Prejudecati despre feminitate si masculinitate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Oricat am vrea sa ne ascundem stereotipurile acestea exista. Poate nu la noi dar in general ele exista. Si fac parte din cam toate culturile. TRansmiterea lor din generatie in generatie este si mai reala. De exemplu jucariile destinate fetilelor adesea sunt in colori roz, in general culori calde, glossy. Cele destinate baietilor sunt culori mai reci. Pana si mamele cumpara hainutele bebelusilor si accesorile acestora tot pe baza acestor stereotipuri. Eu am observat ca baietilor li se propune o gama de jucarii ...mai razboinice. Tot felul de luptatori si eroi de prin actualele desene animate. Astia au o mimica mai rece, mai fioroasa, sunt imbracti military sau mai stiu eu cum. In schimb fetelor nu li se propune o astfel de gama de jucarii. Adica sa vad si eu barbii razboinice si fioroase, si nu una, doua, ci sa domine standurile. Dar ce vad...gama de jucarii pt fetite care presupun jucarii de tip bebelus, carucioare, si tot tacamul asta, biberoane, aragaz de jucarie, tot echipamentul din bucatarie in format micut si de plastic. Cand copii cresc, aceste diferente se pastreaza. De exemplu accesoriile de par pt. fetite sunt adesea roz bonbon, apare luciul de buze sau balsamul de buze pt fetite.
Cat despre preocuparile lor, asta depinde foarte mult de parinti, unde ii dau la scoala, ce activitati extra scolare le ofera, cum ii lasa se se dezvolte. Si in capcana diferentelor pe sexe multi parinti cad. Adesea de frica ca nu cumva copilul lor sa fie privit altfel de societate. Si uite asa stereotipurile se trnamsit si sunt invatate din frageda pruncie, iar mai tarziu acceptate si asimilate.
Evident nu generalizez ( ca si eu am fost un copil iesit din tipare ) dar problema e cat se poate de reala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Oricat am vrea sa ne ascundem stereotipurile acestea exista. Poate nu la noi dar in general ele exista. Si fac parte din cam toate culturile. TRansmiterea lor din generatie in generatie este si mai reala. De exemplu jucariile destinate fetilelor adesea sunt in colori roz, in general culori calde, glossy. Cele destinate baietilor sunt culori mai reci. Pana si mamele cumpara hainutele bebelusilor si accesorile acestora tot pe baza acestor stereotipuri. Eu am observat ca baietilor li se propune o gama de jucarii ...mai razboinice. Tot felul de luptatori si eroi de prin actualele desene animate. Astia au o mimica mai rece, mai fioroasa, sunt imbracti military sau mai stiu eu cum. In schimb fetelor nu li se propune o astfel de gama de jucarii. Adica sa vad si eu barbii razboinice si fioroase, si nu una, doua, ci sa domine standurile. Dar ce vad...gama de jucarii pt fetite care presupun jucarii de tip bebelus, carucioare, si tot tacamul asta, biberoane, aragaz de jucarie, tot echipamentul din bucatarie in format micut si de plastic. Cand copii cresc, aceste diferente se pastreaza. De exemplu accesoriile de par pt. fetite sunt adesea roz bonbon, apare luciul de buze sau balsamul de buze pt fetite.
Cat despre preocuparile lor, asta depinde foarte mult de parinti, unde ii dau la scoala, ce activitati extra scolare le ofera, cum ii lasa se se dezvolte. Si in capcana diferentelor pe sexe multi parinti cad. Adesea de frica ca nu cumva copilul lor sa fie privit altfel de societate. Si uite asa stereotipurile se trnamsit si sunt invatate din frageda pruncie, iar mai tarziu acceptate si asimilate.
Evident nu generalizez ( ca si eu am fost un copil iesit din tipare ) dar problema e cat se poate de reala.




Da, identitatea de gen si rolurile de gen.

http://www.nodismed.ro/ghid-de-sanatate/identitatea-gen-5020526.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citata LadyJ - Mi-a placut aia cu : ´´ cu ajutorul pensetei si machiajului se umple vidul din priviri´´
Deceneus, iti apartine? E geniala, serios, nu am mai intalnit niciodata afirmatia asta scrisa asa.

Nu-mi apartine, dar mi-a placut. Am retinut expresia dintr-o carte "Drama eliberarii femeii" de Mathilde Neil, si nu am gasit citatul sa-l reproduc exact.
Citat:
citata LadyJ Ai inteles la ce se refera?

Se refera la razboiul sexelor la care incita revistele de moda, la armele prin care sa cuceriti si sa dominati barbatii.
Autoarea amintita mai sus considera, egalitatea intre femei si barbati nu se poate obtine prin confruntare, pentru ca prejudecatile sunt in mintea ambelor sexe, si ca numai impreuna eliminand prejudecatile se pot rezolva tensiunile si divergentele generate de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Dupa cum e descris barbatul viril i s-ar potrivi mai bine o femeie voluptoasa.

O noua moda castiga teren: barbatul epilat.

Nu prea sunt de acord cu multe dintre ideile insirate despre femei.

