrie
-moni -17 decembrie
-miky 25 decembrie
-mihaelafalt, cixinica pe 27-28 decembrie

Sper sa nu fi gresit ceva.
Asta asa sa o avem in fata si sa prindem putere pana la testare.

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.


Doamne ajuta!


Cu ajutorul lui DUMNEZEU in curand pana la termen cu un sanatos si vioi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina30 spune:

Buna dimineata fetelor, vreau sa va spun si eu ;patania mea; eu incerc de fix un an de zile sa raman insarcinata, in tot acest timp miam facut un calendar cu toate CM-urile de un an , cel mai scurt a fost de 23 zile si o singura data intr-un an am avut de 29 de zile , am fost la doctor si mi sa spus ca totul e ok sa ni i-mi fac probleme , eu acum un an am avut o urata CANDITA , care am tratato binenteles , de unde am ajuns sa o am nu stiu , de la antibiotic , gel de dus ,,, ect , nu stiu nici in ziua de azi. Luna trecuta am avut CM pe 13_11 , normal dupa calculire mele ar trebui sa i-mi vina e 9-10 luna asta , eri 3-12 mia recitivat iar CANDIDA cred eu mai aveam niste tratament de anul trecut , desteapta de mine m-am pus si am luat un antibiotic si am introdus o crema inta vaginal , dupa cateva ore miam trezit cu cateva pete de singe roz prima impresie care am avuto a fost ca sunt insarcinata, singele sa oprit au fost doare picaturile acelea , cum astazi e Duminica nu pot merge la doctor astept sa merg maine.Problema e ca ma cam doare putin pe jos pe la ovale cred eu , si putin mijlocul , eu am avut cantacte sexuale in perioada fertila , deasta cred eu ca poare;;;poate sa prins ceva, voi ce credeti fetelor??? astept parerile voastre ca nu mai pot de nerabdare!!!!!!

Mergi la inceput