Femeile pe care le cunosc eu sunt elegante si finute. Sunt feminine fara sa fie turbate dupa moda cosmeticale si coafuri ultramoderne. Se imbraca cu ce le avantajeaza si le sta bine nu cu le spune moda ca ar trebui sa se imbrace.
Au o feminitate ce vine din interior.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Cu subiectul de fata am testat prejudecatile de pe forum si am constatat ca exista.
Ieri am deschis un subiect in aria de politica si in 24 de ore a avut 30 de accesari, iar subiectul de fata in 8 ore a cules de zece ori mai multe.
In concluzie pe femei nu le intereseaza politica desi ne marcheaza viata.
Mereu auzim prejudecata "nu ma intereseaza pe mine politica".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citata viviana Dupa cum e descris barbatul viril i s-ar potrivi mai bine o femeie voluptoasa.

Nu am descris barbatul macho la care sa contrapun femeia voluptoasa.

Citat:
O noua moda castiga teren: barbatul epilat.

Asta imi aminteste de o colega de liceu care spunea ca nu-i place sa se sarute cu un barbat care nu fumeaza, pentru ca ar avea impresia ca se saruta cu o colega.
Asta ceva mai demutisor, cand fumatul era considerat indeletnicire masculina.
Intre timp rolurile s-au schimbat si fumatul a devenit un semn al emanciparii femeii.

Cand am fost student in camin eram patru camere alaturate de nefumatori, iar la caminul de fete nu exista camera fara fumatoare.
Si alcoolul a inceput sa devina mai prezent la fete decat la baieti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Cu subiectul de fata am testat prejudecatile de pe forum si am constatat ca exista.
Ieri ma deschis un subiect in aria de politica si in 24 de ore a avut 30 de accesari, iar subiectul de fata in 8 ore a cules de zece ori mai multe.
In concluzie pe femei nu le intereseaza politica desi ne macheaza viata.
Mereu auzim prejudecata "nu ma intereseaza pe mine politica".



Deceneus,esti ceva....
Subiectul asta nu indeplineste nici pe deaprte conditiile unui experiment!
Nu inseamna nimic, stiintific vorbind. E o sueta.

Sa revenim, nu stiu cine e Mathilde Niel, dar nu-s de acord cu modul in care ea vede lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citata LadyJ - Deceneus,esti ceva....
Subiectul asta nu indeplineste nici pe deaprte conditiile unui experiment!
Nu inseamna nimic, stiintific vorbind. E o sueta.

Sa revenim, nu stiu cine e Mathilde Niel, dar nu-s de acord cu modul in care ea vede lucrurile.

Nu e relevant stintific, nu poate pune in evidenta marimea fenomenului, dar se poate spune ca prejudecatile ne macheaza. Cat anume asta se stabileste cu sondaje care respecta criterile statisticii.

Mathilde Niel cred ca a fost psihanalist
http://www.amazon.fr/s/ref=ntt_athr_dp_sr_1/279-1716646-1231427?_encoding=UTF8&search-alias=books-fr&field-author=Mathilde%20Niel
"Drama eliberarii femeii" a fost tradusa de Ecaterina Oproiu
http://anticariatultau.ro/psihologie--psihoterapie-drama-eliberarii-femeii-16110.html

Nu esti de acord cu asta?
Citat:
Se refera la razboiul sexelor la care incita revistele de moda, la armele prin care sa cuceriti si sa dominati barbatii.
Autoarea amintita mai sus considera, egalitatea intre femei si barbati nu se poate obtine prin confruntare, pentru ca prejudecatile sunt in mintea ambelor sexe, si ca numai impreuna eliminand prejudecatile se pot rezolva tensiunile si divergentele generate de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Ch Dana, nu cred ca ar trebui sa o pomenesti pe Margaret Thatcher. Este una din marile jigodiile ale politicii.

Finn Constantine 15.10.2009 si 19+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Cu subiectul de fata am testat prejudecatile de pe forum si am constatat ca exista.
Ieri am deschis un subiect in aria de politica si in 24 de ore a avut 30 de accesari, iar subiectul de fata in 8 ore a cules de zece ori mai multe.
In concluzie pe femei nu le intereseaza politica desi ne marcheaza viata.
Mereu auzim prejudecata "nu ma intereseaza pe mine politica".



Pe care femei?
Si de ce este prejudecata ca pe mine spre exemplu nu ma intereseaza politica?
Mie politica la noi si nu numai din cate am vazut, mi se pare o scena de teatru unde oameni histrionici fara simtul ridicolului "joaca" si ne arata cum NU trebuie sa ne purtam.
Bineinteles nu toti, ca nu pot generaliza.
Sunt prea multi mascarici pt. gustul meu si ma ingretoseaza cum mituiesc oamenii ca sa castige voturi atunci cand sunt alegerile.

Prejudecata este sa crezi ca toate femeile ar trebui sa fie interesate de politica doar pt. a arata ca ele nu sunt de fapt asa cum le descriu misoginii. Adica daca eu vreau sa am o cariera trebuie sa fiu o femeie-barbat care nu se epileaza, cu mustata pana la brau si cu un biceps de fier ca sa razbesc in "lumea barbatilor", sau o pisicuta sexy cu mini si decolteu siliconat, ca sa ajung undeva pe spatele barbatilor, respectiv daca aleg familia precis sunt vreo gospodina care pute a ceapa, cu un copil-porc acasa (purcica, ma rog, ca suna mai dragut), si cu un sot care imi ofera dragoste atunci cand amantele
Absenta prejudecatii inseamna sa fac eu ce-mi place si tu ce-ti place fara sa fim pisati de organele genitale si de legi imaginate de altii.
Fiecare e altfel, indiferent ca e femeie, barbat sau indecis/a.

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

Mergi la inceput